Liczne szkody po burzach, które przeszły, a już idą kolejne

Zerwane dachy, zalane domy, ulice i szpitale, połamane drzewa i tysiące domów bez prądu - to efekt potężnych burz i nawałnic, które przeszły we wtorek nad Polską. W środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami z ulewnym deszczem, gradem oraz silnym wiatrem. Alert pogodowy dotyczy pięciu województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podkarpackiego.

W Wielkiej Brytanii dużo więcej osób choruje na COVID-19, ale śmiertelność mamy wyższą

Minister zdrowia Adam Niedzielski twierdzi, że dzięki szczepieniom nawet kolejna fala zachorowań na COVID-19 nie przełoży się na wzrost liczby osób hospitalizowanych. Czy faktycznie? Polski neurochirurg profesor Wojciech Maksymowicz zwrócił uwagę w Sejmie, że w Polsce więcej osób umiera na COVID-19 niż w Wielkiej Brytanii, choć na Wyspach odnotowuje się znacznie więcej nowych zakażeń koronawirusem.

Tomasz Kaczmarek o swoich zarzutach: śledczy zajmują się wybielaniem Kamińskiego i Wąsika

Były agent CBA Tomasz Kaczmarek po raz kolejny zeznawał w katowickiej prokuraturze. Ma to związek z jego słowami o tym, jak przełożeni naciskali na niego, by spreparował dowody w tak zwanej sprawie willi Kwaśniewskich. Prokuratura postawiła Kaczmarkowi zarzuty tworzenia fałszywych dowodów, fałszywego oskarżenia oraz składania fałszywych zeznań. Według prokuratury Tomasz Kaczmarek bezpodstawnie oskarża swoich byłych przełożonych, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Wyrok po tragedii w Suszku. Tylko urzędnik starostwa uznany winnym

W środę Sąd Rejonowy w Łodzi wydał wyrok w sprawie śmierci dwóch harcerek, które zginęły w czasie potężnej nawałnicy na obozie w Suszku cztery lata temu. Tylko ówczesny dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa w Chojnicach został uznany winnym niedopełnienia obowiązków służbowych. Komendant obozu i jego zastępca zostali uniewinnieni. Takim wyrokiem zaskoczone są rodziny harcerek i prokuratura, dla których ta sprawa się nie kończy.

Dwa samochody, dwie takie same rejestracje. Nietypowa sytuacja w Gdańsku

Mieszkanka Gdańska odkryła, że po mieście jeździ samochód do złudzenia przypominający jej Volkswagen Polo. Ten sam kolor i nawet ta sama rejestracja. Okazało się, że auto należy do Białorusina, który kupił tak zwaną tablicę kolekcjonerską i ją sobie zamontował. Mężczyzna otrzymał mandat, ale grożą mu kolejne kary.

Prognoza pogody na czwartek 24 czerwca

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Na wschodzie, południu i w centrum Polski burze (suma opadu 10-30 mm, porywy wiatru o prędkości do 70-90 km/h, grad). Na pozostałym obszarze kraju miejscami przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 33 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby, zmienny.

Nawałnice nad Polską. Tylko w Poznaniu ponad 1500 zgłoszeń

To będzie bardzo trudny wieczór i ciężka noc w wielu miejscach w Polsce - wszędzie tam, gdzie dotrą burze i nawałnice, które już przeszły nad zachodnią Polską. Tylko w Poznaniu strażacy odebrali ponad 1500 zgłoszeń. Woda zalała ulice, samochody, piwnice szpitala i zniszczyła dach hali sportowej.

"Zamiast chęci dialogu i porozumienia mamy raczej utwardzanie stanowisk i dalsze podkopywanie europejskiej praworządności"

We wtorek w Radzie Unii Europejskiej odbyło się - bez udziału mediów - wysłuchanie w sprawie praworządności w Polsce w ramach procedury artykułu 7. unijnego traktatu. Atak na niezależne sadownictwo, ignorowanie wyroków europejskich i polskich sądów, upolitycznienie struktur sądownictwa oraz atak na niezależne media - to zarzuty, jakie Warszawie stawia Bruksela. Sędziowie i inicjatywy obywatelskie apelują do obozu władzy o opamiętanie.

