Najnowsze

Najnowsze

Obowiązkowe szczepienia nauczycieli? Czarnek: nie jestem entuzjastą

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie od 1 marca obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 dla trzech grup zawodowych, w tym między innymi dla nauczycieli. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przyznał, że "nie jest entuzjastą" tego pomysłu. Zapowiedział, że będzie na ten temat rozmawiał z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

Łukasz Mejza uważa się za ofiarę "największego ataku politycznego po 1989 roku"

Wiceminister sportu Łukasz Mejza zorganizował w środę konferencję prasową, na której określił się ofiarą "największego ataku politycznego po 1989 roku". Przestrzegł zgromadzonych dziennikarzy, że jeśli złoży mandat poselski, to na jego miejsce wejdzie poseł opozycyjny. - Życie jest brutalne, różni posłowie trafiają do Sejmu - skomentował przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyżce stóp procentowych

Raty kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w złotówkach pójdą mocno w górę. Rada Polityki Pieniężnej trzeci raz z rzędu zdecydowała o podwyżce stóp procentowych. Tym razem o 50 punktów bazowych. Po podwyżce stopa referencyjna wyniosła 1,75 procent w skali rocznej, a stopa lombardowa 2,25 procent w skali rocznej.

Prognoza pogody na czwartek 9 grudnia

W czwartek pochmurno z przejaśnieniami na północnym-wschodzie i wschodzie kraju. Opady śniegu do 1-5 cm obejmujące stopniowo zachód, południe i centrum kraju. W Sudetach opady obfite do 10 cm. Temperatura maksymalna od -5 stopni na Suwalszczyźnie do 1 stopnia w Małopolsce. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach na wschodzie osiągający prędkość do 60 km/h.

Na kilka dni przed i po świętach wraca nauka zdalna. Nauczyciele mają wątpliwości

Od 20 grudnia do 9 stycznia szkoły przejdą na tryb nauki zdalnej. Czyli w sumie będą to 3 dni w pierwszym tygodniu i 4 dni w ostatnim, bo pozostałe i tak są wolne od szkoły ze względu na przerwę świąteczną. Minister edukacji Przemysław Czarnek zapewnia, że nie ma mowy, żeby ten okres został wydłużony. Nauczyciele zastanawiają się, skąd akurat ten okres. Od dawna alarmują, że problem z zakażeniami w szkołach rośnie. Lekarze przypominają, że od 16 grudnia będzie można szczepić dzieci już od piątego roku życia. Od 1 marca szczepienia nauczycieli mają być obowiązkowe.

Rząd wprowadził nowe obostrzenia. Pojawiają się pytania o ich egzekwowanie

Od przyszłej środy w lokalach gastronomicznych nie będzie mogło być zajętych więcej niż 30 procent miejsc. Tak samo będzie w hotelach kinach, kościołach, na basenach. Nie będą się do tych limitów zaliczać osoby zaszczepione na COVID-19. Niektórzy przedsiębiorcy obawiają się hejtu, kiedy proszą o okazanie certyfikatu.

Łukasz Mejza stwierdził, że od niego zależy los rządu i parlamentu, więc nie rezygnuje z mandatu

Wiceminister sportu Łukasz Mejza stwierdził na środowej konferencji prasowej, że prowadzona jest wobec niego nagonka medialna. - Jeżeli ja oddam mandat, to w moje miejsce wejdzie poseł opozycyjny - stwierdził z wyraźną powagą. Tym samym dał do zrozumienia, że nie odejdzie ani z obozu Zjednoczonej Prawicy, ani z rządu, gdyż musi ochronić Polskę przed scenariuszem "kryzysu parlamentarnego". - Życie jest brutalne, różni posłowie trafiają do Sejmu - ocenił przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Rozdano nagrody Grand Press. Andrzej Poczobut dziennikarzem roku

Nagrody Grand Press zostały przyznane. Andrzej Poczobut został dziennikarzem roku, który od blisko trzystu dni przebywa w białoruskim więzieniu. Trzecie miejsce w tej kategorii zajął Piotr Kraśko, który prowadzi "Fakty" TVN. W kategorii "Reportaż TV/wideo" zwyciężył Marcin Gutowski za reportaż "Don Stanislao" o kardynale Dziwiszu. Nagrodę za "dziennikarstwo specjalistyczne" otrzymał Michał Fuja za materiał "Zarobić na chorych na raka". Nagrodę specjalną Grand Press 25-lecia otrzymał dziennikarz "Superwizjera TVN" Bertold Kittel.

Mateusz Morawiecki zignorował pytanie na temat ujawnienia przez jego żonę majątku

Premier Morawiecki zignorował pytanie dotyczące tego, czy jego żona ujawni majątek. Przed wyborami parlamentarnymi premier mówił, że majątek zostanie ujawniony, jeśli pozwoli na to ustawa. Ustawę w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej wyrzucił do kosza, ale to nie zmienia faktu, że Iwona Morawiecka może ujawnić swój majątek dobrowolnie.

Dworczyk miażdży w mejlu decyzje MON. "Wywalamy dziesiątki milionów złotych w błoto"

"Najgorsze jest to, że niekompetencja, nieudolność, głupota, a czasem też ciemne interesy są zawsze podlewane w MON, PGZ i u nas w polityce obrzydliwym sosem bogoojczyźnianych frazesów. 'Dobro Sił Zbrojnych', 'Przyszłość polskiego przemysłu' itd. A tak naprawdę wywalamy dziesiątki milionów złotych w błoto lub zgadzamy się na rozkradanie środków budżetowych" - to fragment mejla ministra Michała Dworczyka do premiera Mateusza Morawieckiego z marca 2019 roku. Dworczyk nie zaprzecza, że go napisał.

Wraca zdalna nauka, obowiązkowe szczepienia dla trzech grup. Resort zdrowia przedstawił nowe obostrzenia

We wtorek resort zdrowia przedstawił nowe restrykcje. Od 15 grudnia zostaną zmniejszone limity w kinach, teatrach czy kościołach, a przed świętami - 20 grudnia - uczniowie przejdą na naukę zdalną. Ponadto rząd zapowiedział, że od 1 marca będzie obowiązek szczepień dla trzech grup zawodowych. Ostatniej doby odnotowano w Polsce ponad 19 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 504 osoby chore na COVID-19.

Pytania o sprzedaż ziemi przez Iwonę Morawiecką. Posłowie chcą poznać dokumenty

Ceny były rynkowe, a transakcje zgodne z prawem - przekonuje Iwona Morawiecka w specjalnym oświadczeniu. Wspólnie z mężem - obecnie premierem - kupili w 2002 roku ziemię od Kościoła za 700 tysięcy złotych. Dwie działki zostały niedawno sprzedane za prawie 15 milionów złotych. Posłowie opozycji mają dużo pytań w tej sprawie, a dziennikarze - którzy odkryli sprawę - wątpliwości.

Prognoza pogody na środę 8 grudnia

W środę na południu, zachodzie i częściowo w centrum kraju będzie pochmurno z lokalnymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, nad ranem w regionach tych może słabo popadać śnieg. Dla północy i północnego wschodu prognozowane są liczne rozpogodzenia, w tym w rejonie Suwałk i Olsztyna, do zachmurzenia małego i bezchmurnego nieba. Temperatura maksymalna wyniesie od -7 do -5 stopni Celsjusza w północno-wschodniej części kraju, do -2 i -1 stopni Celsjusza na zachodzie i południu. Wiatr na wschodzie kraju będzie słaby i północno-wschodni, a na zachodzie umiarkowany, w porywach dość silny, południowo-wschodni.