Co z tegoroczną wizytą duszpasterską? "O formie decyduje biskup diecezjalny"

Nie ma wspólnego stanowiska polskiego Kościoła w sprawie tegorocznych wizyt duszpasterskich. W niektórych parafiach zostały one odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie. - O formie decyduje każdy biskup diecezjalny, a decyzja ta zależy od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie - informuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak.

Prognoza pogody na wtorek 1 grudnia

We wtorek będzie na ogół pochmurno. Miejscami wystąpią przejaśnienia. Temperatura maksymalna wyniesie od 0 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1010 hPa.

Barbara Nowacka potraktowana gazem podczas protestu

W sobotę przy okazji świętowania 102. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych w całym kraju zorganizowano manifestacje Strajku Kobiet. Największa demonstracja odbyła się w Warszawie, podczas której posłanka Barbara Nowacka została potraktowana gazem łzawiącym przez jednego z funkcjonariuszy. W niedzielę rzecznik prasowy policji odniósł się do sobotnich protestów i sprawy posłanki Nowackiej.

Mniejszy przyrost zakażeń koronawirusem. Czy są powody do radości?

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia odnotowało 11483 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - wyraźnie mniej niż w poprzednich dniach. To mógłby być powód do optymizmu, gdyby nie fakt, że w Polsce jest też wykonywanych mniej testów niż na początku listopada. Jednocześnie wciąż wysoki jest odsetek wyników pozytywnych w porównaniu do okresu wiosennego i letniego.

"Doszliśmy w Europie do poziomu gorszego niż Związek Radziecki". Burza po słowach Czarnka

Zdaniem ministra edukacji Przemysława Czarnka - w Europie doszliśmy do poziomu gorszego niż Związek Radziecki. Mówi to w kraju, w którym - jak wynika z ostatniego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 - 87 procent obywateli chce obecności w Unii Europejskiej. Można zapytać, gdzie chce żyć ktoś, kto uważa, że Bruksela dziś jest gorsza niż kiedyś Moskwa. Ale ważniejsze jest to, dokąd prowadzą takie słowa.

Pierwszeństwo dla pieszych, niższy limit prędkości. Nadchodzą zmiany w przepisach drogowych

Kierowcy będą musieli ustąpić pieszemu, który dopiero wchodzi na pasy, a nie tak jak teraz - tylko gdy na nich już jest. Ujednolicono również ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym. Bez względu na porę dnia będzie to 50 kilometrów na godzinę. Kierowcy nie będą mogli jeździć "na zderzak", za nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy. Jakie jeszcze zmiany nas czekają w prawie drogowym?

Prognoza pogody na poniedziałek 30 listopada

W poniedziałek będzie na ogół pochmurno. W kraju okresami wystąpią opady śniegu deszczu ze śniegiem, a na Pomorzu Zachodnim deszcz. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od minus 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni.

"Nie poddajemy się i nie poddamy się". Protesty w wielu miastach

Strajk Kobiet znowu na ulicach Warszawy i innych polskich miast. Tysiące osób demonstrowały w 102. rocznicę przyznania praw wyborczych Polkom. Sobotnie protesty odbywały się pod hasłem: "W imię matki, córki, siostry". Protestujący w Warszawie ruszyli z Ronda Dmowskiego w stronę placu Konstytucji. Policja wielokrotnie blokowała marsz i wzywała do rozejścia się.

"Skrajna niesprawiedliwość, oszustwo". Sejm przyjął poprawkę do ustawy covidowej

W sobotę Sejm odrzucił sprzeciw Senatu i przyjął nowelizację ustawy covidowej, która części medykom odbiera dodatki finansowe przyznane w poprzedniej ustawie. Wcześniejsza ustawa, choć podpisana przez prezydenta, nie została opublikowana. Z godnie z przyjętymi w sobotę przepisami dodatki w wysokości 100 procent wynagrodzenia będą przysługiwały jedynie tym, którzy do walki z COVID-19 zostali skierowani przez wojewodę.

Rusza sezon narciarski. Na stokach specjalne wytyczne

Otwarto pierwsze stoki w Polsce. Zaczyna się sezon narciarski z zachowaniem specjalnych zasad. Zgodnie z wytycznymi rządu w strefie czerwonej na terenie narciarskim może przebywać nie więcej niż jedna osoba na 100 metrów kwadratowych. Narciarze mają zachować dystans, chyba że są członkami rodziny. Powinni mieć zakryte usta i nos.

Prognoza pogody na niedzielę 29 listopada

Niedziela będzie na ogół pochmurna. W pasie województw wschodnich wystąpią opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem, a na zachodzie w sam deszcz. W górach śnieg. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 6 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północny. Ciśnienie będzie się wahać, w południe w Warszawie 1008 hPa.

Rosną koszty przekopu Mierzei Wiślanej

Przekop Mierzei Wiślanej staje się coraz droższy. Będzie kosztował dwa razy więcej, niż zapowiadał rząd. To oznacza, że jeszcze bardziej oddala się moment, kiedy te koszty się zwrócą.

Prognoza pogody na sobotę 28 listopada

W sobotę na zachodzie kraju będzie dość pogodnie. Poza tym wystąpią opady deszczu ze śniegiem, a na wschodzie - śniegu. Temperatura wyniesie od 1 stopnia Celsjusza wschodzie do 6 stopni Celsjusza na Pomorzu. Wiatr słaby i umiarkowany, północny.

"Weto bazowym scenariuszem". Morawiecki i Orban wspólnym głosem o budżecie UE

Na wspólnej konferencji prasowej premiera Węgier i premiera Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że weto dla wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej na lata 2021-2027 jest "scenariuszem bazowym". Viktor Orban oświadczył, że Węgry nie przyjmą propozycji, które nie są do przyjęcia dla Polski. Weto jednak oznacza, że może nie powstać unijny fundusz odbudowy, który miał zasilić polską "tarczę antykryzysową". Kością niezgody jest projekt rozporządzenia o tak zwanym mechanizmie praworządności, co do którego Polska i Węgry mają obiekcje natury prawnej i politycznej.