Rok po wyroku TK w sprawie aborcji kobiety wciąż protestują. "Nie spodziewałam się, że ten wyrok dotknie mnie"

22.10.2021 | Rok po wyroku TK w sprawie aborcji kobiety wciąż protestują. "Nie spodziewałam się, że ten wyrok dotknie mnie"
22.10.2021 | Rok po wyroku TK w sprawie aborcji kobiety wciąż protestują. "Nie spodziewałam się, że ten wyrok dotknie mnie"
Magda Łucyan | Fakty TVN
22.10.2021 | Rok po wyroku TK w sprawie aborcji kobiety wciąż protestują. "Nie spodziewałam się, że ten wyrok dotknie mnie"Magda Łucyan | Fakty TVN

Mija rok od wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował prawo kobiet do wykonania zabiegu aborcji ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Ta decyzja wywołała falę protestów w Polsce. W rocznicę tego wydarzenia kobiety ponownie wyszły na ulice, by pokazać, że nowe prawo nadal uważają za nieludzkie.

22 października mija dokładnie rok od wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis ustawy dopuszczający aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu jest niezgodny z Konstytucją RP. Tym samym Trybunał zakwestionował prawo kobiet do aborcji w takich sytuacjach.

Wyrok TK wywołał wtedy liczne demonstracje w kraju. W rocznicę tego wydarzenia ponownie zorganizowano manifestacje. Tym razem kobiety wyszły, by pokazać, że nowe prawo nadal uważają za nieludzkie.

- My chcemy pokazać, że pamiętamy w dalszym ciągu, że chcemy dalej walczyć o swoje własne prawa - powiedziała nam jedna z przeciwniczek wyroku TK. - Odbiera nam się prawo do samostanowienia o sobie, odbiera nam się fundamentalne prawo człowieka do decydowania o swoim własnym ciele - stwierdziła inna.

Inicjatywa "Aborcja bez granic" w ostatnim roku pomogła 1080 kobietom wyjechać na zabieg aborcji za granicę. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny - kolejnym 600 kobietom.

- Mówią nam: szłam w tym marszu i nie spodziewałam się, że ten wyrok dotknie mnie, że będę ofiarą tego wyroku. Nie spodziewałam się, niosąc ten transparent rok temu, że kilka miesięcy później będę musiała wsiąść do samolotu i polecieć na zabieg - opowiada Natalia Broniarczyk z Inicjatywy "Aborcja bez granic".

- To są historie potwornych wad genetycznych. (...) Jedne szlochają, drugie zastygają w milczeniu, a jeszcze inne po prostu krzyczą potwornie - mówi Krystyna Kacpura z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Aborcja za granicą

Od roku kobiety w Polsce muszą rodzić płody z drastycznymi wadami - to między innymi bezmózgowie, bezczaszkowie, holoprozencefalia, zespół Edwardsa czy zespół Patau.

To właśnie przesłanka ciężkich i nieodwracalnych wad była przyczyną 97 procent terminacji ciąży wykonywanych w Polsce. Dziś tej pomocy kobiety szukają najczęściej za granicą - w Holandii, w Anglii i w Czechach.

- Ono praktycznie nie wykształciło główki. Nie miało główki. Chcieli zrobić ze mnie taki żywy inkubator. Powiedziałam pani doktor, że nikt mi w Polsce nie pomoże - relacjonowała pani Iza, która przerwała ciążę w Holandii.

- Tych osób w klinikach, zwłaszcza holenderskich, jest więcej niż trzy dziennie. Trzy dziennie to osoby, które miały kontakt z nami - zaznacza Natalia Broniarczyk z Inicjatywy "Aborcja bez granic".

Elles Garcia z kliniki aborcyjnej w Holandii w reportażu Darii Górki z "Czarno na białym" podkreśliła, że w klinice widzi bardzo dużo kobiet z Polski - między 3 a 6 każdego dnia.

Zobacz więcej: "Niewidzialne" - reportaż Darii Górki z "Czarno na Białym" o kobietach, które po aborcję pojechały za granicę - tylko w TVN24 GO

Czytaj więcej: Pytanie o prawo do aborcji. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS