"Zamach na przyrodę" kontra "racjonalne podejście". Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska chce zmiany przepisów

Ekolodzy apelują o powstrzymanie planowanych zmian w prawie dotyczących uzyskiwania decyzji środowiskowej. Jeśli wejdą w życie, to budowanie wyciągów narciarskich zostanie ułatwione, nawet na obszarze parków narodowych. Zmiana polega na tym, że w określonym przypadkach nie będzie potrzebne uzyskanie decyzji środowiskowej, aby zbudować wyciąg narciarski. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uspokaja, że planowane jest złagodzenie tylko jednego kryterium kwalifikacyjnego do uzyskania decyzji środowiskowej.

Ruszył festiwal Mastercard Off Camera. "Fantastyczne wydarzenie"

Kraków do końca majówki zmienia się w wielkie kino plenerowe. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF Camera. To jeden z największych festiwali filmowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W czasie festiwalu będą projekcje ponad stu filmów, ale także koncerty, warsztaty i spotkania z gwiazdami.

Prognoza pogody na niedzielę 28 kwietnia

W niedzielę przelotne opady deszczu, a na Suwalszczyźnie i Podlasiu burze. Tylko na zachodzie Polski na ogół pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 13 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 18 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie. Wiatr umiarkowany, w porywach burzowych do 70 km/h, północno-zachodni.

Polska marynarka będzie miała cztery nowe śmigłowce

Za ponad trzy lata polska marynarka będzie miała cztery nowe śmigłowce AW101. Podpisano już umowę z PZL Świdnik. Zrobił to premier Mateusz Morawiecki. Śmigłowce, pakiet logistyczny, szkoleniowy i medyczny będą kosztować miliard 650 milionów złotych.

Wszyscy sadzą las. Po wichurze z 2017 roku w Rytlu wciąż brakuje drzew

Plan jest ambitny: 300 tysięcy nowych drzew ma zostać posadzonych podczas akcji "Sadzimy las". Sadzonki można odbierać w całej Polsce, aż do wyczerpania zapasów. Akcję rozpoczął prezydent Andrzej Duda, w nadleśnictwie Rytel zniszczonym dwa lata temu przez "huragan 100-lecia". To właśnie tam harcerze, żołnierze, leśnicy i wolontariusze robią wszystko, żeby ten teren nie pozostał pustynią.

Jak odciążyć Okęcie? Pomysł CPK ma kolejnego krytyka, wraca kwestia Modlina i Radomia

To kolejny, bardzo stanowczy głos w dyskusji nad budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiosna Roberta Biedronia jest na "nie". Jej zdaniem, to pomnik władzy PiS i miliardy wyrzucone w błoto. W ocenie Biedronia, lepiej rozwijać istniejące już lotniska w Modlinie i Radomiu. Lotnisko w Modlinie póki co, dobrze sobie radzi. W ogóle nie poradziło sobie lotnisko w Radomiu, ale ono ma dostać drugą szansę.

Prognoza pogody na sobotę 27 kwietnia

W kraju wystąpi zachmurzenie zmienne i przelotny deszcz. We wschodniej części Polski mogą pojawić się burze. Temperatura wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 25 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie rośnie.

ZNP zawiesza strajk od soboty. Nauczyciele podzieleni

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował w czwartek, że od soboty Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy. ZNP podtrzymuje decyzję, że nie weźmie udziału w zaplanowanym na piątek okrągłym stole w sprawie edukacji. Nauczyciele mają mieszane uczucia.

Specustawa procedowana mimo zawieszenia strajku. "Jest potrzebna"

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, która ma ułatwić klasyfikowanie uczniów do matur w przypadku trwania strajku nauczycieli. Senat ma zająć się tą ustawą tego samego dnia. Potem już tylko podpis prezydenta i publikacja, ale to tylko formalności. Pomimo decyzji ZNP o zawieszeniu strajku, parlamentarny ekspres ma dojechać do stacji końcowej.

Spotkanie Kim-Putin. "Bardzo owocna rozmowa w cztery oczy"

To było pierwsze spotkanie Kim Dzong Una z Władimirem Putinem, ale nie pierwsze spotkanie Władimira Putina z Kimem. Prezydent Rosji miał już przyjemność spotkać się z poprzednim dyktatorem Korei Północnej Kim Dzong Ilem. Kim Dzong Un domaga się od Waszyngtonu zniesienia sankcji nałożonych na jego kraj i liczy na to, że Rosja mu pomoże. Putin się zadeklarował, że porozmawia o tym z Donaldem Trumpem.

Liczy się każdy detal. Wojsko ćwiczy przed wielką defiladą

Trzeciomajowa defilada wojskowa zbliża się wielkimi krokami, dlatego żołnierze z całego kraju trenują niezależnie od pogody. Kroki, tempo, zachowanie odległości to jedno, ale ważne są też inne detale. W sumie 3 maja wojsko chce zaprezentować ponad dwieście czołgów, armatohaubic oraz transporterów opancerzonych.

Ministerstwo Zdrowia szuka nowych pielęgniarek. Zachęca spotem o muzeum

Problemy z niedoborem pielęgniarek mają szpitale w całej Polsce. Średnia wieku pielęgniarki to 52 lata. Zarabiają wciąż za mało i są przemęczone zbyt duża liczbą obowiązków. Dlatego Ministerstwo Zdrowia postanowiło zachęcać młode kobiety do zawodu pielęgniarki. Start kampanii raczej niezbyt udany - resort zdjął ze swojej strony internetowej spot, w którym młodym kobietom pokazywał... Muzeum Historii Pielęgniarstwa.

Czarny charakter jest, tytułu nie ma. Co wiadomo o najnowszym Bondzie?

25. część przygód Jamesa Bonda rozpoczynać się będzie od scen nakręconych w "duchowym sanktuarium agenta 007". Tak dom Iana Flaminga na Jamajce nazwali producenci filmu. Na ekran wróci zdecydowana większość aktorów odtwarzających role głównych postaci. Daniel Craig ma po raz ostatni zagrać Bonda. Czarnym charakterem będzie zdobywca Oscara Rami Malek.

Prognoza pogody na piątek 26 kwietnia

W piątek po południu pogodnie, tylko na zachodzie Polski przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna w dzień od 24 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 29 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych do 70 km/h, południowy. W Tatrach wiatr halny (na Kasprowym Wierchu 140 km/h).

"Chcemy dzieciom pomóc, ale nie w ten sposób". Nauczyciele oburzeni planem premiera

Jesteśmy zaskoczeni, jesteśmy zdesperowani i mamy własne zdanie - słychać wśrod nauczycieli, kiedy ich koledzy w Warszawie decydują, żeby zajęli się klasyfikacją uczniów. A kiedy rząd prezentuje swój awaryjny plan, to ci, którzy znowu stoją pod ministerstwem, kipią ze wściekłości i pytają - a co rząd zrobi za trzy tygodnie? Powie, że wszyscy zdali maturę?