Najnowsze

Najnowsze

Izba Dyscyplinarna rozpatruje sprawę immunitetu sędziego Włodzimierza Wróbla

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpatruje wniosek o odebranie immunitetu sędziego Włodzimierza Wróbla. Sędzia SN Włodzimierz Wróbel oskarżany jest o to, że zaniedbał swoje obowiązki. Przed siedzibą Sądu Najwyższego w Warszawie zebrali się w poniedziałek demonstranci, którzy uważają, że sędzia Wróbel jest szykanowany.

Coraz mniej zakażeń koronawirusem w Polsce

Już od tygodni systematycznie spada liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem, coraz mniej osób trafia też na oddziały covidowe, zajętych jest coraz mniej respiratorów. Najnowsze statystyki epidemii COVID-19 w Polsce pozwalają powiedzieć, że trzecia fala zachorowań jest w fazie schyłkowej.

Pieszy nabywa nowe prawa, ale i obowiązki. Zmiany w Kodeksie drogowym od 1 czerwca

Według obecnych przepisów pieszy ma pierwszeństwo na pasach, jeśli już się na nich znajduje. Od 1 czerwca prawo będzie chronić pieszego także przed przejściem. Wystarczy, że pieszy zbliży się do zebry, a kierujący samochodem będzie musiał ustąpić mu pierwszeństwa - ale już nie kierujący tramwajem. Jednocześnie piesi korzystający z przejścia przez ulicę lub torowisko nie będą mogli korzystać z rozpraszających ich uwagę urządzeń, w tym smartfonów.

Roman Polański i Ryszard Horowitz wrócili do miejsc ze swojego dzieciństwa w nowym filmie

To nie jest film biograficzny. To film dokumentalny o dzieciństwie i losach wielkich artystów - reżysera filmowego Romana Polańskiego i fotografa Ryszarda Horowitza. Obaj zostali uratowani z krakowskiego getta i cudem przeżyli wojnę. Film "Polański, Horowitz. Hometown" był filmem otwarcia tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Twórcami filmu są Anna Kokoszka-Romer i reporter TVN24 Mateusz Kudła.

Prognoza pogody na wtorek 1 czerwca

We wtorek pogodnie. Tylko na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku przelotne opady deszczu, a w Wielkopolsce burze. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 19 stopni Celsjusza miejscami na zachodzie Polski. Wiatr umiarkowany, północno-wschodni.

Więcej praw, ale też i obowiązków dla pieszych. Od czerwca zmiany w Kodeksie drogowym

We wtorek 1 czerwca wchodzą w życie zmiany w przepisach ruchu drogowego. Mają one na celu między innymi zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami pieszy, który wchodzi na przejście dla pieszych, będzie miał pierwszeństwo przed pojazdami mechanicznymi, z wyjątkiem tramwaju. Ponadto pieszy ma zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które go rozprasza, podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

Lekarze zachęcają do rzucenia palenia w Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Cel jest oczywisty: przypominanie o szkodliwości palenia i zachęcanie palaczy do wyjścia z nałogu. Lekarze również mówią o alarmujących statystykach: nałogowy palacz ma 30-krotnie większe prawdopodobieństwo zgonu z powodu raka płuc. Ponadto w Polsce rocznie kilka tysięcy osób umiera z powodu biernego palenia.

Kwestował przed sklepem, interweniowała policja. "Zaczęli mnie bić, dusili mnie"

Nie milkną pytania w sprawie 18-latka z Ukrainy, który miał zostać pobity przez policjantów podczas interwencji w Zakopanem. Nastolatek trafił do szpitala, mając złamany palec, obrażenia głowy i kręgosłupa. Wcześniej kwestował na rzecz osób starszych przed jednym ze sklepów. Zbiórka była zgłoszona przez organizatora, ale kierownik obiektu jednak wezwał policję. Zdaniem funkcjonariuszy 18-latek zachowywał się agresywnie wobec nich, dlatego zmuszeni byli zastosować środki przymusu. Z kolei 18-latek twierdzi, że policjanci byli brutalni, rzucili go na ziemię, zaczęli bić i dusić. - Krzyczeli, żebym jechał na Ukrainę, że tam moje miejsce - relacjonuje. W sprawę włączyła się ambasada Ukrainy.

Każda misja ORP Orzeł "może zakończyć się jego zatonięciem". Dramatyczny list marynarzy

Załogi okrętów podwodnych alarmują w anonimowym liście o katastrofalnej sytuacji, fatalnym stanie sprzętu i obawach o własne życie. W piśmie autorzy podkreślili, że ORP Orzeł jest w "opłakanym stanie", podobnie jak "cała Marynarka Wojenna". Rzecznik prasowy dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych sugeruje, że listu najprawdopodobniej nie napisali marynarze, a opisany niebezpieczny incydent nie miał miejsca. Posłowie Koalicji Obywatelskiej domagają się pilnej kontroli Najwyższej Izby Kontroli, a rząd wzywają do natychmiastowych działań.

Kandydaci na froncie, sztaby w pełnej gotowości. Kampania w Rzeszowie na ostatniej prostej

Pikniki, wiece, konferencje. Kandydaci na froncie, sztaby w pełnej gotowości. Kampania w Rzeszowie na ostatniej prostej. 13 czerwca wybory prezydenta miasta, które przez wszystkie siły polityczne są traktowane jak coś więcej niż tylko starcie na szczeblu samorządowym. W sobotę 5 czerwca odbędzie się kolejna debata kandydatów "Czas decyzji. Bitwa o Rzeszów". Początek debaty o godzinie 20 w TVN24 i TVN24 GO.

Iga Świątek pokonała Kaję Juvan w I rundzie turnieju Rolanda Garrosa

Obchodząca 20. urodziny Iga świątek znakomicie rozpoczęła w Paryżu wielkoszlemowy turniej Rolanda Garrosa. Słowenkę Kaję Juvan pokonała w dwóch setach. Mecz rozegrano na korcie Philippe'a Chartiera. Tym samym, na którym 10 października ubiegłego roku Świątek wygrała finał Rolanda Garrosa. To największy sukces w historii polskiego tenisa.

Od poniedziałku wszyscy uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej

W poniedziałek uczniowie szkół ponadpodstawowych i klas IV-VIII szkół podstawowych wrócili do nauki w trybie stacjonarnym. W szkołach wciąż obowiązywać będą wytyczne sanitarne. Rada Medyczna przy premierze przyjęła rekomendację dotyczącą szczepień przeciw COVID-19 osób w wieku 12-15 lat. Zdaniem ekspertów szczepienia uczniów mogłyby ruszyć już w czerwcu.

Ważą się losy immunitetu sędziego Wróbla. "Mamy napaść na sędziów Sądu Najwyższego"

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w poniedziałek rozpoczęła posiedzenie w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu sędziemu Izby Karnej SN Włodzimierzowi Wróblowi. Śledczy chcą postawić sędziemu Wróblowi i dwóm innym sędziom zarzuty za rzekome niedopełnienie formalności półtora roku temu, przez co dwóch mężczyzn miało wyjść z więzienia o miesiąc później. Zdaniem byłej pierwszej prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf jest to "napaść na sędziów Sądu Najwyższego".

Miał ją wywieźć do lasu i udusić. Tragiczny finał poszukiwań 18-letniej Magdy

Policjanci odnaleźli ciało 18-letniej Magdy ze Świńca, która zaginęła tydzień temu. Śledczy zatrzymali podejrzanego w tej sprawie, który usłyszał zarzut zabójstwa i przyznał się do winy. Dawid J. miał wywieźć 18-latkę do lasu i tam - jak przekazuje prokuratura - ją udusić. Mężczyzna był już skazany za podobną zbrodnię. Zgwałcił i udusił koleżankę ze szkoły. Miał wtedy 14 lat i trafił do poprawczaka. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył rodzinie zamordowanej Magdy kondolencje i wyraził potrzebę zaostrzenia kar za najcięższe przestępstwa.

