Najnowsze

Najnowsze

NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

Jest kolejny wyrok NSA, ale nie wiadomo, czy zostanie wykonany. Nagrania z monitoringu sprzed Sejmu z grudnia 2016 roku sędziowie uznali za informację publiczną i pozwolili je ujawnić. Przed Sejmem były wtedy tysiące protestujących, niektórzy zostali zatrzymani i skazani za "niestosowanie się do zaleceń policji" i blokowane wyjazdu polityków z budynku. Ci, którzy wtedy protestowali, nie mają nic przeciwko ujawnieniu nagrań, wręcz przeciwnie, zależy im na tym. Obiekcje ma kancelaria Sejmu.

Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

To była nieodwzajemniona miłość - mężczyzna nachodził młodą kobietę, wysyłał SMS-y i groził. 26-letnia Kristina szukała pomocy na policji, ale bez skutku. Została zastrzelona w pracy, jej prześladowca też zginął. Prowadzone postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne kończą się dymisjami.

"Jest to pierwszy tak długi przebity tunel w Polsce"

Potrzebne były dwa lata pracy i pięć miesięcy wiercenia, by powstał pierwszy z dwóch tuneli na zakopiance. To będzie najdłuższy taki obiekt w Polsce. W środę koło południa spotkały się ekipy drążące tunel od strony północnej i południowej.

Piąta rocznica śmierci rodziny Kmiecików

Mija pięć lat od dramatycznego wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach, który niemal doszczętnie zniszczył budynek. Pod gruzami zginął reporter "Faktów" TVN Dariusz Kmiecik, jego żona Brygida i syn Remigiusz.

Prognoza pogody na czwartek 24 października

W czwartek po porannych mgłach wystąpi zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Podlasiu do 25 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1000 hPa. 

54-latek miał zgwałcić trzyletnią dziewczynkę. Usłyszał zarzuty

Zarzut gwałtu na dziecku dla 54-latka ze wsi Stary Targ w powiecie sztumskim w województwie pomorskim. Jacek Ś. miał skrzywdzić trzyletnią córkę sąsiadów. Służby zaalarmowała matka dziewczynki. To nie wszystko, bo mężczyzna odpowie też za naruszenie nietykalności cielesnej i znieważenie policjantów, którzy przyjechali go zatrzymać.

Już ponad 70 protestów wyborczych

Do środowego popołudnia do Sądu Najwyższego wpłynęły 73 protesty wyborcze. Choć termin składania protestów już minął, nadal mogą spływać wnioski wysłane pocztą do północy z wtorku na środę. Każdy protest zaopiniuje trzyosobowy skład w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. O ważności wyborów zdecyduje w drodze uchwały cały skład Izby. Sąd Najwyższy ma czas do 13 stycznia 2020 roku.

Jak wygląda procedura rozpatrywania protestów wyborczych?

Protesty wyborcze opiniuje i rozstrzyga Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - to nowy organ w Sądzie Najwyższym, powołany na mocy ustawy uchwalonej głosami polityków PiS. Izbie nie ufa część prawników i opozycji, bo zasiadają w niej sędziowie wskazani przez nową Krajową Radę Sądownictwa, w której z kolei zasiadają sędziowie wybrani przez Sejm. Izba ma 90 dni od dnia wyborów na wydanie uchwały o ich ważności.

Grzegorz Schetyna z wizytą w Radzie Europy

Grzegorz Schetyna rozmawiał już z przedstawicielami OBWE o tym, że PiS chce zmienić wyniki wyborów do Senatu, teraz odbył rozmowę z przedstawicielami Rady Europy. OBWE przedstawi swój raport dotyczący wyborów w Polsce do końca grudnia. Grzegorz Schetyna powiedział, że przedstawiciele Rady Europy byli zaskoczeni protestami wyborczymi Prawa i Sprawiedliwości.

Co dalej ze sprawą Banasia? "Może się nagle okazać, że kontrola CBA będzie trwała, trwała i trwała"

Marianowi Banasiowi mija czas na udzielenie CBA odpowiedzi w sprawie raportu dotyczącego jego majątku. Po reportażu "Superwizjera" TVN pojawiło się dużo wątpliwości. Kontrola CBA trwała od kwietnia, zakończyła się w ubiegłą środę. Służba nie poinformowała jednak, czy stwierdzono nieprawidłowości. Opozycja obawia się, że sprawa może się ciągnąć w nieskończoność, bo po utrzymaniu odpowiedzi od Mariana Banasia Centralne Biuro Antykorupcyjne musi się do niego ustosunkować. A CBA nie ma już na to terminu.

