Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na czwartek 30 stycznia

W czwartek przeważnie będzie pochmurno. Wystąpią opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Temperatura wyniesie od 2 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 6 stopni Celsjusza na Pomorzu. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni. Ciśnienie rośnie.

Mieszkańcy podkrakowskich gmin mają dość smogu. Apelują o zdecydowane działania

Grupa mieszkańców podkrakowskich gmin apeluje o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej z powodu smogu. Autorzy apelu do wojewody małopolskiego i marszałka województwa mają dość wdychania rakotwórczych substancji i domagają się podjęcia nadzwyczajnych środków, by problem wreszcie rozwiązać. Pomysłodawcy apelu domagają między innymi lepszego systemu ostrzegania przed smogiem na obszarze metropolii krakowskiej , częstszych kontroli palenisk i zapewnienia opieki medycznej dla pacjentów w dni, gdy normy szkodliwych pyłów w powietrzu są przekroczone.

Posłowie PiS chcą pozbawić Senat środków na opiekę nad Polonią

Grupa posłów PiS zgłosiła poprawkę do projektu budżetu. W myśl poprawki sto milionów złotych przeznaczonych na opiekę nad Polakami za granicą zostanie rozdysponowane między kancelarię premiera i cztery ministerstwa. Dotychczas to Senat dysponował tymi pieniędzmi. Opieka Senatu nad Polonią wynika z tradycji sięgającej czasów II Rzeczpospolitej.

"Najwyższa pora, żeby trochę śniegu spadło"

Zima przypomniała o sobie nie tylko w górach. Wreszcie spadł śnieg. Niestety, dodatnia temperatura w połączeniu z padającym śniegiem to murowane kłopoty dla kierowców. Śniegu długo jednak nie będzie. Jeszcze w czwartek popada, a weekend temperatura wzrośnie nawet do 13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku.

Rusza proces apelacyjny policjantów w sprawie Igora Stachowiaka

Przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu ponownie, w ramach apelacji, ruszył proces czterech byłych policjantów oskarżonych o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad zatrzymanym Igorem Stachowiakiem. Wniosek o apelację złożyli zarówno skazani policjanci, jak i rodzina Igora Stachowiaka. Sąd pierwszej instancji w ubiegłym roku skazał funkcjonariuszy na kary od dwóch do dwóch i pół roku więzienia.

Sprawozdawcą w sprawie wniosku marszałek Sejmu ma być Krystyna Pawłowicz

Była posłanką, a teraz jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Krystyna Pawłowicz będzie sprawozdawcą orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym z jednej strony a Sejmem i prezydentem z drugiej strony. Sąd Najwyższy uważa, że takiego sporu nie ma. Trybunał Konstytucyjny ma wydać orzeczenie 25 lutego, a na razie ogłosił, że do tego czasu "wstrzymuje stosowanie" niedawnej uchwały Sądu Najwyższego w sprawie ważności wyroków wydawanych przez sędziów powołanych na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

"Nie zawsze można wyłapać wszystkich chorych"

- Z takim wirusem trudniej jest walczyć, bo nie zawsze można wyłapać wszystkich chorych - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny. Rozmówcy wypowiadali się na temat chińskiego koronawirusa, który rozprzestrzenia się po świecie. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, zaapelował, żeby unikać podróży do miejsc, w których występuje największe zagrożenie związane z wirusem.

Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

Jestem otwarta na dialog. Przyjechałam z dobrymi intencjami - mówi w Warszawie unijna komisarz ds. sprawiedliwości. Ma za sobą dzień pełen spotkań. O sytuację w sądach pytała rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. Przyznaje, że jest zaniepokojona. Minister Ziobro mówi o kompromisie, ale unijna komisarz go nie dostrzega.

Kierowca pod wpływem narkotyków. W aucie były dzieci

21-letni mieszkaniec Głogowa nie zatrzymał się do kontroli, dlatego policja ruszyła za nim w pościg. Funkcjonariusze złapali mężczyznę pędzącego pod prąd, bez tablic rejestracyjnych i pod wpływem narkotyków. Kierowca także wiózł bez żadnych zabezpieczeń dwójkę kilkumiesięcznych maluchów.

Prognoza pogody na środę 29 stycznia

W środę będzie pochmurno z przejaśnieniami. Okresami wystąpią opady deszczu ze śniegiem i opady mokrego śniegu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 3 stopni Celsjusza w centrum kraju do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny.

