Prognoza pogody na sobotę 27 listopada

W sobotę będzie pochmurno z rozpogodzeniami. Jednak na północnym-wschodzie kraju zachmurzenie będzie duże, wystąpią przelotne opady śniegu do trzech centymetrów. Pod wieczór pojawią się opady śniegu z deszczem w Małopolsce i na Górnym Śląsku. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 2 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 6 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowy i zachodni będzie słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny.

Tarcza antyinflacyjna. Rząd chce walczyć z inflacją, obniżając podatki i dosypując pieniądze

Rząd w czwartek ogłosił tarczę antyinflacyjną. Jej szczegóły przedstawił premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Główne założenia to tymczasowe obniżenie akcyz na paliwa oraz podatku VAT na prąd i gaz, a także dopłaty dla najbiedniejszych gospodarstw domowych. Rząd szacuje, że tarcza antyinflacyjna będzie kosztować budżet 10 miliardów złotych.

Znaleziona przy granicy Irakijka poroniła. Jej mąż trafił z dziećmi do placówki opiekuńczej w Białymstoku

Kurdyjskie małżeństwo wraz z piątką dzieci postanowiło nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusią. Kobieta była w 24. tygodniu ciąży. W czasie forsowania granicy opadła z sił i trafiła do szpitala. Kobieta poroniła, wciąż przebywa w szpitalu, a jej stan jest ciężki. Mężczyzna trafił z dziećmi do placówki opiekuńczej w Białymstoku. Twierdzi, że postanowił zostać w Polsce "do końca życia", ale to zależy od tego, czy otrzyma azyl.

Sędzia Piotr Gąciarek zawieszony. "To jest pokazanie gestu Lichockiej Europie"

Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską w czwartek uznał, że przepisy ustawy, która miała wprowadzić jawność majątków rodzin polityków, są niezgodne z konstytucją. W środę Izba Dyscyplinarna SN zawiesiła sędziego Piotra Gąciarka. TSUE nakazał zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, ale władza nic sobie z tego nie robi. - To jest pokazanie gestu Lichockiej Europie - uważa Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Mama 6-letniej Poli kpi z oświadczenia wiceministra Mejzy. "Turystyka za milion dwieście tysięcy"

Firma Łukasza Mejzy, obecnego wiceministra sportu i turystyki, miała oferować leczenie umierającym na raka i stwardnienie rozsiane, chorym na choroby Alzheimera i Parkinsona oraz na inne nieuleczalne przypadłości. Proceder opisali dziennikarze Wirtualnej Polski, a sam wiceminister w internetowym oświadczeniu napisał, że spółka Vinci NeoClinic sp. z o.o. miała prowadzić biuro turystyki medycznej. - Pan Mejza twierdzi, że prowadził turystykę, za milion dwieście tysięcy - skomentowała oświadczenie matka dziewczynki chorej na mukowiscydozę, której ludzie Łukasza Mejzy proponowali terapię córki w takiej cenie.

Prognoza pogody na piątek 26 listopada

W piątek zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami. Na Pomorzu deszcz. W województwach południowo-wschodnich opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu - miejscami opady dość intensywne: deszczu do 10-15 mm, śniegu do 3 cm. Temperatura maksymalna od 2 stopni na Suwalszczyźnie do 6 stopni na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami na północy silniejszy, przeważnie południowo-zachodni.

Czwarta fala paraliżuje system ochrony zdrowia. W wielu szpitalach brakuje respiratorów

W środę Ministerstwo Zdrowia podało informację o ponad 28 tysiącach nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby 460 osób. Średnia nowych zakażeń z ostatnich siedmiu dni to ponad 21 tysięcy i to najgorsze dane od początku kwietnia. W wielu szpitalach brakuje już respiratorów i jest coraz mniej wolnych łóżek. Do tego w czwartej fali jest coraz więcej chorych dzieci.

Trybunał Konstytucyjny zdecydował w sprawie Europejskiej konwencji praw człowieka

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że zaskarżony przez Zbigniewa Ziobrę przepis Europejskiej konwencji praw człowieka w zakresie, w jakim obejmuje Trybunał Konstytucyjny pojęciem sądu, jest niezgodny z konstytucją. Chodzi o wniosek, który w lipcu skierował do TK minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. We wniosku przywołał między innymi wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z maja tego roku w sprawie firmy Xero Flor. Trybunał uznał wtedy, że Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu. W składzie Trybunału Konstytucyjnego zasiadał sędzia wybrany na miejsce już wcześniej obsadzone.

"Nie ginekolodzy będą w Polsce prowadzić ciąże, ale prokuratorzy Ziobry"

Od ponad roku aborcja w Polsce jest niemal całkowicie zakazana. W Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem, który zakazywałby jej nawet jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu. Jedną z kar za nią miałoby być dożywocie. Teraz rząd chce, by od połowy przyszłego roku wszystkie ciąże raportowane były w Systemie Informacji Medycznej. Dlaczego i co to oznacza dla każdej kobiety w ciąży?

Prognoza pogody na czwartek 25 listopada

W czwartek zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami na północy wystąpi słaby deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 5 stopni Celsjusza do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Złoty traci nawet wobec hrywny. "Spory z Unią Europejską nie pozostają bez wpływu"

Prezes NBP Adam Glapiński na początku roku przekonywał, że inflacja w Polsce jest za niska. Dzisiaj jest najwyższa od ponad 20 lat. Zdaniem ekspertów wzrost poziomu cen w Polsce wynika nie tylko z braku aktywności banku centralnego, ale także z polityki rządu. Również spory z UE sprawiają, że odpływa kapitał, a złotówka się osłabia - nawet wobec ukraińskiej hrywny.

Handlowali fałszywymi zaświadczeniami o szczepieniach. Grupa została rozbita przez policję

Policja rozbiła szajkę zajmującą się wystawianiem fałszywych certyfikatów szczepień na COVID-19. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej może im grozić 15 lat więzienia. Za posługiwanie się takim fałszywym dokumentem grozi pięć lat. Gorszy los może spotkać tego, kto się nie zaszczepi na COVID-19 i na tę chorobę zachoruje. Warto pamiętać: certyfikat covidowy jest dostępny za darmo dla tych, którzy się zaszczepią.

Chrześcijańscy aktywiści apelują, żeby rząd traktował migrantów bardziej humanitarnie

Chrześcijanie z różnych środowisk wystosowali apel do polskich władz i do Polaków. Proszą, żeby migranci, którzy nielegalnie przekroczą granicę z Białorusią, nie byli od razu automatycznie zawracani. To miałoby umożliwić udzielenie pomocy humanitarnej tym migrantom, którzy tego potrzebują. Niektórzy migranci przypłacili życiem próbę nielegalnego przekroczenia granicy UE.

Prognoza pogody na środę 24 listopada

W środę zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami w zachodniej i południowej części Polski. Na pozostałym obszarze kraju opady deszczu (1-3 mm). Temperatura maksymalna od 4 stopni na Suwalszczyźnie do 9 stopni na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami na północy silniejszy, zachodni.

Złoty znacząco osłabł. Euro najdroższe od wielu lat

Polska waluta traci względem głównych walut. W poniedziałek Euro kosztowało około 4,70 złotego, a frank szwajcarski w poniedziałek przekroczył poziom 4,48 złotych. Kurs tej waluty szczególnie uważnie obserwują kredytobiorcy, których raty mogą znacząco wzrosnąć. W Polaków uderzają także wysokie ceny paliwa i produktów spożywczych.

Zapadł wyrok w sprawie wypadku na Sokratesa. Krystian O. skazany za wypadek ze skutkiem śmiertelnym

Siedem lat i 10 miesięcy więzienia - taki wyrok usłyszał w poniedziałek Krystian O., oskarżony o spowodowanie wypadku na przejściu dla pieszych na ulicy Sokratesa w Warszawie. Zginął w nim mężczyzna, który w ostatniej chwili zdołał odepchnąć i uratować swoją żonę i małe dziecko w wózku. Prokuratura oskarżyła mężczyznę nie o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a o zabójstwo z zamiarem ewentualnym.

Straż Graniczna: grupa około 150 migrantów próbowała sforsować granicę w okolicach Dubicz Cerkiewnych

Grupa około 150 migrantów w niedzielę wieczorem próbowała przedostać się do Polski z Białorusi w okolicach Dubicz Cerkiewnych. Jak przekazała Straż Graniczna, migranci rzucali w polskich funkcjonariuszy kamenami, a białoruskie służby oślepiały mundurowych laserami. Spokojniej było za to w Kużnicy po tym, jak polskie władze zagroziły zamknięciem pobliskiego przejścia kolejowego.