Problem alkoholu wśród nieletnich. "Żałuję, że moi rodzice mnie nie dopytywali"

Nieletni pod wpływem alkoholu zapełniają policyjne statystyki. W ciągu dwóch tygodni policjanci z Kościana siedem razy interweniowali wobec pijanych nastolatków. Rekordzista miał 4 promile alkoholu we krwi. Eksperci zwracają uwagę, że wczesny kontakt z alkoholem może grozić głębokim uzależnieniem w wieku dorosłym. Dla rodziców, którzy podejrzewają, że ich dziecko nadużywa alkoholu, powstała Pomarańczowa Linia. - Najważniejsze to stworzyć taką sytuację sytuację rodzinną w domu, żeby można było porozmawiać - przekonuje terapeutka Anna Pietrzak, która dyżuruje na infolinii.

Widzowie "Faktów" TVN zmienili tym dzieciom świat na lepsze. "Na tym polega siła wolnych mediów"

Przez lata w "Faktach" TVN opowiedzieliśmy tysiące historii. Magdzie i Mateuszowi pomogliśmy znaleźć nowy dom, rodzicom Krzysia, który urodził się bez gałek ocznych, zebrać pieniądze na operację. Filip mógł polecieć na operację do USA, a Piotr uzyskać bardzo drogi lek. To tylko kilka przykładów z ostatnich lat, kiedy widzowie TVN pomogli bohaterom naszych materiałów. Żadne prawo nie zmieni naszej misji.

Prognoza pogody na niedzielę 18 lipca

W niedzielę na południu i wschodzie Polski zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu do 15 l/m2 oraz burzami z gradem i opadami do 30 l/m2. Burze szczególnie gwałtowne w Karpatach i na Podkarpaciu. Na pozostałym obszarze kraju pogodnie. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Pomorzu oraz Górnym Śląsku do 27 stopni Celsjusza na południowym-wschodzie. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, w burzach silny, osiągający prędkość do 90 km/h.

Wykolejony pociąg, ewakuowane obozy, zalane ulice. Bilans burz nad Polską

Wykolejony pociąg relacji Wiedeń-Warszawa, ewakuowane obozy harcerskie, zalane ulice, podtopione domy oraz zalany szpital - to tylko kilka ze skutków burz i intensywnych deszczów w Polsce. Synoptycy ostrzegają przed kolejnymi burzami, dlatego w zniszczonych i zalanych miejscach trwa wyścig z czasem, by zdążyć posprzątać przed kolejną nawałnicą.

"Polska nierządem stoi". Komentarze polityków i prawników po wyroku TSUE

Dopóki jesteśmy w Unii Europejskiej, mamy obowiązek przestrzegać traktatów - przypomina prof. Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Z kolei były prezes Trybunału Konstytucyjnego Bohdan Zdziennicki podkreśla: prawda jest jedna, a prawo jest jednoznaczne. Jakie jeszcze komentarze można usłyszeć po wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego?

Czy szczepienia dzieci na COVID-19 to eksperyment? Ekspert rządu zaprzecza

Rząd namawia do szczepień oraz tłumaczy, że to jedyna droga do zwalczenia pandemii COVID-19. Jednak swoje wątpliwości w sprawie szczepień ma Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Zapytał w parlamencie, czy szczepienie dzieci na COVID-19 jest "prawnie dopuszczalnym eksperymentowaniem". Odpowiedział mu prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19. Ekspert rządy wyjaśnił, że szczepienie dzieci zatwierdzonymi przez EMA szczepionkami na COVID-19 to nie są eksperymenty.

Jarosław Gowin: w tym wielogłosie mediów TVN24 odgrywa ogromną rolę

Coraz więcej osób z różnych sfer komentuje projekt ustawy anty-TVN, który w obecnym brzmieniu pozbawiłby spółkę TVN S.A. możliwości ubiegania się o jakiekolwiek koncesje na nadawanie. Noblistka Olga Tokarczuk podkreśliła rolę pluralizmu w demokracji. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski nazwał projekt "pomysłem orbanowskim". - W tym wielogłosie mediów TVN24 odgrywa ogromną rolę. Może się komuś to nie podobać, ale nie nam, politykom, wtrącać się do tego - powiedział z kolei wicepremier Jarosław Gowin.

Kolejne rewizje i zatrzymania na Białorusi. "Łukaszenka idzie drogą pełnego zniszczenia"

Od sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi minął prawie rok, a za kratami siedzi już ponad 550 więźniów politycznych. Dołączył do nich właśnie Aleś Bialacki, znany na Białorusi obrońca praw człowieka. Kolejne rewizje i przesłuchania dotknęły również organizacje pozarządowe, które ciągle jeszcze mają odwagę walczyć z reżimem Łukaszenki. Białoruscy opozycjoniści przypominają, że wybory prezydenckie 9 sierpnia 2020 roku wygrała Swietłana Cichanouska i mają na to dowody.

Tygrysy uratowane z granicy z Białorusią dziś mają się świetnie. "Są bardzo zrelaksowanie"

Historią grupy 10 tygrysów, które niecałe dwa lata temu zostały zatrzymane na polsko-białoruskiej granicy, żyła cała Polska. Zwierzęta były wówczas wygłodzone i wycieńczone. Jeden z nich padł. Dzięki interwencji dziennikarzy i poznańskiego zoo pozostałe dziewięć zwierząt udało się uratować. W poznańskim zoo tygrysy otrzymały opiekę i nowy dom. Kan i Gogh w czerwcu wprowadziły się do specjalnego azylu. Do Człuchowa trafiły Maximus i Feniks, a pozostała piątka do zoo w Hiszpanii.

Prognoza pogody na sobotę 17 lipca

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu do 15 l/m2 oraz burzami z gradem i opadami do 40 l/m2. Tylko na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej na ogół bez burz. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Kaszubach do 32 stopni Celsjusza na Podlasiu. Wiatr z kierunków północnych, słaby i umiarkowany, w burzach silny, o prędkości do 80-100 km/h.

TSUE wydał ostateczny wyrok. Ziobro: u jego podstaw leży segregacja

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że zmiany w polskim systemie dyscyplinarnym sędziów, które wprowadziła Zjednoczona Prawica, są sprzeczne z normami unijnymi. Według Trybunału Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została stworzona z licznymi wadami prawnymi w świetle ogólnych wymogów, jakie w zakresie sądownictwa nakładają na Polskę traktaty unijne. Polski rząd tym wyrokiem czuje się dyskryminowany. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził, że wyrok został wydany na "polityczne zamówienie", a u jego podstaw leży "segregacja państw".

Premier o ustawie anty-TVN: jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać

Ustawa anty-TVN, gdyby weszła w życie w obecnym kształcie, mogłaby spowodować eksodus amerykańskich firm z Polski - tak uważa Ian Brzeziński, ekspert Atlantic Council. W to, że ustawa anty-TVN wejdzie w życie, wątpi już przedstawiciel wnioskodawców, Marek Suski. Jednak jeszcze w czwartek premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że projekt jest słuszny. - Jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać - stwierdził.

"Wiedziałam, że mogę na niego liczyć". Adam Bodnar w słowach współpracowników i obywateli

Adam Bodnar odchodzi z urzędu RPO. Jako Rzecznik Praw Obywatelskich podejmował liczne interwencje w obronie praw obywateli. Okres jego kadencji przypadł na okres wyjątkowo dramatyczny, jeśli chodzi o zagrożenia dla praw i wolności Polaków. Często był obrażany przez przedstawicieli obozu Zjednoczonej Prawicy. Krystyna Pawłowicz nazwała go "wyjątkowym szkodnikiem". Jednak pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich żegnają go ze smutkiem i podkreślają, że wyznaczył wyjątkowo wysokie standardy. Nietrudno znaleźć także zwykłych ludzi, którzy chwalą Adama Bodnara za jego działalność na rzecz ich praw.

Od prokuratora, przez posła, do sędziego TK. Tak Stanisław Piotrowicz robił karierę

W czasach stanu wojennego Stanisław Piotrowicz był prokuratorem, ale to w Polsce pod rządami Zjednoczonej Prawicy rozwija swoje talenty prawnicze. W Sejmie VIII kadencji jako poseł klubu PiS odegrał ważną rolę w uchwalaniu zmian w sądownictwie. Przegrał jednak wybory w 2019 roku, choć startował z wysokiej pozycji na liście w "bezpiecznym" okręgu. PiS wybrał go zatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, gdzie miał okazję wypowiedzieć się w sprawie dotyczącej Izby Dyscyplinarnej SN, którą sam współtworzył.

Puszcza.tv za miliony złotych. Po co to było? "To jest spłacanie długów politycznych"

Fundacja Niezależne Media prowadziła projekt Puszcza.tv. Był to ufundowany za środki publiczne serwis internetowy o polskich lasach. Kosztował 5,5 miliona złotych. Miał być multimedialny portal z 20 milionami odsłon. Ostatniego dnia projektu założenia zmieniono - podpisano aneks do umowy, który mówił już tylko o 500 tysiącach odsłon. - To jest spłacanie długów politycznych u dziennikarzy propisowskich - ocenił poseł PO Marcin Kierwiński. W związku z portalem Puszcza.tv pojawia się nazwisko prawicowego dziennikarza Tomasza Sakiewicza.

Prognoza pogody na piątek 16 lipca

W piątek na Śląsku, w Wielkopolsce i częściowo w Lubuskiem pogodnie. Na pozostałym obszarze Polski opady deszczu i burze (suma opadu 10-30 mm, porywy wiatru o prędkości do 60-90 km/h, grad). Temperatura maksymalna od 27 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku do 32 stopni Celsjusza na Podlasiu. Wiatr słaby, zmienny.

TSUE postanowił o zawieszeniu przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN

W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tego samego dnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że w świetle polskiej konstytucji nie można wykonywać środków tymczasowych TSUE, które ingerują w ustrój i funkcjonowanie polskich sądów.

Poseł Marek Suski zaczął wątpić w sukces ustawy anty-TVN? "Nie ma szans"

Prawo i Sprawiedliwość forsuje ustawę anty-TVN, chociaż partii brakuje w Sejmie poparcia jednego z sojuszników. Porozumienie Jarosława Gowina zapowiada, że w obecnym brzmieniu projektu nie poprze tej ustawy. Tymczasem poseł Marek Suski, przedstawiciel wnioskodawców ustawy anty-TVN, który mówił o chęci uzyskania wpływu na stację TVN24, już nie jest pewien sukcesu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji z decyzją o odnowieniu koncesji dla kanału TVN24 wciąż czeka.

"Supernowoczesne czołgi" od Amerykanów. Zachwala je sam Jarosław Kaczyński

Polska ma zamiar kupić 250 amerykańskich czołgów M1A2 Abrams SEPv3. Wicepremier Jarosław Kaczyński stwierdził, że czołgi są "supernowoczesne". - Naszym zadaniem będzie odstraszenie potencjalnego agresora, wszyscy wiemy, gdzie ten agresor leży - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Stosujemy zasadę, że kto chce pokoju, musi szykować się na wojnę - dodał Jarosław Kaczyński.

Tak PiS zwalcza nepotyzm. W wielu przypadkach słynna uchwała nie ma zastosowania

Prawo i Sprawiedliwość, po latach oskarżeń o nepotyzm w spółkach Skarbu Państwa, ogłosiło walkę z "tłustymi kotami". Partia na początku lipca przyjęła specjalną uchwałę o zwalczaniu nepotyzmu - ograniczenia zostały nałożone jednak tylko na posłów i senatorów PiS, nie na wszystkich członków partii. Ponadto uchwała przewiduje wyjątki, kiedy bliscy krewni posłów i senatorów PiS jednak mogą pracować w spółkach Skarbu Państwa - przede wszystkim, kiedy ich zatrudnienie wynika z ich kompetencji. Wreszcie, ograniczenia dotyczą tylko najbliższych członków rodziny, nie dotyczą rodziny dalszej. Wykonywanie uchwały ma nadzorować wicepremier Jacek Sasin i jeden z jego zastępców.

