Najnowsze

Najnowsze

Ruszyły wakacyjne kontrole drogowe. Nie wszystkie mają pozytywny rezultat

Początek wakacji oznacza start wzmożonych kontroli drogowych. Kilka tysięcy policjantów i inspektorów wyjechało na polskie drogi, żeby mieć pewność, że urlopowicze bezpiecznie dojadą do celu. Sprawdzają trzeźwość kierowców, przestrzeganie przez nich czasu pracy, jak również, a może przede wszystkim, stan techniczny autokarów, którymi podróżują dzieci. Nie wszystkie pojazdy przeszły kontrole i zamiast w trasę, pojechały do serwisu.

Jurek: Polska powinna wykazać dobrą wolę w sprawie uchodźców

Polska, sprzeciwiając się uzurpacji władzy ze strony Komisji Europejskiej, powinna pokazywać swoją dobrą wolę i prowadzić politykę solidarności. O to od dwóch lat apelowaliśmy - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS europoseł Marek Jurek (Prawica RP). - Jest projekt korytarzy humanitarnych proponowany przez Episkopat, który od dawna powinien być realizowany - dodał. Jurek podkreślił jednocześnie, że - w jego przekonaniu - mechanizm relokacji uchodźców proponowany przez Komisję Europejską "nie ma nic wspólnego z solidarnością".

Olechowski: Grupa Wyszehradzka się sypie

Przy okazji wystąpień polskiego rządu w kontrze do niemieckiego stanowiska jesteśmy osamotnieni. Grupa Wyszehradzka się sypie - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ Andrzej Olechowski. Jego zdaniem Czechy, Słowacja i Węgry naturalnie skłaniają się ku kontaktom z Niemcami. - Ludzie, którzy chcą się wzbogacić, starają się trzymać z bogatymi - podkreślił.

Sędzia zawiesił proces wytoczony Trybunałowi Konstytucyjnemu. Czeka na rozstrzygnięcie w sprawie wyboru prezes

Coraz większy chaos prawny po zmianach w Trybunale Konstytucyjnym. Warszawski sąd rejonowy zawiesił proces wytoczony Trybunałowi, bo nie jest pewien, czy osoba wyznaczona przez obecną prezes Julię Przyłębską może reprezentować TK. Proces został zawieszony do czasu, aż Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy jej wybór na prezesa Trybunału przebiegł zgodnie z prawem. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zarzuca sędziemu polityczną stronniczość.

Kolejni policjanci, którzy brali udział w zatrzymaniu Igora Stachowiaka, zwolnieni

Kolejnych czterech policjantów zostało zwolnionych ze służby po ujawnieniu przez "Fakty" TVN nagrania, na którym widać jak był traktowany zatrzymany we Wrocławiu Igor Stachowiak. Po roku śledztwa postępowania dyscyplinarne ruszyły z miejsca. I są kolejne - dotyczą tych, którzy mogli sprawę tuszować. Więcej można byłoby się dowiedzieć z dokumentów, których policja nie ujawnia.

Wielki pożar ciężarówek po kolizji na A2

Ciężarówki w ogniu na A2. W wyniku wypadku doszło do spektakularnego pożaru, który zablokował autostradę w pobliżu Woli Szydłowieckiej (woj. łódzkie). Kierowcy byli trzeźwi, nic im się nie stało. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt24.

Prognoza pogody na sobotę 24 czerwca

W sobotę opady deszczu. Tylko w południowej części kraju na ogół pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 17 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 27 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, zachodni.

Co z Przystankiem Woodstock? Błaszczak: decyzję podejmie burmistrz

Od ponad 20 lat hasło "miłość, przyjaźń i muzyka" rozbrzmiewa na letnim Przystanku Woodstock. Decyzja w sprawie 23. edycja imprezy, której start jest zaplanowana na początek sierpnia, jest w rękach burmistrza Kostrzyna nad Odrą, bo to jego opinia zadecyduje, czy impreza dojdzie do skutku.

Trwa obława po napadzie i strzelaninie. "Mężczyzna może znajdować się w zupełnie innym miejscu"

Nie ustają poszukiwania włamywacza i uczestnika strzelaniny, do której doszło w Baranowicach na Dolnym Śląsku w nocy z wtorku na środę. Napastnicy najpierw okradli stację paliw, później doszło do wymiany ognia z policją. Jeden z napastników zginął, a ranny w szyję policjant trafił do szpitala. Policja ostrzega, że mężczyzna może być uzbrojony i niebezpieczny. We Wrocławiu powołano specjalną grupę, która prowadzi działania operacyjne.

Burmistrz londyńskiego City: chciałbym, żeby Polacy zostali na Wyspach

Co z Polakami po Brexicie? Reporter "Faktów" TVN Maciej Woroch rozmawiał z burmistrzem i zarządcą londyńskiego City Andrew Parmleyem między innymi o przyszłości naszych rodaków na Wyspach. Parmley przylatuje do Polski w przyszłym tygodniu rozmawiać o biznesie i zapewniać, że londyńskie City nie odpłynie daleko od Europy.

Pomagają dzieciom, dorosłym i osobom starszym. Alpaki to świetni terapeuci

Mają wielkie oczy, przepiękne futro i wyjątkową zdolność do rozkochiwania w sobie ludzi. Spotkanie z alpakami grozi miłością od pierwszego wejrzenia. Te wyjątkowe zwierzęta nie tylko budzą sympatię, ale są też doskonałymi terapeutami. Rehabilitują, zmniejszają stres, pomagają chorym i niepełnosprawnym dzieciom. Czym jest i jak działa alpakoterapia sprawdzała reporterka TVN24.

