Najnowsze

Najnowsze

"Bardzo ważna uchwała". Posiedzenie w Sądzie Najwyższym może mieć doniosłe skutki

Sąd Najwyższy zajął się kwestią legalności zasiadania w składach sędziowskich osób powołanych na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa. 60 sędziów ma odpowiedzieć na niezwykle doniosłe w skutkach pytanie: czy wyroki wydane przez sędziów powołanych na wniosek nowej KRS są ważne? Czy muszą być bezwzględnie uchylane? To pytanie Pierwszej Prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf.

"GetBack to trzy razy Amber Gold". Czy powstanie komisja śledcza?

Czy będzie komisja śledcza w sprawie afery GetBack? Po raporcie NIK, który wymienia zaniedbania państwowych instytucji w tej sprawie, coraz głośniej domaga się tego opozycja. Posłowie PiS nie chcą komisji śledczej. Zapewniają, że w tej sprawie działania organów ścigania są wystarczające, a poszkodowanym zalecają cierpliwość.

Sejm wkrótce ma ponownie głosować nad "ustawą represyjną"

Sejm jeszcze w czwartek ma zdecydować o losie tak zwanej "ustawy represyjnej". Senat odrzucił ustawę w całości, ale Sejm może ponownie ją uchwalić. Projekt posłów z klubu PiS zakłada między innymi wprowadzenie nowych kar dyscyplinarnych dla sędziów, ustalenie nowej definicji sędziego, a także zmianę zasad wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

Wymiana pism między Małgorzatą Gersdorf a Julią Przyłębską

W czwartek przed południem rozpoczęło się posiedzenie 60 sędziów z trzech izb Sądu Najwyższego w związku z wnioskiem Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni prawa. Prof. Małgorzata Gersdorf chce ustalić, czy sędziowie powołani na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa mogą orzekać. Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska chciała "zawiesić" posiedzenie, ale prof. Małgorzata Gersdorf na to nie pozwoliła. Zdaniem Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego nie ma żadnego sporu kompetencyjnego między sądem, którym kieruje, a prezydentem bądź Sejmem.

Leczenie choroby Parkinsona? "Myślę, że to jest kwestia tego roku"

- Nie wiemy, jaki czynnik prowadzi do degeneracji istoty czarnej śródmózgowia - przyznał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Mirosław Ząbek ze Szpitala Bródnowskiego, mówiąc o chorobie Parkinsona. Obecnie choroba ta jest nieuleczalna. - Przyszłość to będzie terapia genowa. Ona już w zasadzie jest na progu do zastosowania. Myślę, że to jest kwestia tego roku - wytłumaczył prof. Ząbek.

Co z zakazem wykorzystywania zwierząt w cyrkach? "Wciąż są osoby, którym jest wszystko jedno"

- Patrzyłam na to, jak niedźwiedź pierwszy raz wychodzi do lasu, jak pierwszy raz je arbuza, jak pierwszy raz kąpie się we własnym basenie, i to rzeczywiście było wzruszające - wyznała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Anna Plaszczyk z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!, mówiąc o interwencji w jednym z cyrków. - Wciąż ten zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach nie jest na tyle ważny, by Sejm się nim zajął, co nas bardzo smuci - powiedziała. - Wciąż są osoby, którym jest wszystko jedno, co się z tym zwierzętami dzieje - dodała.

Batalia o czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego. Jak chaos prawny może uderzyć w zwykłych obywateli?

Prawo i Sprawiedliwość chce zablokować Sąd Najwyższy, który w czwartek ma wydać kluczowy wyrok w sprawie nominacji sędziów przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Z pomocą PiS-owi przychodzi Trybunał Konstytucyjny. Prezes Julia Przyłębska wszczęła postępowanie, które według niej "zawiesza" zaplanowane na czwartek posiedzenie sędziów z trzech Izb Sądu Najwyższego. Jak ten sądowy chaos może odbić się na życiu przeciętnego Polaka?

Miażdżący raport w sprawie afery GetBack. Poszkodowani chcą komisji śledczej

To się zdarzyło właściwie w tym samym czasie. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przedstawił wnioski z kontroli instytucji państwowych w sprawie afery GetBack, a Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski odszedł ze stanowiska. Jednocześnie politycy PiS jakby stracili chęć na odwoływanie Mariana Banasia. Opozycja łączy to właśnie z raportem NIK na temat afery GetBack.

Uszkodzone dowody w sprawie wypadku Szydło. Nie będzie śledztwa prokuratury

Nie będzie śledztwa w sprawie zniszczonych dowodów w sprawie wypadku z udziałem premier Szydło, do którego doszło w lutym 2017 roku w Oświęcimiu. Na jednej ze zniszczonych płyt CD było nagranie z monitoringu, ale prokuratura nie dopatrzyła się znamion czynu zabronionego. Był to zapis z kamery monitoringu umieszczonej na ulicy równoległej do tej, na której doszło do wypadku. Być może dzięki nagraniu można by ustalić innych innych świadków zdarzenia.

Joanna Mucha rezygnuje z walki o fotel szefa PO

W walce o fotel szefa Platformy Obywatelskiej jest coraz mniej chętnych. Joanna Mucha zrezygnowała z wyścigu. Poparła Borysa Budkę, podobnie jak Bartosz Arłukowicz. Oprócz Borysa Budki wciąż kandydują Bartłomiej Sienkiewicz, Tomasz Siemoniak i Bogdan Zdrojewski.

Burzliwe posiedzenie sejmowej komisji. "Za tę ustawę traficie do piekła"

Senat w drodze uchwały odrzucił "ustawę represyjną" w całości, suchej nitki nie zostawili na niej prawnicy piszący we wszystkich językach. "Ustawa represyjna", czyli projekt posłów z klubu PiS, który zakłada wprowadzenie nowych kar dyscyplinarnych dla sędziów, jest z powrotem w Sejmie. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie oceniła uchwałę Senatu.

Prognoza pogody na czwartek 23 stycznia

W czwartek rano będzie mglisto. W ciągu dnia pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 3 stopni Celsjusza miejscami na wschodzie kraju do 6 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach na północnym-wschodzie Polski osiągający prędkość do 45 km/h, zachodni.

Uchwała Senatu z negatywną opinią komisji sejmowej

W środę sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała decyzję Senatu o odrzuceniu "ustawy represyjnej". Politycy opozycji alarmują, że nowe przepisy otworzą furtkę do uciszania sędziów krytykujących zmiany PiS. Projekt ustawy o dyscyplinowaniu sędziów skrytykowała już między Komisja Wenecka, Parlament Europejski i amerykańscy kongresmeni.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie sędziego Nawackiego

Do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego. Sędzia Nawacki przerwał urlop i cofnął delegacje Juszczyszyna po czym na urlop wrócił. Posłowie Koalicji Obywatelskiej twierdzą z kolei, że Kancelaria Sejmu złamała prawo lekceważąc wyrok sądu, który nakazał ujawnienie list poparcia do nowej KRS sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi.

Rzecznik Sądu Najwyższego: nie ma decyzji o odwołaniu posiedzenia

W związku z planowanym na czwartek posiedzeniem trzech izb Sądu Najwyższego w sprawie sędziów powołanych przez nową KRS marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o "rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego" między Sejmem i prezydentem, a Sądem Najwyższym. W oficjalnym oświadczeniu prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała, że TK wszczął postępowanie w tej sprawie, a więc posiedzenie powinno zostać zawieszone. Jednak rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski zaznaczył, że nie ma decyzji o odwołaniu posiedzenia.

Na 50. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos wiele o klimacie

W Davos rozpoczęło się 50. Światowe Forum Ekonomiczne. Do Szwajcarii przyjechało 53 szefów państw i rządów, a wśród nich prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, czy brytyjski następca tronu książę Karol. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. Tegoroczne forum w Davos to nie tylko politycy i biznesmeni. "Głos młodych ludzi nie jest, a powinien być w centrum rozmowy" - uważa szwedzka aktywistka Greta Thunberg, która wystąpiła we wtorek w Davos. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Polska nie jest na razie graczem w Davos"

- Polska nie jest na razie graczem w Davos - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Klesyk, były prezes PZU. Dodał też, że żeby zaistnieć w Davos, to trzeba być bardzo konsekwentnym. Wskazał też, że jedynymi zauważalnymi w Davos Polakami byli były prezydent Aleksander Kwaśniewski i profesor Marek Belka.

Obchody w Jerozolimie. Głos zabierze Putin, mobilizacja w kancelarii Andrzeja Dudy

W czwartek na uroczystościach w Jerozolimie, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau ma przemówić prezydent Rosji Władimir Putin. W obchodach udziału nie weźmie prezydent Andrzej Duda, któremu nie udzielono prawa głosu. Prezydent stworzył specjalny sztab kryzysowy, który ma obradować w jego kancelarii, aby błyskawicznie reagować na przemówienie prezydenta Rosji.