Wyższe mandaty, punkty karne i konfiskata samochodu. To ma pokonać piratów drogowych

Rząd szykuje zaostrzenie przepisów dotyczących kierowców. Mandaty mają wzrosnąć do pięciu tysięcy złotych, składka OC ma być uzależniona od liczby punktów karnych, a kierowca, który spowoduje śmiertelny wpadek pod wpływem alkoholu, zapłaci alimenty rodzinom ofiar - to tylko kilka z propozycji rządu. Zaostrzenie przepisów to odpowiedź na ostatnie tragiczne wydarzenia na polskich drogach.

Dzieci z domu dziecka zaszczepiły się, żeby odwiedzać babcię. Nie spodobało się to posłom

Czworo podopiecznych domu dziecka w Nowym Dworze Gdańskim postanowiło dobrowolnie zaszczepić się przeciw COVID-19. Jedna osoba pełnoletnia zdecydowała za siebie, pozostałe trzy, niepełnoletnie, ale powyżej 15. roku życia, zaszczepiły się w obecności opiekuna prawnego. W tym rodzeństwo, które - jak przekazała dyrektorka domu - powiedziało, że szczepi się, żeby móc bez strachu odwiedzać babcię. W internecie na dom dziecka wylała się fala hejtu, a dwoje posłów Zjednoczonej Prawicy, Anna Maria Siarkowska i Janusz Kowalski, odwiedzili dom dziecka i zażądali kontroli.

TVN to nie tylko telewizja, to także widzowie. Oto jaka jest ich siła i serce

Na antenie TVN pokazywaliśmy różne historie i dramaty zwykłych ludzi. Nadię, Janusza, Kingę oraz Kazimierza wiele dzieli, ale łączy to, że podzielili się z nami swoimi problemami. Gdy walił im się świat, gdy żyli w bólu, pomogli im nasi widzowie. Na przykład dzięki widzom TVN udało się zebrać kilka milionów złotych na leczenie Nadii Szarek. Jeszcze parę lat temu nie mogła się poruszać i żyła w ciągłym bólu, dziś, po operacji w USA, chodzi i spotyka się z przyjaciółkami.

Prognoza pogody na czwartek 15 lipca

W czwartek deszcz i burze (suma opadu 10-40 mm, porywy wiatru 60-100 km/h, grad). Temperatura maksymalna od 27 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku do 34 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby, zmienny.

Sprawa z wniosku premiera w TK. Rozprawa odroczona do 15 lipca

We wtorek Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej ogłosił przerwę do 15 lipca w rozprawie dotyczącej zgodności wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej z konstytucją. Sprawa jest z wniosku premiera Mateusza Morawieckiego i dotyczy takiego rozumienia przepisów TUE, które zdaniem premiera zmuszałoby sądy do stosowania prawa niezgodnie z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny w przeszłości miał już wiele okazji do wypowiadania się o traktatach unijnych.

TVN24 wciąż bez nowej koncesji. Szef KRRiT przyznaje: "czasu jest dramatycznie mało"

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski mówi, że na decyzję w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24 jest "dramatycznie mało czasu", choć wniosek leży w Radzie od ponad roku. Zapewnia także, że Rada robi wszystko, co może, "żeby tę procedurę zakończyć", choć procedura powinna się zakończyć nadaniem koncesji TVN24 zgodnie z obowiązującym prawem, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest jedynym organem decyzyjnym w tej sprawie i nie musi na nikogo czekać. Skąd zatem ta nieuzasadniona zwłoka? - W całej sprawie chodzi tylko o jedno: o to, żeby osoba taka jak Marek Suski została prezesem TVN - ocenił Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej.