Zobacz Fakty

Zobacz Fakty

W poniedziałek zachmurzenie będzie kłębiaste i umiarkowane. Wystąpią również duże opady deszczu na wschodzie, południu i w centrum kraju możliwe burze. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza w rejonie Zatoki Gdańskiej, 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 27 stopni Celsjusza na Podlasiu. Na wschodzie kraju wiatr będzie południowy, poza tym północno-zachodni, słaby i umiarkowany.

W sobotę po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 576 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. W Działoszynie na kwarantannę skierowano już ponad 400 osób. Obowiązkową izolację zarządzono również w siedmiu domach zakonnych w całej Polsce. Dodatkowo wciąż wrasta liczba zakażonych koronawirusem górników. Ilu zakażonych jest wśród nas - pytają lekarze, ratownicy i pielęgniarki, ale na dokładną odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia nie mogą się doczekać.

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę poinformował, że w ciągu "najbliższych dni" Polska otworzy granicę z Litwą. Z kolei z Unii Europejskiej słychać jasny komunikat: Europa bez granic najpóźniej 1 lipca. Na razie nie wiadomo, co dalej planuje polski rząd. Wiadomo za to, że do połowy czerwca przedłużony został zakaz lotów międzynarodowych.

W niedzielę na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce będzie pogodnie. Poza tym w kraju zachmurzenie będzie zmienne, wystąpią również przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 27 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny z przewagą południowego. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 994 hPa.

W sztabie Rafała Trzaskowskiego panuje przekonanie, że Jarosław Kaczyński dał im prezent. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta potępił prezesa PiS za słowa o "chamskiej hołocie". Dla opozycyjnych wobec Andrzeja Dudy kandydatów te obraźliwe słowa to efekt przedwyborczej paniki PiS. Napięcie między obozami Dudy i Trzaskowskiego pozostali kandydaci próbują też przekuć na swoją korzyść.

Ministerstwo Zdrowia podało, że w piątek odnotowano w Polsce 362 nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a także, że zmarło 20 zakażonych osób. Te liczby wciąż niepokoją. Pojawiają się nowe ogniska, nie tyko na Śląsku - w kopalniach, zakładach pracy i wśród zakonników.

Od soboty 6 czerwca znowu będą mogły być otwarte siłownie i baseny - to dobra wiadomość, zwłaszcza dla tych, którzy mierzą przerwę w aktywności fizycznej już nie tylko w tygodniach, ale i w kilogramach, jakie im przybyły. W obiektach sportowych będzie obowiązywał nowy reżim sanitarny.

W sobotę na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce przelotne opady deszczu (do 5 mm). W pozostałych regionach pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 18 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej do 25 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, w porywach osiągający prędkość do 50 km/h, południowo-zachodni.

Mnóstwo ludzi odpowiedziało na apel i przyszło oddać krew dla zawodniczek kolarskich potrąconych przez samochód. Na prawidłowo jadące na trening dwie kolarki czołowo najechał rozpędzony opel astra, za którego kierownicą siedziała 58-letnia kobieta. Była trzeźwa. Do zdarzenia doszło w poniedziałek około godziny 16:30 w Wilkowicach koło Bielska-Białej. Stan kolarek jest poważny.

W piątek duże zachmurzenie z przejaśnieniami i opadami deszczu do 10-30 mm przemieszczającymi się od zachodu w głąb kraju. Na wschodzie i na południowym-wschodzie Polski burze. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i 19 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w burzach osiągający prędkość do 80 km/h.

W wielu amerykańskich miastach wtorkowe protesty przeciwko brutalności policji trwały do późnych godzin nocnych, mimo godziny policyjnej. Były bardzo liczne, ale spokojniejsze niż jeszcze kilka dni temu. W czwartek rozpoczną się uroczystości pogrzebowe George'a Floyda. Potrwają sześć dni i odbędą się w trzech stanach. 46-letni George Floyd zmarł 25 maja w Minneapolis po tym, jak biały policjant przez ponad 8 minut przyciskał mu szyję kolanem do ziemi.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na drodze w pobliżu Starogardu Gdańskiego. Policjanci próbowali zatrzymać jadącą hondą kobietę, która wyprzedzała na skrzyżowaniu i podwójnej ciągłej. Uciekający przed policją samochód wpadł w poślizg. Uderzył w tył jadącego przed nim volkswagena. Zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z kolejnym pojazdem. W wypadku rannych zostało pięć osób, w tym kobieta kierująca hondą. 22-latka uciekała, bo już trzy razy była karana za jazdę pod wpływem alkoholu.

W czwartek na południu i na północnym-wschodzie Polski przelotne opady deszczu i burze (10-20 mm). W pozostałych regionach pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 17 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 24 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych osiągający prędkość do 80 km/h, południowy i zachodni.