Girzyński: nie produkujmy problemu, który wyprodukowała połowa Europy

- Jarosław Kaczyński zagrał w kampanii faszystowskim językiem o imigrantach roznoszących zarazki - ocenił Cezary Michalski z tygodnika "Newsweek" w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS, mówiąc o decyzji rządu o nieprzyjmowaniu uchodźców. Zdaniem Michalskiego o postawie PiS zdecydował prosty rachunek, w którym "każde dziecko z Aleppo przyjęte przez Polskę, jak o to prosił Kościół, to minus 10-20 tysięcy głosów prawicowych". - Jak my chcemy, by w Polsce było dobrze i bezpiecznie, to nie produkujmy problemu, który wyprodukowała połowa Europy - powiedział dr Zbigniew Girzyński, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zdaniem Polska powinna być nieustępliwa i nie przyjmować uchodźców.

"Polska nie jest traktowana jako kraj, którego słowa należy brać poważnie"

- Pani premier ma rację, w moim przekonaniu, ponieważ polityk musi myśleć w kategoriach perspektywicznych jeśli chodzi o bezpieczeństwo obywateli - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, odnosząc się do słów premier Beaty Szydło, która wzywała, by opozycja przestała używać nieszczęścia ludzi do rozgrywania bieżącej polityki. Jak dodał, opozycja ma "pewnego rodzaju alergię" jeśli chodzi o wystąpienie pani premier w Oświęcimiu. - Co pani premier lub przedstawiciel PiS powie, natychmiast zostaje odbierane w sposób intencjonalny. Jest to daleko idące uprzedzenie tak zwanej "betonowej opozycji" - uważa politolog. - Odpowiedzialnością polityka jest to, że kiedy używa słów w pewnych kontekście i w pewnym miejscu, to musi myśleć o tym, jakie one mają znaczenie. Mam wrażenie, patrząc na wypowiedzi pani premier i politykę międzynarodową polskiego rządu, że takiego myślenia nie ma - powiedział z kolei Adrian Zandberg z Partii Razem. Jako inny przykład podał ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, którego "donkiszoteria" w relacjach międzynarodowych jest "przysłowiowa". - Polska nie jest traktowana jako kraj, którego słowa należy brać poważnie - dodał.

Rzecznik Praw Obywatelskich przeprasza za swoje słowa o Holokauście

Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, przeprosił i wyraził ubolewanie w związku ze swoją wypowiedzią, że naród polski współuczestniczył w Holokauście. Wyjaśnił, że chodziło mu o "indywidualne osoby" współuczestniczące w tej zbrodni. Temat został poruszony w środę w TVP Info, w związku z publikacją niemieckiej gazety "Frankfurter Rundschau", w której skrytykowano wypowiedź premier Beaty Szydło. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, podczas obchodów przypadającego 14 czerwca Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych, szefowa rządu powiedziała, że "Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby chronić swoich obywateli".

Sprawa Puszczy Białowieskiej w prokuraturze. "Cała Polska jest pełna trocin, tylko tu nie chcecie o tym rozmawiać"

Minister Jan Szyszko zawiadamia prokuraturę o bezprawnym wpisaniu Puszczy Białowieskiej na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Szef resortu środowiska zjawia się w Puszczy i mówi, że obecność na tej liście uniemożliwia prowadzenie działalności przez człowieka. Poseł PO, Sławomir Nitras, przyniósł do Sejmu worek trocin i przekonywał z mównicy, że "cała Polska jest ich pełna".

Nie żyje 5-letni chłopiec. Utopił się w studzience kanalizacyjnej bez pokrywy

5-letni chłopiec utonął w studzience kanalizacyjnej znajdującej się obok placu zabaw. Studzienka nie była zabezpieczona, bo najprawdopodobniej złomiarze ukradli pokrywę. W ten sposób pozostawiono betonowe dziury pełne wody. Pojawia się pytanie, czy osoby, które kradną i skupują taki złom oraz ci, którzy są odpowiedzialni za kontrole studzienek, odpowiedzą za śmierć dziecka?

Prognoza pogody na piątek 23 czerwca

W piątek pochmurno z przejaśnieniami. W województwach zachodnich przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze stopniowo odsuwające się na wschód burze (w Małopolsce, na Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpaciu gwałtowne burze z 10-30 mm opadu i porywami wiatru do 90 km/h i gradem). Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 25 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie spada, w południe 992 hPa.

Uciekła z płonącego domu w Mosulu i straciła kontakt z rodziną. Historia Ameery

Ameera to kobieta przebywająca w obozie dla uchodźców w Iraku, która rozpaczliwie szuka swoich krewnych. Straciła kontakt z najbliższymi po pożarze jej domu w Mosulu. Każdego dnia siada nad kartką papieru i spisuje wspomnienia z nadzieją, że odnajdzie swoje dzieci. Kobieta nie ma żadnej pamiątki po nich, nawet zdjęć. Zapiski pomagają jej podtrzymać pamięć o najbliższych.

W wielu miejscach w kraju brakuje krwi, zwłaszcza grupy 0 Rh-

Centra krwiodawstwa od lat zmagają się z problemem mniejszej liczby dawców w wakacje, gdy krwi potrzeba najwięcej. W krytycznych sytuacjach trzeba nawet odwoływać planowe zabiegi operacyjne. Szczególnie brakuje krwi grupy 0 Rh-. Jest to tzw. grupa uniwersalna, którą można podać każdemu pacjentowi. Lekarze przypominają, ze krew nie tylko ratuje życie, ale także leczy.