Iga Świątek zagra w ćwierćfinale turnieju Roland Garros

Iga Świątek wywalczyła ćwierćfinał wielkoszlemowego turnieju Roland Garros. Po zaciętym pojedynku Polka może cieszyć się z 32. wygranego meczu z rzędu i z urodzinowego prezentu, jaki sama sobie sprawiła. 31 maja Iga kończy 21 lat. O półfinał pierwsza rakieta świata powalczy już 1 czerwca.

Służby rozbiły gang, który oszukał tysiące osób. Zatrzymani usłyszeli 400 zarzutów

To był przestępczy biznes na dużą skalę. I finansową, i jeśli chodzi o zasięg. Przestępcy działali w kilkudziesięciu klubach nocnych - w kilkunastu miastach. Poszkodowani liczeni są w tysiącach. Rozboje, oszustwa, wyłudzanie pieniędzy. Gang ma na koncie szeroki wachlarz działań na szkodę klientów. Wystarczy powiedzieć, że zatrzymane 22 osoby usłyszały 400 zarzutów.

Uczestnicy tak zwanych urodzin Hitlera skazani na kary w zawieszeniu

Sąd nie miał wątpliwości - to było publiczne propagowanie nazizmu, a nie prywatna impreza i nie ma dla tego typu zachowań żadnej taryfy ulgowej. Jest kara za obchody "urodzin Hitlera". Rok w zawieszeniu na trzy lata dla głównego organizatora. Dla pozostałej piątki oskarżonych - też uznanych za winnych - nieco niższe kary pozbawienia wolności, ale też w zawieszeniu. To, co działo się w lesie pod Wodzisławiem Śląskim pięć lat temu, nagrali i ujawnili dziennikarze "Superwizjera" TVN. Śledztwo ruszyło po emisji reportażu.

Co z unijnymi milionami dla Polski? PiS mówi o sukcesie, opozycja jest sceptyczna

Polsce w tej chwili bardzo by się przydały pieniądze z Brukseli. Rząd przekonuje, że zgoda na KPO jest przesądzona, że w czwartek ogłosi to w Warszawie Ursula von der Leyen, i że w ślad za tym popłynie do nas unijne wsparcie. Nie jest przesądzone ani to odblokowanie środków, ani to - w jakim kształcie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wyjdzie z Senatu. Opozycja od początku mówi o pozorowanych zmianach i jedynie pudrowaniu rzeczywistości, która w wymiarze sprawiedliwości daleko odbiega od unijnych standardów.

GUS: inflacja w maju wyniosła niemal 14 procent

Galopująca inflacja dotyczy nas wszystkich. W tej chwili wynosi ona niemal 14 procent. Dokładnie 13,9 procenta - jak podaje GUS. To cios w finanse Polaków. Czy zanim inflacja wyhamuje, coś może przynieść ulgę?

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. "Chcemy pokazać im, jak funkcjonuje normalny dom"

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w Polsce przypada 30 maja. Święto ma zwiększać świadomość tego, jak ważną rolę pełnią rodziny zastępcze. Eksperci przypominają, że rodzicielstwo zastępcze to nie to samo co adopcja. Jednak dodają, że im więcej chętnych dorosłych, odpowiedzialnych i przygotowanych do podjęcia wyzwania, tym lepiej dla tysięcy porzuconych dzieci.

Stowarzyszenia sędziowskie apelują do Komisji Europejskiej. Chodzi o wybór nowej KRS

Stowarzyszenia sędziowskie skierowały list do Komisji Europejskiej, w którym zaapelowały, by zaskarżyła do TSUE sprawę Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem sygnatariuszy organ jest źródłem innych problemów, między innymi z Izbą Dyscyplinarną SN. Jednocześnie Senat chce pilnie poprawić ustawę, która likwiduje Izbę, żeby zdążyć przed wizytą przewodniczącej Komisji Europejskiej w Polsce.

Zapadł prawomocny wyrok w sprawie Amber Gold

Jest prawomocny wyrok w sprawie jednej z najsłynniejszych afer finansowych w najnowszej historii Polski. Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok 15 lat więzienia dla twórcy Amber Gold - Marcina P. Wyrok jego żony Katarzyny P. został skrócony o rok, co oznacza, że kobieta została skazana na 11 i pół roku więzienia.

Wyborcza mobilizacja? Lewica prezentuje nowy projekt, PiS zapowiada konwencję programową

Kampanii wyborczej nikt nie ogłaszał, a w partiach mobilizacja, jakby wybory parlamentarne miały odbyć się przed terminem. Lewica w sobotę we Włocławku zorganizowała konwencję programową, na której zaprezentowano pomysły dotyczące poprawienia sytuacji mieszkaniowej w Polsce. O problemach kredytobiorców mówi też Platforma Obywatelska i zaprasza do zapisów na drugą edycję Campusu Polska Przyszłości. Konwencję programową zapowiada też PiS.

W wypadku zginęły cztery osoby, w tym dwuletnie dziecko. Jest wyrok w sprawie kierowcy

Sąd Okręgowy w Kielcach w piątek utrzymał w mocy rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji w sprawie wypadku w Miedzianej Górze, do którego doszło w maju 2018 roku. Kierujący tirem Łukasz K. zderzył się z samochodem osobowym. W wypadku zginęły cztery osoby, w tym dwuletnie dziecko. Mężczyzna został skazany na rok pozbawienia wolności. Sąd uznał, że to kierująca samochodem osobowym kobieta zajechała drogę tirowi. Z kolei kierowca tira został ukarany za znaczne przekroczenie maksymalnej prędkości.

Projekt zmian w konstytucji skierowany do dalszych prac. "Większość opozycji jest przeciw"

Projekt zmian w konstytucji autorstwa Prawa i Sprawiedliwości trafił do dalszych prac w sejmowych komisjach. Chodzi między innymi o zmianę zapisów o limicie zadłużenia publicznego, a także umożliwienie wywłaszczenia rosyjskich oligarchów. Rząd twierdzi, że to konieczne działanie, opozycja jednak ma co do tego wątpliwości i wzywa obóz władzy, by przestrzegał konstytucji - a nie ją łamał, obchodził czy ignorował.

Co z czołgami dla Polski od Niemiec? Berlin odpowiada na zarzuty prezydenta Andrzeja Dudy

Pojawiają się pytania o nowoczesne Leopardy, które Polska miała otrzymać od Niemiec w ramach wymiany za sprzęt dla Ukrainy. Czołgów nie dostarczono, na co zwrócił uwagę prezydent Andrzej Duda w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Na zarzuty odpowiedział rzecznik rządu Olafa Scholza, który podkreślił, że "rząd jest nimi zdumiony", a Warszawa w tej sprawie otrzymała jasny komunikat.

Afera mailowa. Mateusz Morawiecki miał zgodzić się zakup respiratorów od handlarza bronią

Wyciekła kolejna korespondencja w ramach afery mailowej. Tym razem publikacja przynosi szczegóły transakcji z handlarzem bronią. Z maili wynika, że premier Mateusz Morawiecki wiedział i akceptował to, że dostawcą respiratorów zostanie Andrzej Izdebski, właściciel firmy handlującej bronią. Jako wiarygodnego kontrahenta, który dziś jest poszukiwany listem gończym, polecił go prezes KGHM Marcin Chludziński.

Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. Burzliwa dyskusja na sejmowej komisji

Opozycja domaga się dymisji Zbigniewa Ziobry, bo jej zdaniem to najdroższy i jednocześnie najgorszy minister sprawiedliwości w historii. Swojego lidera bronią posłowie Solidarnej Polski. W czwartek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała wniosek opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Głosowanie nad wnioskiem w Sejmie ma odbyć się w czwartek po południu.