Najnowsze

Najnowsze

Prof. Dziak: Korea Północna jest na dobrej drodze, by być zagrożeniem globalnym

- Tego do końca nie wiemy, bo nie ma jednoznacznych ekspertyz w tej sprawie, ale faktem pozostaje, że ta ostatnia próba była naprawdę gigantyczna - powiedział prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN, mówiąc o Korei Północnej i jej możliwości posiadania bomby wodorowej. - (Korea Północna - przyp. red.) jest na dobrej drodze, żeby być zagrożeniem globalnym - dodał. Prof. Dziak wierzy, że Korea może być jeszcze większym zagrożeniem wtedy, kiedy zacznie sprzedawać swoich technologii innym krajom, określanym jako "zbójeckie", a nawet organizacjom terrorystycznym. - Znając historie kontaktów Korei Północnej z ruchami ekstremistycznymi, takimi jak Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, Czarny Wrzesień, Hezbollah czy Hamas, kto nam zagwarantuje, że w pewnym oni momencie nie przekażą tego? - zastanawiał się komentator TVN24 BiS.

Bomba wodorowa może być nawet 1000 razy silniejsza od atomowej

Bomba wodorowa nigdy nie została użyta podczas wojny. Atomową Stany Zjednoczone zrzuciły na Nagasaki i Hiroszimę w 1945 roku, zabijając ponad 200 tysięcy ludzi. Bomba wodorowa, zwana również termojądrową, może być nawet 1000 razy silniejsza. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Wielka Brytania to jest Wieża Babel terrorystów"

- Na szczęście w tym przypadku nikt nie zginął, najprawdopodobniej nie był to atak profesjonalnie przeprowadzony, bo niestety, pewnie musielibyśmy się liczyć z większą liczbą ofiar - powiedziała dr Katarzyna Maniszewska z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS, mówiąc o zamachu, który został przeprowadzony w piątek w pociągu londyńskiego metra. - Oczywiście, że najtrudniej jest walczyć z takimi terrorystami, którzy radykalizują się samodzielnie, którzy działają w pojedynkę, bądź w bardzo małych grupach. Oczywiście, że to jest duże wyzwanie dla służb, ale w moim przekonaniu Europa cały czas radzi sobie z tym zjawiskiem w miarę dobrze - dodaje dr Maniszewska. - Zgadzam się, że zamachów terrorystycznych jest wbrew pozorom coraz mniej, a nie coraz więcej więcej i coraz więcej jest przypadków zapobieżenia tym zamachom na obszarze całej Unii Europejskiej - powiedział Piotr Niemczyk, ekspert do spraw bezpieczeństwa, były dyrektor Biura Analiz i Informacji w UOP. - Wielka Brytania jest krajem, w którym jest najwięcej przestępstw z użyciem przemocy i to jest Wieża Babel terrorystów - podkreślił Niemczyk, wyliczając, że sprawcami zamachów byli tam nie tylko radykalni islamiści, ale również anarchiści, Irlandczycy, skrajna prawica i różnego rodzaju separatyści.

Sprzeczne zdania wicepremiera Glińskiego na temat kampanii billboardowej

Opozycja mówi o wielkiej aferze, a PiS wciąż nie ma nawet jednej, wspólnej wersji, czy kampania za miliony jest na zlecenie rządu, czy nie. Mowa o akcji informacyjnej "Sprawiedliwe sądy", która ma uzasadniać reformę sądownictwa i jest finansowana przez Polską Fundację Narodową. Wicepremier Piotr Gliński w czwartek w Sejmie zapewniał, że to nie kampania rządowa, w piątek sam sobie zaprzeczył.

Ma powstać komisja śledcza do spraw wyłudzeń podatku VAT

To sprawa dla prokuratorów, ale politycy też chcą się nią zająć. W Sejmie ma powstać komisja śledcza, która zbada sprawę wyłudzeń podatku VAT w ostatnich latach. W wyścigu o to, kto pierwszy złoży wniosek o jej powołanie, prowadzi klub Kukiz'15. PiS jest w tyle, bo niedawno komisji nie chciało.

Selena Gomez po przeszczepie nerki od przyjaciółki. "To najlepsza opcja"

Nieoczekiwanie przestała grać i koncertować - już wiemy dlaczego. Selena Gomez popularna nie tylko w USA aktorka i piosenkarka miała latem przeszczep nerki. W piątek pokazała w internecie wzruszające zdjęcie. Transplantolodzy też się cieszą, bo to pokazuje, że przeszczep od żywego dawcy to najlepsza opcja.

Prognoza pogody na sobotę 16 września

W sobotę na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Mazurach pogodnie. Poza tym opady deszczu. Temperatura maksymalna w dzień od 16 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 20 stopni Celsjusza na Rzeszowszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy.

Koparki w Parku Reagana w Gdańsku. Dalszy ciąg poszukiwań Iwony Wieczorek

Był już georadar i psy tropiące. Teraz policjanci mają wskazać kilkanaście lokalizacji, które będą sprawdzone z użyciem małej koparki. Rusza kolejny etap poszukiwań Iwony Wieczorek. 19-letnia wówczas dziewczyna zaginęła siedem lat temu. Wracała z imprezy w Sopocie. Po raz ostatni miejski monitoring zarejestrował ją w okolicy Parku Reagana w Gdańsku i to na tym miejscu ponownie koncentrują się śledczy.

Justyn Piskorski wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Justyn Piskorski został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Był kandydatem PiS i przeszedł głosami tej partii. Politycy PO, Nowoczesnej, PSL i Unii Europejskich Demokratów, w geście protestu nie głosowali. Sprzeciwiają się poglądom kandydata oraz obsadzaniu w Trybunale miejsc już zajętych.

"Nie da się zrekompensować tego, co zostało utracone"

Nie da się zrekompensować tego, co zostało utracone. Przede wszystkim ludzi, którzy zginęli - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Andrzej Paczkowski z Polskiej Akademii Nauk. Zdaniem historyka podnoszenie tematu reparacji mogłoby wpłynąć między innymi na kwestię przesunięcia polskich granic. Prof. Paczkowski dodał, że międzynarodowe umowy zawarte w czasie, gdy Polska była już wolnym krajem, "wyznaczają pewien kierunek". Według Paczkowskiego "proces rozliczania II wojny światowej dobiegł końca dawno temu", a teraz należy "nie eksploatować dawnych konfliktów, ponieważ ważne jest teraz, żebyśmy się znów nie zaczęli bić".

Manewry Zapad'17 w liczbach

Według Kremla w ćwiczeniach bierze udział 12 tysięcy 700 wojskowych, w tym 3 tysiące rosyjskich żołnierzy. Będą mieli do dyspozycji 700 jednostek ciężkiego sprzętu. Między innymi ten najnowszy zakup rosyjskiej armii - czołg T-90. Łącznie w poligony wyjedzie 250 czołgów i 200 jednostek ciężkiej artylerii. Oto manewry Zapad'17 w liczbach. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Złamałam prawo, proszę mnie aresztować". Internet oszalał na punkcie policjantów pomagających po przejściu Irmy

Chcemy pokazać Państwu trzech policjantów, którzy biorą udział w wielkim sprzątaniu po Irmie. Dlaczego? Bo wyglądają i do zdjęć pozują jak prawdziwi modele. Ich zdjęcia z oficjalnego profilu komisariatu w Gainesville robią w internecie furorę - zdobyły już tysiące polubień i pełnych zachwytu komentarzy. Jedna z internautek napisała nawet, że jeśli policjanci wydrukują kalendarz ze swoimi zdjęciami, to za pieniądze uzyskane z jego sprzedaży spokojnie będzie można odbudować zniszczone huraganami Teksas i Florydę. W sprawie interweniować musiała nawet policja w Gainesville, która poprosiła, by "nie dzwonić pod numer alarmowy, by prosić o wysłanie tej grupy do zdarzenia". Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali na Malcie o reparacjach

Polsko-niemieckie rozmowy o reparacjach na szczycie i w ramach szczytu. Chodzi o spotkanie 12 europejskich przywódców na Malcie. Jest na nim prezydent Andrzej Duda. Jest też prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. To było pierwsze spotkanie obu przywódców od momentu, w którym PiS podniósł kwestię reparacji wojennych. I już wiemy, że ten temat w rozmowie obu prezydentów został poruszony. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.