Najnowsze

Najnowsze

"Spowiedź agenta Tomka". Reportaż "Superwizjera" TVN o 20:00 w TVN24

Co wie Tomasz Kaczmarek? Były agent CBA w "Superwizjerze" TVN po raz pierwszy zdradzi kulisy operacji w sprawie tak zwanej willi Kwaśniewskich. Jak wyglądało rozpracowywanie byłej pary prezydenckiej? Kto wydawał instrukcje? Czy doszło do nadużyć? Cały reportaż "Spowiedź agenta Tomka" Macieja Dudy i Łukasza Rucińskiego o godzinie 20:00 w TVN24.

Prognoza pogody na niedzielę 26 stycznia

W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na południu kraju. W górach możliwe słabe opady śniegu do 1-2 cm. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza miejscami na wschodzie i 4 stopni Celsjusza w centrum kraju do 5 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany.

"Jesteśmy na krawędzi bankructwa". Masowy protest rybaków

Od Świnoujścia po Władysławowo - rybacy protestują i blokują porty. Rządowi zarzucają bierność, Unii Europejskiej surowy zakaz, który dla nich oznacza poważne problemy. Chodzi o ograniczenie niemal do zera połowów dorsza. Rybacy nie są sami, protestują też przetwórcy ryb.

Przedszkola w Białymstoku tylko dla zaszczepionych dzieci

Brak szczepienia równoznaczny jest z brakiem miejsca w przedszkolu. Białystok to kolejne miasto, które wprowadza taką zasadę. Władze tłumaczą to troską o bezpieczeństwo. Lekarze popierają taką decyzję i przypominają, że szczepienia są nie tylko obowiązkowe, ale i konieczne.

WSA uchylił postanowienia. Listy poparcia do KRS mają być ujawnione

Listy poparcia do nowej KRS mają być jawne - to kolejne orzeczenie, tym razem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wcześniej dokumenty kazał udostępnić Naczelny Sąd Administracyjny. Dla Kancelarii Sejmu ważniejsza jest jednak urzędnicza decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Mimo nakazów listy poparcia do nowej KRS wciąż pozostają niejawne.

Platforma wybiera nowego szefa

W Platformie Obywatelskiej nadszedł czas wyboru nowego przewodniczącego partii. W pierwszej turze walczy czterech kandydatów: Borys Budka, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski. Głosować mogą wszyscy członkowie PO w 190 komisjach wyborczych w całym kraju. Pod czyim przywództwem pójdzie Platforma?

Napięcie na linii Warszawa-Bruksela. Marek Prawda pilnie wezwany do MSZ

Szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda został pilnie wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ma to związek z wypowiedziami rzecznika Komisji Christiana Wiganda na temat praworządności w Polsce. Słowa rzecznika KE w Warszawie się nie spodobały, podobnie jak wniosek Komisji do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wniosek jest już w Luksemburgu.

"Nie znamy jeszcze prawdziwej skali zagrożenia"

- Nie ma zakazu podróży na świecie, poza tym rejonem, gdzie ten koronawirus występuje najczęściej. Natomiast należy monitorować to co się dzieje. Jednym z objawów zarażenia jest wysoka gorączka, dlatego w tym momencie wykorzystanie kamer termowizyjnych na lotniskach pozwoli na szybką identyfikację osób, które potencjalnie mogą przenosić tego wirusa pomiędzy krajami i między kontynentami - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. dr. hab Krzysztof Pyrć wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagielońskiego. Odniósł się w ten sposób do zaostrzonych środków bezpieczeństwa wprowadzanych na lotniskach w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem - Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna wyspa, natomiast trzeba pamiętać, że my tak naprawdę nie znamy prawdziwej skali zagrożenia. Nie można mówić, że to będzie pandemia stulecia - dodał Pyrć.

"To rozstrzygnięcie ma walor salomonowego"

W czwartek Sąd Najwyższy w składzie trzech izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydał uchwałę, zgodnie z którą sędziowie powołani przez nową KRS powinni się wstrzymać od orzekania. Wszystkie zakończone sprawy są ważne, bo jak orzekł Sąd Najwyższy - uchwała nie działa wstecz. Chcemy ograniczyć chaos, przywrócić spokój, pewność i bezpieczeństwo obywateli - uzasadniano w Sądzie Najwyższym.

