Organizatorzy antysemickiego wiecu w Kaliszu aresztowani na 3 miesiące

Sześć godzin trwało posiedzenie sądu, który zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Piotra R., Wojciecha O. i Marcina O. - organizatorów zgromadzenia w Kaliszu w Narodowe Święto Niepodległości. Mężczyźni usłyszeli zarzuty nawoływania do nienawiści, znieważenia na tle narodowościowym oraz publicznego nawoływania do popełniania przestępstw przeciwko osobom z powodu ich przynależności narodowej i wyznaniowej.

Potrącił pieszego, a potem wjechał w inne auto. 47-letni kierowca bmw zatrzymany

Policjanci zatrzymali 47-letniego sprawcę groźnego wypadku w Częstochowie. Kierowca bmw najpierw przejechał przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, potrącił pieszego na przejściu i uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później uderzył w tył innego auta osobowego. Okazało się, że to karany pirat drogowy i nie miał prawa jeździć. Pieszy ciągle walczy o życie. Sprawcy grozi do 12 lat więzienia.

Prognoza pogody na czwartek 18 listopada

W czwartek pochmurno z przejaśnieniami. Przemieszczające się nad krajem dwie strefy opadów deszczu i mżawki do 1-5 mm. Tylko na południowym-zachodzie na ogół bez opadów. Temperatura maksymalna od 6 stopni na Suwalszczyźnie do 10 stopni na Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-70 km/h.

Co z dodatkowymi obostrzeniami?

Ministerstwo Zdrowia w środę odnotowało 24 239 nowych zakażeń koronawirusem oraz 463 zgony z powodu COVID-19. Rok temu przy takich danych rząd wprowadzał obostrzenia. Teraz jednak nie dzieje się nic w tym kierunku, a od polityków władzy można usłyszeć, że Polacy są inni niż reszta narodów Europy. Więcej na ten temat dziś w materiale Pawła Płuski w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

Macron rozmawiał z Putinem, Merkel z Łukaszenką. Polskie władze się przyglądają

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy. Działać postanowiła też kanclerz Niemiec Angela Merkel, która zadzwoniła do dyktatora Białorusi Alaksandra Łukaszenki. Do ugaszenia pożaru jeszcze daleko, ale są deklaracje o potrzebie obniżenia napięcia i prowadzenia rozmów. Polskie władze z dystansu przyglądają się, jak bez ich udziału prowadzona jest polityka zagraniczna, która dotyczy także Polski.

Ograniczenia stanu wyjątkowego bez stanu wyjątkowego. Burzliwa debata w Sejmie

We wtorek nowelizacja Ustawy o ochronie granicy państwowej trafiła pod obrady komisji sejmowej. Ustawa ma regulować sytuację na granicy polsko-białoruskiej po zakończeniu obowiązywania stanu wyjątkowego. W strefie nadgranicznej minister spraw wewnętrznych będzie mógł ustanowić strefę objętą zakazem przebywania. Przepisy są łudząco podobne do tych, które obowiązują na obecnym obszarze objętym stanem wyjątkowym. Nie będzie wyjątku ustawowego dla dziennikarzy - będą oni mogli liczyć jedynie na uzyskanie pozwolenia.

TSUE orzekł, że uprawnienia polskiego ministra sprawiedliwości są niezgodne z prawem Unii

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytania prejudycjalne zadane przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Chodzi o zgodność z prawem Unii niektórych przepisów prawa krajowego, które przyznają ministrowi sprawiedliwości, będącemu zarazem prokuratorem generalnym, uprawnienia do delegowania sędziów do sądów wyższej instancji na czas nieokreślony oraz do odwołania sędziego z takiej delegacji w każdym czasie. Zdaniem TSUE "prawo Unii stoi na przeszkodzie" takiemu systemowi obowiązującemu w Polsce.

Niezaszczepieni zajmują szpitalne łóżka, kolejne oddziały są zamykane. Jak się tłumaczą? "Byłem głupi"

Szpital Uniwersytecki w Krakowie wstrzymuje przyjęcia pacjentów niecovidowych. Z kolei inne placówki zamykają kolejne oddziały i przeznaczają je dla chorych na COVID-19. Niestety, dzieje się to kosztem innych pacjentów, którzy na przyjęcie do szpitala czekali miesiącami. Na COVID-19 chorują niemal wyłącznie ci, którzy się nie zaszczepili. Często nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego się nie zaszczepili, a czasami przyznają, że byli głupi.

Prognoza pogody na środę 17 listopada

W środę pochmurno z przejaśnieniami i rozpogodzeniami, przede wszystkim na południu i południowym-wschodzie kraju. Na Pomorzu słabe opady deszczu do 3 mm. Temperatura maksymalna od 5 stopni na Suwalszczyźnie do 9 stopni na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu, lokalnie możliwe 10 stopni. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach na północy osiągający prędkość do 50-60 km/h.

Prognoza pogody na wtorek 16 listopada

We wtorek zachmurzenie będzie duże z nielicznymi przejaśnieniami. Miejscami wystąpi mżawka. Temperatura maksymalna wyniesie od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie spada.

Wyłoniono laureata konkursu malarskiego Bielska Jesień 2021

Biennale Malarstwa Bielska Jesień to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów malarstwa w Polsce. Tegoroczna wystawa finałowa to barometr artystycznych kierunków i sejsmograf społecznych nastrojów. Laureatem głównej nagrody został Tomasz Kulka za tryptyk "Game Over".

Prognoza pogody na poniedziałek 15 listopada

W poniedziałek w ciągu dnia będzie pochmurno z przejaśnieniami na południu Polski oraz miejscami na wschodzie i północnym-wschodzie kraju. Lokalnie mogą wystąpić słabe opady mżawki. Termometry wskażą maksymalnie od 3-4 stopni Celsjusza w rejonie Suwałk, przez 5-7 stopni Celsjusza w centrum oraz na północy i zachodzie, do 8-9 stopni Celsjusza na południu. Wiatr będzie słaby, południowo-wschodni.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej narasta. Straż Graniczna informuje o kolejnych prowokacjach

W piątek niedaleko polsko-białoruskiej granicy w rejonie Wólki Terechowskiej znaleziono ciało młodego Syryjczyka. To kolejny przypadek śmierci w strefie przygranicznej, dlatego organizacje pomocowe chcą złożyć zawiadomienie do Międzynarodowego Trybunału Karnego o zbrodniach przeciwko ludzkości popełnianych przez Białoruś. Tymczasem Straż Graniczna informuje o kolejnych prowokacjach na granicy polsko-białoruskiej.