"Masz Gowina, masz problem". Jak wygląda rola wicepremiera w koalicji?

20.09.2017 | "Masz Gowina, masz problem". Jak wygląda rola wicepremiera w koalicji?
20.09.2017 | "Masz Gowina, masz problem". Jak wygląda rola wicepremiera w koalicji?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
20.09.2017 | "Masz Gowina, masz problem". Jak wygląda rola wicepremiera w koalicji?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Klub parlamentarny PiS jest od środy większy. Tylko o dwie posłanki, ale gdy PiS większość ma minimalną, liczy się każdy głos. Prezes Jarosław Kaczyński chciałby uniezależnić się od poparcia Jarosława Gowina i jego posłów, bo wicepremier czasem pokazuje niezależność.

- Jestem w świetnych relacjach z prezesem Kaczyńskim. Rozmawialiśmy wczoraj i dzisiaj. Wyjaśniliśmy sobie to nieporozumienie komunikacyjne - powiedział Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Brak wspólnego głosu w koalicji

Wicepremier ogłaszał w Krakowie sukces. Przedstawiał założenia ustawy o szkolnictwie wyższym, ale w tym czasie, z Warszawy popłynął głos najważniejszych ludzi Prawa i Sprawiedliwości.

- Nie znam tego projektu. Rząd się nim jeszcze nie zajmował - powiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. - Słyszałem, a niekoniecznie wiem czy to jest rzeczywiście w ustawie, bo są tam elementy, które są dla nas nie do przyjęcia - mówił Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS. - Pan minister Gowin doskonale wie, że pan prezes wyraził zastrzeżenia co do niektórych propozycji o których rozmawiali - podkreśliła Beata Mazurek, rzecznik PiS. - Sytuacja jest dynamiczna, tak bym powiedział, ale koalicja na pewnie się nie rozsypie z powodu projektu jakiś ustaw, nie przesadzajmy - powiedział Adam Lipiński, wiceprezes partii.

Opozycja, która nie najgorzej ocenia zmiany proponowane przez Jarosława Gowina, nie pozostawia złudzeń, jak widzi jego szanse w sporze z partią Jarosława Kaczyńskiego. W środę klub PiS-u powiększył się o dwie posłanki Republikanów, które anonsował ten sam Ryszard Terlecki, który jeszcze poprzedniego dnia krytykował Jarosława Gowina.

- To zbliżenie pomiędzy panem wicepremierem Gowinem a prezydentem kłuje w oczy prezesa Kaczyńskiego, czy też osoby wokół niego lub inne koterie. Musiał dostać po rękach i wskazano mu miejsce w szeregu - ocenił Paweł Rabiej z Nowoczesnej. - Warto stać po stronie wartości i wtedy wszystkie te bolączki dotyczące kręgosłupa miną - radził Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

"Masz Gowina, masz problem"

Rozważania opozycji na temat kręgosłupa Jarosława Gowina zaczęły się, gdy tuż przed wyborami premier Beata Szydło obiecywała, że będzie ministrem obrony. Gdy okazało się, że nie będzie, nie protestował.

Jak sam mówi, wyrażał także sprzeciw, gdy PiS przegłosowało ustawy o sądach. Gowin także głosował za, ale się nie cieszył. - To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego, tylko wściekłego. Ja byłem wściekły, że popełniliśmy taki błąd - mówił 25 sierpnia wicepremier.

- Jarosław Gowin, jak rozumiem, kręgosłup zostawił w Platformie Obywatelskiej. Poszedł do Prawa i Sprawiedliwości bardzo plastyczny i w rękach rzeźbiarza Jarosława Kaczyńskiego bardzo dobrze się układa - powiedział Adam Szłapka z Nowoczesnej. - Różnie mówią o tym kręgosłupie. Ale na poważnie to nie jest żadna niepodległość. To jest stara zasada, znana też w Platformie. Masz Gowina, masz problem - skomentował Sławomir Neumann z PO.

- Pan prezes Kaczyński kiedyś pisał doktorat właśnie na temat systemów szkolnictwa wyższego. Był bardzo wnikliwym rozmówcą. Oczywiście, tak jak ja, jak każdy tutaj, na tym kongresie, miał też swoje uwagi - zaznaczył wicepremier.

Jeszcze trzy lata temu, Jarosław Gowin mówił o socjalistycznym programie gospodarczym PiS. Obecnie już nie mówi.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS