Upały mogą być groźne dla zdrowia. Lekarze radzą, jak się chronić

Według meteorologów w ciągu najbliższych dni temperatura w wielu miejscach Polski wyniesie powyżej 30 stopni Celsjusza, a miejscami może osiągnąć nawet 34 stopnie Celsjusza. Wielu Polaków czekało na słońce, ale gdy jest w go w nadmiarze, trzeba się przed nim zabezpieczyć lub zostać w domu.

"Dyrektorzy są zastraszeni". Nowe przepisy mają dać kuratorom władzę nad lekcjami

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak Uniwersytet Jagielloński porównała do "agencji towarzyskiej". Te słowa tym bardziej budzą niepokój wśród nauczycieli, bo minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiada zmiany w oświacie i chce zwiększyć kompetencje kuratorów. Dyrektorom, którzy nie zastosują się do poleceń kuratora, będzie groziło zwolnienie.

Rząd zachęca do aktywacji bonów turystycznych. Komu przysługują?

Większość bonów turystycznych jest wciąż do wzięcia. To forma wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 złotych. Do tej pory do programu zapisało się ponad 23 tysiące firm, w których można zrealizować bon. Bonem można zapłacić za pobyt dziecka na zielonej szkole, koloniach, wycieczce - nawet jednodniowej. Bon można też zrealizować w gospodarstwach agroturystycznych, hotelach i pensjonatach.

Prognoza pogody na sobotę 19 czerwca

W sobotę słonecznie. Temperatura maksymalna od 27 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 34 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.

Politycy PiS: członkowie rządu powinni korzystać z służbowej poczty

Premier, szef KPRM i ich współpracownicy rządzili Polską, prowadząc służbową korespondencję z prywatnych skrzynek mailowych. Politycy rządu twierdzą, że w prywatnych wiadomościach nie poruszali tajemnic. Jednak za każdym razem, gdy ukazuje się przeciek, odmawiają wyjaśnień i zasłaniają się tajemnicą śledztwa.

"Sąsiedztwo niemiecko-polskie jest jednym z wielkich sukcesów w historii Europy ostatnich lat"

W czwartek prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyjechał z oficjalną wizytą do Polski. Ma ona związek z 30. rocznicą podpisania traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Prezydent Niemiec wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Obaj mówili o współpracy, pojednaniu i historycznej prawdzie.

Spada zainteresowanie szczepieniami. "Ludzie sobie trochę odpuścili"

W Polsce są miejsca, gdzie większość mieszkańców jest już zaszczepiona co najmniej jedną dawką, ale są też miejsca, gdzie prawie nikt się nie szczepi. W Białym Dunajcu zaszczepionych co najmniej jedną dawką jest zaledwie 15 procent mieszkańców, podobna sytuacja jest w gminie Kolbuszowa na Podkarpaciu. Dlatego rząd wciąż szuka sposobów, by przekonać Polaków do szczepień.

Do Polski nadciąga fala tropikalnych upałów

Fala upałów nad Polską. W czwartek w niektórych częściach kraju termometry wykazywały nawet do 30 stopni Celsjusza w cieniu. Synoptycy ostrzegają, że może być jeszcze cieplej, bo do Polski nadciąga zwrotnikowe powietrze znad samej Sahary, a wraz z nim upały.

Prognoza pogody na piątek 18 czerwca

W piątek będzie na ogół bezchmurnie. Temperatura maksymalna wyniesie w dzień od 27 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 34 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Utajnione posiedzenie Sejmu. "Smutny obraz polskiego państwa"

Galeria była pusta, kamera na sali wyłączona i nikt nie miał telefonu komórkowego. Mimo sprzeciwu części opozycji posiedzenie Sejmu o "cyberatakach na Polskę" było niejawne. Z oczywistych względów posłowie nie mówili zatem o tym, co usłyszeli. Szef klubu Lewicy powiedział tylko ogólnie: kpina.

"Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"

Ponad 10 milionów Polaków przyjęło już dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 lub zostało zaszczepionych preparatem jednodawkowym. Mogą być oni niemal pewni, że nie zachorują ciężko na COVID-19. Nawet przy zakażeniu Deltą, czyli wariantem, który jest ogromnym problemem w Wielkiej Brytanii. Co rząd robi, by nie był to także polski problem?

Prognoza pogody na czwartek 17 czerwca

W czwartek w Polsce będzie słonecznie. Temperatura maksymalna wyniesie od 24 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 31 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej i 32 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. Ciśnienie waha się.

Lidia Staroń wybrana przez Sejm na stanowisko RPO. Teraz czas na Senat

To już piąte podejście i trzeci wybrany przez Sejm kandydat na stanowisko Rzecznik Praw Obywatelskich. Lidia Staroń wygrała głosami Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, części Porozumienia i Konfederacji. Teraz kandydaturę Staroń musi jeszcze zatwierdzić Senat, gdzie niewielką większość ma opozycja.

Czesi złożyli wniosek o milionowe kary dla Polski

Spór w sprawie kopalni Turów wciąż trwa. Czesi poinformowali, że wysłali do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wniosek o milionowe kary dla Polski za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla w kopalni. Polski rząd zapowiada, że w tym tygodniu wyśle do Pragi delegację ministrów. We wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek zdjęła z porządku obrad informację o sytuacji w kopalni Turów, co skończyło się awanturą i słowami o "mentalności zdrajców".

Prognoza pogody na środę 16 czerwca

W czwartek będzie pogodnie, tylko na południu i południowym-wschodzie kraju wystąpią zachmurzenia i przelotne opady deszczu. Niewykluczone burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 21 stopni Celsjusza na Kaszubach i Suwalszczyźnie, 25 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 26 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr wschodni i północny będzie słaby i umiarkowany.