Najnowsze

Najnowsze

We wtorek decyzja TSUE. Premier: Polska zaakceptuje wyrok

We wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać orzeczenie dotyczące polskiego wymiaru sprawiedliwości. W swoim wyroku odpowie na pytania o legalność powołania nowej Krajowej Rady Sądownictwa i jej niezawisłość, a także o status Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że polski rząd wykona każdy wyrok, który będzie zgodny z prawem unijnym i polską konstytucją.

Piszczek o odejściu z kadry: to nie był impuls

W narodowych barwach rozegrał 65 meczów. We wtorek, podczas spotkania ze Słowenią, oficjalnie pożegna się z kibicami. Łukasz Piszczek po jedenastu latach odchodzi z polskiej kadry. O tym, jak je wspomina, opowiedział w wywiadzie dla TVN24.

Napięta sytuacja w Koninie. Zwołano sztab kryzysowy

Protesty po śmierci 21-latka, który został zastrzelony przez policjanta.W niedzielę wieczorem przed Komendą Miejską Policji w Koninie zebrało się kilkadziesiąt osób. Demonstrujący wykrzykiwali wulgarne hasła. Doszło także do ataku na mundurowych i zamieszek. Policja w tej sprawie zatrzymała siedem osób.

We wtorek TSUE wyda wyrok. Jak może wyglądać jego wykonanie?

We wtorek rano Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać wyrok w sprawie nowej Krajowej Rady Sądownictwa i statusie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Orzeczenie to może wstrząsnąć całym, zreformowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, wymiarem sprawiedliwości.

Polityczny plan na wtorek. Najpierw expose, potem głosowania w sprawie ZUS i akcyzy

We wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Przedstawi w nim priorytety swojego rządu na nową kadencję. Po wystąpieniu premier ma złożyć wniosek o udzielenie wotum zaufania. Jak wynika z harmonogramu obrad Sejmu, głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest po godzinie 20:00. Następnie odbędą się pierwsze czytania projektów o zniesieniu limitu składek na ZUS i podwyższeniu akcyzy.

Zamieszki w Koninie po zastrzeleniu 21-latka przez policję. 7 osób zatrzymanych

Trzech policjantów zostało rannych rannych w wyniku niedzielnych zamieszek przed komisariatem w Koninie. Zamieszki wybuchły związku ze śmiercią 21-latka zastrzelonego przez policjanta w czwartek. W niedzielę w proteście przed komisariatem udział wzięło kilkadziesiąt osób. Siedem z nich zostało zatrzymanych, w tym czterech nieletnich. Zatrzymani byli pijani. Prezydent miasta zaapelował o spokój i zwołał sztab kryzysowy.

Wyrok w sprawie pobicia Przemysława Witkowskiego. Rok więzienia dla sprawcy

Rok bezwzględnego więzienia i nawiązka pięciu tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonego - to kara za pobicie dziennikarza i wykładowcy akademickiego, jaką wymierzył wrocławski sąd Maciejowi K. Mężczyzna w lipcu tego roku na bulwarach we Wrocławiu pobił Przemysła Witkowskiego za to, że ten skrytykował homofobiczne napisy na murze. - Możemy mieć poglądy jakie chcemy, ale nie ma miejsca na przemoc - uzasadniał sędzia wyrok i podkreślił, że surowa kara ma odstraszyć innych.

We wtorek TSUE wyda wyrok w sprawie Polski. Prawnicy wyliczają możliwe konsekwencje

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE jest jednoznaczna: Izba Dyscyplinarna SN nie spełnia wymogów unijnego sądu. Jeśli wtorkowe orzeczenie trybunału w Luksemburgu będzie podobne, to będzie to poważny problem dla rządzących i dla Sądu Najwyższego. Opinia wynika między innymi z tego, że Krajowa Rada Sądownictwa jest w całości powoływana przez organy ustawodawcze lub organy władzy wykonawczej. Mogą się pojawić wątpliwości co do legalności decyzji nowej KRS.

Olgierd L. to "brutalny przestępca". Jak to możliwe, że Beata Szydło spotkała się z jego ludźmi?

Brutalny, bezwzględny i zuchwały. Olgierd L. to lider trójmiejskich gangsterów. Jest znany z neofaszystowskich poglądów. I on, i jego ludzie, jak pokazał "Superwizjer" TVN, przenikają też do świata polityki. Bywają w budynku Sejmu, fotografują się z VIP-ami. Na oczach funkcjonariuszy BOR w 2017 roku premier Beata Szydło spotkała się z ludźmi Olgierda L. w Rytlu po tym, jak wichura zniszczyła tę miejscowość na Pomorzu. Ona i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz robili sobie z nimi zdjęcia.

