Najnowsze

Najnowsze

Ursula von der Leyen w Polsce. "Ważne jest, by wzajemnie się wysłuchać"

Warszawa to trzeci przystanek w europejskich podróżach nowej szefowej Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen spotkała się z polskim premierem. Nowa przewodnicząca nie ukrywała, że praworządność i migracja to tematy, które dzielą polski rząd i Komisję. Tempa nabierają rozmowy o obsadzie unijnych komisarzy. O tym premier również rozmawiał von der Leyen.

"Niski, ale jednak stabilny poziom" czytelnictwa w Polsce

Że warto czytać, wie każdy. Wciąż jednak większość Polaków w ogóle nie czyta książek. Jedni mówią, że nie mają na to czasu, albo wolny czas przeznaczają na inne rozrywki. Chociaż najwięcej wciąż czytają uczniowie, to eksperci alarmują, że lista lektur od lat nie nadąża za zmianami społeczno-kulturowymi, a uczniowie czytają to, czego nie rozumieją, i co zniechęca ich do czytania w przyszłości.

Policja identyfikuje kolejnych chuliganów z Białystoku

Jedno z nagrań z sobotniego Marszu Równości w Białymstoku pokazuje, jak reagowali mieszkańcy, gdy na ulicach dochodziło do zamieszek wokół parady. Na filmie widać, jak chuligan bije mężczyznę, a zza kadru słychać, jak kobieta uspokaja małą dziewczynkę. Policja cały czas powadzi akcję zatrzymywania tych, którzy byli agresywni. Funkcjonariusze podali, że do czwartku zidentyfikowali już 92 osoby. Publikowane są kolejne wizerunki osób poszukiwanych.

"Może się okazać, że kadencja Borisa Johnsona będzie należeć do najkrótszych"

- Może się okazać, że kadencja Borisa Johnsona będzie należeć do najkrótszych, że on swego rodzaju rekord pobije, dlatego iż po pierwsze nie ma żadnej woli w Brukseli, ani w Strasburgu, ani w UE do renegocjacji umowy - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS eurodeputowany Bogusław Liberadzki, komentując zapowiedź wynegocjowania lepszej umowy brexitowej. - Te zapowiedzi Borisa Johnsona są niewiele warte na razie - dodał, komentując zapowiedź daty nowej umowy 31 października. Zdaniem drugiego gościa programu, byłego europosła Pawła Zalewskiego, Boris Johnson po serii prób może się odbić od zjednoczonego muru unijnego, który broni interesu Irlandii, a zarazem może stracić większość w parlamencie. - Nie wykluczam sytuacji, w której wcześniejsze wybory (na Wyspach - przyp. red.) będą konieczne. Brexit to lekcja olbrzymiej pokory - skwitował.

Partie podzielone w walce z podziałami. Opozycja nie potrafi stanąć ramię w ramię?

W Białymstoku wyraźnie było widać, kto bił, a kto był bity. Bili chuligani, a bite były osoby, które chuligani uznawali za uczestników Marszu Równości. Opozycja nawet w tak oczywistej sprawie nie potrafi stanąć ramię w ramię. Lewica organizuje wiece przeciwko przemocy. Platforma Obywatelska i PSL potępiają przemoc, ale nie solidaryzują się jednoznacznie ze środowiskiem LGBT.

Hojne wynagrodzenia i premie. NIK sprawdziła wydatki NBP

Pół miliona... piękna suma - rozmarzył się wicemarszałek Terlecki, słysząc jakie nagrody dostał prezes Glapiński. W Narodowym Banku premiowano i nagradzano hojnie. Najnowszy raport NIK mówi o ogromnych kwotach wypłacanych w NBP regularnie.

Prognoza pogody na czwartek 25 lipca

Czwartek będzie pochmurny z przelotnymi opadami deszczu, niewykluczone są też burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 25 stopni Celsjusza na Wybrzeżu i Suwalszczyźnie, 28 stopni Celsjusza w centrum kraju do 32 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północny, słaby i umiarkowany, w burzach silny do 80 km/godz.

Miś Uszatek i inne rekwizyty studia Semafor wróciły do Łodzi

Niezwykłe filmowe rekwizyty, w tym lalki i figurki z oscarowego filmu "Piotruś i wilk" znowu są w Łodzi. Jesienią ubiegłego roku zabrane były przez komornika i przechowywane w magazynie w Warszawie. Choć przedmioty z byłego studia filmowego Semafor nadal nie mają prawnego właściciela, to jest szansa, że zostaną uznane za dziedzictwo narodowe i będą mogły cieszyć oczy tych, którzy chcą je zobaczyć i podziwiać.

Śpieszyła na pomoc ofiarom wypadku. Wpadła w szczelinę wiaduktu i sama zginęła

Policjanci z Lublina wyjaśniają okoliczności nieszczęśliwego wypadku na wiadukcie obwodnicy tego miasta. Do tragedii doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. 33-letnia kobieta, która jechała tirem w kierunku Warszawy, zatrzymała się, bo zobaczyła przewróconego na bok mercedesa na przeciwległej jezdni. Wysiadła ze swojego samochodu i pieszo chciała przedostać się na drugą stronę. Przeskoczyła przez barierkę, ale wpadła w szczelinę i spadła z wysokości około dziesięciu metrów na trawnik poniżej.

Pikieta pracowników Muzeum Narodowego. Ministerstwo "zaniepokojone"

Pracownicy Muzeum Narodowego w Warszawie zorganizowali w środę pikietę przed siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Domagają się dymisji obecnego dyrektora MN profesora Jerzego Miziołka i przywrócenia na stanowisko byłego przewodniczącego Kolegium Kuratorów profesora Antoniego Ziemby. Zarzuty pracowników wobec dyrektora Miziołka dotyczą nie tylko polityki kadrowej, ale też wystawienniczej.

Ogromne zarobki prezesa NBP, prawie 60 tysięcy złotych miesięcznie

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński w 2018 roku zarobił ponad 700 tysięcy złotych, z czego ponad pół miliona złotych miały stanowić premie i nagrody - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NBP przyznał, że Adam Glapiński w 2018 roku zarabiał miesięcznie średnio 59 134,25 złotych, wliczając w to wszelkie nagrody i premie. NIK od stycznia sprawdzała, co dzieje się w banku centralnym.

Policja szuka sprawców zamieszek w Białymstoku. Zarzuty usłyszał mężczyzna z chłopcem w wózku

Po sobotnim ataku chuliganów na Marsz Równości w Białymstoku policja zidentyfikowała już kilkudziesięciu sprawców, część z nich usłyszała już zarzuty. Aresztowany został 24-latek, który miał wziąć udział w dwóch pobiciach, w tym 14-letniego chłopca. Zarzut usłyszał też mężczyzna, który blokował marsz z małym dzieckiem w wózku. Za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia grozi mu do 3 lat więzienia.

Politycy PiS w ogniu krytyki po Marszu Równości w Białymstoku

Po sobotnich zamieszkach w związku z Marszem Równości w Białymstoku, opozycja oskarża PiS o wytworzenie klimatu wrogości wobec osób LGBT i podważanie obywatelskiego prawa do demonstracji. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli PiS w organach władzy samorządowej.

Po atakach w Białymstoku protesty przeciw nienawiści w kolejnych miastach

Wychodzą na ulice po powiedzieć "nie" nienawiści. Po marszu równości w Białymstoku - w kolejnych miastach szykowane są protesty przeciwko agresji i przemocy. Wciąż zadawane jest pytanie kto odpowiada za agresję w Białymstoku? Sprawców identyfikuje policja. Były szef MSW mówi że odpowiedzialne jest państwo. Premier zapewnia że potępia chuligańskie incydenty.

"W jakiejś mierze Johnson jest podobny do Trumpa"

- Wszyscy ekonomiści brytyjscy uważają, że brexit to jest tragedia - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Czajkowski, były dziennikarz BBC News. Odniósł się on także do przemówienia Borisa Johnsona, które, jego zdaniem, było spontaniczne. - W jakiejś mierze Johnson jest podobny do Trumpa - dodał Marek Ostrowski, dziennikarz tygodnika "Polityka".