Najnowsze

Najnowsze

Wichury pozbawiły prądu niektórych mieszkańców Wielkopolski i Mazowsza

W czwartek przez Polskę przeszły wichury. Jak informowały w piątek rano służby, w całym kraju odnotowano ponad 10 tysięcy interwencji - najwięcej na Dolnym Śląsku. Porywisty wiatr zrywał dachy. W całym kraju uszkodził ponad 900 budynków. W wyniku pozrywanych linii energetycznych w całym kraju prądu nie miało ponad 120 tysięcy odbiorców. Najwięcej na Mazowszu i w Wielkopolsce.

Unijny szczyt w Brukseli dobiegł końca. Bez przełomu w sprawie Polski

Szczyt Rady Europejskiej w Brukseli dobiegł końca. Jednym z poruszonych tematów była kwestia praworządności w Polsce, a ściślej rzecz biorąc: wyroku TK w sprawie zgodności określonych przepisów TUE z konstytucją. Wygrała opcja dialogu z Polską. Rada Europejska nie opowiedziała się za uruchomieniem tzw. mechanizmu praworządności wobec Polski.

"Zaczynamy wierzyć, że dziewczynka została uprowadzona z namiotu"

4-letnia Cleo, która w miniony weekend zaginęła w Australii, mogła zostać uprowadzona - twierdzi policja zajmująca się sprawą. Dziewczynka przebywała z rodziną na kempingu. Gdy w sobotę rano jej matka się obudziła, namiot był otwarty, a dziewczynki w nim nie było. Władze wyznaczyły milion australijskich dolarów nagrody za informacje, które pomogą odnaleźć dziewczynkę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie Polski. "Jeśli chcesz należeć do klubu, to musisz przestrzegać zasad"

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję dotyczącą "kryzysu praworządności w Polsce". Dokument jest efektem wtorkowej debaty z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Unijne frakcje napisały, że "żadne pieniądze podatników UE nie powinny być przekazywane rządom, które w rażący, celowy i systematyczny sposób podważają wartości zapisane w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej". Za przyjęciem rezolucji opowiedziało się 502 deputowanych, przeciw było 153, a 16 wstrzymało się od głosu. Temat polskiej praworządności zostanie też poruszony na szczycie Rady Europejskiej, który rozpoczął się w Brukseli.

Prawnicy Senatu: część rozwiązań z Polskiego Ładu jest niezgodna z konstytucją

14 rozwiązań z Polskiego Ładu jest niezgodna z konstytucją - oceniają prawnicy z Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Chodzi między innymi o ulgę dla klasy średniej czy też o likwidację prawa do odliczenia od podatku kwoty w wysokości 1500 złotych przez osobę samotnie wychowującą dziecko. Zmiany krytykują też przedsiębiorcy i powtarzają, że Polski Ład to obciążenie. Z kolei samorządowcy wytykają rządowi kłamstwa.

Koronawirus w Polsce. Lekarze apelują do rządzących w sprawie regionalnych obostrzeń

Czwarta fala pandemii w Polsce rozpędza się. W czwartek resort zdrowia odnotował ponad pięć i pół tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Lekarze mają obawy, że w szpitalach będzie brakować miejsc dla pacjentów covidowych. Dlatego zachęcają do szczepień, ale też apelują o regionalne obostrzenia i proponują zamknięcie cmentarzy na Wszystkich Świętych dla niezaszczepionych.

Prognoza pogody na piątek 22 października

W piątek będzie pochmurno z przejaśnieniami. Początkowo na północy i zachodzie, a następnie również na północnym-wschodzie, centrum i południowym-zachodzie kraju wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 10 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 13 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-70 kilometrów na godzinę.

Parlament Europejski debatował o kryzysie migracyjnym

W środę w Parlamencie Europejskim zorganizowano debatę na temat sytuacji migracyjnej na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej. Eurodeputowani poruszyli kwestię kryzysu w Grecji czy Chorwacji, ale także sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. W kontekście sytuacji w Polsce poruszany był temat procedury zawracania migrantów z powrotem do granicy.

Koronawirus w Polsce. Kolejne szkoły przechodzą na tryb nauki zdalnej

Dane epidemiczne budzą coraz większy niepokój. W czwartek resor zdrowia odnotował ponad pięć i pół tysięca nowych zakażeń koronawirusem. Wzrasta też liczba zakażeń wśród uczniów i nauczycieli. Na tryb zdalny przechodzi coraz więcej szkół. Epidemiolodzy alarmują: szkoła jest środowiskiem, w którym łatwo o transmisję koronawirusa, dlatego szczepienia wśród uczniów i nauczycieli są konieczne.

Konkurs Chopinowski 2021 rozstrzygnięty. Bruce (Xiaoyu) Liu zwycięzcą

Jury ogłosiło zwycięzcę XVIII Międzynarodowego Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Został nim pianista z Kanady - Bruce (Xiaoyu) Liu. Tak wysokiego poziomu konkursu nie było od dawna - podkreślali jurorzy i do każdego etapu konkursu dopuszczali więcej uczestników niż w poprzednich edycjach. W finale zaprezentowało się 12 pianistów.

Opozycja składa wspólny wniosek w sprawie Banasia. Politycy domagają się powołania komisji śledczej

Aferę Banasia trzeba wyjaśnić rzetelnie i dogłębnie - mówi opozycja. Jest zatem wspólny wniosek o powołanie komisji śledczej, a pod nim podpisy przedstawicieli wszystkich opozycyjnych klubów i kół, w tym także Konfederacji. Celem wniosku jet uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy polskie służby są zaangażowane w próbę obalenia Najwyższej Izby Kontroli. Wniosek to pokłosie informacji przekazanych w poniedziałek przez prezesa NIK Mariana Banasia, który powiedział, że dysponuje oświadczeniami osób, które nakłaniano do składania fałszywych zeznań obciążających jego i jego rodzinę.

Aktywiści znaleźli grupę migrantów w okolicach Białowieży

Grupa migrantów została znaleziona w nocy ze środy na czwartek przez aktywistów poza strefą stanu wyjątkowego w okolicach Białowieży. Wśród nich było 16 dzieci, kobieta w zaawansowanej ciąży i mężczyzna z niepełnosprawnością. W rozmowie z reporterką TVN24 migranci mówili, że są w Polsce od tygodnia, a także, że chcą azylu w Polsce. Straż Graniczna przekazała, że w środę odnotowała 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymano 19 imigrantów. Dzień wcześniej opublikowała nagranie, które ma pokazywać siłowe forsowanie granicy przez cudzoziemców znajdujących się po stronie białoruskiej w rejonie Usnarza Górnego.

Niemcy rozważają wzmocnienie ochrony na granicy z Polską. Padła propozycja współpracy

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej narasta. Zaczynają to również odczuwać niemieckie służby, które obserwują coraz więcej nielegalnych prób przekraczania ich granicy przez migrantów. Rząd Niemiec proponuje więcej wspólnych patroli na granicy, więcej niemieckich funkcjonariuszy, którzy odciążyliby polskich pograniczników oraz wspólne działania na polskim terytorium pod dowództwem polskich oficerów.

Korupcja i nieprawidłowości w mailach Dworczyka. Adam Szłapka powiadomił prokuraturę

Poseł Adam Szłapka, szef Nowoczesnej, złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez 16 osób, w tym przez przez premiera Mateusza Morawieckiego i szefa jego kancelarii Michała Dworczyka. Wniosek ma związek z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej mailami, które mają pochodzić ze skrzynki Dworczyka. Świadczą one o wielu nieprawidłowościach, w tym o przestępstwach korupcyjnych.