"Wszyscy mówią, że mam być silna, a ja już nie mam siły". Medycy na skraju wyczerpania

22.04.2020 | "Wszyscy mówią, że mam być silna, a ja już nie mam siły". Medycy na skraju wyczerpania
22.04.2020 | "Wszyscy mówią, że mam być silna, a ja już nie mam siły". Medycy na skraju wyczerpania
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
22.04.2020 | "Wszyscy mówią, że mam być silna, a ja już nie mam siły". Medycy na skraju wyczerpaniaJarosław Kostkowski | Fakty TVN

W warszawskiej stacji pogotowia ratunkowego u pięciu pracowników wykryto zakażenie koronawirusem. Z tego powodu 82 osoby zostały objęte kwarantanną. Nie żyje pielęgniarka z Kozienic, która zakaziła się SARS-CoV-2. Ministerstwo Zdrowia ocenia, że szczyt zachorowań na COVID-19 jeszcze przed nami, więc informacje o zakażonych pracownikach ochrony zdrowia są szczególnie niepokojące.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Źródłem zakażenia SARS-CoV-2 w warszawskim pogotowiu nie byli pacjenci, tylko - jak przyznaje dyrektor placówki - pracownicy techniczni pogotowia. Blisko sto osób, które miały z nimi kontakt, trzeba było natychmiast odsunąć od pracy. Ci, u których wykryto zakażenie, nie mieli żadnych objawów.

- Był to taki czarny weekend w historii pogotowia w czasie epidemii - mówi Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie.

W Warszawie jest 80 zespołów wyjazdowych. Po wykryciu zakażeń na kilka godzin wyłączonych z użytku zostało 10 karetek, potem pozostałym zespołom wydłużono dyżury. - Karetka bez ratownika to tylko samochód - tłumaczy ratownik medyczny Adam Piechnik.

W Warszawie pogotowie ratunkowe każdego dnia realizuje około 100 wyjazdów związanych z koronawirusem.

Śmierć zakażonej pielęgniarki

Ludzie, którzy na pierwszej linii mierzą się z epidemią, płacą też najwyższą cenę. Zmarła 59-letnia pielęgniarka ze szpitala powiatowego w Kozienicach. Na oddziale zakaźnym zajmowała się chorymi, u których wykryto koronawirusa. Pani Grażyna sama chorowała na cukrzycę, zasłabła w pracy. Testy wykazały, że sama też się zakaziła.

- Nałożenie się już wcześniejszego lęku, obawy przed zakażeniem, spowodowało, że ten nastrój jest gorszy - twierdzi Witold Wordycki, zastępca dyrektora szpitala w Kozienicach.

Na skraju wyczerpania jest personel wielu szpitali i placówek. Bój o życie pacjentów toczy się w nich już od ponad miesiąca.

- Rodzina, mąż, martwię się o nich wszystkich. Dla mnie sytuacja po prostu krytyczna, ja odpowiadam nie tylko za pacjentów, ale i za personel - mówi Ewa Goździewicz, dyrektor Kaliskiego Centrum Opieki Długoterminowej "Salus". - Za wszystkich jestem odpowiedzialna. Wszyscy mówią, że mam być silna, a ja już nie mam siły - dodaje.

"Nadal jesteśmy na krzywej idącej do góry"

W całej Polsce rośnie liczba wykrytych infekcji. Granica 10 tysięcy zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 została w środę przekroczona. Ministerstwo Zdrowia w środę po południu podało, że w Polsce zmarło w sumie 426 osób zakażonych nowym koronawirusem. Ponad półtora tysiąca osób wyzdrowiało.

- Kiedy miałem 40 stopni gorączki, zadzwoniłem na pogotowie, które odmówiło przyjazdu, ponieważ byłem w trakcie leczenia antybiotykiem. Poinformowano, proszę wziąć coś na zbicie temperatury - mówi Jędrzej Majka z Krakowa, pacjent, który pokonał koronawirusa.

Po interwencji lekarza rodzinnego mężczyzna trafił do szpitala. Tam okazało się, że jest zakażony.

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że to jeszcze nie szczyt zachorowań. - Ta skala wzrostów jest mniej więcej stabilna. (...) Będzie rozłożona w dłuższym okresie, ale nadal jesteśmy na krzywej idącej do góry - przekonuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

- Blisko szczytu, czyli to, czego oczekujemy za kilka, kilkanaście dni, to spadek liczby zachorowań. Pytanie, co dalej, czy da się żyć z wirusem - komentuje prof. Zbigniew Gaciong, lekarz i rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do czasu wynalezienia lekarstwa lub szczepionki innego wyjścia nie ma.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Gągulski | PAP

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS