Zobacz Fakty

Zobacz Fakty

Zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Tylko na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku nie wystąpią opady deszczu. Temperatura wyniesie od 26 stopni Celsjusza w Wielkopolsce do 29 stopni Celsjusza na Podlasiu i Podkarpaciu. Wiatr na wschodzie południowo-wschodni, poza tym zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Dariusz Piontkowski jest gotów spotkać się z nauczycielami, którzy zawiesili strajk, ale wciąż domagają się podwyżek. W Sejmie jest już nowy projekt ustawy o podwyżkach dla nauczycieli, ale wciąż jest gorąco. Nowy minister edukacji może mieć najgorętsze wakacje z wszystkich - zwłaszcza, że jego wypowiedzi wywołują niemałe kontrowersje.

Droga z Pułtuska do Warszawy, 4 maja. To, co się tam działo, nagrał dziennikarz portalu tvn24.pl. Oglądając nagranie po raz pierwszy, wydaje się, że to film z wyczynów jakiegoś pirata drogowego, ale okazuje się, że to przejazd kolumny SOP z premierem Mateuszem Morawieckim. Premier wracał z Pikniku Patriotycznego Prawa i Sprawiedliwości tak, że samochody jadące z naprzeciwka zostały zmuszone do zjechania na pobocze.

W piątek przelotne opady deszczu i burze, na wschodzie Polski burze z gradem. Temperatura maksymalna w dzień od 24 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim do 28 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych do 90 km/h, południowo-wschodni.

Do wakacji jeszcze dwa tygodnie, lata w kalendarzu jeszcze nie ma, a już trzeba zmierzyć z upałami. Powyżej 30 stopni będzie przez kilka dni w dużej części Polski. Szkoły skracają lekcje, a pracujący na zewnątrz, dzieci i seniorzy muszą uważać – na słońce, temperaturę, zasłabnięcia i udary.

W czwartek rano będzie przeważnie słonecznie. W ciągu dnia nastąpi rozwój zachmurzenia kłębiastego. Po południu na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim oraz we wschodniej części kraju wystąpi przelotny deszcz i burze, lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna wyniesie od 27 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 32 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie spada, w południe barometry wskażą 999 hPa.

We wtorek odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu. W ten sposób obóz rządzący uczcił 30 rocznicę pierwszych po wojnie wolnych wyborów do Senatu 4 czerwca 1989 roku. Przemawiali prezydent, premier i marszałkowie Sejmu i Senatu. - Choć byłem bardzo krytyczny wówczas wobec Okrągłego Stołu i wyborów z 4 czerwca, po latach dostrzegam ich ogromną wartość. I rzeczywiście śmiało sam mogę przyznać, że były one niezwykle ważnym krokiem na drodze do wolności - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Teresa Czerwińska odeszła z rządu. Nie jest już ministrem finansów, została jednak natychmiast wcielona w skład zarządu NBP. Jacek Sasin został wicepremierem, Elżbieta Witek ministrem spraw wewnętrznych. Rekonstrukcja rządu została dokonana w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku.

W lutym 1989 roku na murze berlińskim rozstrzelano młodego chłopaka, który chciał przejść na drugą stronę. 4 czerwca 1989 roku na pekińskim placu Tiananmen ludzi walczących o wolność rozjechały czołgi. Nasz 4 czerwca był fenomenem. Polacy pokojowo zmienili ustrój, odzyskali kraj, zniszczyli żelazną kurtynę. Była wolność, ale była też bieda.