Najnowsze

Najnowsze

Rząd chce zlikwidować możliwość odliczenia składki zdrowotnej. Oto założenia ustawy

Minister finansów Tadeusz Kościński w poniedziałek przedstawił założenia ustawy, która wprowadzi "Polski Ład" w podatkach. Proponowane rozwiązania to między innymi podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych i zmiana progów podatkowych. Kontrowersje budzi propozycja podwyższenia składki ubezpieczenia zdrowotnego i likwidacja możliwości odliczenia jej od podatku.

Konkret24: rząd PiS zrezygnował z projektu przeciwpowodziowego dla Myślenic i Pcimia

Ostatnia powódź w powiecie myślenickim wyrządziła ogrom strat. Żywioł dotknął ponad 100 zabudowań, zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych. Zdaniem senatora niezrzeszonego Stanisława Gawłowskiego zniszczeniom można było zapobiec, gdyby został zrealizowany projekt ochrony przeciwpowodziowej. Jednak, jak ustalił Konkret24, dwa lata temu rząd PiS z z projektu zrezygnował z kontraktu na inwestycje przeciwpowodziowe na Rabie.

Opozycja stanie po stronie Mariana Banasia? "Stał się niezależny wobec władzy"

Synowi prezesa NIK Jakubowi Banasiowi i jego żonie Agnieszce postawiono w sobotę siedem zarzutów. Ich obrońca zapowiedział złożenie zażaleń na działania służb wobec jego klientów. Mają one dotyczyć między innymi samego zatrzymania i sposobu, w jaki go dokonano. Ponadto w sprawie samego szefa NIK Mariana Banasia do Sejmu wpłynął wniosek od uchylenie jego immunitetu. Ze strony opozycji słychać głosy, że mogą głosować przeciw.

Ograniczenia dla niezaszczepionych w Polsce? Niedzielski: nie ma żadnych decyzji

Tempo szczepień w Polsce zwolniło, a czwarta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce jest na horyzoncie. Dlatego nasilają się pytania, czy w Polsce, wzorem Francji, zostaną wprowadzone ograniczenia dla osób niezaszczepionych. W obozie władzy już słychać głosy na tak. - Przymus jest zły, ale gorsze od przymusu są dramaty setek tysięcy osób, które straciły bliskich i znajomych - napisał na Twitterze Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia. Tymczasem minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek podkreślił, że na razie nie ma żadnych decyzji w sprawie przymusu szczepień.

Amerykański dyplomata: sprawa koncesji dla TVN przyciąga uwagę także Joe Bidena

Sprawa koncesji dla TVN i wolności mediów w Polsce przyciąga w Ameryce uwagę i demokratów, i republikanów, a także prezydenta Joe Bidena - tak powiedział doradca amerykańskiego Departamentu Stanu Derek Chollet w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek podkreślił, że "nie powinno się zmieniać reguł gry" dla spółki takiej jak TVN S.A., kiedy już od dawna trwa proces odnowienia koncesji.

Polacy walczą o medale w Tokio. Hubert Hurkacz gra dalej, Magda Linette odpadła

Polacy na igrzyskach olimpijskich w Tokio nie poddają się w walce o medale. Na korcie w niedzielę triumfował Hubert Hurkacz, który awansował do drugiej rundy turnieju. Z rywalizacji singlistek odpadła Magda Linette. Polska kolarka Anna Plichta długo była w peletonie w wyścigu indywidualnym ze startu wspólnego w kolarstwie szosowym. Niestety, nie zdobyła medalu.

Ruszył program "Profilaktyka 40 PLUS". Rząd i lekarze zachęcają do badań profilaktycznych

Rząd oraz Narodowy Fundusz Zdrowia zachęcają osoby powyżej 40. roku życia na wykonanie bezpłatnych badań profilaktycznych. Lekarze podkreślają, że o swoich problemach zdrowotnych lepiej dowiedzieć się w porę. Powstają specjalne punkty, gdzie można zmierzyć sobie poziom cukru we krwi lub zbadać ciśnienie. Program obejmuje także inne badania morfologii krwi, w tym próby wątrobowe.

Prognoza pogody na poniedziałek 26 lipca

W poniedziałek zachmurzenie kłębiaste małe i umiarkowane, wzrastające do dużego, z przelotnymi opadami deszczu do 15 l/m2 oraz burzami z gradem i opadami do 40 l/m2. Jedynie na Suwalszczyźnie bez opadów. Temperatura maksymalna od 26 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim do 31 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-wschodni, tylko na zachodzie Polski północno-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny. W burzach wiatr silny, o prędkości osiągającej do 80-100 km/h.

Tempo szczepień zwalnia. Tylko 45 procent mieszkańców Polski jest w pełni zaszczepionych

W pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest blisko 17 milionów Polaków, czyli niecałe 45 procent całej populacji. Tempo szczepień w całej Polsce spada z dnia na dzień - alarmują eksperci, którzy obawiają się, że jesienią wystąpi czwarta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce. Preparaty cały czas czekają na chętnych, a w większości punktów szczepień nie ma kolejek lub zbędnych formalności.

Tragedia podczas rejsu żaglówką. Ojciec utonął na oczach córki

W środę obywatel Niemiec wpadł do wody z pokładu żaglówki niedaleko wejścia do portu w Kołobrzegu. Miał zostać uderzony bomem i stracić przytomność. Nie udało się dotychczas odnaleźć jego ciała - utonął na oczach córki. Policjanci i ratownicy apelują o ostrożność i rozwagę do wszystkich, którzy zamierzają skorzystać z jednostek pływających wszelkiego rodzaju, od kajaków, przez rowery wodne, po żaglówki i motorówki.

Mateusz Morawiecki zapowiedział "remont" systemu dyscyplinarnego sędziów

Komisja Europejska czeka do 16 sierpnia na informację polskiego rządu w sprawie dostosowania przepisów o systemie dyscyplinarnym sędziów do norm unijnych. W razie braku postępów KE zastrzega sobie prawo do wystąpienia o kary finansowe dla Polski. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "będziemy mieli też jakieś pomysły na ten temat". - Żeby przystąpić do pewnego remontu systemu - dodał.

Kierowca w Szczecinku wyprzedził na pasach, prawie potrącając rowerzystę

W sobotę w Szczecinku kierowca peugeota omal nie potrącił rowerzysty, który przejeżdżał przez przejście dla pieszych. Cała sytuacja została nagrana. Policja doszła do wniosku, że zarówno kierowca, jak i rowerzysta, popełnili wykroczenia. Nie wolno bowiem przejeżdżać rowerem wzdłuż przejścia dla pieszych. Z kolei kierowca wyprzedzał na przejściu dla pieszych, jadąc z dużą prędkościową lewym pasem.

Tokio 2020. Hubert Hurkacz awansował, Anna Plichta i Katarzyna Niewiadoma bez medali

Kibice czekają na pierwszy medal dla biało-czerwonych na letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio. W niedzielę blisko zwycięstwa była kolarka Anna Plichta, która przez wiele kilometrów utrzymywała się przed peletonem, ale kilkanaście kilometrów przed metą została doścignięta. Ze zmiennym powodzeniem startowali polscy tenisiści. Magda Linette odpadła z rywalizacji singlistek, ale za to na korcie triumfował Hubert Hurkacz. Polak pokonał Australijczyka Luke'a Saville'a. W różnych nastrojach z boiska schodzili reprezentanci Polski w koszykówce 3x3. Najpierw 12:15 przegrali z liderami światowego rankingu Serbami, później pokonali drużynę Rosjan 21:16.

Jakub Banaś o swoim zatrzymaniu: to była pokazówka, żeby uderzyć w mojego ojca

Syn prezesa NIK Jakub Banaś został w piątek zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne na lotnisku w Krakowie. W sobotę został doprowadzony do prokuratury w Białymstoku, gdzie usłyszał siedem zarzutów. Jak relacjonuje, w drodze z Krakowa do Białegostoku pilnowało go 13 uzbrojonych funkcjonariuszy. - To była pokazówka, żeby uderzyć w mojego ojca - oświadczył w rozmowie z Onetem. Opozycja widzi związek między zatrzymaniem syna Mariana Banasia a wnioskiem o odebraniem immunitetu prezesowi NIK, któremu prokuratura również zamierza postawić zarzuty. Padają słowa o "polityce hakowej i "wojnie gangów".

Jakub Banaś i jego żona usłyszeli zarzuty

Szef NIK Marian Banaś kontroluje rząd, budżet i fundusz sprawiedliwości ministra Zbigniewa Ziobry, a zarządzana przez Ziobrę prokuratura kontroluje oświadczenia majątkowe Banasia i chce go pozbawić immunitetu. Z kolei białostocka prokuratura w sobotę postawiła zarzuty synowi szefa NIK Jakubowi Banasiowi, jego żonie Agnieszce oraz dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Pracowity dzień polskiej reprezentacji w Tokio. Było blisko pierwszego medalu

Biało-Czerwoni walczą o medale na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Iga Świątek w pierwszym meczu pokonała Niemkę Monę Barthel i awansowała do 2. rudny rozgrywek. Niewiele brakowało do zwycięstwa Michała Kwiatkowskiego, ale kolarz ostatecznie zajął 11. miejsce w wyścigu. Pierwszy mecz mają za sobą również polscy siatkarze. Drużyna przegrała z reprezentacją Iranu.

Biskup Jan Szkodoń był oskarżony o molestowanie nieletniej. Nuncjatura nie stwierdziła winy

Nuncjatura Apostolska ogłosiła wyrok w sprawie biskupa Jana Szkodonia, oskarżonego o wykorzystywanie seksualne nastolatki. Nuncjatura uznała, że wina Szkodonia "nie została udowodniona". Jak wynika z zeznań ofiary, duchowny miał molestować ją latami, przekonując, że jest ona dla niego "darem od Boga, by się nauczył czułości". Biskup Szkodoń został ukarany tylko pokutą modlitewną za "nierozważne zachowanie wobec małoletniej".

Prognoza pogody na niedzielę 25 lipca

W niedzielę zachmurzenie będzie zmienne. W zachodniej części kraju wystąpią przelotne opadu deszczu i burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 25 stopni Celsjusza na Podlasiu do 31 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Leon Kieres, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, przeszedł w stan spoczynku

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego profesor Leon Kieres w piątek przeszedł w stan spoczynku. Funkcję sędziego TK pełnił przez dziewięć lat. Kieres był ostatnim sędzią wybranym sprzed zmian PiS. Sędzia Kieres niejednokrotnie składał zdania odrębne do orzeczeń TK - ostatnio od wyroku w sprawie przepisów aborcyjnych. Sejm nie wybrał dotąd jego następcy.

Nowe zakażenia koronawirusem w Polsce. Lekarze apelują, by się szczepić

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 122 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Resort przekazał też, że zmarło sześć osób chorujących na COVID-19. Widać powolny wzrost dziennej liczby zachorowań - alarmują eksperci analizując dane z ostatnich tygodni. Jednocześnie nie ustają apele zachęcające do szczepień przeciwko COVID-19.