Najnowsze

Najnowsze

Awaria w rafinerii państwowego giganta? Orlen: nie zidentyfikowaliśmy żadnego ryzyka

Trzy miesiące temu wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oficjalnie zapytał, czy doszło do awarii w rafinerii Orlenu. Odpowiedzi nie dostał. W czwartek pojawiły się maile, które - jeśli są prawdziwe - opisują przebieg tamtych wydarzeń i działania premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie. W poniedziałek do sprawy odniósł się PKN Orlen, informując, że nie zidentyfikowano "żadnego ryzyka związanego z brakiem dostaw paliw wynikającego z awarii".

Pomoc dla mieszkańców po pożarze w Nowej Białej

To było jak Armagedon - mówią ci, którzy z bliska widzieli zniszczenia po pożarze w Nowej Białej. W sumie spłonęło ponad 40 budynków, w tym 25 mieszkalnych. Wiele rodzin straciło dorobek całego życia. Ale po wielkiej tragedii niezwykła jest też wola przetrwania i chęć pomocy.

Opozycja chce odwołania Przemysława Czarnka

Opozycja chce odwołanie ministra edukacji Przemysława Czarnka w związku z jego planami wobec szkół. Plany dotyczą nadzoru i nauczania. Według zapowiedzi to podlegli ministrowi edukacji kuratorzy mają na przykład decydować o zwolnieniu dyrektorów.

Prognoza pogody na wtorek 22 czerwca

We wtorek na północnym-zachodzie kraju rozpogodzenia i bez opadów. Poza tym zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu i burzami z gradem. Temperatura maksymalna wyniesie od 24 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim, 30 stopni Celsjusza w centrum kraju do 33 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-wschodni, tylko na zachodzie północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

"Kontakt 24 to jest takie mocno bijące serce TVN24"

Od 20 lat telewizja TVN24 przekazuje najważniejsze informacje całą dobę, siedem dni w tygodniu. Nie tylko dziennikarze TVN24 są zawsze tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne. Za pomocą platformy Kontakt 24 to właśnie widzowie mogą przekazywać nam najważniejsze informacje, wysyłając zdjęcia i relacje.

Bielan startuje z Partią Republikańską. Gowin: to ruch w ramach PiS

Europoseł Adam Bielan i jego nowa inicjatywa. Partia Republikańska nie tylko deklaruje pełną współpracę ze Zjednoczoną Prawicą, ale ma być jej częścią. Pojawiają się pytania czy nowy koalicjant to odpowiedź na problemy z Porozumieniem. Jarosław Gowin komentuje, że to tylko ruch wewnętrzny w ramach Prawa i Sprawiedliwości.

Tragiczny weekend nad wodą

Afrykańskie upały nie odpuszczają. W poniedziałek termometry wskazywały 34 stopnie Celsjusze na zachodzie kraju. Synoptycy jednak ostrzegają przed gwałtownymi burzami oraz towarzyszącymi im ulewami. Z kolei ratownicy podkreślają fatalne statystyki - to był najtragiczniejszy weekend tego roku. Utonęło 15 osób.

"My mamy tylko interpretacje". Afera mailowa oczami ekspertów

Afera mailowa oczami ekspertów. Czy tłumaczenia polityków są wiarygodne i spójne? Były szef Agencji Wywiadu pułkownik Grzegorz Małecki w wyjaśnieniach ze strony władz widzi przede wszystkim politykę. Eksperci zwracają szczególną uwagę na to, że szef kancelarii premiera Michał Dworczyk czy sam premier Mateusz Morawiecki korzystali ze skrzynek prywatnych w sprawach służbowych.

"To początek szkoły partyjnej". Środowiska oświatowe przeciwko propozycjom rządu

Koalicja Obywatelska zapowiedziała w poniedziałek, że złoży wniosek o wotum nieufności dla ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Zdaniem posłów Czarnek powinien odejść, bo szkodzi polskiej szkole, uderza w jej wolność i próbuje upartyjnić. Zarzutów jest więcej - wniosek liczy 11 stron. Jednocześnie uczniowie, nauczyciele i samorządowcy apelują do rządu, by wycofał się z pomysłu odebrania szkołom autonomii poprzez zwiększenie kompetencji kuratorom.

Mieszkańcy Nowej Białej liczą straty po pożarze. "Wszystko jest do kucia, do wymiany"

Prokuratura bada przyczyny pożaru, do którego doszło w sobotę we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Śledczy wstępnie wykluczyli podpalenie. Ogień objął ponad 40 budynków, w tym 25 mieszkalnych. Obecnie trwa liczenie strat. Żywioł w jednej chwili zabrał mieszkańcom wsi dorobek życia, ale pokazał też siłę ludzkiej solidarności. Nieszczęście pogorzelców zjednoczyło tych, którzy chcą im pomóc.

"Dymisja Dworczyka pozwoli wprowadzić odrobinę profesjonalizmu"

W poniedziałek sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zajmowała się wnioskiem Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Chodzi o zeszłoroczne wybory prezydenckie, które się nie odbyły i w których sprawie Najwyższa Izba Kontroli powiadomiła prokuraturę. Na posiedzeniu spodziewana była obecność Dworczyka, jednak minister się nie pojawił. Na pytania posłów odpowiadał Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. Na sejmowej komisji była również poruszana kwestia wycieku maili z prywatniej skrzynki szefa KPRM.

"Chcemy uzupełnić lukę po Porozumieniu". Powstała Partia Republikańska

Adam Bielan podczas niedzielnej konwencji ogłosił informację o powołaniu nowego ugrupowania - Partii Republikańskiej. W wydarzeniu uczestniczył prezes PiS Jarosław Kaczyński, który wygłosił przemówienie. Stan gry jest taki, że Adam Bielan stoi na czele 7-osobowej grupy posłów, a Jarosław Gowin - 11-osobowej.

Prognoza pogody na poniedziałek 21 czerwca

W poniedziałek na ogół pogodnie, tylko na zachodzie Polski przelotne deszcze i burze (10-20 mm), w tym możliwe opady gradu. Temperatura maksymalna w dzień od 29 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 34 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych osiągający prędkość do 90 km/h, południowo-wschodni.

Białorusini uciekają z kraju. "Mamy nadzieję, że to nie będą lata"

W Światowy Dzień Uchodźcy Aleksiej i jego partnerka opowiedzieli o tym, jak uciekali z własnego kraju, z własnego domu, mając jedynie niewielki plecak. Dom tymczasowy znaleźli w Polsce. Na Białorusi nie byli bezpieczni, bo - podobnie jak setki tysięcy osób - brali udział zeszłorocznych protestach, kiedy Alaksandr Łukaszenka ogłosił swoje zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Z szacunków ONZ wynika, że w ciągu ostatniej dekady liczba osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów podwoiła się.

"Rozważnie korzystajmy z wody". Gminy apelują do mieszkańców

W związku z utrzymującymi się upałami apele o ograniczenie zużycia wody wystosowało już blisko sto gmin w całej Polsce. Niepokojąca sytuacja jest w Zawierciu, gdzie miejskie wodociągi odnotowały w ostatnich dniach o 30 procent większe zapotrzebowanie na wodę. Tropikalne upały wciąż utrzymują się w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia niemal dla całego kraju.

Pożar i eksplozja na autostradzie A6. Dwa czołgi stanęły w ogniu

W sobotę na autostradzie A6 doszło do zderzenia lawet transportujących czołgi i pożaru. Ogień uszkodził dwa czołgi. W gaszeniu pożaru wojskowym pomagało kilka zastępów straży pożarnej. Płonące elementy spadały z wiaduktu. Wybuchy, które słyszeli świadkowie, to były odgłosy pękających od gorąca opon.

Wielki pożar w Nowej Białej. Spłonęły domy i budynki gospodarczeByło po godzinie 18 w sobotę, kiedy mieszkańcy wsi Nowa Biała na Podhalu zauważyli ogień w jednym z budynków. Zaledwie kilka chwil wystarczyło, żeby pożar objął kolejne zabudowania. Walka z ogniem trwała przez całą noc. Do szpitala trafiło 9 osób, większość z poparzeniami. Spłonęło kilkadziesiąt budynków, ponad sto osób straciło dach nad głową. Rząd wypłaci poszkodowanym zasiłki.

Parada Równości przeszła przez Warszawę. "Tu mogę być sobą"

W sobotę ulicami Warszawy przeszła 20. Parada Równości. - Zawsze będziemy stali przy tych, którzy są słabsi, którzy są atakowani - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z uczestnikami marszu przed Pałacem Kultury i Nauki. Uczestnicy parady w sobotę maszerowali z apelem o równość, edukację i o to, by państwo ich chroniło, a nie narażało.

Kaczyński: atak z terytorium Rosji. Ziobro: dopiero poznajemy tę sprawę

Poznajemy dopiero tę sprawę - mówi prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o cyberataku na polskich polityków i urzędników. Wypowiedź Ziobry stoi w sprzeczności z oświadczeniem wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który przesądził, że atak na Polskę nastąpił z terytorium Rosji.

"To jest akcja, która ma na celu podważenie kompetencji TSUE"

Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych Zbigniew Rau i Antony Blinken przeprowadzili rozmowę telefoniczną. Tematami - obok kwestii bezpieczeństwa - były prawa człowieka, demokracja i wolne media. Praworządność to dla administracji Joe Bidena jeden z priorytetów. Dla polskiego rządu to wciąż palący problem, czego dowodem może być nowy wniosek posłów PiS do kierowanego przez Julię Przyłębską Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uprawnień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Pożar czołgów na autostradzie A6

W sobotę na autostradzie A6 zderzyły się dwie lawety wojskowego konwoju. W wyniku tego dwa czołgi się obsunęły i doszło do ich samozapłonu. Według relacji świadków, oprócz pożaru, doszło również do serii wybuchów.