Najnowsze

Najnowsze

Ziobro do nowych asesorów: zachowajcie niezależność. Opozycja: to kpina

Minister Zbigniew Ziobro do nowo mianowanych asesorów sądowych mówi o niezależności i niezawisłości. Opozycja jest poruszona, bo właśnie łamanie tych zasad zarzuca ministrowi. Zwłaszcza po tym, jak minister Ziobro bez podania powodu usunął trzy wiceprezes warszawskiego sądu okręgowego. Zgromadzenie ogólne sędziów tego sądu w specjalnej uchwale wyraziło dezaprobatę. Minister powołuje się w tej sprawie na ustawę, która zdaniem opozycji jest niekonstytucyjna.

"Wiedziałem, że taty nie opuści". Owczarek uratował zaginionego mężczyznę

59-latek z województwa lubuskiego miał wyjść na spacer, ale kontakt z nim się urwał. Na nogi postawiono służby. Udało im się go odnaleźć dzięki pomocy jego psa. Owczarek niemiecki nie opuścił mężczyzny w potrzebie. Owczarek zaprowadził funkcjonariuszy do leżącego nad brzegiem rzeki nieprzytomnego 59-latka niemal w ostatniej chwili.

Trwa akcja poszukiwania dzieci. "Odnaleziono 37 ciał"

- Są sprzeczne informacje co do liczby dzieci, które zginęły w wyniku trzęsienia ziemi. Udało się znaleźć do tej pory 37 ciał, w tym pięcioro nauczycieli - mówiła na antenie TVN24 Honorata Zapaśnik, Polka mieszkająca w Mexico City.

Zandberg: wchodzenie do takiej strefy euro jak dziś, to nie byłby dobry pomysł

- Jeśli się pozbędziemy jednego z mechanizmów korekty (własnej waluty - przyp. red.), to w razie kryzysu mamy trudniejszą sytuację - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi. Jego zdaniem, ponieważ Polska jest "stosunkowo dużym krajem", to przyjęcie euro wiąże się z większym ryzykiem, niż dla małych krajów jak Łotwa czy Słowacja. Podkreślił, że w jego opinii nie euro jest złe, ale fakt, że "zarządza tym ktoś inny". Drugi gość programu, Adrian Zandberg z Partii Razem, podkreślił, że szybkie przyjęcie wspólnej waluty "to nie byłby dobry pomysł". - Wejście do zreformowanej strefy euro, posiadającej mechanizmy stabilizacyjne, takie jak duże europejskie publiczne inwestycje, miałoby sens - ocenił. - Dziś strefa euro pozostaje "kadłubkiem". Wejście do niej oznaczałoby wystawienie się na bardzo wysokie ryzyko - podkreślił polityk.

"Ciekawsze było wystąpienie Trumpa, ważniejsze Macrona"

- Hasło "America first" przebiło się w przemówieniu prezydenta USA - ocenił wystąpienie Donalda Trumpa w ONZ Bogdan Szafrański z Uczelni Łazarskiego, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Jednocześnie przyznał, że Trump "jest zdania, że w każdym układzie powinny być korzyści dla USA". - W jego opinii, umowy wielostronne nie są dobre dla Stanów Zjednoczonych - zaznaczył Szafrański. - Ciekawsze było wystąpienie Trumpa, ważniejsze Macrona - skomentował z kolei drugi gość programu, Michał Kobosko z Atlantic Council, odnosząc się do porównań przemówień obydwu prezydentów. Jak podkreślił, Stany Zjednoczone są "kluczowym mocarstwem świata" i bez udziału USA nie jest możliwe żadne międzynarodowe działanie na skalę przekraczającą konflikt lokalny.

Wybory do Bundestagu już w niedzielę. Dadzą odpowiedzi na wiele pytań

Czy Unia Europejska będzie miała swoją armię? Czy strefa euro będzie miała swojego ministra? Tak brzmią kluczowe dla przyszłości UE pytania. Pytania na które odpowiedź poznamy w niedzielę, bo to, jak zagłosują Niemcy w wyborach do Bundestagu, będzie miało bezpośredni wpływ na los UE, a więc również Polski. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Wycinka w Puszczy Białowieskiej nie została wstrzymana

Wbrew temu, co mówili wizytujący we wtorek Polskę europosłowie, nie wstrzymano wycinki w Puszczy Białowieskiej. Owszem, harwestery nie pracowały przez jakiś czas, ale tylko dlatego, że mocno wiało. Dyrektor Lasów Państwowych rozwiał wszelkie wątpliwości.

Prognoza pogody na czwartek 21 września

W czwartek na południu, wschodzie i w centrum kraju pochmurno z opadami deszczu. W Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, wschodnim Mazowszu i Podlasiu opady do 20-40 mm, możliwe burze. Na pozostałym obszarze kraju, zachmurzenie umiarkowane i duże, z przelotnymi opadami deszczu do 1-5 mm. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na wschodzie i 15 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 18 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni i północny, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach na wschodzie i południu do 60 km/h. W nocy z czwartku na piątek na południu i wschodzie kraju opady deszczu do 10-40 mm.

Ruszył proces rodziny zmuszającej do niewolniczej pracy

Zmuszali do niewolniczej pracy bezdomnych w gospodarstwie w Annowie. Wojciech i Maria H. wraz z 40-letnim synem Patrykiem stanęli przed sądem - dziś ruszył ich proces. Przetrzymywali i znęcaniem zmuszali do pracy mężczyzn w trudnej sytuacji życiowej. Sprawa wyszła na jaw, gdy jedna z ofiar próbowała popełnić samobójstwo. Cała rodzina odpowie za znęcanie się. Patryk H. również za nielegalne posiadanie broni.

Zatrzymać krążenie, by uratować życie. "Narodziłam się na nowo"

- Musiałam umrzeć, by narodzić się na nowo - tak mówi pani Aneta, której podczas operacji usunięcia tętniaka wewnątrzczaszkowego lekarze trzykrotnie zatrzymali krążenie. Nową w Polsce metodę zastosował zespół chirurgów i anestezjologów z wojewódzkiego szpitala specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Operację wykonano w kwietniu, ale by mówić o jej powodzeniu, 32-letnia kobieta przez kilka miesięcy musiała być pod kontrolą lekarzy.

Modelka w wannie wyjaśnia zasady głosowania. Tak Niemcy walczą o frekwencję

Modelka leżąca w wannie i wyjaśniająca zasady głosowania oraz aplikacja, która podpowiada na kogo oddać głos - to tylko niektóre z pomysłów na to, jak zachęcić do głosowania w Niemczech. Już w niedziele wybory do Bundestagu. Wszyscy walczą o głosy i frekwencję. Bo kiedy prawie pewne jest kto wygra, często niektórzy chcą zostać w domu. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Problemy Ryanaira. "Pilotów jest za mało"

Jest globalna licytacja, kto zapłaci pilotom więcej - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS kapitan Oskar Maliszewski, dyrektor operacji lotniczych w firmie Jet Store. - Zasadniczy kłopot polega na tym, że tych pilotów jest za mało. Należy pamiętać, że ruch lotniczy się bardzo dynamicznie zwiększa. Przez ostatnie 10 lat o 50 procent. Z ekspertyz wynika, że sam Ryanair dynamicznie się rozwijał. Rok rocznie o 20 procent więcej osób przewoził. A wszystko wskazuje na to, że nie zwiększał ilości pilotów - zauważył z kolei Zbigniew Roman, adwokat. Goście programu rozmawiali o problemach jednego z największych przewoźników w Europie - linii lotniczych Ryanair.

Piłka: reparacje służą Kaczyńskiemu do mobilizacji elektoratu

Oczywiste jest, że tych reparacji nie było i Polska ma moralne prawo do tych reparacji. Ale jeżeli by się to poważnie traktowało, to trzeba by było to robić w zupełnie inny sposób - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej. - Mam takie wrażenie, że kwestia reparacji bardziej Jarosławowi Kaczyńskiemu służy do mobilizacji elektoratu wewnątrz - dodał. Zgodził się z nim Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO. Dodał jednak, że jego zdaniem problemem znacznie poważniejszym jest stanowisko Kaczyńskiego w sprawie Unii Europejskiej. - Jarosław Kaczyński chce ograniczyć udział Polski w Unii Europejskiej, dlatego że Unia Europejska dla niego jest przeszkodą, a nie szansą - stwierdził.

Raport: propaganda dżihadystów w sieci zagraża Wielkiej Brytanii

Brytyjczycy mają się czego obawiać. Powodem tego jest nie tylko kolejny zamach, do którego doszło w londyńskim metrze. Okazuje się, że Wielka Brytania jest tym europejskim krajem, w którym informacje poświęcone dżihadowi wyszukiwane są w internecie najczęściej.

Prezes Gersdorf dla "Faktów" TVN: obecność u prezydenta była błędem

- To był błąd - mówi "Faktom" Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego o swojej obecności na zaprzysiężeniu przez prezydenta Justyna Piskorskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Fala krytyki spadła na Małgorzatę Gersdorf, bo Piskorski to tak zwany sędzia dubler. Zajmuje stanowisko, które powinien zajmować - zdaniem Trybunału - inny sędzia.

Rząd przyjął projekt zmian w sprawie obrony koniecznej

Przestępca ma się bać, bo zaatakowany we własnym domu, czy mieszkaniu może się bronić. I nawet jeśli przekroczy granice obrony koniecznej, to nie zostanie ukarany. Rząd przyjął - kontrowersyjny dla części prawników - projekt zmian w prawie.

Prognoza pogody na środę 20 września

W środę na wschodzie pochmurno z deszczem do 10 mm. Poza tym zachmurzenie zmienne. Na krańcach zachodnich po południu możliwy słaby, przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 13 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 19 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. Ciśnienie spada, w południe 1003 hPa.

Manewry Zapad'17? Estoński żołnierz: to nic dla nas nie zmienia

Jesteśmy przyzwyczajeni do rosyjskich manewrów i trenujemy jak co dzień - tak o ćwiczeniach Zapad'17 mówią estońscy żołnierze. Na rosyjsko-białoruskie ćwiczenia z większym niepokojem i uwagą patrzą kraje bałtyckie. Oficjalne zakończenie wojskowych ćwiczeń zaplanowano na środę.

Aktywiści kontra strażnicy. Protestom w Puszczy przyjrzy się prokuratura

Nowe postępowanie w sprawie Puszczy. Tym razem nie chodzi o wycinkę drzew, a o ich obrońców. Aktywiści nagrywają i zgłaszają - brutalne ich zdaniem - interwencje Straży Leśnej. Strażnicy twierdzą, że to aktywiści łamią prawo. Teraz sytuację pod lupę bierze prokuratura w Hajnówce i w ciągu miesiąca zadecyduje, czy rozpocznie śledztwo.