Komisja Europejska "zaniepokojona stanem praworządności w Polsce". Złożyła wniosek do TSUE

Komisja Europejska jest bardzo zaniepokojona stanem praworządności w Polsce - powiedział w piątek rzecznik Komisji Christian Wigand. Przedstawiciele nie mają wątpliwości, co do prawomocności Sądu Najwyższego, ale mają wątpliwości w stosunku do Trybunału Konstytucyjnego. Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wpłynął już wniosek Komisji o zastosowanie środków tymczasowych w sprawie procedury dyscyplinarnej w polskich sądach.

Sędzia Juszczyszyn orzekł grzywnę dla szefowej Kancelarii Sejmu

Na tym polega sąd, że przed nim musi się stawić każdy. Nie tylko zwykły obywatel, ale też minister czy urzędnik. Sędzia Paweł Juszczyszyn nałożył sześć tysięcy grzywny na szefową Kancelarii Sejmu, a ministrowi sprawiedliwości wyznaczył tydzień na wydanie list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

"Szkło Kontaktowe" świętuje 15. urodziny

Jesteśmy podzieleni bardziej niż zwykle, w wymiarze sprawiedliwości to nie żarty. W polityce zamiast konkurencji jest wrogość, dlatego czasem trzeba odreagować. Po prostu się pośmiać. Od 15 lat pomaga w tym widzom program "Szkło Kontaktowe". Przypominamy z czego najgłośniej się śmialiśmy w ciągu tych 15 lat na antenie.

Prognoza pogody na sobotę 25 stycznia

W sobotę na Kaszubach i północnym wschodzie kraju wystąpią słabe opady deszczu lub mżawki. Temperatura maksymalna w dzień od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

Uchwała Sądu Najwyższego. KRS nie przerywa pracy

Po uchwale Sądu Najwyższego nowa Krajowa Rada Sądownictwa wzywa, by ją w praktyce ignorować. Ma nadzieję, że zablokuje ją Trybunał Konstytucyjny, do którego się w tej sprawie zwraca. To właśnie sposób wyboru członków nowej KRS i jej upolitycznienie były powodem uchwały Sądu Najwyższego.

"Ustawa represyjna" trafi do prezydenta. "Polska konstytucja została zdeptana"

Gdy kluczowe decyzje podejmował w czwartek Sąd Najwyższy, jednocześnie Sejm zatwierdzał tak zwaną "ustawę represyjną", odrzuconą wcześniej przez Senat. PiS ma w Sejmie większość, więc ustawa ponownie przeszła. To ta ustawa, która zdaniem sędziów ma uderzyć w niezawisłość i przeciw której protestowali. Źle oceniła ją między innymi Komisja Wenecka.

Trybunał Konstytucyjny ma zbadać podstawy prawne uchwały SN

Po uchwale Sądu Najwyższego premier i KRS zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego. Premier zarzuca sędziom, że wprowadzają chaos. Minister Zbigniew Ziobro twierdzi, że uchwała "nie powoduje żadnych skutków prawnych". Trybunał Konstytucyjny, który nie ocenia uchwał, miałby się odnieść do przepisów, na których w swojej uchwale oparł się SN.

Uchwała SN "porządkuje to, co się u nas dzieje"

Sąd Najwyższy podjął kluczowa uchwałę dla dalszego funkcjonowania sądownictwa. Na wspólnym posiedzeniu trzech izb uznał, że jeśli w składzie orzekającym zasiada osoba powołana na sędziego na wniosek nowej KRS, to taki skład jest nieprawidłowy i jego wyrok może być podważany.

"Pamięć Holokaustu nie umrze"

- Nie ma miejsca na strach, u nas ocalonych, ten strach istnieje w genach, bo tego nie można wymazać. Jak podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda "pamięć Holokaustu nie umrze", u nas ten strach nie umrze - on umrze z nami - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Szewach Weiss były ambasador Izraela w Polsce. W tych słowach odniósł się do 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. - Trzeba dać młodym ludziom trochę pokoju, poczucia nadziei i tolerancji - dodał Weiss.