Sędzia Gąciarek przeniesiony po tym, jak zakwestionował legalność nowej KRS

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Gąciarek to kolejny polski sędzia, który pożegna się z salą sadową. Zostanie przeniesiony z wydziału karnego do wydziału wykonywania orzeczeń sądowych. Decyzja została mu przedstawiona po tym, jak w jednym z wyroków zamieścił swoje zdanie odrębne. Zwrócił uwagę na to, że jeden z pozostałych sędziów składu orzekającego był nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa, która zdaniem Piotra Gąciarka nie jest obecnie organem opisanym w konstytucji.

Samochód wjechał wprost pod pociąg. Przeżył tylko 11-letni chłopiec

Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym niedaleko Kętrzyna samochód osobowy, którym podróżowały cztery osoby, wjechał pod pociąg. Zginęły trzy dorosłe osoby, w tym 21-letni kierowca, a 11-letni chłopiec został ciężko ranny. Do tragedii doszło w sobotę po południu. Zdaniem maszynisty kierowca w ogóle nie zatrzymał się przed przejazdem.

Mieszkania, działki, oszczędności. Ile ma Morawiecki, a ile Szydło?

Beata Szydło zarobiła w Parlamencie Europejskim blisko pół miliona złotych, z kolei szef rządu Mateusz Morawiecki zgromadził około 4,7 miliona złotych oszczędności. Są nowe oświadczenia majątkowe polityków za 2020 rok, ale wciąż nie ma ustawy dotyczącej ujawnienia majątków rodzin polityków, którą zapowiadał PiS.

Nowy wariant koronawirusa w Azji. "Jest on jeszcze bardziej zakaźny"

W Wietnamie wykryto nowy wariant koronawirusa. Naukowcy potwierdzili, że to połączenie mutacji brytyjskiej i indyjskiej. Nowy wariant ten bardziej zakaźny niż znane dotychczas mutacje. Władze Wietnamu, w obliczu radykalnego wzrostu infekcji, przywróciły restrykcje poluzowane w marcu.

Prognoza pogody na poniedziałek 31 maja

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane. Przelotny deszcz tylko w południowej części Małopolski, Podkarpacia i Śląska. Temperatura maksymalna od 16 stopni Celsjusza na Podlasiu do 21 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

"To bolesne przypomnienie mrocznego i haniebnego rozdziału w historii naszego kraju"

Kanadyjczycy konfrontują się z jednym z najbardziej bolesnych rozdziałów w historii kraju. W masowym grobie w Kolumbii Brytyjskiej odnaleziono szczątki ponad dwustu dzieci rdzennych mieszkańców. Grób znajdował się w pobliżu jednej ze szkół z internatem. W takich placówkach przebywały dzieci przymusowo odbierane rodzicom i poddawane asymilacji. W wielu ośrodkach dochodziło do różnego rodzaju nadużyć.

16-latek wszedł do stacji transformatorowej. Zginął po porażeniu prądem

16-latka z Koła w Wielkopolsce śmiertelnie poraził prąd. Chłopiec wszedł do stacji transformatorowej przy elektrowni wiatrowej. Zmarł na miejscu. To nie jedyne tego typu zdarzenie w tym miesiącu. Trzy tygodnie temu 13-letni chłopiec w Kamiennej Górze wspiął się na słup wysokiego napięcia. Nastolatek w ciężkim stanie został przetransportowany do Wielkopolskiego Centrum Leczenia Oparzeń w Ostrowie Wielkopolskim.

Od 1 czerwca ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego

Od wtorku 1 czerwca w życie wchodzą duże zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Dotyczą zarówno kierowców, jaki i pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami pieszy, wchodzący na przejście dla pieszych, będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju. Ponadto piesi mają zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Na szybkich trasach i autostradach kierowcy będą mieć obowiązek zachowania minimalnego odstępu między pojazdami. Nowe przepisy ujednolicają również dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym.