Zobacz Fakty

Zobacz Fakty

Prognoza pogody na czwartek 3 grudnia

W czwartek w zachodniej połowie Polski wystąpią okresami opady śniegu. Na wschodzie będzie pogodnie. Temperatura wyniesie od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 3 stopni celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni.

Polska i Węgry podtrzymują twarde stanowisko. "Zdrada, gigantyczny błąd i głupota"

Premierzy Polski i Węgier zadeklarowali, że chcą porozumienia z pozostałymi państwami członkowskimi w sprawie budżetu, ale weto wciąż jest na stole. Wieloletnie ramy finansowe, czyli budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027, musi też zatwierdzić Parlament Europejski, a w nim trudno szukać sojuszników polskiego rządu. Parlament Holandii chce, żeby pozwać Polskę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE za uchybianie obowiązkom traktatowym.

Andrzej Duda miał interweniować w sprawie stoków narciarskich

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że prezydent Andrzej Duda osobiście zadzwonił, żeby rząd nie zamykał stoków narciarskich z powodu pandemii. Opozycja zastanawia się, czemu głowa państwa równie silnie nie interesuje się innymi problemami, z jakimi mamy obecnie do czynienia.

Prognoza pogody na środę 2 grudnia

W środę pogodnie i zimno, miejscami przejściowy wzrost zachmurzenia. Temperatura maksymalna od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, Podlasiu oraz w Małopolsce i na Górnym Śląsku do 3 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami silniejszy.

Kolejki i tłok na stokach. Minister zapowiada kontrole

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5733 nowych zakażeniach koronawirusem. To prawie czterokrotnie mniej niż dwa tygodnie temu, ale nie oznacza to znoszenia obostrzeń. Nie ma mowy ani o zmianie terminu ferii, ani o ich wydłużeniu. Minister zdrowia uprzedza, że jeśli wyciągi narciarskie miałyby działać tak, jak w miniony weekend, to będzie rekomendował ich zamknięcie.

Rada Przedsiębiorczości przeciw groźbie zawetowania unijnego budżetu

Stanowisko reprezentowane przez rząd w sprawie unijnego budżetu jest sprzeczne z polską racją stanu - to fragment apelu Rady Przedsiębiorczości, która zrzesza największe polskie organizacje gospodarcze. Ich prezesi wzywają premiera, by nie wetował budżetu Unii Europejskiej, na którym - ich zdaniem - to Polska korzysta najbardziej.

Co z tegoroczną wizytą duszpasterską? "O formie decyduje biskup diecezjalny"

Nie ma wspólnego stanowiska polskiego Kościoła w sprawie tegorocznych wizyt duszpasterskich. W niektórych parafiach zostały one odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie. - O formie decyduje każdy biskup diecezjalny, a decyzja ta zależy od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie - informuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak.

Prognoza pogody na wtorek 1 grudnia

We wtorek będzie na ogół pochmurno. Miejscami wystąpią przejaśnienia. Temperatura maksymalna wyniesie od 0 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1010 hPa.

Barbara Nowacka potraktowana gazem podczas protestu

W sobotę przy okazji świętowania 102. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych w całym kraju zorganizowano manifestacje Strajku Kobiet. Największa demonstracja odbyła się w Warszawie, podczas której posłanka Barbara Nowacka została potraktowana gazem łzawiącym przez jednego z funkcjonariuszy. W niedzielę rzecznik prasowy policji odniósł się do sobotnich protestów i sprawy posłanki Nowackiej.

Mniejszy przyrost zakażeń koronawirusem. Czy są powody do radości?

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia odnotowało 11483 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - wyraźnie mniej niż w poprzednich dniach. To mógłby być powód do optymizmu, gdyby nie fakt, że w Polsce jest też wykonywanych mniej testów niż na początku listopada. Jednocześnie wciąż wysoki jest odsetek wyników pozytywnych w porównaniu do okresu wiosennego i letniego.

"Doszliśmy w Europie do poziomu gorszego niż Związek Radziecki". Burza po słowach Czarnka

Zdaniem ministra edukacji Przemysława Czarnka - w Europie doszliśmy do poziomu gorszego niż Związek Radziecki. Mówi to w kraju, w którym - jak wynika z ostatniego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 - 87 procent obywateli chce obecności w Unii Europejskiej. Można zapytać, gdzie chce żyć ktoś, kto uważa, że Bruksela dziś jest gorsza niż kiedyś Moskwa. Ale ważniejsze jest to, dokąd prowadzą takie słowa.

Pierwszeństwo dla pieszych, niższy limit prędkości. Nadchodzą zmiany w przepisach drogowych

Kierowcy będą musieli ustąpić pieszemu, który dopiero wchodzi na pasy, a nie tak jak teraz - tylko gdy na nich już jest. Ujednolicono również ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym. Bez względu na porę dnia będzie to 50 kilometrów na godzinę. Kierowcy nie będą mogli jeździć "na zderzak", za nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy. Jakie jeszcze zmiany nas czekają w prawie drogowym?

Prognoza pogody na poniedziałek 30 listopada

W poniedziałek będzie na ogół pochmurno. W kraju okresami wystąpią opady śniegu deszczu ze śniegiem, a na Pomorzu Zachodnim deszcz. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od minus 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni.

"Nie poddajemy się i nie poddamy się". Protesty w wielu miastach

Strajk Kobiet znowu na ulicach Warszawy i innych polskich miast. Tysiące osób demonstrowały w 102. rocznicę przyznania praw wyborczych Polkom. Sobotnie protesty odbywały się pod hasłem: "W imię matki, córki, siostry". Protestujący w Warszawie ruszyli z Ronda Dmowskiego w stronę placu Konstytucji. Policja wielokrotnie blokowała marsz i wzywała do rozejścia się.

"Skrajna niesprawiedliwość, oszustwo". Sejm przyjął poprawkę do ustawy covidowej

W sobotę Sejm odrzucił sprzeciw Senatu i przyjął nowelizację ustawy covidowej, która części medykom odbiera dodatki finansowe przyznane w poprzedniej ustawie. Wcześniejsza ustawa, choć podpisana przez prezydenta, nie została opublikowana. Z godnie z przyjętymi w sobotę przepisami dodatki w wysokości 100 procent wynagrodzenia będą przysługiwały jedynie tym, którzy do walki z COVID-19 zostali skierowani przez wojewodę.