"Te maile będą weryfikowane przez opinię publiczną. Tego się nie uniknie"

Politycy PiS zapewniają, że w mailach, które wyciekły po ataku hakerskim na prywatną skrzynkę Michała Dworczyka nie było informacji poufnych, ale jeśli treść wiadomości jest prawdziwa, to mówi wyjątkowo dużo o kulisach działania rządu w czasie najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy. Co jest prawdą, a co nie mogą wyjaśnić przede wszystkim ci, których sprawa dotyczy.

Bójka między motocyklistą a kierowcą na A4

Tuż przed bramkami poboru opłat w Karwianach niedaleko Wrocławia doszło do bójki motocyklisty z kierowcą. Zdarzenie zarejestrowała kamera zamontowana w jednym z samochodów. W sprawie tej bójki oficjalne zgłoszenie do policji nie wpłynęło, ale funkcjonariusze analizują nagranie.

Prognoza pogody na środę 23 czerwca

W środę na północnym zachodzie kraju wystąpią rozpogodzenia. Poza tym zachmurzenie będzie umiarkowane - wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu i burzami z gradem. Temperatura maksymalna wyniesie od 23 stopni Celsjusza na Kaszubach, 26 stopni Celsjusza w centrum kraju do 31 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni, tylko na wschodzie południowy, słaby i umiarkowany, w burzach silny.

Orły 2021 dla twórców filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

Jan Holoubek, Piotr Trojan, Agata Kulesza i Jan Frycz - twórcy filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - zostali uhonorowani Polskimi Nagrodami Filmowymi Orły 2021. Najlepszym filmem został "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są przez Polską Akademię Filmową od 1999 roku.

Awaria w rafinerii państwowego giganta? Orlen: nie zidentyfikowaliśmy żadnego ryzyka

Trzy miesiące temu wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oficjalnie zapytał, czy doszło do awarii w rafinerii Orlenu. Odpowiedzi nie dostał. W czwartek pojawiły się maile, które - jeśli są prawdziwe - opisują przebieg tamtych wydarzeń i działania premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie. W poniedziałek do sprawy odniósł się PKN Orlen, informując, że nie zidentyfikowano "żadnego ryzyka związanego z brakiem dostaw paliw wynikającego z awarii".

Pomoc dla mieszkańców po pożarze w Nowej Białej

To było jak Armagedon - mówią ci, którzy z bliska widzieli zniszczenia po pożarze w Nowej Białej. W sumie spłonęło ponad 40 budynków, w tym 25 mieszkalnych. Wiele rodzin straciło dorobek całego życia. Ale po wielkiej tragedii niezwykła jest też wola przetrwania i chęć pomocy.

Opozycja chce odwołania Przemysława Czarnka

Opozycja chce odwołanie ministra edukacji Przemysława Czarnka w związku z jego planami wobec szkół. Plany dotyczą nadzoru i nauczania. Według zapowiedzi to podlegli ministrowi edukacji kuratorzy mają na przykład decydować o zwolnieniu dyrektorów.

Prognoza pogody na wtorek 22 czerwca

We wtorek na północnym-zachodzie kraju rozpogodzenia i bez opadów. Poza tym zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu i burzami z gradem. Temperatura maksymalna wyniesie od 24 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim, 30 stopni Celsjusza w centrum kraju do 33 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-wschodni, tylko na zachodzie północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

"Chcemy uzupełnić lukę po Porozumieniu". Powstała Partia Republikańska

Adam Bielan podczas niedzielnej konwencji ogłosił informację o powołaniu nowego ugrupowania - Partii Republikańskiej. W wydarzeniu uczestniczył prezes PiS Jarosław Kaczyński, który wygłosił przemówienie. Stan gry jest taki, że Adam Bielan stoi na czele 7-osobowej grupy posłów, a Jarosław Gowin - 11-osobowej.

Prognoza pogody na poniedziałek 21 czerwca

W poniedziałek na ogół pogodnie, tylko na zachodzie Polski przelotne deszcze i burze (10-20 mm), w tym możliwe opady gradu. Temperatura maksymalna w dzień od 29 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 34 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych osiągający prędkość do 90 km/h, południowo-wschodni.

Parada Równości przeszła przez Warszawę. "Tu mogę być sobą"

W sobotę ulicami Warszawy przeszła 20. Parada Równości. - Zawsze będziemy stali przy tych, którzy są słabsi, którzy są atakowani - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z uczestnikami marszu przed Pałacem Kultury i Nauki. Uczestnicy parady w sobotę maszerowali z apelem o równość, edukację i o to, by państwo ich chroniło, a nie narażało.