Protesty wyborcze ma rozpatrywać nowa izba Sądu Najwyższego

Trwa polityczna walka o Senat. Prawo i Sprawiedliwość zażądało ponownego przeliczenia głosów w sześciu okręgach, a Koalicja Obywatelska w trzech. Oba komitety mają inne argumenty. Protesty rozpatrywać mają sędziowie nowej Izby Sadu Najwyższego. Powyborczej sytuacji w Polsce ma przyglądać się Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Pięć lat temu zginęli Dariusz Kmiecik, jego żona i syn

Pięć lat temu, 23 października 2014 roku, w katastrofie budowlanej zginęli reporter "Faktów" TVN Dariusz Kmiecik, jego żona Brygida Frosztęga-Kmiecik oraz ich syn Remigiusz. Tamtego dnia przed godziną piątą nad ranem w kamienicy u zbiegu ulic Chopina i Sokolskiej w Katowicach nastąpiła eksplozja gazu, która niemal doszczętnie zniszczyła budynek.

"Wspólne patrole rosyjsko-tureckie. Czyli Rosja będzie kluczowym graczem"

- Poparcie dla tej operacji jest bardzo w Turcji duże - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Patrycja Sasnal, kierownik Biura Badań i Analiz PISM. Operacją, o której mówiła, jest turecka ofensywa w północnej Syrii. We wtorek prezydent Turcji Recep Erdogan rozmawiał o niej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. - Jaki jest efekt tej wizyty? (...) Będą wspólne patrole rosyjsko-tureckie. Czyli Rosja będzie kluczowym graczem, bo to ona będzie patrolowała razem z Turcją tę granicę - powiedział drugi gość programu, Adam Balcer z organizacji WiseEuropa.

Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

Kto i gdzie będzie ponownie liczył głosy oddane na senatorów? Czy będą przy tym obserwatorzy opozycji, a może nawet będzie międzynarodowa kontrola? Coraz więcej jest pytań po tym, jak PiS zawnioskował ponowne przeliczenie głosów w 6 okręgach w wyborach do Senatu. Koalicja Obywatelska też złożyła protesty wyborcze. Dotyczą one między innymi błędnych logo partii.

PiS nie pierwszy raz ma wątpliwości w związku z wyborami

To nie pierwsza próba podważania wyniku wyborów, ale dotąd robili to przegrani. W 2014 roku PiS głośno mówiło nawet o sfałszowaniu wyborów samorządowych. Ta partia od 4 lat rządzi i jest odpowiedzialna za przeprowadzenie uczciwych wyborów. Ma nad nimi większą kontrolę niż ktokolwiek kiedykolwiek wcześniej. Protesty zaopiniuje utworzona za rządów PiS Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Polski spór o edukację seksualną przeniósł się do PE

Europosłów nie było na sali zbyt wielu, ale debata była wyjątkowo emocjonująca. Spór o edukację seksualną w Polsce jest już międzynarodowy. Politycy Wiosny przekonywali, że obywatelski projekt ustawy to zamach na edukację seksualną dzieci i młodzieży. Europosłanki PiS przekonywały, że chodzi zwalczanie pedofilii.

Prognoza pogody na środę 23 października

W środę rano liczne mgły ograniczające widzialność do 100 m. W ciągu dnia dość pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 20 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni.

50 lat od premiery albumu "Led Zeppelin II". "Tu nie ma ani jednego zbędnego dźwięku"

Zadebiutowali kilka miesięcy wcześniej, ale dzięki tej płycie muzycy zespołu Led Zeppelin wspięli się na szczyty amerykańskich i brytyjskich list sprzedaży. Mija pół wieku od jej wydania. Na drugim albumie legendarnej grupy znalazły się takie hity jak "Whole Lotta Love" czy "Heartbreaker". Do dziś brzmi znakomicie, choć sam proces nagrywania wokalista Robert Plant nazwał "szaleństwem". Utwory rejestrowano w pośpiechu podczas trasy koncertowej. Wykorzystano do tego nawet szopę.

Sprawa "dwóch wież". Subsydiarny akt oskarżenia ostatnią możliwością?

Od ponad dwóch tygodni jest nowe prawo karne i Jarosław Kaczyński właśnie z niego korzysta, mówi mecenas Giertych, tłumacząc co stało się właśnie w sprawie "dwóch wież". Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, bo nie widzi znamion czynów zabronionych, a droga do sądu bez prokuratury mocno się skomplikowała.