Postępowanie w sprawie zeznań agenta Tomka. "Bedą badane wszystkie dowody"

Po tym, jak były agent CBA Tomasz Kaczmarek, znany jako "agent Tomek" przerwał swoje milczenie i w reportażu "Superwizjera" TVN obnażył działania służb - padają pytania o jego szczerość. Prokuratura Regionalna w Katowicach chce sprawdzić, czy Tomasz Kaczmarek obciążając swoich byłych szefów składał fałszywe zeznania. Dlaczego dopiero teraz, choć materiały były znane śledczym wcześniej - o to pyta opozycja i dodaje, że tylko komisja śledcza może spróbować odpowiedzieć na wszystkie pytania w tej sprawie.

Kopiec Kościuszki "kroczy w stronę miasta". Wymaga pilnych prac

Remont potrzebny od zaraz. Kopiec Kościuszki stoi już od dwustu lat, ale w każdej chwili może się rozsypać. Zbocze coraz bardziej się przechyla, a w końcu może całkowicie się osunąć. Potrzeba dobrych pomysłów, równie dobrej technologii i dużo pieniędzy, żeby symbol Krakowa nie zniknął.

Sprzedał telefon, nie wyczyścił pamięci. Do nowego właściciela trafiło wstrząsające nagranie

Gdyby nie przypadek to rodzinny dramat nie wyszedłby na jaw, a gehenna sześcioletniego chłopca dalej by trwała. 38-letni mężczyzna z Kamiennej Góry sprzedał telefon i nie wyczyścił pamięci. Nowy właściciel na jednym z filmów odkrył zapis okrucieństwa i przekazał dowody śledczym. Na udostępnionych nagraniach mężczyzna miał znęcać się nad dzieckiem. Jak się potem okazało nie po raz pierwszy i nie tylko nad nim. Ofiarą przemocy miała być także matka chłopca. Sprawca usłyszał już zarzuty.

KRS nie przestaje pracować. Zaopiniuje kolejnych kandydatów na sędziów

Skrajny bałagan, chaos, nawet anarchia - tak opisują prawnicze autorytety stan zawieszenia w polskim sądownictwie. Mimo uchwały Sądu Najwyższego nowa Krajowa Rada Sądownictwa pracuje. We wtorek rano członkowie rady rozpoczęli posiedzenie, a w porządku obrad - punkt dotyczący powołania nowych sędziów i asesorów do sądów powszechnych i do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Z kolei w Izbie Dyscyplinarnej jedna ze spraw została odroczona w związku z uchwałą Sądu Najwyższego.

Wizyta Very Jourowej w Polsce "z dobrymi intencjami"

We wtorek w Polsce wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova odbyła serię spotkań związanych z sytuacją praworządności w Polsce. Jourova spotkała się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim i Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. "Chcę otworzyć nowy rozdział w dialogu między polskimi władzami i Komisją Europejską" - deklaruje wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, ale jednocześnie niepokoi ją kampania przeciwko sędziom.

"Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Słowa Ocalonych z Auschwitz

Około milion sto tysięcy ludzi zginęło w Auschwitz. Ponad milion z nich to byli Żydzi, a około 70 tysięcy - Polacy innego wyznania. Byli przywożeni bydlęcymi wagonami i bezwzględnie mordowani: niektórzy byli gazowani, inni paleni żywcem. Ludzie byli zabijani w Auschwitz każdego dnia - tak precyzyjna była niemiecka fabryka śmierci. Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Ocaleni przypomnieli, że ludobójstwo zaczyna się od wykluczania, stygmatyzowania i odczłowieczania. Jedenaste przykazanie powinno brzmieć: nie bądź obojętny.

Mariusz Kamiński chce upublicznienia materiałów w sprawie "willi Kwaśniewskich"

Słynny "agent Tomek" oskarża swoich byłych szefów w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym o to, że zmuszali go do podejmowania nielegalnych działań. Tomasz Kaczmarek twierdzi, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik kazali mu kłamać w sprawie "willi Kwaśniewskich". Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik za przekroczenie uprawnień kiedyś już zostali skazani. Prezydent Andrzej Duda ich ułaskawił. Teraz opozycja domaga się wyjaśnień.

Długa lista spotkań. Vera Jourova z wizytą w Polsce

To będzie wyjątkowo trudny dialog. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourva ma spotkać się we wtorek między innymi z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską i pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Według nieoficjalnych informacji Jourova ma próbować przekonać prezydenta Andrzeja Dudę, by nie podpisywał "ustawy represyjnej".

Prognoza pogody na wtorek 28 stycznia

We wtorek w przeważającej części Polski opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Tylko na zachodzie kraju opady samego deszczu. Temperatura maksymalna w dzień od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, na zachodzie Polski w porywach osiągający prędkość do 60 km/h, południowy.