Prognoza pogody na piątek 30 października

W piątek na zachodzie i południu kraju będzie pochmurno z opadami deszczu. Poza tym zachmurzenie będzie zmienne, miejscami wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego.

"Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

Środa to siódmy dzień protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W Warszawie protestujący najpierw zebrali się przed siedzibą Ordo Iuris, a później dotarli przed Sejm. Manifestacje odbyły się nie tylko w wielkich miastach, ale też w tych mniejszych.

Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Córka prezydenta w opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu podkreśliła, że dotychczas istniejące rozwiązanie dawało możliwość wyboru. "Wybór, a nie przymus. Kobieta mogła, ale nie musiała z tego prawa korzystać" - dodała. Podobne nastroje panują wśród społeczeństwa. Według najnowszego sondażu 73 procent ankietowanych nie popiera decyzji Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

"Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

Jeśli decyzja Trybunału Konstytucyjnego stanie się obowiązującym prawem, to dla pacjentek, u których stwierdzono nieuleczalną, śmiertelną wadę płodu, będzie to oznaczało miesiące męczarni, a my będziemy się temu tylko przypatrywać - mówią lekarze, którzy przyłączyli się w środę do protestu przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

Niemal 19 tysięcy przypadków zakażenia SARS-CoV-2. "Obserwujemy czarny scenariusz"

W środę Ministerstwo Zdrowia potwierdziło blisko 19 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarło 236 osób. To najwyższy dobowy bilans nowych zakażeń od początku epidemii. Dramatyczne są nie tylko już liczby, a historie pacjentów - jak choćby 80-letniej pani, która na przyjęcie do szpitala czekała w karetce niemal 15 godzin.

Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

To akt oskarżenia nie tylko wobec ministra sprawiedliwości, ale wobec całego rządu PiS - tak przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka uzasadniał wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. W głosowaniu, które odbyło się we wtorek w Sejmie, za dymisją ministra było 217 posłów, przeciw - 232.

Blokady dróg i utrudnienia w ruchu. Rolnicy protestowali w Warszawie

Protesty wywołane orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego nie są jedynymi, jakie odbyły się w środę w Warszawie. Demonstrowali też rolnicy, którzy chcą, by tak zwana piątka dla zwierząt trafiła do kosza. Sejmowa komisja, która miała się zająć ustawą, odwołała swoje posiedzenie, ale nie powstrzymało to demonstracji.

Pracodawcy wsparli protesty kobiet. "Jesteśmy z wami"

Wiele Polek zadeklarowało, że nie pójdzie w środę do pracy, by walczyć o swoje prawa. To efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji. W wielu firmach koledzy zastępowali w pracy koleżanki, by te mogły pójść na protest.

Prognoza pogody na czwartek 29 października

W czwartek zachmurzenie będzie umiarkowane, wzrastające do dużego z przemieszczającymi się od zachodu w głąb kraju opadami deszczu. Jedynie na krańcach wschodnich kraju bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 11 stopni Celsjusz na Pomorzu, 13 stopni Celsjusza w centrum kraju do 15 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

"Koleżanki pytały, czy wybraliśmy już imię. My rozmawialiśmy o pochówku"

Premier zadaje sobie pytanie - o co toczy się spór? Premierowi chętnie odpowiedzą ci, którzy przez piekło już przeszli. Opowiedzą, jak to jest mieć ciążowy brzuch, ale rozmawiać o pogrzebie. Jak to jest, kiedy w tym brzuchu nie ma małych rąk i nie ma małej głowy. Warto posłuchać, żeby wiedzieć o co chodzi.

Cezary Kucharski został zatrzymany przez policję

Były menedżer Roberta Lewandowskiego został zatrzymany przez policję. Cezary Kucharski jest podejrzany o kierowanie gróźb wobec piłkarza. Kucharski jest teraz w warszawskiej prokuraturze i jest przesłuchiwany.

Prognoza pogody na środę 28 października

Na Pomorzu wystąpią opady deszczu. Poza tym będzie pogodnie. Temperatura wyniesie od 12 stopni Celsjusza na Pomorzu do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Co zrobi Zjednoczona Prawica po orzeczeniu w sprawie aborcji?

Trzeba zniuansować prawo aborcyjne, pytanie tylko, jak to przeprowadzić - mówi wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Pytanie, co dokładnie ma na myśli? Co PiS zamierza zrobić z tym, co orzekł Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej?

"Nie ma gratulacji, nie ma radości". Jak wygląda pomoc państwa w przypadku porodu dziecka z ciężką wadą?

W czwartek Trybunał Konstytucyjny pod kierownictwem Julii Przyłębskiej uznał za niekonstytucyjny przepis dopuszczający możliwość aborcji w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Od tego dnia na ulicach wielu polskich miast dochodzi do masowych protestów. Kobiety pytają: jeśli państwo każe nam rodzić ciężko uszkodzone płody, to gdzie? Posłanka Prawa i Sprawiedliwości odpowiada, że takich miejsc jest w Polsce "bardzo dużo" i odsyła po pomoc do organizacji pozarządowych.

10 lat od przełomowego przeszczepu. "To na początku był eksperyment"

10 lat temu doszło w Polsce do przełomowego przeszczepu - pani Małgorzata otrzymała nową trzustkę, dzięki której mogła zwalczyć cukrzycę. Od tego czasu podobnych operacji wykonano jednak bardzo mało, bo brakuje organów. Nad rozwiązaniem tego problemu w Warszawie pracują lekarze i inżynierowie, którzy trzustki chcą drukować.

Prognoza pogody na wtorek 27 października

We wtorek zachmurzenie w kraju będzie zmienne. W części Polski wystąpi przelotny deszcz. Temperatura wyniesie od 11 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Ciśnienie rośnie, w południe.

Protest w całej Polsce. "Walczymy o swoje prawa"

91 protestów w całym kraju tylko w sobotę - to dane policji. Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji to sprzeciw nie tylko mieszkańców dużych miast. Kobiety, czasem z całymi rodzinami, wyszły na ulice w Jaśle, Krośnie, w Nowym Dworze Gdańskim, w Inowrocławiu, Legnicy, Sokółce czy Zakopanem. Ich głos zabrzmiał w ten weekend tak samo wszędzie. Niezależnie od miejsca, regionu i wieku.

Epidemia COVID-19 nie zwalnia. Coraz trudniejsza sytuacja w szpitalach

Pandemia COVID-19 nie zwalnia, sytuacja w szpitalach wciąż jest dramatyczna, a załogi karetek pogotowia odbijają się z pacjentami od drzwi do drzwi. Od poniedziałku naukę zdalną w całej Polsce zaczynają klasy IV-VIII szkół podstawowych. Także w poniedziałek ma ruszyć system informacji o wolnych miejscach w szpitalach. Na naszych oczach w Polsce nie rysuje się scenariusz włoski, lecz polski.