Najnowsze

Najnowsze

"New York Times": w Polsce wciąż są pracownicy z Korei Północnej

W Polsce zatrudnionych jest nawet 450 Koreańczyków z Północy. Dostają głodowe pensje, bo większość ich dochodów zabierają pracownicy koreańskich służb specjalnych, którzy na co dzień ich pilnują. W zeszłym roku Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała rezolucje nakazujące zakaz wydawania nowych zezwoleń na pracę i pobyt czasowy pracownikom z Korei Północnej. Pytanie, dlaczego w 2017 roku Polska wydała ich blisko 200.

Prof. Dziak: północnokoreański robotnik zarabia w Polsce 350 dolarów, ale dostaje 50

- Korea Północna by chciała, by w Polsce pracowało 4 tysiące Koreańczyków. To wielki sukces, że pracuje tylko 450 - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Waldemar Dziak z Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN. - Robotnik zarabia 350 dolarów, ale dostaje 50. 300 dolarów odbiera pracownik ambasady i to idzie na specjalny fundusz kierownictwa politycznego. Domniemamy, że z niego trafiają środki także na rozwój programu nuklearnego i rakietowego - mówił. Dlaczego w ogóle Koreańczycy z Północy pracują w Polsce? - Na moim miejscu powinien siedzieć ktoś z MSZ i to on powinien odpowiedzieć. Ale nie odpowiedziałby - stwierdził prof. Dziak.

"Gdyby nie sytuacja finansowa firmy, skandalu z Weinsteinem by nie było"

- Harvey Weinstein jest jednym z ludzi, którzy odnieśli sukces w kinie komercyjnym i artystycznym. On uważał się za boga i tak go ludzie traktowali. Stworzył kariery aktorów. Gdyby nie sytuacja finansowa firmy braci Weinstein, skandalu by nie było. To straszne - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz Robert Kozyra, komentując skandal z molestowaniem seksualnym w Hollywood. Jak podkreślił, Stany Zjednoczone dojrzały do tego, by mówić głośno o tym problemie. - Już teraz producenci filmowi zmieniają kontrakty swoim gwiazdom po przypadku Kevina Spacey'ego - mówił Kozyra.

Rowery miejskie podbiły serca. Ten sezon był rekordowy

Miejskie rowery okazały się strzałem w dziesiątkę. Ich wypożyczenia idą w tysiące, przejechane kilometry - w miliony. Miasta wyliczają korzyści, firmy liczą zyski, a rowerzyści spalone kalorie. A w Krakowie jeździć można nawet zimą.

Prognoza pogody na środę 3 stycznia

W środę zachmurzenie duże z przejaśnieniami na wschodzie. Przemieszczające się z zachodu na wschód opady deszczu do 5-15 mm, na północy i wschodzie również deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 5 stopni Celsjusza w centrum kraju do 9 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr z kierunków południowych, umiarkowany i dość silny, w porywach do 60-80 km/h, w górach powyżej 100 km/h.

Kilkumiesięczna Tosia potrzebuje pomocy. Wykryto u niej neuroblastomę

W listopadzie u dziewczynki wykryto neuroblastomę - nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek nerwowych. Niewykluczone, że będzie potrzebowała kosztownego leczenia. Zebrać trzeba ponad milion złotych. W zbiórkę pieniędzy już zaangażowali się między innymi Jarosław Bieniuk i były bramkarz Lechii - Mateusz Bąk.

Prezydent Gdańska spotkał się z rodziną Dzieżyców

Poruszająca historia państwa Dzieżyców. Wreszcie ze szczęśliwym zakończeniem, na które wielodzietna rodzina musiała czekać ponad rok. Wyjechali z Ukrainy, teraz mieszkają w Gdańsku. Problemy zaczęły się od wystawionej z błędem Karty Polaka dla ojca rodziny Pana Eugeniusza. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska spotkał się we wtorek z państwem Dzieżyc, by omówić szczegóły pomocy.

Coraz trudniejsza sytuacja w polskich szpitalach

Brakuje lekarzy, coraz większa za to frustracja pacjentów. Kolejni lekarze wypowiadają klauzule opt-out. W skali kraju to już prawie 5 tysięcy. W przychodniach i na SOR-ach bardzo duże kolejki. Dyrektorzy placówek ostrzegają, że jest źle, a może być jeszcze gorzej. Czy jest szansa na porozumienie lekarzy z rządem?

Referendum, wybory, spór z Unią. 2018 rok w polityce będzie gorący

Przed nami rok szczególny - mówił w noworocznym w orędziu prezydent. I rzeczywiście, 2018 rok zapowiada się gorąco: referendum w sprawie nowej konstytucji, wybory samorządowe i historyczna rocznica. Rok stulecia niepodległości zaczyna się jednak pełzającą rekonstrukcją rządu i sporem z Unią Europejską.

Nowy rok, stare problemy. Pacjenci zastali zamknięte szpitale

Szpitalne drzwi zamknięte na cztery spusty. W Rzeszowie nie było nocnej i świątecznej pomocy, nawet jak była potrzebna. Pacjenci zostali na lodzie i to nie przypadek. Według lekarzy rezydentów już prawie 5 tysięcy lekarzy przestało pracować ponad siły i ponad normy.

Prognoza pogody na wtorek 2 stycznia

We wtorek na zachodzie i południowym wschodzie Polski przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

W sklepach, w pracy, na drogach. Ważne zmiany w 2018 roku

Nowy rok - duże zmiany. Większa płaca minimalna, szersze miejsca parkingowe, koniec z darmowymi foliówkami. Łatwiej będzie się zameldować i zrobić przelew do ZUS-u, trudniej będzie młodym kierowcom. Część zmian życie ma ułatwić, ale niektóre mogą nam je utrudnić.

"Warto być tutaj". Rusza sylwestrowa zabawa z TVN

"Warszawa Stolicą Sylwestra" - pod takim hasłem na stołecznym placu Bankowym dziesiątki tysięcy osób powita nowy 2018 rok. Impreza organizowana przez telewizję TVN to przede wszystkim największe gwiazdy muzyki i wystrzałowa zabawa. Transmisja od 19:45 w TVN i na player.pl.

Najpierw adidasy, potem w szpilki. Wielkie przygotowania do Sylwestra

Są różne pomysły na zabawę i aktywne spędzanie Sylwestra. Polacy dzisiaj balują, skaczą i śpiewają, ale także jeżdżą, biegają, wspinają się. Nie wszyscy z resztą szaleją. Gdy jedni spalają kalorie, inni je spokojnie uzupełniają. Ale warto się dzisiaj ruszyć. To wyjątkowa noc. Druga taka dopiero za rok.

Prognoza pogody na Nowy Rok

Pogoda w Nowy Rok zapowiada się pochmurna z przejaśnieniami. Ponadto spodziewany jest przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Podlasiu do 10 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny. Okresami w porywach osiągnie do 60 km/h. Ciśnienie waha się i w poniedziałkowe południe wyniesie 992 hPa.