Rok temu wykryto w Polsce pierwszy przypadek SARS-CoV-2. W szpitalach znów zaczyna brakować miejsc

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15250 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 289 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. W czwartek również mija dokładnie rok od potwierdzenia pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce. Od tego czasu wiele się zmieniło, między innymi opracowano szczepionki, ale za to ich dystrybucja jest trudniejsza niż można było to zakładać. Mniejsze dostawy wymuszają zmiany w programie szczepień.

Prawnicy krytykują zapowiedź premiera. "Mistyfikacja na użytek polityczny"

Premier Mateusz Morawiecki chce, by Trybunał Konstytucyjny zabrał głos po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego Polski. Jak zapowiada rzecznik rządu, chodzi o kwestię kompleksowego rozstrzygnięcia kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją. Prawnicy krytykują ruch premiera.

"Nieprzypadkowe" miejsce konferencji polityków PO

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zorganizowali w czwartek konferencję prasową na jednej z warszawskich stacji Orlenu. Zaapelowali do rządu o podjęcie działań na rzecz obniżki cen benzyny. Kilka lat temu przed tą samą stacją występowali politycy obecnie rządzącej partii.

Prognoza pogody na piątek 5 marca

W piątek w kraju wystąpią przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Obajtek miał wydawać polecenia, dyktować ceny i marże. "Gazeta Wyborcza" opublikowała kolejne taśmy

Opozycja chce, by sprawą Daniela Obajtka na kolejnym posiedzeniu zajął się Sejm, a prokurator generalny wyjaśnił, dlaczego sprawę obecnego prezesa Orlenu umorzono pięć lat temu. Z kolejnych nagrań - ujawnionych w środę przez "Gazetę Wyborczą" - wynika, że Obajtek zanim został prezesem Orlenu, tak bardzo chciał już działać w biznesie, że robił to też jako wójt Pcimia, na co prawo nie pozwala.

"Sąd zignorował prawo". Politycy coraz częściej używają tego argumentu

Zbigniew Ziobro okazuje lekceważenie wyrokom sądów, z którymi się nie zgadza. Minister sprawiedliwości twierdzi, że nie uznaje wyroku TSUE w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa, ale to nie on jest jego adresatem. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytanie prejudycjalne Naczelnego Sądu Administracyjnego - i to NSA zdecyduje, czy zastosuje prawo Unii z pominięciem prawa krajowego. Rząd uważa, że TSUE orzekł o wyższości prawa Unii nad konstytucją i chce, żeby wypowiedział się w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny.

Były senator PO prawomocnie skazany za przyjęcie łapówki

Józef Pinior, niegdyś jeden z przywódców podziemnej Solidarności, został prawomocnie skazany na półtora roku więzienia bez zawieszenia. Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok niższej instancji. Były senator klubu PO oraz jego asystent Jarosław Wardęga zostali ukarani za przyjęcie 40 tysięcy łapówki.

"Wcześniej były brawa, teraz są liściki". Ratownicy medyczni pokazują, jak są traktowani

Reakcje niektórych osób na pracę ratowników medycznych są takie, że w reakcji ręce opadają. W Łodzi ratownicy, którzy przyjechali karetką na sygnale, żeby ratować życie kobiety, zobaczyli po powrocie kartkę. Jej autor poinstruował ich, że nawet na sygnale nie mogą parkować "gdzie popadnie". "Szmato! Nie utrudniaj innym wjazdu i wyjazdu!" - zaapelował nadawca.

Prognoza pogody na czwartek 4 marca

W czwartek pochmurno z przemieszczającymi się z północy w głąb kraju opadami deszczu ze śniegiem do 3 mm, przechodzącymi na północy w śnieg do 1-3 cm. Ślisko! Natomiast na Ziemi Lubuskiej, Śląsku oraz w Małopolsce opady deszczu do 1-5 mm, a wysoko w Sudetach opady śniegu do 5-10 cm. Tylko na Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu na ogół bez opadów. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na południu. Wiatr północno-zachodni i zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach na północy i wschodzie osiągający prędkość do 60 km/h.

"Konsekwencją wyroku TSUE powinno być rozwiązanie Krajowej Rady Sądownictwa"

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że nowe przepisy o KRS i zasady powoływania sędziów Sądu Najwyższego mogą być sprzeczne z prawem europejskim. Dotyczyć to może także obecnej Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Konsekwencje tego orzeczenia mogłyby być rewolucyjne, ale odpowiedź na pytanie - "co się teraz stanie?" - nie jest łatwa.

Donald Tusk skomentował sprawę Daniela Obajtka. Sam prezes Orlenu też zabrał głos

W "Faktach po Faktach" TVN24 Donald Tusk wątpił, czy powierzyłby Danielowi Obajtkowi prowadzenie stacji benzynowej - tak komentował nagrania rozmów byłego wójta Pcimia. Prezes Orlenu twierdzi, że spółka radzi sobie lepiej za rządów PiS niż za rządów PO-PSL. Ujawnione wypowiedzi wymagają nie tylko komentarza, ale i decyzji prokuratury. Daniel Obajtek zeznał w sądzie, że nie łączył funkcji wójta z prowadzeniem działalności gospodarczej.

"Część z tych pacjentów nie dotrwa". Spada liczba operacji bariatrycznych w Polsce

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku lekarze operowali każdego roku ponad czterystu pacjentów z otyłością olbrzymią. To jednak przeszłość. Teraz operują o 75 procent mniej. Podobnie jest w całym kraju. Skutki tej sytuacji już są tragiczne, bo operacje bariatryczne, polegające między innymi na zmniejszeniu żołądka, są zabiegami ratującymi zdrowie i życie chorych.

Wydobyto 17 kilogramów bursztynu. A plany były ogromne

Wydawało się, że przekop Mierzei Wiślanej będzie bardziej niezwykły niż budowa Kanału Panamskiego - bo przy okazji kopania miał być wydobywany bursztyn w ogromnej ilości. Marek Gróbarczyk, ówczesny minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, mówił o "tonie i czterystu kilogramach". Dotychczas wydobyto 17 kilogramów.

Prognoza pogody na środę 3 marca

W środę, po porannych mgłach, zachmurzenie duże z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podlasiu do 13 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

"Mit Zjednoczonej Prawicy upadł. Mamy prawicę podzieloną"

Trudno teraz znaleźć ważny rządowy projekt, co do którego wszyscy się w Zjednoczonej Prawicy zgadzają. Solidarna Polska nie poprze unijnego planu odbudowy po pandemii i strategii energetycznej, a Porozumienie daniny nałożonej na media. - Mit Zjednoczonej Prawicy upadł. Mamy prawicę podzieloną, mamy prawicę, która się kłóci - mówią politycy opozycji.