Najnowsze

Najnowsze

Europarlamentarzyści debatowali na temat wolności mediów w Polsce

W Parlamencie Europejskim debatowano o praworządności i wolności mediów w Polsce. Jest w tej sprawie ostra diagnoza Komisji Europejskiej. Jej wiceszefowa mówi, że gdy wolność i pluralizm mediów są zagrożone, zagrożona jest demokracja. Mowa była o ustawie anty-TVN i o obawach, że strategia repolonizacji mediów jest sprzeczna z unijnymi wartościami i rynkiem wewnętrznym. Europosłowie związani z PiS odpierali - jak mówili - kłamliwe zarzuty i zarzucali Unii traktowanie Polski jak państwa drugiej kategorii.

Protest pracowników ochrony zdrowia. Manifestujący chcą rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim

Protest pracowników ochrony zdrowia trwa. Protestujący na rozmowy trójstronne się nie wybierają, piszą list do premiera i do prezesa PiS i niezmiennie domagają się rozmów z Mateuszem Morawieckim, bo ministrowi zdrowia nie ufają i się na nim zawiedli. W Sejmie wykluczono z obrad posła Konfederacji Grzegorza Brauna, bo groził Adamowi Niedzielskiemu. Już jest w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Wyciek domniemanych wiadomości szefa kancelarii premiera. Chodzi o Sąd Najwyższy

Jest kolejny wyciek domniemanych wiadomości szefa kancelarii premiera. Tym razem maile odsłaniają kulisy wyboru obsady Sądu Najwyższego. W roli głównej - premier Mateusz Morawiecki, minister Michał Dworczyk, prezydencki minister Paweł Mucha i "prezes Julia". Pytania dziennikarzy o polityczny wpływ na obsadę Sadu Najwyższego kończą się ze strony rzecznika PiS sugestią podążania drogą rosyjskich hakerów. Pytań w sprawie jest wiele.

"Żadnych argumentów merytorycznych", "nic nowego". Posłowie PiS nie chcieli słuchać, jak łamano prawo

Premier Morawiecki przekroczył swoje uprawnienia, minister Dworczyk nie dopełnił swoich obowiązków - prezes NIK Marian Banaś przypomniał o tzw. wyborach kopertowych i o ponad 76 milionach złotych, które kosztowały. W środę przedstawił raport posłom, ale posłowie Zjednoczonej Prawicy wyszli z sali. Posłanka PiS Anna Milczanowska stwierdziła, że Marian Banaś nie powiedział nic nowego, a poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski - że raport nie zawiera merytorycznych argumentów.

Wolne media, praworządność i możliwość wyboru. Tym jest demokracja

W Międzynarodowy Dzień Demokracji, który jest obchodzony 15 września, warto sobie przypomnieć, dlaczego warto o nią dbać. Demokracja to wolność słowa i wolność wyboru. Demokracja to konstytucja i trójpodział władzy. Demokracja to obywatele, to prawa człowieka i prawo głosu. Demokracja to też niezależne media.

"Orzekanie przez sędziów, którzy są nominowani przez neo-KRS, jest niebezpieczne dla obywateli"

Nie będę orzekał z sędzią, który nie ma prawa orzekać - tłumaczy sędzia Piotr Gąciarek, mówiąc o osobie, która została powołana na urząd sędziego na wniosek nowej KRS. Także Europejski Trybunał Praw Człowieka i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dostrzega problemy w polskiej procedurze powoływania sędziów - głównym zarzutem jest to, że ogromna większość członków Krajowej Rady Sądownictwa to nominaci polityczni, w tym wszyscy członkowie sędziowie.

Uchwały "anty-LGBT" nie zostały uchylone. Sejmiki miały czas do wtorku

Do wtorku województwa małopolskie, podkarpackie, łódzkie, świętokrzyskie i lubelskie miały czas na wysłanie do Komisji Europejskiej wyjaśnień w sprawie tak zwanych uchwał anty-LGBT. Komisja Europejska i Parlament Europejski krytycznie patrzą na dokumenty, które uznają za przejaw dyskryminacji wobec mniejszości seksualnych. Władze samorządowe, w których większość ma PiS, nie uchyliły jednak tych uchwał. Grozi im utrata środków unijnych.

Ruszyła akcja szczepień w szkołach, ale zainteresowanie jest znikome

W niektórych szkołach mogą zaszczepić się uczniowie i członkowie ich rodzin. W wielu placówkach zainteresowanie jest znikome - zbyt małe, aby utworzyć punkt szczepień. Samych deklaracji chęci zaszczepienia dziecka dotychczas wpłynęło nieco ponad 48 tysięcy, jak podało Ministerstwo Edukacji i Nauki.