Najnowsze

Najnowsze

Wolne media, praworządność i możliwość wyboru. Tym jest demokracja

W Międzynarodowy Dzień Demokracji, który jest obchodzony 15 września, warto sobie przypomnieć, dlaczego warto o nią dbać. Demokracja to wolność słowa i wolność wyboru. Demokracja to konstytucja i trójpodział władzy. Demokracja to obywatele, to prawa człowieka i prawo głosu. Demokracja to też niezależne media.

"Orzekanie przez sędziów, którzy są nominowani przez neo-KRS, jest niebezpieczne dla obywateli"

Nie będę orzekał z sędzią, który nie ma prawa orzekać - tłumaczy sędzia Piotr Gąciarek, mówiąc o osobie, która została powołana na urząd sędziego na wniosek nowej KRS. Także Europejski Trybunał Praw Człowieka i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dostrzega problemy w polskiej procedurze powoływania sędziów - głównym zarzutem jest to, że ogromna większość członków Krajowej Rady Sądownictwa to nominaci polityczni, w tym wszyscy członkowie sędziowie.

Uchwały "anty-LGBT" nie zostały uchylone. Sejmiki miały czas do wtorku

Do wtorku województwa małopolskie, podkarpackie, łódzkie, świętokrzyskie i lubelskie miały czas na wysłanie do Komisji Europejskiej wyjaśnień w sprawie tak zwanych uchwał anty-LGBT. Komisja Europejska i Parlament Europejski krytycznie patrzą na dokumenty, które uznają za przejaw dyskryminacji wobec mniejszości seksualnych. Władze samorządowe, w których większość ma PiS, nie uchyliły jednak tych uchwał. Grozi im utrata środków unijnych.

Ruszyła akcja szczepień w szkołach, ale zainteresowanie jest znikome

W niektórych szkołach mogą zaszczepić się uczniowie i członkowie ich rodzin. W wielu placówkach zainteresowanie jest znikome - zbyt małe, aby utworzyć punkt szczepień. Samych deklaracji chęci zaszczepienia dziecka dotychczas wpłynęło nieco ponad 48 tysięcy, jak podało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Instytucje unijne się nie cofają, samorządy też nie. Przez "uchwały anty-LGBT" całe województwa mogą ucierpieć

Sejmiki województw, które uchwaliły tak zwane uchwały anty-LGBT, nie chcą się z nich wycofać, choć z powodu tych deklaracji grozi im utrata funduszy unijnych. Komisja Europejska i Parlament Europejski postrzegają te uchwały jako dyskryminujące mniejszości seksualne. Zagrożone utratą środków z UE są województwa małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, łódzkie i lubelskie.

Reporterzy bez Granic ogłosili "stan wyjątkowy dla wolności prasy w Polsce"

Z powodu lex TVN i ograniczeń dla dziennikarzy na obszarach objętych stanem wyjątkowym organizacja Reporterzy bez Granic ogłosiła "stan wyjątkowy dla wolności prasy w Polsce". Organizacja apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby zawetował "lex TVN", jeśli trafi na jego biurko. Poseł PiS Marek Suski twierdzi, że jest dumny z kształtu nowelizacji ustawy medialnej, która wyszła z Sejmu.

Myśliwy, który polował na dziki, postrzelił 14-latka

W niedzielę wieczorem w miejscowości Załakowo w województwie pomorskim myśliwy, który polował na dziki, postrzelił 14-latka. Chłopiec przybywał w okolicy pola kukurydzy. Pomoc wezwał sam myśliwy. Okoliczności wypadku badają organy ścigania.

Protestujący medycy nie chcą rozmawiać z ministrem zdrowia, tylko z premierem

Minister zdrowia Adam Niedzielski jest gotów spotkać się z protestującymi przedstawicielami zawodów medycznych. Protestujący nie chcą rozmawiać z samym ministrem, chcą po drugiej stronie widzieć premiera. Problemy polskiej ochrony zdrowia są następujące: niskie płace, nadgodziny i braki kadrowe. Wszystkie te problemy się ze sobą łączą.

Władimir Putin obserwował przebieg manewrów Zapad-2021 na poligonie Mulino

Od piątku trwają rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2021. To nie tylko ogromne ćwiczenia wojskowe, to demonstracja siły i sygnał do świata. Manewry odbywają się na 14-stu poligonach, a w sumie bierze w nich udział około 200 tysięcy żołnierzy. Osobiście obserwował i nadzorował je w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Protestujący pracownicy ochrony zdrowia reagują na wpis senatora PiS

Senator PiS Stanisław Karczewski w sobotę odniósł się do trwającego protestu pracowników ochrony zdrowia. Na Twitterze opublikował swoje zdjęcie przy pracy w gabinecie lekarskim z podpisem: "jedni protestują, inni pracują". Jego wpis skomentowali między innymi protestujący, wskazując, że wielu pracowników ochrony podczas sobotniej manifestacji było przed czy po dyżurze, lub w pracy.