Prognoza pogody na poniedziałek 18 listopada

W poniedziałek zachmurzenie zmienne. W Wielkopolsce, na Śląsku, Ziemi Lubuskiej i Nizinie Szczecińskiej przelotny deszcz (do 5 mm). Temperatura maksymalna od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, południowo-wschodni. W Tatrach wiatr halny z porywami osiągającymi prędkość do 100 km/h. Ciśnienie spada. W południe w Warszawie ciśnienie wyniesie 998 hPa.

Tarantino i Richardson na 27. festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu

27. edycja festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu dobiegła końca. Podczas gali nagrody odebrali laureaci Oscara: reżyser filmowych klasyków Quentin Tarantino, czy autor zdjęć Robert Richardson, którzy po gali spotkali się z widzami. Na festiwalu można było zobaczyć również słynnego aktora Richarda Gere'a, który odebrał nagrodę specjalną.

30 lat po aksamitnej rewolucji. Morawiecki w Pradze: Polska pierwszym wyłomem w murze

30 lat temu Polska stała się pierwszym wyłomem w murze, który przyniósł następne - na Węgrzech, w NRD i w Czechosłowacji" - mówił premier Mateusz Morawiecki w Pradze. Dziś 30. rocznica aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji. Była brutalna pacyfikacja marszu, strajk protestacyjny, seria ulicznych kilkuset tysięcznych protestów, a w konsekwencji zmiany we władzach Komunistycznej Partii Czechosłowacji. Miesiąc później prezydentem został Vaclav Havel. - Nie jestem dumny z tego, że byłem w partii komunistycznej, nie miałem tyle odwagi, co Vaclav Havel - jego odwaga była godna podziwu - mówił dziś premier Czech Andrej Babisz.

Pakiety startowe na Wings for Life World Run w Poznaniu wyprzedane w ciągu dwóch dni

Absolutny rekord w Poznaniu. Pakiety startowe do biegu Wings for Life World Run zostały wyprzedane w mniej niż 48 godzin. To najlepszy wynik na świecie. Ze wszystkich dostępnych na świecie lokalizacji, to właśnie w stolicy Wielkopolski zabrakło miejsc. Ale jest też dobra informacja, bo kto nie zdążył, a chce się zmierzyć w globalnej rywalizacji, może pobiec z aplikacją.

Przed decyzją TSUE. Jaki będzie wyrok i jaka nań reakcja?

We wtorek Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać wyrok w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa i statusie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Pojawiają się pytania o to co zrobi polski rząd, gdy Trybunał orzeknie nie po jego myśli? Wiadomo, że wyrok będzie obowiązujący, nawet jeśli będzie nie po myśli polskiego rządu. Jednocześnie Mateusz Morawiecki mówi wprost, że TSUE nie ma nieograniczonej władzy i przywołuje niemiecki przykład.

Światowy Dzień Wcześniaka. "Pomagamy im przetrwać najcięższe chwile"

W niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. To dzień solidarności z przedwcześnie urodzonymi maluchami i ich rodzicami. Na świecie co dziesiąte dziecko przychodzi na świat przed terminem. W Polsce rocznie rodzi się około 28 tysięcy wcześniaków. Na szczęście medycyna z ich ratowaniem radzi sobie coraz lepiej.

Niezwykła kawiarnia z Wrocławia z nagrodą "Dla Dobra Wspólnego"

We Wrocławiu działa niezwykła kawiarnia - Cafe Równik. Pracują w niej osoby z niepełnosprawnościami i pokazują, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Kawiarnia działa już rok i została doceniona nie tylko przez klientów. Prezydent Andrzej Duda przyznał projektowi nagrodę za działalność "Dla Dobra Wspólnego". Delegacja z Cafe Równik odbierze ją we wtorek w Warszawie.

19 listopada TSUE ma wydać wyrok po pytaniach prejudycjalnych z Polski

W najbliższy wtorek, 19 listopada 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać wyrok w połączonych sprawach dotyczących statusu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Wyrok ten może mieć przełomowe znaczenie dla niedawnych zmian w wymiarze sprawiedliwości. TSUE w swoim orzeczeniu ma odpowiedzieć na pytania o to, czy politycy mogą wybierać sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa i czy ta stojąca na straży niezależności sędziowskiej Rada może powoływać kolejne instytucje.