Macierewicz będzie marszałkiem seniorem. "Nie będzie żadnej normalnej, spokojnej kadencji"

05.11.2019 | Macierewicz będzie marszałkiem seniorem. "Nie będzie żadnej normalnej, spokojnej kadencji"
05.11.2019 | Macierewicz będzie marszałkiem seniorem. "Nie będzie żadnej normalnej, spokojnej kadencji"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
05.11.2019 | Macierewicz będzie marszałkiem seniorem. "Nie będzie żadnej normalnej, spokojnej kadencji"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Barbara Borys-Damięcka będzie marszałkiem seniorem w Senacie, a Antoni Macierewicz marszałkiem seniorem w Sejmie - to decyzje prezydenta. O ile pierwsza nie budzi żadnych kontrowersji, to druga skrajnie dzieli polityków. Bo Antoni Macierewicz to polityk wyjątkowo kontrowersyjny, a do tego jako minister obrony był w ostrym konflikcie z Andrzejem Dudą.

Prezydent Andrzej Duda w przypadku wyboru marszałka seniora Sejmu miał wybór. Dostał listę 10 najstarszych posłów i z pośród nich wybrał Antoniego Macierewicza. Poinformował o tym we wtorek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski.

Być może prezydent zdawał sobie sprawę, że ta kandydatura wywoła wielkie emocje, bo jego rzecznik natychmiast pospieszył z wyjaśnieniami. - Prezydentowi ogromnie zależało na tym, aby - dokładnie jak to było w 2015 roku - marszałkiem seniorem w Sejmie był ktoś, kto miał piękną kartę opozycyjną - mówił rzecznik Andrzeja Dudy.

Antoni Macierewicz faktycznie był zasłużonym działaczem opozycji w czasach komunizmu. Działał między innymi w Komitecie Obrony Robotników, a później w Solidarności.

"Prezydent bardzo słusznie postąpił"

Prezydent najwyraźniej wybrał przeszłość zamiast teraźniejszości, bo długo był skonfliktowany z ministrem obrony. Minister Antoni Macierewicz uważał, że prezydent - zwierzchnik sił zbrojnych - nie powinien wtrącać się w zarządzanie wojskiem.

Co więcej odebrał najwyższemu rangą oficerowi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego generałowi brygady Jarosławowi Kraszewskiemu dostępu do informacji niejawnych. To było apogeum konfliktu na linii Ministerstwo Obrony Narodowej - Pałac Prezydencki.

- Prezydent bardzo słusznie postąpił - skomentował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

Nowa strategia PiS-u?

Antoni Macierewicz przez lata po katastrofie smoleńskiej kwestionował oficjalne ustalenia jej przyczyn. Był także bohaterem miesięcznic smoleńskich oraz odpowiadał za powołanie nowej komisji smoleńskiej, która wciąż nie przedstawiła ostatecznego raportu ze swoich prac.

Opozycja uważa, że powołanie Antoniego Macierewicza na marszałka seniora Sejmu wpisuje w nową strategię Prawa i Sprawiedliwości.

- PiS mówi wszystkim wyborcom, szczególnie tym umiarkowanym w poglądach, że nie będzie żadnej normalnej, spokojnej kadencji, tylko będą radykalne ruchy - uważa Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej.

Prezydent mógł wybrać spośród 10 nazwisk. Najstarsza spośród posłów jest Iwona Śledzińska-Katarasińska, ale jest z opozycji.

- Nie wiem czego się Pan prezydent obawia. To jest przecież to tylko kwestia tworzenia posiedzenia Sejmu, ślubowań i wyboru marszałka - zauważył wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz z Platformy Obywatelskiej.

Ale gdyby choć przez pół godziny marszałkiem Sejmu, nawet tylko seniorem, była osoba z opozycji, mogłaby próbować zrobić jedną rzecz, którą Prawo i Sprawiedliwość chce ukryć. Chodzi między innymi o ujawnienie listy poparcia sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Opozycja rozważała taki wariant, bo na przykład w 2005 roku marszałek senior pełnił swoją funkcję przez 7 dni, wykonując wszystkie marszałkowskie czynności.

W przypadku Senatu prezydent nie ma wyboru - musi wyznaczyć na marszałka seniora najstarszego senatora. Jest nim Barbara Borys-Damięcka z Koalicji Obywatelskiej.

Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu nowej kadencji odbędzie się 12 listopada.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już od kwietnia w Niemczech będzie można uprawiać i posiadać marihuanę na własny użytek. Dotyczy to tylko osób dorosłych. Zmiany w prawie przyjął Bundestag. W Polsce o legalizacji marihuany mówią politycy Konfederacji i Razem.

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Źródło:
Fakty TVN

Pan Przemek z Leszna za pomocą filmików, które udostępniał na TikToku, chciał zwrócić uwagę na fatalny stan dróg w mieście. Mężczyzna wykazał się kreatywnością, a jego nagrania stały się hitem w sieci.

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Źródło:
Fakty TVN

Trzy ministerstwa łączą siły, by pomagać dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym. To wszystko w ramach kończącego się Tygodnia Zdrowia Psychicznego zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji. Ważne są też inicjatywy oddolne. W Gdańsku radni zdecydowali o wsparciu finansowym dla Fundacji FOSA, która prowadzi Forum Młodzieży Niebieskie Trampki.

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jarosław Kaczyński chce nadal być szefem Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej mówił, że prezesura do 2025 roku wystarczy. Teraz okazuje się, że nie wystarczy, bo partia - jak mówi Kaczyński - potrzebuje szybkiego przejścia do ofensywy. Premier Donald Tusk decyzję Kaczyńskiego skwitował krótko: "dobra wiadomość". Stanisław Tyszka, poseł Konfederacji, też uważa, że to dobra rzecz dla jego ugrupowania.

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielu obserwatorów działalności PiS-u zwracało uwagę, że dla Jarosława Kaczyńskiego partia jest wszystkim, jego światem. A więc z całą pewnością nie było realne to, że tę partię odda - stwierdził w "Faktach po Faktach" doktor habilitowany Aleksander Hall, działacz opozycji w PRL, komentując zapowiedź Kaczyńskiego o kandydowaniu na fotel prezesa partii w 2025 roku. - Fantastyczną rzeczą była ta przemiana, że jesteśmy na "tak", kiedy cały czas byliśmy na "nie" - mówiła Małgorzata Niezabitowska, była rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi Kaczyńskiego na konwencji PiS. - My już wiemy, że to jest tylko wilk, który się ubrał w owczą skórę - dodała.

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

Źródło:
TVN24

Widać symptomatycznie, że Jarosław Kaczyński na gwałt szuka sojuszników. On wie, że przegrał te wybory, bo Polacy mają dosyć Jacków Kurskich, Danieli Obajtków - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Koalicji Obywatelskiej i były prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Senator niezależny Wadim Tyszkiewicz mówił, że "dzisiaj często wielu polityków PiS-u przefarbowuje się i startuje pod szyldami bezpartyjnych komitetów, żeby trochę oszukać swoich wyborców".

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Źródło:
TVN24

Niezależni dziennikarze i aktywiści dobrze znają ten mechanizm, kiedy nagłaśniając nieprawidłowości, do których dochodzi na szczeblach władzy lub w biznesie, muszą liczyć się z obroną przez atak. Ich redakcje dostają pisma od wielkich kancelarii, które grożą kosztownymi procesami i karami. To może wystarczyć, by uciszyć niewygodną krytykę. Nie tak to powinno działać w demokracji, dlatego Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która takie procedery ma demaskować i chronić ich ofiary.

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Parlament Europejski uchwalił rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Akt musi zostać jeszcze przyjęty przez Radę Europejską, zanim stanie się prawem. W ostatniej chwili Europejska Partia Ludowa opowiedziała się przeciwko rozporządzeniu. Rolnicy protestujący przeciwko Zielonemu Ładowi obawiają się utraty obszarów rolnych.

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To sukces obrońców Donalda Trumpa. Udało im się przekonać Sąd Najwyższy do rozpatrzenia sprawy immunitetu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nastąpi to pod koniec kwietnia. To oznacza, że do tego czasu najcięższa gatunkowo sprawa, w której Trump oskarżony jest o podżeganie do insurekcji, zostaje zamrożona.

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS