Najnowsze

Najnowsze

Sąd Najwyższy: zakaz zgromadzeń wprowadzony bezprawnie

Przepis zakazujący zgromadzeń w czasie pandemii wprowadzony został bez należytej podstawy prawnej, w drodze rozporządzenia, zamiast ustawy - ocenił w orzeczeniu Sąd Najwyższy. Tym samym uwzględnił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich i uniewinnił dwóch mężczyzn ukaranych grzywną za udział w zgromadzeniu w październiku 2020 roku. - To pierwsze takie orzeczenie Sądu Najwyższego co do zakazu zgromadzeń - podkreśla biuro rzecznika. Z kolei eksperci ze środowiska prawniczego zaznaczają, że przepisy konstytucji zapewniają wolność zgromadzeń, która może być ograniczona tylko w drodze ustawy, i tylko w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego.

Wspólna deklaracja prawicowych partii. "Proputinowska międzynarodówka"

Jarosław Kaczyński w piątek poinformował o podpisaniu przez Prawo i Sprawiedliwość wspólnej deklaracji z prawicowymi partiami europejskim. Wśród sygnatariuszy są między innymi węgierski Fidesz, francuskie Zjednoczenie Narodowe czy włoska Liga. Do deklaracji krytycznie odniósł się Donald Tusk, który ostrzega przed "proputinowskim obozem".

Rzeczniczka Orlenu tłumaczy "cudowny" spadek cen. "Proza życia"

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w niedzielę zorganizował konferencję prasową przed jedną ze stacji Orlenu w Warszawie. Mówił na niej między innymi o wysokich cenach paliw. W czasie gdy przemawiał, ceny na stacji spadły o 15 groszy. Rzeczniczka PKN Orlen w poniedziałek wyjaśniła, że wynikało to z awarii na stacji.

Prokurator o "nowych dowodach" w sprawie Sławomira Nowaka. Obrończyni: są nam znane od roku

W poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Warszawie zorganizowała konferencję prasową, na której zostały przedstawione "najistotniejsze dowody" w sprawie Sławomira Nowaka. Prokuratura wskazywała, że śledztwo jest intensywne, a akt oskarżenia będzie "niezwłocznie". Wystąpienie skomentowała obrońca Sławomira Nowaka, która twierdzi, że "rzekomo nowe dowody są znane obronie co najmniej od roku". - Prokurator, twierdząc dzisiaj, iż prokuratura dysponuje nowymi nowymi materiałami, zwyczajnie kłamie - dodała Joanna Broniszewska.

Prognoza pogody na wtorek 6 lipca

We wtorek w kraju będzie pogodnie, tylko na północnym-wschodzie wystąpią zachmurzenia umiarkowane z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatura maksymalna wyniesie od 26 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 29 stopni Celsjusza w centrum kraju do 30 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr zachodni i południowy będzie słaby i umiarkowany.

Roczne dziecko zostawione w samochodzie. Zarzuty dla 30-letniej matki

Roczne dziecko pani Małgorzata najpierw usłyszała, potem zobaczyła w zamkniętym samochodzie na parkingu w Łęczycy. Chłopiec miał szczęście, bo pomoc przyszła w porę. W mieszkaniu rodziców dziecka policjanci znaleźli jego zaspaną matkę i środki odurzające. Kobiecie grozi do pięciu lat więzienia.

"To kolejny krok w stronę pełnej izolacji Polski"

W piątek Jarosław Kaczyński ogłosił wspólną deklarację europejskich partii prawicowych. Podpisali ją, poza prezesem PiS, premier Węgier i szef Fideszu Viktor Orban, Matteo Salvini z Ligi Północnej, przewodnicząca francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, przewodnicząca Braci Włochów Giorgia Meloni oraz szef hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascala. W deklaracji można przeczytać o chwiejącej się Unii Europejskiej, ideologicznym monopolu i potrzebie reformy. Zrobiliśmy coś dobrego dla przyszłości Europy i Polski - mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Tymczasem Donald Tusk alarmuje, że jedyną osobą, która otwiera szampana, jest Władimir Putin.

Co czwarty maturzysta nie zdał egzaminu dojrzałości. CKE przedstawiła wyniki

W poniedziałek absolwenci szkół ponadgimnazjalnych mogli zapoznać się z wynikami tegorocznych matur. Świadectwo dojrzałości uzyskało blisko 75 procent tegorocznych abiturientów. Wbrew temu, że prognozowano słabe wyniki z matur - przez pandemie, przez lockdown, przez naukę online - to rzezi nie ma - komentuje szef centralnej komisji egzaminacyjnej. Wielu maturzystów jest zadowolonych ze swoich wyników, choć nie brakuje głosów, że mogło być lepiej.

Prognoza pogody na poniedziałek 5 lipca

W poniedziałek zachmurzenie w kraju będzie małe i umiarkowane. Na północy, północnym wschodzie i w centrum kraju okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Na Podlasiu, Suwalszczyźnie i Mazurach początkowo wystąpią burze z opadami. Poza tym będzie pogodnie. Temperatura wyniesie od 12 stopni Celsjusza na Śląsku, 14 stopni Celsjusza w centrum kraju do 19 stopni Celsjusza w rejonie Zatoki Gdańskiej. Wiatr północno-zachodni, skręcający od zachodu na południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, w burzach silny.

"To jest dla nas po prostu namiastka normalnego życia"

Zdobywają szczyty gór, choć z powodu choroby nie mogą stanąć na własnych nogach. Fundacja "Ładne historie" od dwóch lat organizuje dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin wycieczki górskie. To połączenie dwóch pasji - gór i pomagania. Teraz ponownie wyruszyli w Sudety - tym razem na Wzgórza Włodzickie.

Samorządy nie ustają w promowaniu szczepień

Zaszczepić się można od ręki, w plenerze i bez rejestracji. W Szczecinie ze szczepionkami kursuje bus, w Białymstoku można dostać bilet na festiwal muzyczny. Eksperci przypominają, że warto się zaszczepić. Nie tylko po to, by na wakacje wyjechać, ale również, by z nich bezpiecznie wrócić.

PiS chce walczyć z nepotyzmem wśród działaczy partii

Pojawiła się partyjna uchwała, która ma zapobiec dalszemu obsadzaniu spółek Skarbu Państwa przez rodziny polityków PiS. W uchwale jest jednak dopisek, że zakaz nie obejmuje osób, które pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej.