Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na sobotę 7 grudnia

W sobotę na południowym wschodzie kraju będzie pogodnie. Na pozostałym obszarze wystąpią opady deszczu. Temperatura wyniesie od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 9 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-zachodni.

Spór o historyczne tablice. Narodowe Muzeum Morskie chce ich zwrotu

Tablice z 21 postulatami sierpniowymi od pięciu lat są elementem wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności. Wcześniej były wystawione w Narodowym Muzeum Morskim, które teraz zażądało ich zwrotu. Tablice stworzyli Maciej Grzywaczewski i nieżyjący już Arkadiusz Rybicki. Ten pierwszy twierdzi, że to on i spadkobiercy Arkadiusza Rybickiego są właścicielami tablic. Ich zdaniem powinny pozostać w ECS.

Nie żyje Janusz Dzięcioł. Były poseł zginął na przejeździe kolejowym

Zwycięzca pierwszej edycji "Big Brothera" i były poseł Platformy Obywatelskiej zginął kilkaset metrów od domu. Janusz Dzięcioł wjechał swoim samochodem pod pociąg. Nie miał szans na przeżycie. Do wypadku doszło rano, niedaleko Grudziądza. Wszystko wskazuje na to, że były poseł zlekceważył czerwone światło zabraniające wjazdu na przejazd. Janusz Dzięcioł miał 65 lat.

Żałoba w Szczyrku. Mieszkańcy opłakują ofiary katastrofy

Boli ich nieobecność i myśl, że tak będzie już zawsze. Mieszkańcy Szczyrku wspominają swoich sąsiadów, którzy zginęli pod gruzami budynku. Płaczą i palą znicze. W środę doszło do wybuchu gazu w domu jednorodzinnym. Zginęło 8 osób, w tym czworo dzieci. Prawdopodobnie doszło do uszkodzenia gazociągu. Śledztwo trwa.

Płatne dyżury marszałka Karczewskiego na bezpłatnym urlopie. Eksperci mówią o obchodzeniu prawa

Stanisław Karczewski, będąc senatorem, zarobił w latach 2009-2015 ponad 400 tysięcy złotych pełniąc płatne dyżury w szpitalu, w którym był jednocześnie na bezpłatnym urlopie. Eksperci mówią o obchodzeniu prawa przez polityka, który radził rezydentom pracować "dla idei". Marszałek Karczewski mówi, że działał "w pełnym przekonaniu, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem".

Izba Dyscyplinarna może mieć coraz mniej pracy. Co dalej ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości?

Sąd Najwyższy orzekł, że nowa Krajowa Rada Sądownictwa, w której członkowie sędziowie są wybierani przez Sejm, nie jest niezależna, a Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w ogóle nie jest sądem, ani w rozumieniu prawa krajowego, ani unijnego. Tych słów nie rozumieją autorzy zmian w sądownictwie i przekonują, że wszystko jest w porządku. Izba Dyscyplinarna SN, chociaż wciąż funkcjonuje, to może teraz mieć coraz mniej pracy, bo jej sprawy - na wniosek strony - najprawdopodobniej będzie przejmować Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Co dalej z KRS i Izbą Dyscyplinarną? "Ministerstwo nie uznaje tego orzeczenia"

Po wyroku Izby Pracy Sądu Najwyższego Ministerstwo Sprawiedliwości nie planuje żadnych zmian w prawie, choć orzeczenie jest jasne i spójne ze stanowiskiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wedle tych orzeczeń - KRS nie jest organem bezstronnym i niezawisłym, a wyznaczona Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej.

"Jednego roku musiałam oddać paczki świąteczne dzieci, bo przekroczyłabym dochód"

Co dalej z funduszem alimentacyjnym? Rząd chwali się, że odzyskuje więcej pieniędzy od dłużników, ale liczba korzystających z funduszu spada. Jak mówią samotni rodzice, wszystko przez zbyt wyśrubowane kryteria. Prawo do świadczenia uzależnione jest od progu dochodowego. Dziś to 800 złotych miesięcznie na osobę. Zdaniem samotnych rodziców i ekspertów, to odbiera dzieciom szanse na lepsze życie.

Polskie służby przejęły dwie tony kokainy. "Mnie zaskoczyło, że to z Kolumbii"

Marcin Wojciechowski, redaktor czasopisma "Liberté!" stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS, że producenci w Ameryce Łacińskiej wytwarzają narkotyki głównie na rynek amerykański. - Zaczęto opracowywać syntetyczne narkotyki i popyt na te eko-narkotyki (naturalne narkotyki - przyp. red.) wyraźnie zmalał (...). W Europie tego przemytu z Ameryki Łacińskiej było z roku na rok coraz mniej - wyjaśnił. - Mnie zaskoczyło, że to z Kolumbii - powiedział o udaremnionym przez polskie służby przemycie dwóch ton kokainy z Kolumbii.

"Macron chce radykalnie uprościć system emerytalny"

- Teraz związki zawodowe, myślę, będą grały na przedłużenie tego strajku tak długo, dopóki nie stanie się jasne, że one są stroną w rozmowie z rządem - ocenił Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji, mówiąc o strajku generalnym we Francji, który wybuchł w proteście przeciwko reformie emerytalnej Emmanuela Macrona. - Macron chce radykalnie uprościć system emerytalny - tłumaczył drugi gość programu, Michel Viatteu, dziennikarz AFP.

Przełomowy wyrok SN po wyroku TSUE: KRS nie jest niezależna

Obecna Krajowa Rada Sądownictwa nie jest niezależna od władzy wykonawczej, a Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, uzupełniona przez sędziów z rekomendacji nowej KRS, nie jest sądem spełniającym normy unijne - to przełomowy wyrok, który zapadł w czwartek w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

Andrzej Duda przyjął ślubowanie od Pawłowicz i Piotrowicza za zamkniętymi drzwiami

Nie w Pałacu Prezydenckim, ale w Belwederze. Zaprzysiężenie nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego obyło się bez dziennikarzy. Ślubowanie złożyli Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Jakub Stelina. Z tego grona najwięcej kontrowersji budzi powołanie Stanisława Piotrowicza, który w okresie stanu wojennego był prokuratorem. Andrzej Duda wielokrotnie krytykował sędziów za to, że nie "oczyścili" swojego środowiska po upadku komunizmu.

Sędzia wybrany przez PiS skarży się na Julię Przyłębską. "Kompletny obraz rozpadu"

Organizowanie spotkań z premierem, namawianie do spotkań z prezesem PiS Jarosław Kaczyńskim, zbieranie haków, namawianie do donosów, manipulowanie składami - tak ma wyglądać praca prezes Julii Przyłębskiej w Trybunale Konstytucyjnym. Taki obraz wyłania się z listów sędziego TK Jarosława Wyrembaka. Został on wybrany głosami PiS, ale nie podoba mu się styl zarządzania, jaki w trybunale zastał. Sprawę skomentowali byli sędziowie TK.

Raport CBA wciąż niejawny. Marianem Banasiem zajmuje się kolejna służba

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpoczęła postępowanie sprawdzające wobec prezesa NIK w przedmiocie dostępu do informacji niejawnych. Marian Banaś, odmawiając rezygnacji z urzędu, pokazał, że jest odporny na presję. Opozycja żąda upublicznienia raportu CBA na temat oświadczeń majątkowych Mariana Banasia.

Prognoza pogody na piątek 6 grudnia

W piątek pogodnie, tylko na zachodzie i na północy kraju pochmurno. Na Wybrzeżu, Pomorzu, Kujawach, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie okresami opady deszczu do 1-5 mm. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 4 stopni Celsjusza w centrum kraju do 6 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach wiejący z prędkością 50-65 km/h.

Wyrok Sądu Najwyższego. "KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności"

W czwartek Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego wydała orzeczenie w którym stwierdziła, że obecna Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem bezstronnym i niezawisłym, zaś Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej i prawa krajowego. To jedna ze spraw, których dotyczył wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada.

Śledczy badają przyczynę wybuchu gazu w Szczyrku

Uszkodzenie gazociągu podczas robót budowlanych – to zdaniem Polskiej Spółki Gazowej prawdopodobna przyczyna katastrofy w Szczyrku. Takie założenie stoi też u podstaw śledztwa, które w czwartek wszczęła prokuratura. Śledczy nie wykluczają jednak innych hipotez.

"Znamy się wszyscy. Dla jednych to była rodzina, dla drugich to byli znajomi"

Wielkie nieszczęście, wielki smutek i ekstremalnie trudna akcja ratunkowa w Szczyrku. Po wybuchu gazu w domu jednorodzinnym ratownicy ręcznie przeczesywali gruzowisko w poszukiwaniu żywych. Niestety kolejne godziny nie przyniosły dobrych informacji. W ruinach budynku odnaleziono osiem ciał, w tym czworo dzieci. - Bardzo uczciwi i pracowici ludzie, którzy naprawdę kochali życie, kochali sport, kochali narty - mówi Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku.