Najnowsze

Najnowsze

"Czeka nas bolesna konfrontacja". Reakcje po emisji reportażu o kardynale Dziwiszu

Po emisji w programie "Czarno na Białym" w TVN24 reportażu Marcina Gutowskiego o kardynale Stanisławie Dziwiszu i zarzutach zaniedbań w sprawach pedofilskich w Kościele sam kardynał oświadczył, że liczy na wyjaśnienie sprawy przez niezależną komisję. Przewodniczący episkopatu dodał, że powinna być to komisja Watykanu. Tymczasem w Watykanie opublikowano kilkusetstronicowy raport o tym, jak to się stało, że mimo różnych zarzutów arcybiskupem Waszyngtonu i kardynałem został Theodore McCarrick, po latach wydalony ze stanu kapłańskiego przez obecnego papieża. Z raportu wynika, że w liście do Dziwisza, gdy był on sekretarzem Jana Pawła II, Mc Carrick zapewniał o swej niewinności. Sekretarz miał pokazać ten list papieżowi i to miało go przekonać.

Co zakłada ratyfikowana przez prezydenta umowa o wzmocnionej współpracy obronnej?

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ratyfikował polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej. Zakłada ona między innymi przygotowanie infrastruktury wojskowej, która pozwoli na przyjęcie w Polsce do 20 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Dokument uzupełnienia ubiegłoroczne deklaracje o zwiększeniu liczebności amerykańskiego personelu w Polsce. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Cztery lata izolacjonizmu w Ameryce się kończą"

Zmiana gospodarza Białego Domu może oznaczać zmiany w polityce międzynarodowej. Czego można spodziewać się po Stanach Zjednoczonych, kiedy prezydentem oficjalnie zostanie Joe Biden? - Stany Zjednoczone za Joe Bidena po prostu chcą powrócić na tory polityki, jaką prowadziły wcześniej - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Ryszard Schnepf, dyplomata i były ambasador Polski w USA. - Najbardziej trudnym tematem jest przyszłość relacji amerykańsko-niemieckich - ocenił profesor Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW. - Można by się spodziewać, że przez jakiś czas będzie bardziej antyrosyjska polityka amerykańska, niż za czasów prezydenta Trumpa - dodał doktor Bogdan Szafrański, amerykanista z UW. - Cztery lata izolacjonizmu w Ameryce się kończą - stwierdził z kolei dziennikarz Bartosz Węglarczyk z portalu onet.pl.

Żołnierze mają pomagać szpitalom w uzupełnianiu danych o dostępnych łóżkach

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 21 tysiącach nowych zakażeń. Ostatniej doby zmarły 173 osoby. Od poniedziałku żołnierze zawodowi i terytorialsi mają pomagać szpitalom w uaktualnianiu danych o dostępnych łóżkach covidowych. Ale żołnierze już pomagają w ponad pół tysiącu miejsc. Robią wszystko to, o co zostaną tam poproszeni przez personel szpitalny.

Narodowcy planują przejazd zamiast marszu

Zamiast marszu będzie jazda samochodem, motocyklem albo rowerem. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości na 11 listopada ma plan i zaprasza "wszystkich polskich patriotów". Czy taki "marsz" mieści się w granicach prawa?

Prognoza pogody na wtorek 10 listopada

We wtorek na ogół będzie pochmurno i mglisto. Lokalnie mgły mogą utrzymywać się przez cały dzień i ograniczać widzialność. Temperatura wyniesie od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 10 stopni Celsjusza na Mazowszu. Wiatr słaby, południowo-wschodni.

Żołnierze wysłani do szpitali. NFZ mówi o pomocy, lekarze - o braku zaufania

Wojskowe wsparcie na froncie walki z pandemią wywołuje kontrowersje. Według rządu żołnierze mają wspierać personel szpitali w pracach administracyjnych i raportować o wolnych łóżkach tak zwanych covidowych. Natomiast według lekarzy i samorządowców "to nadzór i brak zaufania". Z kolei Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiada, że to odciążenie lekarzy w ich obowiązkach.

Czesi zamknęli granicę dla Polaków. Są wyjątki

Od poniedziałku z Polski nie można wjechać na terytorium Czech. Kraj ten umieścił Polskę na czerwonej liście państw ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. Jednak od zakazu wjazdu na teren Czech jest kilka wyjątków.

Nowe Horyzonty i American Film Festival łączą siły w internecie

Nowe filmy Pedro Almodovara czy Spike’a Lee. Obrazy prosto z festiwali w Wenecji, Berlinie czy Sundance. Wyczekiwane tytuły, których jeszcze długo nie będzie można obejrzeć w polskich kinach. Wystartowała jubileuszowa, dwudziesta edycja festiwalu filmowego Nowe Horyzonty razem z jedenastą edycją American Film Festival. W programie jest ponad 170 filmów, które będzie można oglądać w internecie do 15 listopada.

Pierwszy dzień edukacji zdalnej dla najmłodszych uczniów

Zgodnie z decyzją rządu od poniedziałku uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich zostali objęci nauką zdalną. Stacjonarnie będą działać świetlice w placówkach dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z koronawirusem.

Wicepremier Gowin spotkał się z przedstawicielami przedsiębiorców

W poniedziałek odbyło się spotkanie przedstawicieli branży meblarskiej z kierownictwem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Celem spotkania miało być wypracowanie takich rozwiązań sanitarnych, które umożliwią ponowne otwarcie sklepów meblowych. Wicepremier Gowin spotkał się także z przedstawicielami przedsiębiorców.

Ponad 21 tysięcy nowych, potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21713 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2. Przekazano też informację o śmierci 173 osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem. Z raportu resortu zdrowia wynika także, że ostatniej doby wykonano ponad 43 tysiące testów. To znacznie mniej niż w poprzednich dniach.

Prognoza pogody na poniedziałek 9 listopada

W poniedziałek pochmurno i mglisto z przejaśnieniami, na południu kraju z rozpogodzeniami. Temperatura maksymalna od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 11 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i Śląsku. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby.

Sklepy meblowe jednak zostaną otwarte? Rząd zapowiedział rozmowy z przedstawicielami branży

Od soboty w Polsce obowiązują nowe obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną. Część sklepów w galeriach handlowych została zamknięta. Natomiast otwarte pozostały sklepy z artykułami spożywczymi, drogerie, apteki i punkty usługowe. W ostatniej chwili rzad podjął również decyzję o zamknięciu sklepów meblowych. Według pierwotnych zapowiedzi sklepy tego typu miały zostać otwarte. W poniedziałek przedstawiciele branży meblowej mają negocjować warunki zmiany tej decyzji. Zgodnie z zapowiedziami rządu zmiany będą obowiązywały co najmniej do 29 listopada.

"Boję się jednej rzeczy, że nie będziemy już w stanie pomagać naszym chorym"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 24785 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 236 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Ministerstwo Zdrowia przekazało także, że w ciągu doby wykonano ponad 61 tysięcy testów. To o 5,8 tysiąca mniej w porównaniu z liczbą testów wykonanych dzień wcześniej.

Amerykańskie media: Joe Biden wygrał wybory prezydenckie

Joe Biden wygrał w Pensylwanii, jak podają kolejne amerykańskie media, więc według nieoficjalnych danych ma on już ponad 270 głosów elektorskich. To oznacza, że kandydat demokratów i były wiceprezydent będzie 46. prezydentem USA.

"To jest tsunami zakażeń". Szpitale na granicy wytrzymałości

Ponad 300 tysięcy Polaków jest w tym momencie chorych na COVID-19. Tylko w sobotę odnotowano 27875 nowych zakażeń koronawirusem i 349 kolejnych osób, które zmarły w wyniku zakażenia SARS-CoV-2. Lekarze apelują do studentów medycyny, by zgłaszali się do pracy, a rząd tworzy kolejne szpitale tymczasowe.