Za rządową obietnicę podwyżek dla nauczycieli zapłaciły głównie samorządy. To "zabija samorządność"

06.11.2019 | Za rządową obietnicę podwyżek dla nauczycieli zapłaciły głównie samorządy. To "zabija samorządność"
06.11.2019 | Za rządową obietnicę podwyżek dla nauczycieli zapłaciły głównie samorządy. To "zabija samorządność"
Magda Łucyan | Fakty TVN
06.11.2019 | Za rządową obietnicę podwyżek dla nauczycieli zapłaciły głównie samorządy. To "zabija samorządność"Magda Łucyan | Fakty TVN

Kilka miesięcy temu nauczyciele ostro protestowali, a rząd był pod ścianą, więc obiecał podwyżki. Protest się skończył, podwyżki zostały wypłacone, ale zapłaciły głównie samorządy. Rząd zwrócił tylko niewielką część. Związek Miast Polskich chce rozmawiać o tym z premierem.

17 milionów subwencji do końca roku - tyle mają obiecane w Krakowie. - Do celu brakuje jedynie kolejnych 89 milionów - ironizują przedstawiciele tamtejszego urzędu miasta. Dla miejskiego budżetu 89 milionów to nie "jedynie" tylko "aż" tyle.

- Samorząd krakowski, podobnie jak zresztą wszystkie samorządy, musi zmagać się z pozyskiwaniem środków nagle, nie wiadomo skąd; a dokładnie wiadomo, bo przez ograniczenie różnych innych wydatków, by znaleźć środki na pokrycie, przede wszystkim, wydatków związanych z edukacją - mówi Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa.

Chodzi o podwyżki dla nauczycieli, które obiecał rząd. Zapłacić też miał rząd, ale sprawy niedoszacował i samorządy zostały z problemem same.

- Na same płace już w tym roku nie przekazano nam 2,1 miliarda złotych. Niestety, w budżecie państwa nie ma ani złotówki na podwyżki płac nauczycielskich, o których mówi się od kilku miesięcy - tłumaczy Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów przekonują, że sytuacja samorządów nie jest taka zła, bo z roku na rok lokalne budżety rosną.

- Już we wrześniu została przekazana pierwsza transza związana z podwyżkami dla nauczycieli. W sumie, w tym roku w związku z podwyżkami nauczycieli zostanie przekazanych jeden miliard złotych - zapewnia Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów.

To ciągle za mało

- Na przyszły rok brakuje nam w budżecie 54 milionów złotych - mówi Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska.

- Subwencja jest o ponad 200 milionów złotych za mała względem wydatków - przekazuje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Lokalne władze tną, gdzie mogą. By zapłacić nauczycielom, zabierają innym.

- Większość samorządów nie poskłada swoich budżetów. Będzie musiało wycinać wszystkie projekty rozwojowe i nie będzie miało na przykład środków na wkład własny do projektów unijnych. Niedoszacowanie edukacji zabija w Polsce samorządność - uważa Marek Wójcik.

Gdańsk już dziś wie, że w 2020 roku w budżecie nie wystarczy pieniędzy na stypendia i dopłaty na program "Odyseja umysłu", dzięki któremu młodzi ludzie wyjeżdżali na międzynarodowe naukowe konkursy.

- Również nie będziemy w stanie finansować lokali dla związków zawodowych, bo takie pieniądze też przekazywaliśmy - zapowiada Piotr Kowalczuk.

"Duże miasta dopłacają"

W Krakowie braki w budżecie także odbiją się na mieszkańcach.

- Nie będziemy, niestety, mogli zorganizować tego, co zawsze planowaliśmy i zawsze realizowaliśmy, czyli sylwestra dla seniorów, dla osób bezdomnych, nie będziemy organizowali sylwestra w Nowej Hucie - mówi Andrzej Kulig, prezydent Krakowa.

Brak pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli to jedynie wierzchołek góry lodowej. Z wyliczeń samorządowców wynika, że subwencja oświatowa, którą co roku przyznaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, rośnie znacznie wolniej niż wydatki.

- Duże miasta dopłacają dzisiaj do zadań edukacyjnych blisko 80 procent - alarmuje Marek Wójcik.

Ani rzecznik rządu, ani Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiedzieli na prośby ekipy "Faktów" TVN o wypowiedź.

Autor: Magda Lucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS