Najnowsze

Najnowsze

Kiedy pracę zacznie państwowa komisja do spraw pedofilii?

Jakie są szczegóły dotyczące powołania państwowej komisji do spraw pedofilii? Wicepremier Jacek Sasin zapewnia, że projekt jest "właściwie gotowy". 6 tygodni temu premier Morawiecki mówił, że "konkretne szczegóły" powołania komisji poznamy "w ciągu krótkiego czasu". Kiedy więc komisja zacznie działać?

22 osoby wyłączone z obowiązywania ustawy dezubekizacyjnej

"Rzeczpospolita" informuje, że wiceszef MSWiA podpisał pierwsze decyzje uchylające obniżenie emerytur byłych pracowników organów bezpieczeństwa PRL. Świadczenia obniżono na podstawie obowiązującej od ponad dwóch lat ustawy dezubekizacyjnej.

Trójka dzieci topiła się w morzu. Na pomoc ruszyli policjanci

Dramatyczna akcja ratunkowa na plaży w Gdańsku Sobieszewie. Trójka dzieci topiła się w morzu. Na ratunek ruszył im dziadek. Szybko okazało się, że sam potrzebuje pomocy. I tu do akcji wkracza bohater. Dzielnicowy z Sopotu akurat wypoczywał na plaży z rodziną, kiedy zorientował się jaki dramat rozgrywa się kilkadziesiąt metrów od niego. Bez wahania wbiegł do wody.

"Lokalne trzęsienie ziemi" w kopalni Murcki-Staszic. Trzech górników nie żyje

Żałoba w kopalni Murcki-Staszic w Katowicach. Trzej górnicy nie żyją, sześciu jest rannych. Wszystko działo się błyskawicznie. W chodniku o wysokości 4 metrów - po tąpnięciu - został tylko niewielki prześwit. Prokuratura i Wyższy Urząd Górniczy prowadzą śledztwo. Premier obiecał rodzinom zmarłych renty socjalne.

Co wydarzyło się w Olecku? Nowe dowody w sprawie śmierci Blanki

Co naprawdę wydarzyło się w Olecku? Kto stoi za tragedią 9-miesięcznej Blanki? Dziewczynka była maltretowana. Zmarła na skutek krwotoku wewnętrznego i uszkodzenia mózgu. Została też wykorzystana seksualnie. Prokuratura postawiła zarzuty rodzicom. Teraz następuje zwrot w postępowaniu. Ojciec dziecka został zwolniony z aresztu. Nieoficjalnie mówi się, że w tę zbrodnię jest zamieszany inny mężczyzna.

Gwałtowne burze na południu Polski

Kolejne gwałtowne załamanie pogody i jego fatalne skutki. Ponad tysiąc sto razy interweniowali wieczorem strażacy. A katalog tych interwencji - typowy dla ulew i nawałnic - to między innymi zerwane dachy, zniszczone samochody i braki w dostawach prądu. Trzeba było też ewakuować cztery harcerskie obozy.

NSA: starosta może zatrzymać prawo jazdy wyłącznie na podstawie informacji policji

Wątpliwości były i po stronie wielu kierowców, i po stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzyga - kierowca traci prawo jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym, o więcej niż 50 km/h, tylko na podstawie informacji policji. Pytania w tej sprawie zadał Adam Bodnar. Sąd uznaje, że zatrzymanie dokumentu służy zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze.

Załamanie pogody w Polsce. Ponad 1000 interwencji straży

Burze, wichury, zerwane dachy, podtopione posesje, zalane ulice, ewakuowani ludzie i tysiące osób bez prądu - to są skutki gwałtownego żywiołu, który przeszedł przez Polskę i który najwięcej szkód wyrządził na południu. Strażacy w nocy interweniowali ponad 1000 razy. Jeszcze przed nadejściem nawałnicy, zapadła decyzja o ewakuacji kilku obozów harcerskich.

"Będą trwały rozmowy, by rozbić mniemaną jedność Grupy Wyszehradzkiej"

Wybór szefów UE jest ekstraordynaryjny? - Trudniej jest dogadać się między trzema rodzinami politycznymi, które mają coś do powiedzenia w Europie, a szczególnie w PE i to komplikuje całą układankę - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Truszczyński, dyplomata i główny negocjator akcesji polski do UE, komentując trudne negocjacje dotyczące obsadzenia stanowisk w UE. - Myślę, że będą trwały rozmowy takie, żeby rozbić mniemaną jedność Grupy Wyszehradzkiej - dodał. - Przypomnijmy sobie słynny pojedynek 27:1 - stwierdził Andrzej Byrt, dyplomata i były ambasador RP w Niemczech i Francji. Jak dodał, że "dla wielu państw Grupy Wyszehradzkiej przestrzeganie prawa jest kwestią ważną".

Ruszył proces. "Zorganizowałem urodziny Hitlera", "mam do tego prawo"

Organizatorzy "urodzin Hitlera" przed sądem. Zaczyna się proces, a na ławie oskarżonych siada 6 osób. Są oskarżone o publiczne propagowaniu nazistowskiego ustroju państwa. W reportażu "Superwizjera" TVN było widać swastyki, słychać hajlowanie i toasty: "za Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę". I wszystko to dziś jest dowodem w sądzie.

Pracownik zwolniony za wpis o LGBT. W sprawę włącza się resort sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wkracza do akcji w sprawie zwolnionego pracownika Ikei i wzywa do przestrzegania prawa. Kiedy na wewnętrznej stronie internetowej firmy pojawił się tekst o tolerancji dla osób LGBT, to jeden z pracowników napisał coś od siebie. W jego cytacie z Pisma Świętego było o "ukaraniu śmiercią" i kamieniu u szyi, i tak zaczęła się afera.

Prognoza pogody na 2 lipca

Zachmurzenie kłębiaste, umiarkowane i duże. Na północy, północnym-wschodzie oraz w Małopolsce i na Podkarpaciu pojawią się przelotne opady deszczu, a w górach burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 18 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, 23 stopni Celsjusza w centrum kraju do 26 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr z kierunków zachodnich, umiarkowany, a okresami dość silny. W porywach jego prędkość może osiągnąć na północy 70 km/godz., na Wybrzeżu do 80 km/godz., a w burzach - do 80 km/godz.

Co wolno księdzu? Powstał katalog dobrych praktyk w relacjach duchownych z dziećmi

Konkretne wytyczne, co wolno, a czego nie wolno w relacjach z dziećmi i młodzieżą. Kuria szczecińsko-kamieńska przygotowała katalog dobrych praktyk dla duchownych. Obowiązuje od 1 lipca. Prace nad dokumentem rozpoczęły się kilka miesięcy temu. W katalogu wyraźnie zaznaczono między innymi, że nie wolno przytulać, ściskać lub całować niepełnoletniego.

SLD mówi "tak" koalicji. PO zaprasza Wiosnę, PSL stawia ultimatum

Do wyborów parlamentarnych coraz mniej czasu, a opozycja nadal zastanawia się nad tym, w jakim kształcie będzie działać. SLD jest gotowe do wejścia w koalicję, PO jest za koalicją z Wiosną, ale PSL jest stanowczo przeciwko Wiośnie. Najprawdopodobniej PSL opuści Koalicję Europejską.

Już można składać wnioski o nowe, rozszerzone 500 plus

Od pierwszego dziecka, bez kryterium dochodowego. Od 1 lipca rusza program "Rodzina 500 plus" w nowej, rozszerzonej formule. Na razie wnioski można złożyć wyłącznie przez internet, a wypłata, z wyrównaniem, zaplanowana jest najpóźniej do końca października.

Upały, susze i pożary. Wielkopolscy strażacy walczą z ogniem

Kolejny dzień niebezpiecznych upałów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia, w trzystopniowej skali, przed wysokimi temperaturami. W ciągu dnia alertów może przybyć ze względu na ryzyko wystąpienia burz, a miejscami z opadami gradu. Upały, susze, a w konsekwencji pożary - tak wygląda sytuacja w Wielkopolsce. Płoną pola uprawne, łąki, ścierniska i lasy.

Brakuje pielęgniarek. "Będzie tragedia, będzie bardzo, bardzo źle"

Co roku z polskich szpitali i przychodni ubywa kolejne trzy tysiące pielęgniarek. Te, które odchodzą na emeryturę nie są w pełni zastępowane przez absolwentów szkół pielęgniarskich. Już teraz przeciętna polska pielęgniarka ma 52 lata. Czy grozi nam zupełny brak pielęgniarek?