Wszczepiono serce, które nie biło przez 13 minut. Wszystko dzięki specjalistycznej maszynie

14.12 | Wszczepiono serce, które nie biło przez 13 minut. Wszystko dzięki specjalistycznej maszynieENEX

Operacja trwała 9 godzin, a o jej sukcesie na równi zdecydowali ludzie, jak i maszyna. W wiedeńskiej klinice przeprowadzono przeszczep serca pobranego od dawcy, u którego bicie zatrzymało się na aż 13 minut. Przywrócono je w specjalistycznym urządzeniu. Lekarze z Warszawy chcą, by taka aparatura trafiła także do Polski.

Karl Winter do tej pory nie może uwierzyć, że od tygodnia ma nowe serce. Po operacji czuje się coraz lepiej. - To, co udało wam się osiągnąć, jest niesamowite - mówi lekarzom.

To niesamowite, bo w przypadku Karla, który cierpiał na poważną niewydolność serca, organ do przeszczepu pobrano od martwego dawcy.

- Zazwyczaj korzystamy z organów pacjentów, u których stwierdzono śmierć mózgu, ale wciąż funkcjonuje u nich krążenie, a serce bije. Tym razem sensacją był fakt, że wzięliśmy organ pacjenta, którego serce już się zatrzymało - tłumaczy dr Arezu Aliabadi-Zuckermann z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.

Donacja po śmierci krążeniowej z powodzeniem jest już stosowana przy przeszczepach wątroby czy płuc, ale w przypadku serca sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo po zatrzymaniu krążenia szybciej następuje jego uszkodzenie. Tym razem z pomocą lekarzom przyszła specjalna maszyna.

- Mogą tu państwo zobaczyć małą, przenośną maszynę. Serce jest umieszczane w tej komorze, następnie przepuszczamy przez nie krew, w nadziei, że zacznie z powrotem bić. Jeśli nie, to mamy jeszcze możliwość wszczepienia rozrusznika. Tu przechowujemy składniki odżywcze i krew dla serca, w ten sposób je zaopatrujemy - pokazuje dr Arezu Aliabadi-Zuckermann.

Szansa dla polskiej transplantologii

Dla doktor Aliabadi najciekawszym momentem była chwila, gdy po włożeniu do maszyny serce natychmiast zaczęło bić. Wcześniej było nieruchome przez ponad 13 minut.

Specjaliści przyznają, że dzięki tej metodzie wydłuży się czas, w którym można będzie transportować organy, ale przede wszystkim znacznie zwiększy się liczba dawców.

- Karkołomne akcje obejmujące transport lotniczy, dwa zespoły pogotowia ratunkowego można by ograniczyć do tak naprawdę jednej furgonetki - mówi prof. Michał Zakliczyński, kardiolog i transplantolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Właśnie dlatego lekarze z Instytutu Kardiologii w Warszawie walczą o taką maszynę dla polskich pacjentów. Jej skuteczność udowodniono nie tylko w Austrii, ale także kilka dni temu w Stanach Zjednoczonych, a wcześniej w Australii i w Wielkiej Brytanii.

- Wiemy, że w ciągu czterech godzin musimy wyciąć i wszczepić serce. Ta maszyna pozwala nam na to, że ten czas zimnego niedokrwienia możemy wydłużyć aż do 11 godzin, czyli praktycznie możemy wziąć serce z każdego miejsca w Polsce, i nie tylko, i je dostarczyć - twierdzi prof. Mariusz Kuśmierczyk z Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Operacja Karla Wintera trwała dziewięć godzin. Pacjent jest cały czas pod obserwacją, ale lekarze już zapowiadają, że niewykluczone, że wypuszczą go do domu na święta.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: ENEX

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS