Zobacz Fakty

Zobacz Fakty

W sobotę zachmurzenie kłębiaste małe i umiarkowane, przejściowo duże. Na Pomorzu Zachodnim słabe opady deszczu do 4 mm. Temperatura maksymalna od 22 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 26 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany.

Po ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej stopa referencyjna NBP wzrośnie z 5,25 do 6,00. Podniesienie stóp procentowych to reakcja na gwałtownie rosnącą inflację. Jednak padają już pytania, kiedy dojdzie do obniżki stóp. Zdaniem prezesa NBP Adama Glapińskiego być może pod koniec przyszłego roku, ale na razie - jak mówi Glapiński - "po męsku musimy zmierzyć się z tym, co mamy".

Sejm w czwartek poparł większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 procent. Jedna z poprawek przywraca wspólne rozliczanie samotnych rodziców z dziećmi - ten korzystny sposób, który wcześniej zabrał im Polski Ład. Posłowie zgodzili się także, by obywatele mogli przekazywać organizacjom pożytku publicznego już nie jeden procent, a półtora procenta. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

"Ten dzień zapisze się w historii polskiego szpitalnictwa. Dzisiaj uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa" - tak minister zdrowia Adam Niedzielski mówił pod koniec zeszłego roku. Reformy szpitali wciąż nie ma i na razie nie będzie. Resort zdrowia twierdzi, że robi to na prośbę samorządów, ale - według "Dziennika Gazety Prawnej" - rząd miał wystraszyć się ujawnienia przed wyborami listy ze szpitalami podzielonymi na kategorie.

W piątek w pasie województw centralnych i wschodnich będzie na ogół pochmurna aura. Poza tym prognozuje się tam opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 21 stopni Celsjusza w rejonie Zatoki Gdańskiej do 30 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, przeważnie północno-zachodni.

Rada Polityki Pieniężnej w środę zdecydowała o podniesieniu referencyjnej stopy procentowej 5,25 do 6 procent. To już dziewiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu i reakcja na gwałtownie rosnącą inflację. Dla wielu kredytobiorców decyzja RPP będzie oznaczać kolejne podwyżki rat kredytów.

Naczelniczce poczty w Pacanowie nie spodobała się w kraju drożyzna i głośno na nią narzekała, kiedy w placówce pojawił się minister Michał Cieślak. Niedługo potem dostała telefon od swojego dyrektora i dowiedziała się, że za taki czyn jest tylko jedna kara: zwolnienie dyscyplinarne. Jednak pani Agnieszka pracy nie straci, za to z urzędem może pożegna się Michał Cieślak.

Rzecznik rządu Piotr Müller odradza kupowanie węgla teraz tym, którzy chcą się w niego zaopatrzyć na zimę. Obiecuje, że ceny węgla spadną jeszcze w tym miesiącu. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Izbie Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla już półtora miesiąca temu przewidywali kryzys. - Na rynku węgiel jest, ale mamy wąskie gardła infrastrukturalne - wyjaśnia Wojciech Jakóbiak, ekspert ds. energetyki.

W czwartek zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, szczególnie obfite do 20-40 mm, w pasie od Śląska i Małopolski przez centrum kraju po Warmię i Mazury. Możliwe również burze, szczególnie na wschodzie i w centrum kraju. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Pomorzu, Kujawach i w Wielkopolsce, do 29 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr na zachodzie północno-zachodni, gdzie indziej południowy, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w burzach silny do 90 km/h.

Jesteśmy zdecydowani zaproponować ustawę, która przesunie termin wyborów samorządowych o pół roku - zapowiada wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Władza przekonuje, że organizacja w tym samym roku wyborów parlamentarnych i samorządowych byłaby trudna dla Państwowej Komisji Wyborczej, ale opozycja przypomina, że gdy PiS chciał wyborów kopertowych, to ostrzeżeń PKW nie słuchał.