Najnowsze

Najnowsze

Nie tylko sędziowie. Coraz więcej prokuratorów mówi o konieczności wykonania wyroku TSUE

Środowisko polskich prawników nie ma najmniejszych wątpliwości - polskie władze powinny bezzwłocznie wykonać wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 lipca, który dotyczy Izby Dyscyplinarnej SN. Pod apelem do władz w tej sprawie są już tysiące podpisów sędziów, ale także blisko 400 podpisów prokuratorów. Nie tylko liczba ma w tym przypadku znaczenie. Prokurator Katarzyna Szeska ze stowarzyszenia Lex Super Omnia mówi o swoistym przełomie w tej grupie zawodowej.

Podwyżki dla samorządowców i prezydenta Polski. Jest projekt nowelizacji ustawy

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w poniedziałek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy dotyczący podwyżek dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, a także dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i byłych prezydentów Polski. Jeśli proponowane przepisy wejdą w życie, wynagrodzenie głowy państwa wzrośnie o 40 procent. Prezydent Andrzej Duda w piątek podpisał rozporządzenie wprowadzające podwyżki dla najważniejszych urzędników, a w konsekwencji - także dla parlamentarzystów, których zarobki są powiązane z wynagrodzeniem wiceministrów.

Ktoś wywołał pożary w punkcie szczepień i w sanepidzie w Zamościu. "Nie będzie żadnej tolerancji"

W Zamościu nieznany mężczyzna wywołał pożary w pomieszczeniach punktu szczepień oraz budynku sanepidu. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wobec tego typu czynów "nie będzie żadnej tolerancji", a minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że "doszło do aktu terroru wobec państwa". Policja poszukuje sprawcy podpaleń. Zabezpieczono nagrania z monitoringu, na których widać podpalacza.

Kierowca katowickiego autobusu usłyszał zarzut zabójstwa

Zarzuty zabójstwa jednej osoby i usiłowania zabójstwa dwóch innych usłyszał kierowca miejskiego autobusu z Katowic, który przejechał 19-letnią dziewczynę. Był trzeźwy, prokuratura czeka na wyniki testów na obecność narkotyków i silnych leków.

Srebrne wioślarki z igrzysk w Tokio wróciły do Polski

Do Polski wróciły Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko oraz Katarzyna Zillmann, które wywalczyły w Tokio srebrny medal. Na lotnisku witane były przez rodziny, kibiców i działaczy sportowych - gratulacjami, śpiewem, brawami i podziękowaniami.

Zakończył się tegoroczny festiwal Pol'and'Rock

Zostało już tylko solidnie posprzątać i można odliczać dni do kolejnego festiwalu Pol'and'Rock. Tegoroczny w nocy kończył Jurek Owsiak. Pierwszy dyrygent WOŚP stwierdził, że nikt nikogo nie pytał o religię czy politykę, ale o miłość, przyjaźń i muzykę.

Kontrole w ośrodku "Ada". "Czujemy się jak w czeskim filmie"

Przez całe lata nic nikomu nie przeszkadzało, wszystko było w porządku, aż nagle rozpoczęły się kontrole urzędników, wizyty policji czy straży miejskiej. Lekarze z kliniki "Ada" w Przemyślu - zamiast ratować psy, koty czy bociany - tłumaczą się, jak i dlaczego urządzili psią wioskę.

Warszawa oddała hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

Gdy punktualnie o 17:00 wybiła godzina "W", stolica Polski stanęła, by oddać hołd bohaterom w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętajcie młodzi, bierzcie przykład nie z męstwa, tylko z rozumnego myślenia - mówiła w trakcie obchodów Teresa Stanek ze Światowego Związku Żołnierzy AK.

Prognoza pogody na poniedziałek 2 sierpnia

W poniedziałek będzie na ogół pochmurno, ale miejscami pogodnie. Wystąpią opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 20 stopni Celsjusza na Pomorzu do 25 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, zachodni. Ciśnienie rośnie.

Pensje urzędników w górę. "Nie powinno się tego robić w wakacje"

Prezydent Andrzej Duda w piątek podpisał rozporządzenie wprowadzające podwyżki dla wiceministrów. Na nowych przepisach skorzystają również posłowie i senatorowie, których pensje są uzależnione od wysokości zarobków wiceministrów. Nowe regulacje oznaczają kilkutysięczne podwyżki dla wiceministrów, szefów urzędów centralnych, prezesa Narodowego Banku Polskiego i wielu innych. Wyższe pensje obowiązują już od 1 sierpnia. Z kolei do Sejmu ma trafić projekt, który podniesie również prezydencką pensję. Podwyżki otrzymają też byli prezydenci i samorządowcy.

Apel Katarzyny Zillmann podczas igrzysk w Tokio

Katarzyna Zillmann razem z koleżankami w Tokio wywalczyła srebro, ale na długo przed igrzyskami walczyła o coś innego - o tolerancje. Trzeba przyznać, że idzie jej w tym świetnie. Warto wsłuchać się w jej apel.

Prognoza pogody na niedzielę 1 sierpnia

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Opady deszczu miejscami dość intensywne (20-40 mm). Na południowym-wschodzie Polski burze z opadem około 30 mm i porywami wiatru o prędkości do 80 km/h. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku do 30 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Duże statki wycieczkowe już nie wpłyną do historycznej części Wenecji

Włoski rząd w połowie lipca podjął decyzję o zakazie cumowania dużych statków w historycznej części Wenecji. Zakaz ma wejść w życie od 1 sierpnia i dotyczyć statków ważących ponad 25 tysięcy ton. Zakaz jest odpowiedzią na apele mieszkańców i zastrzeżenia UNESCO. Duże jednostki pływające zanieczyszczają lagunę, uszkadzają nabrzeże i naruszają tkankę miasta.

Wielkie pożary w Turcji, na Sycylii, w Kalifornii, a nawet w Jakucji. Ekolodzy winią gazy cieplarniane

Strażacy w Turcji wciąż walczą z pożarami, które trawią lasy i domy na południu kraju. Akcja gaśnicza prowadzona jest z ziemi i powietrza. Ewakuowano mieszkańców i turystów z terenów, w których rozprzestrzenił się ogień. Władze potwierdziły śmierć czterech osób. Wielkie pożary wybuchły również na Sycylii, w Jakucji i w Kalifornii. Zdaniem ekologów antropogeniczne zmiany klimatyczne nasilają częstość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak susze i upały, które przyczyniają się do powstawania pożarów.

Rynek nieruchomości rozgrzany do czerwoności. GUS przedstawił dane

Ruch na polskim rynku nieruchomości jest ogromny. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2020 roku Polacy kupili ponad pół miliona nieruchomości, za które zapłacili 145 miliardów złotych. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się zakup działek. Zakup nieruchomości postrzegany jest jako bezpieczna lokata kapitału, zwłaszcza w dobie inflacji.