Najnowsze

Najnowsze

Stan wyjątkowy zostanie przedłużony? Prezydencki minister tego nie wyklucza

Straż Graniczna poinformowała, że w sobotę odnotowano 259 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Ponadto przekazano, że funkcjonariusze zatrzymali 18 migrantów. Do 30 września przy granicy z Białorusią, w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Przedłużenia go nie wyklucza Andrzej Dera z kancelarii prezydenta.

Wiec poparcia dla Andrzeja Poczobuta przed PKiN. Wizerunek uwięzionego dziennikarza wyświetlony na fasadzie budynku

Przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbył się w sobotę wieczorem wiec poparcia dla Andrzeja Poczobuta. Polski dziennikarz, działacz na rzecz praw człowieka na Białorusi, od sześciu miesięcy przebywa w białoruskim więzieniu. Podczas wiecu został odczytany list od liderki białoruskiej opozycji Swietłany Cichanouskiej, a na fasadzie PKiN wyświetlona została podobizna Andrzeja Poczobuta.

Premier Morawiecki o sporze wokół Turowa: nasza skłonność do porozumienia będzie niższa

Dzień przed kolejna turą polsko-czeskich rozmów w sprawie kopalni Turów premier Mateusz Morawiecki grozi, że kolejne polskie propozycje już nie będą lepsze, lecz gorsze. Jednocześnie dodaje, że Czesi kierują się logiką wyborczą, a jest to "logika pozbawiona gotowości do porozumienia". Ponadto premier odwołał swoją wizytę w Budapeszcie, gdzie w sobotę odbył się tzw. szczyt demograficzny, w którym uczestniczył czeski premier Andrej Babisz. Tymczasem kara nałożona na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rośnie z dnia na dzień.

W Niemczech trwają wybory do Bundestagu. Kto zastąpi Angelę Merkel?

W niedzielę w Niemczech odbywają się wybory powszechne do parlamentu. Głosowanie ma potrwać do godziny 18:00. Nowy parlament wybierze następcę kanclerz Angeli Merkel, która odchodzi po 16 latach rządów. Nie jest jednak pewne, kto ją zastąpi. Według przedwyborczych sondaży socjaldemokraci nieznacznie wyprzedzają chadeków.

Apel o uwolnienie Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys. Łukaszenka ich więzi, bo są Polakami

W sobotę o 20:30 przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się wiec poparcia dla Andrzeja Poczobuta. Data nie jest przypadkowa, bo w sobotę mija dokładnie pół roku, od kiedy Andrzej Poczobut stracił wolność. W areszcie siedzi również Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi. O ich uwolnienie apeluje wiele polskich redakcji i dziennikarzy. Stąd akcja #UwolnićPoczobuta.

Kryzys demograficzny w Polsce pogłębił się. Najgorszy okres od II wojny światowej

W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce było o 200 tysięcy więcej zgonów niż urodzeń. To najgorszy pod tym względem okres od drugiej wojny światowej. W znacznym stopniu przyczyniła się do tego pandemia COVID-19, ale ujemny przyrost naturalny był już przed pandemią i zdaniem ekspertów będzie się on utrwalał. Program "Rodzina 500 plus" nie pomógł - efekt programu był widoczny tylko przez pierwsze dwa lata, a i tak nie odwrócił trendu.

Plejada gwiazd, jeden cel. W Bytomiu odbył się mecz hokejowy na rzecz Łukasza Wysockiego

W sobotę w Bytomiu odbył się charytatywny mecz hokeja. Drużyna TVN24 zmierzyła się z Hokejową Reprezentacją Artystów Polskich. Na taflę wyjechali między innymi Arleta Zalewska, Robert Kantereit, Dariusz Łapiński, Maciej Maleńczuk, generał Roman Polko i Mariusz Kałamaga. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na rehabilitację poszkodowanego w wypadku dżudoki Łukasza Wysockiego.

30 września zakończy się spis powszechny. Kto się nie spisał, ryzykuje wysoką grzywną

Zostało już tylko kilka dni, żeby wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Polacy mają czas do czwartku 30 września. Udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa wiąże się z ryzykiem otrzymania kary grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych. Kara za podawanie nieprawdziwych informacji może być surowsza, bo nawet pozbawienia wolności do lat dwóch. Spisać można się przez internet, telefon lub osobiście. W wielu miastach powstały specjalne punkty, gdzie można spotkać rachmistrzów.

Przedłużenie stanu wyjątkowego zwykłą większością. PiS chce zmian w Regulaminie Sejmu

Posłowie PiS zaproponowali zmiany w Regulaminie Sejmu. Zakłada on między innymi, że Sejm będzie głosował wniosek prezydenta o wyrażenie zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Ponadto w debacie w sprawie wprowadzenia lub przedłużenia wskazanych stanów nadzwyczajnych nie będzie można składać wniosków o odroczenie czy zamknięcie posiedzenia.

Maile Dworczyka i odwołanie prezesa Prokuratorii Generalnej. Czy dokument był antydatowany?

Dziennikarze portalu tvn24.pl uzyskali oficjalny dokument dotyczący dymisji prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej Leszka Boska. Z dokumentu wynika, że premier Mateusz Morawiecki odwołał Boska 10 października, a jego następcę powołał 12 października 2018 roku. Jednak szef kancelarii premiera Michał Dworczyk - jak wynika z zrzutów ekranów maili uzyskanych przez hakerów - miał namawiać premiera 11 października do odwołania szefa prokuratorii "z datą wczorajszą".

Andrzej Poczobut już pół roku jest więźniem Łukaszenki. #UwolnićPoczobuta

Mija pół roku od zatrzymania na Białorusi polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Od tego czasu w jego sprawie nie odbył się żaden proces, a sam Poczobut jest przetrzymywany w areszcie w Żodzinie. O jego zwolnienie apelują między innymi polscy dziennikarze. W sobotę o godzinie 20:30 przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie ma odbyć się akcja solidarnościowa, a na budynku PKiN przez całą noc wyświetlony będzie wizerunek Poczobuta.

Andrzej Duda: to nie polskie władze pchają tych ludzi na granicę

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu Marcinowi Wronie, korespondentowi "Faktów" TVN w Stanach Zjednoczonych. Podkreślił, że za kryzys na granicy polsko-białoruskiej nie odpowiadają polskie władze. Jeżeli zaś chodzi o tzw. lex TVN, to Andrzej Duda nie wykluczył zawetowania ustawy, jeśli zagrożona będzie swoboda inwestowania w Polsce.

"Kropla drąży skałę, nie można odpuszczać". Dziękujemy za każde słowo wsparcia i walkę o TVN24

Były manifestacje na ulicach, listy poparcia dziennikarzy z innych mediów oraz sprzeciw opozycji parlamentarnej. Solidarna walka o wolne media i sprawiedliwość doprowadziła do szczęśliwego finału - TVN S.A. uzyskała polską koncesję na nadawanie TVN24. Sprawa stacji nie tylko zjednoczyła Polaków, ale także udowodniła, jak ważna jest wolność słowa i praworządność. W świetle polskiego prawa TVN S.A. może bowiem uzyskiwać koncesje na nadawanie telewizji.

Prognoza pogody na sobotę 25 września

W sobotę na ogół pochmurno. W północnej części Polski deszcz. Temperatura maksymalna od 17 stopni na Podlasiu do 23 stopni na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, przed południem miejscami silniejszy, z zachodu.

Mieszkańcy Goleniowa będą płacić więcej za wywóz śmieci. Kryzys zmierza ku końcowi

Od ponad dwóch tygodni nikt nie odbiera śmieci w Goleniowie w województwie zachodniopomorskim. Radni długo nie zgadzali się na podwyższenie mieszkańcom opłaty za ich wywóz. Ostatecznie się jednak zgodzili. Teraz jedna osoba będzie płacić nie 12 złotych miesięcznie, a 30 złotych. To nie koniec historii, bo władze miasta muszą jeszcze podpisać nową umowę na wywóz śmieci.

Białoruś: Andżelika Borys i Andrzej Poczobut przebywają w areszcie już pół roku

Mija pół roku od aresztowania polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys, szefowej Związku Polaków na Białorusi. Oboje przebywają w areszcie w Żodzinie. Reżim Łukaszenki zarzuca im "podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym", ale nic więcej w ich sprawie się nie dzieje. Zdaniem ekspertów Łukaszenka gra na czas, a działaczy polonijnych traktuje jak zakładników.