Wziął urlop w pracy i zgłosił się jako wolontariusz do DPS-u

Pan Sebastian wziął w pracy wolne i zgłosił się jako wolontariusz do Domu Pomocy Społecznej. Chciał pomóc personelowi i pensjonariuszom. Przeszedł tam przez piekło epidemii, a także przez obowiązkową kwarantannę. Tym samym mówi, że zrobiłby to jeszcze raz. Pan Sebastian pomaganie ma w genach - jest dawcą szpiku i właśnie dowiedział się, że ktoś z jego szpiku skorzysta.

Prognoza pogody na sobotę 25 kwietnia

W sobotę na zachodzie i północy kraju na ogół będzie pogodnie. Poza tym wystąpią przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie możliwe burze Temperatura maksymalna w dzień od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, północny w porywach do 45 km/h, a w czasie burzy do 70 km/h.

Spór o termin wyborów. Komisja Europejska "zaniepokojona"

Trzeba zapomnieć o dyskusji na temat wyborów w maju - słychać z partii Jarosława Gowina. Natomiast opozycja proponuje przeprowadzić wybory w przyszłym roku. Na wybory prezydenckie każdy na razie ma swój plan. Głos w sprawie zabrała także Komisja Europejska.

Brakuje wody w rzekach. Hydrolodzy ostrzegają

Strażacy na zboczach Magurki w Beskidzie Małym zauważyli wyschnięte górskie źródła. Susza budzi strach, bo bez wody nie ma życia. Dla rolników to dramat, dla nas wszystkich szok. Według hydrologów w przyszłości Wisła morze okresowo zanikać i latem nie dopływać do Bałtyku.

Prognoza pogody na piątek 24 kwietnia

W piątek zachmurzenie będzie zmienne. We wschodniej części Polski wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 18 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, północno-zachodni.

Druk już ruszył. "Jacek Sasin, który drukuje karty, popełnia przestępstwo"

Nie ma jeszcze obowiązującej ustawy, ale drukarki już pracują. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin przyznał, że zlecił druk kart wyborczych, które zostaną użyte w powszechnym głosowaniu korespondencyjnym. Według opozycji to przestępstwo. - Jacek Sasin, który drukuje karty, popełnia przestępstwo i za takie coś po prostu skończy w więzieniu. Trzeba to sobie jasno powiedzieć - skomentował poseł PO Cezary Tomczyk. Jednocześnie Poczta Polska informuje, że nie doręcza przesyłek pod adresy osób objętych kwarantanną. Nic nie jest pewne, bo ustawa jest w Senacie. Jeśli wróci do Sejmu, to nie wiadomo, jak zagłosują posłowie Porozumienia Jarosława Gowina.

NIK o sytuacji w DPS-ach. Nadzór "w wielu wypadkach pozorny"

Kolejny Dom Pomocy Społecznej został ewakuowany, u ponad 50 osób z ośrodka w Kleszczowie zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Choroba COVID-19 jest szczególnym zagrożeniem dla osób starszych i schorowanych, dlatego Domy Pomocy Społecznej powinny być pod szczególną kontrolą. Jak wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli nadzór państwa nad placówkami "jest w wielu wypadkach pozorny".

34-kilometrowa plama na Bałtyku. Zbadano próbki substancji

Na zdjęciach satelitarnych służby morskie dostrzegły ogromną plamę nieznanej substancji unoszącą się na Bałtyku, na północ od Jastarni. Rozmiar plamy był porównywalny z całym Półwyspem Helskim. Ratownicy pobrali próbki i okazało się, że plama to resztki paliwa okrętowego.

Prognoza pogody na czwartek 23 kwietnia

W czwartek zachmurzenie będzie kłębiaste, małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 16 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 19 stopni Celsjusza w centrum kraju do 21 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr z kierunków północnych będzie słaby i umiarkowany.

Testy na SARS-CoV-2 w Polsce. "Problemem jest z liczbą laboratoriów"

Według danych podanych przez Ministerstwo Zdrowia we wtorek o godzinie 17.30, w Polsce odnotowano w sumie 9856 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 401 osób zakażonych zmarło. Resort twierdzi, że obecnie laboratoria w Polsce mogą wykonywać nawet 20 tysięcy testów na koronawirusa dziennie, jeszcze jednak nie zbliżyliśmy się faktycznie do tej liczby. Na szybkie testy liczy zwłaszcza personel medyczny.

Tak wygląda praca na pierwszej linii frontu walki z COVID-19

Jak wygląda praca personelu szpitalnego tam, gdzie przebywają pacjenci chorzy na COVID-19? Reporter programu "Czarno na białym" TVN24 odwiedził szpital jednoimienny w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie każdego dnia personel zużywa około 280 kompletów kombinezonów i około 20 litrów płynów dezynfekujących.

Prognoza pogody na środę 22 kwietnia

W środę pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 14 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 19 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Platforma ma plan w sprawie wyborów. Budka rozmawiał o nim z Gowinem

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że Polska jest przed szczytem zachorowań na COVID-19, a politycy spierają się, kiedy powinny się odbyć wybory prezydenckie. Koalicja Obywatelska proponuje przełożenie ich na 16 maja 2021 roku. Jarosław Gowin zachęca do zmiany konstytucji i wydłużenia kadencji prezydenta do siedmiu lat. Politycy spotkali się w poniedziałek.

Szybkie testy dla personelu medycznego? "To jest problem"

Personel medyczny w czasie pandemii pracuje z narażeniem zdrowia i życia. Dostaje za to brawa, ale bardziej potrzebują dostępu do błyskawicznych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Dlatego Fundacja TVN "Nie jesteś sam" i firma Amazon połączyły siły, by zapewnić personelowi szpitali dostęp do takich testów.