Ceny gazu zaazotowanego w gminach pod Poznaniem wzrosły o 170 procent

Mieszkańcy podpoznańskich gmin nie zgadzają się na rekordowo wysokie podwyżki cen gazu, aż o 170 procent, i zbierają podpisy pod petycją. Wójtowie i burmistrzowie gmin również reagują - piszą pisma do instytucji odpowiedzialnych za politykę energetyczną. Mieszkańcy wykorzystują gaz do ogrzewania domów, dlatego jest to dla nich słona podwyżka.

Zbigniew Ziobro potwierdza: są projekty ustaw zmieniających ustrój sądownictwa

Sądy rejonowe zostaną zlikwidowane, staną się filiami sądów okręgowych. Kasacje nie będą rozpatrywane przez Sąd Najwyższy, tylko sądy regionalne. Sąd Najwyższy będzie tylko stać na straży jednolitości orzecznictwa. To zmiany zakreślone przez Jarosława Kaczyńskiego w wywiadzie. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro potwierdził, że "tego rodzaju projekty są gotowe".

Kryzys humanitarny w Afganistanie. "Będzie jeszcze gorzej"

95 procent mieszkańców Afganistanu nie jest w stanie wykarmić swoich rodzin. Coraz więcej ludzi żyje na ulicach. Organizacje humanitarne ostrzegają, że to dopiero początek. Bez natychmiastowej pomocy sytuacja będzie się pogarszać. Na skutek braku pieniędzy i żywności zamknięty może zostać jeden z sierocińców w Kabulu, który zapewnia schronienie ponad setce dzieci.

Wojciech Skrzypczak pobił dwa rekordy Polski i wsparł Fundację TVN

Były nauczyciel wf-u, sportowiec i rekordzista Polski w rzucaniu lotkami do tarczy w 12 godzin, Wojciech Skrzypczak, pobił właśnie kolejne dwa rekordy - w rzucaniu lotkami przez 12 i 24 godziny. Ale - jak sam mówi - nie tylko to było celem. Ważna była pomoc innym. Tym razem zebrane środki przekaże Fundacji TVN budującej Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Przez pandemię profilaktyka raka piersi zeszła na dalszy plan

Pandemia to nie tylko zachorowania i zgony na COVID-19. Pandemia to też koszmar dla chorych na raka. Profilaktyka nowotworowa zeszła na dalszy - nierzadko zabójczy plan. Z powodu pandemii w ubiegłym roku rozpoznano 20 procent mniej nowotworów. Nie dlatego, że ludzie przestali na nie chorować, a dlatego, że nie były one diagnozowane.

Atak nożownika w Oleśnicy. Nie żyje jedna osoba

Nie żyje kobieta ugodzona nożem na miejscowym przystanku w Oleśnicy. Była tam z mężem. Mężczyzna stanął w jej obronie, jest ranny. Wciąż przebywa w szpitalu - ma poderżnięte gardło. Nożownik został zatrzymany, przyznał się do ataku na małżeństwo. Twierdzi, że nie chciał nikogo zabić. Prokuratura postawiła mu zarzuty usiłowania zabójstwa oraz spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W związku ze śmiercią kobiety zarzuty będą modyfikowane.

Aktywista: w lasach na granicy jest co najmniej 700 osób

Polsko-białoruskie pograniczne jest niezmiennie orężem w polityczne walce - w najnowszej jej odsłonie pojawia się kwestia ogrodzenia, jakie chce postawić tam rząd. Na pierwszym planie jest jednak dramat ludzi - dorosłych i dzieci. Według jednego z aktywistów w lasach jest co najmniej siedemset osób.

Nie milkną pytania o debatę Kaczyński-Tusk

Kiedy odbędzie się debata Kaczyński-Tusk? Pytanie jest zasadne, bo przecież podstawowy warunek został spełniony. Donald Tusk - zgodnie z wolą Jarosława Kaczyńskiego - przeprosił. Czy do debaty dojdzie?

Holenderski parlament chce, żeby środki unijne dla Polski zostały zablokowane

Holenderski parlament zaapelował do rządu o podjęcie kroków zmierzających do zablokowania wypłaty unijnych funduszy dla Polski. Zdaniem holenderskich polityków zablokowanie funduszy miałoby wywrzeć nacisk na polski rząd, żeby nie dążyć do polexitu. O sytuacji w Polsce w przyszły wtorek będzie debatował Parlament Europejski. Premier Mateusz Morawiecki ma być gościem specjalnym na posiedzeniu.

Ceny wciąż rosną. Rząd nie rozważa obniżenia akcyzy na paliwo, będzie za to podwyżka akcyzy na alkohol

Ceny wciąż rosną. Podwyżki zaczynają się na stacjach paliw, kończą w sklepach i punktach usługowych. Jarosław Kaczyński stwierdził, że nie należy obniżać akcyzy na paliwo. Jednocześnie Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt znaczącego podniesienia akcyzy na alkohol, rozłożony na lata: o 10 procent w 2022 roku i o 5 procent w każdym kolejnym aż do 2027 roku.

Organizacje humanitarne apelują o dopuszczenie do strefy stanu wyjątkowego

Na teren stanu wyjątkowego nie mogą wejść wolontariusze i przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy są gotowi, żeby nieść pomoc humanitarną. Ograniczony dostęp ma też Polski Czerwony Krzyż, który może wejść tylko do placówek Straży Granicznej. Wolontariusze alarmują, że w przygranicznych lasach mogą być osoby, które wymagają pomocy. Dlatego apelują do rządu o dopuszczenie do strefy stanu wyjątkowego.

Trzech nastolatków uszkodziło karetkę. Naprawę wyceniono na niemal 40 tysięcy złotych

Trzech nastolatków zdewastowało karetkę, gdy ratownicy byli u pacjenta. Do zdarzenia doszło w minioną sobotę w Gutowcu koło Czerska. Młodzi mężczyźni skakali po dachu ambulansu. wyrządzili szkody o wartości prawie 40 tysięcy złotych - karetka będzie wyłączona z użytkowania co najmniej miesiąc. 17-latek i 18-latek usłyszeli już zarzuty zniszczenia mienia. 16-latek jako nieletni sprawca czynu karalnego odpowie przed sądem rodzinnym. Jego starsi koledzy mogą już jednak za przestępstwo zniszczenia mienia trafić na pięć lat do więzienia.

Warszawscy kierowcy autobusów uczyli się pomagać niewidomym pasażerom

Z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski, który jest obchodzony 15 października, w piątek Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie zorganizowały warsztaty na temat korzystania z komunikacji autobusowej przez osoby niewidome i słabowidzące. Kierowcy uczyli się na nich między innymi tego, jak pomagać niewidomym i słabowidzącym pasażerom.

Sejm przyjął ustawę o budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią

Sejm w czwartek uchwalił rządową ustawę o budowie zabezpieczenia na granicy Polski i Białorusi. Przeciwko głosowały Koalicja Obywatelska, Lewica i Polska 2050. Za byli posłowie klubu PiS, a także PSL, Porozumienia, Kukiz'15, Konfederacji i koła Polskie Sprawy. Szacowany koszt budowy zabezpieczenia to miliard 615 milionów złotych. Ustawa ma uprościć procedury.