Czwarta fala uderza w szpitale. Coraz więcej pacjentów trafia pod respiratory

Sytuacja na oddziałach covidowych jest coraz trudniejsza. Zajętych jest ponad 23 tysiące łóżek. Przy pomocy respiratora oddycha ponad 2000 osób, dostępnych jest jeszcze ponad 700 wolnych urządzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi o zwiększaniu bazy łóżkowej, a medycy o przeciążeniu i niewydolności systemu. W piątek resort zdrowia odnotował ponad 24 tysiące zakażeń koronawirusem i 571 zgonów osób chorych na COVID-19.

Kontrola w Szpitalu Bielańskim. Mają zostać sprawdzone rejestr aborcji i ciąż obumarłych

Mazowiecka konsultant wojewódzka w dziedzinie położnictwa i ginekologii zapowiedziała kontrolę w warszawskim Szpitalu Bielańskim na oddziale ginekologii i położnictwa. Konsultanci chcą sprawdzić rejestr wykonanych aborcji, zestawienie decyzji odmownych i liczbę ciąż obumarłych. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że to rutynowa kontrola, ale ordynator oddziału ginekologii i położnictwa jest innego zdania.

Łukasz Mejza idzie na urlop. "PiS chce go schować, myśląc, że sprawa ucichnie"

Łukasz Mejza wciąż pozostaje wiceministrem sportu, ale idzie na urlop. W mediach społecznościowych poinformował, że poprosił o udzielenie mu bezpłatnego urlopu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz w obowiązkach poselskich. Politycy opozycji jednak uważają, że wiceminister powinien podać się do dymisji. On sam teraz zapowiada pozwy sądowe w sprawie medialnych doniesień dotyczących jego dawnych firm i oferowania niepotwierdzonego medycznie leczenia ciężko chorym.

W szpitalach brakuje łóżek covidowych, karetki z pacjentami czekają po kilka godzin. "System jest niewydolny"

Rzeczywistość na szpitalnych oddziałach, ale i w karetkach pogotowia ratunkowego, jest coraz trudniejsza. To czasami kilkugodzinne poszukiwania łóżka, a później trudna walka o życie pacjenta. Lekarze mówią od dawna o maksymalnym obciążeniu systemu ochrony zdrowia. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 458 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 562 osób z COVID-19.

Obowiązkowe szczepienia nauczycieli? Czarnek: nie jestem entuzjastą

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie od 1 marca obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 dla trzech grup zawodowych, w tym między innymi dla nauczycieli. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przyznał, że "nie jest entuzjastą" tego pomysłu. Zapowiedział, że będzie na ten temat rozmawiał z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

Na kilka dni przed i po świętach wraca nauka zdalna. Nauczyciele mają wątpliwości

Od 20 grudnia do 9 stycznia szkoły przejdą na tryb nauki zdalnej. Czyli w sumie będą to 3 dni w pierwszym tygodniu i 4 dni w ostatnim, bo pozostałe i tak są wolne od szkoły ze względu na przerwę świąteczną. Minister edukacji Przemysław Czarnek zapewnia, że nie ma mowy, żeby ten okres został wydłużony. Nauczyciele zastanawiają się, skąd akurat ten okres. Od dawna alarmują, że problem z zakażeniami w szkołach rośnie. Lekarze przypominają, że od 16 grudnia będzie można szczepić dzieci już od piątego roku życia. Od 1 marca szczepienia nauczycieli mają być obowiązkowe.

Rząd wprowadził nowe obostrzenia. Pojawiają się pytania o ich egzekwowanie

Od przyszłej środy w lokalach gastronomicznych nie będzie mogło być zajętych więcej niż 30 procent miejsc. Tak samo będzie w hotelach kinach, kościołach, na basenach. Nie będą się do tych limitów zaliczać osoby zaszczepione na COVID-19. Niektórzy przedsiębiorcy obawiają się hejtu, kiedy proszą o okazanie certyfikatu.

Łukasz Mejza stwierdził, że od niego zależy los rządu i parlamentu, więc nie rezygnuje z mandatu

Wiceminister sportu Łukasz Mejza stwierdził na środowej konferencji prasowej, że prowadzona jest wobec niego nagonka medialna. - Jeżeli ja oddam mandat, to w moje miejsce wejdzie poseł opozycyjny - stwierdził z wyraźną powagą. Tym samym dał do zrozumienia, że nie odejdzie ani z obozu Zjednoczonej Prawicy, ani z rządu, gdyż musi ochronić Polskę przed scenariuszem "kryzysu parlamentarnego". - Życie jest brutalne, różni posłowie trafiają do Sejmu - ocenił przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Rozdano nagrody Grand Press. Andrzej Poczobut dziennikarzem roku

Nagrody Grand Press zostały przyznane. Andrzej Poczobut został dziennikarzem roku, który od blisko trzystu dni przebywa w białoruskim więzieniu. Trzecie miejsce w tej kategorii zajął Piotr Kraśko, który prowadzi "Fakty" TVN. W kategorii "Reportaż TV/wideo" zwyciężył Marcin Gutowski za reportaż "Don Stanislao" o kardynale Dziwiszu. Nagrodę za "dziennikarstwo specjalistyczne" otrzymał Michał Fuja za materiał "Zarobić na chorych na raka". Nagrodę specjalną Grand Press 25-lecia otrzymał dziennikarz "Superwizjera TVN" Bertold Kittel.

Mateusz Morawiecki zignorował pytanie na temat ujawnienia przez jego żonę majątku

Premier Morawiecki zignorował pytanie dotyczące tego, czy jego żona ujawni majątek. Przed wyborami parlamentarnymi premier mówił, że majątek zostanie ujawniony, jeśli pozwoli na to ustawa. Ustawę w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej wyrzucił do kosza, ale to nie zmienia faktu, że Iwona Morawiecka może ujawnić swój majątek dobrowolnie.

Dworczyk miażdży w mejlu decyzje MON. "Wywalamy dziesiątki milionów złotych w błoto"

"Najgorsze jest to, że niekompetencja, nieudolność, głupota, a czasem też ciemne interesy są zawsze podlewane w MON, PGZ i u nas w polityce obrzydliwym sosem bogoojczyźnianych frazesów. 'Dobro Sił Zbrojnych', 'Przyszłość polskiego przemysłu' itd. A tak naprawdę wywalamy dziesiątki milionów złotych w błoto lub zgadzamy się na rozkradanie środków budżetowych" - to fragment mejla ministra Michała Dworczyka do premiera Mateusza Morawieckiego z marca 2019 roku. Dworczyk nie zaprzecza, że go napisał.

Co ze sprawą Łukasza Mejzy? "Na tę chwilę ciągle jest nietykalny"

Mimo wniosków do prokuratury, kontroli CBA i nawoływań do dymisji, Łukasz Mejza wciąż pozostaje wiceministrem sportu. Kilka dni temu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapewniał, że będą wyciągnięte wnioski w tej sprawie. Opozycja mówi o płaszczu ochronnym, jaki nad wiceministrem sportu rozpościerają służby, a jeden z senatorów PiS mówi o strategii na przeczekanie.

Trudna rehabilitacja po COVID-19. Powikłaniom może zapobiec szczepienie

Jedni COVID-19 przechodzą bezobjawowo, inni łagodnie, a niektórzy pod respiratorem. Często jednak jeszcze gorsze są powikłania po chorobie. Pacjenci skarżą się między innymi na problemy z sercem, oddychaniem czy kondycją. W takich przypadkach pomocna może być rehabilitacja. Jak przyznają sami pacjenci uzdrowiska w Świnoujściu, odpowiednie ćwiczenia naprawdę potrafią pomóc.

Finał Szlachetnej Paczki już za kilka dni. Wciąż są rodziny, które potrzebują pomocy

Jeszcze tylko kilka dni zostały do "weekendu cudów", czyli finału Szlachetnej Paczki. W tegorocznej edycji jest więcej rodzin w systemie niż rok temu. Wciąż setki z nich czekają na darczyńców, dlatego wolontariusze apelują o pomoc. Skala skrajnego ubóstwa w 2020 roku wyraźnie wzrosła. Przybyło kilkaset tysięcy dzieci, seniorów oraz osób chorych w bardzo trudnej sytuacji.

Ostatniej doby odnotowano ponad 19 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło we wtorek 19 366 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło ponad pół tysiąca osób chorych na COVID-19. Apogeum czwartej fali pandemii widać przede wszystkim w szpitalach, gdzie zapełniają się oddziały covidowe, więc w wielu placówkach dostawiane są kolejne łóżka dla pacjentów. Lekarze nieustannie apelują o odpowiedzialność, sczepienie się i stosowanie zasad sanitarnych.

Zaostrzenie restrykcji od 15 grudnia. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło szczegóły

We wtorek Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nowe restrykcje, które będą obowiązywać od 15 grudnia. Zakładają one obniżenie do 30 procent limitów obłożenia między innymi w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach. Zwiększenie tego limitu może być tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę. Zamknięte zostaną dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. Ponadto od 20 grudnia do 9 zostanie wprowadzona nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich.

Oświadczenie białostockiego szpitala w sprawie 26-latki. "Niejasne prawo i brak wytycznych"

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku odmówił przeprowadzenia legalnej aborcji 26-letniej kobiecie. Płód był ciężko uszkodzony, a zdrowie kobiety w opinii psychiatrów było zagrożone. Dlatego prawnicy pacjentki stoją na stanowisku, że przesłanka dopuszczająca aborcję ze względu na zagrożenie dla zdrowia i życia matki ma tutaj zastosowanie. Jednak dyrekcja szpitala w Białymstoku stwierdziła, że dla nich nie jest to oczywiste, że potrzebne są jasne wytyczne.

Ekipa TVN24 z kamerą w Kuźnicy, ale pod okiem Straży Granicznej. "W każdym momencie zgoda może być cofnięta"

Po wygaśnięciu stanu wyjątkowego dziennikarze mogą pracować w gminach przy granicy z Białorusią, ale tylko za zgodą komendanta miejscowej jednostki Straży Granicznej. Mogą być tylko tam, gdzie wskażą funkcjonariusze i w towarzystwie pograniczników. W poniedziałek ekipa TVN24 mogła zobaczyć przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi, gdzie kilka tygodni temu doszło do starć migrantów z polskimi służbami.

Premier Morawiecki zapowiada dodatkowe obostrzenia, Lewica chce obowiązkowych szczepień dla dorosłych

Z raportu resortu zdrowia wynika, że w szpitalach jest najwięcej chorych pacjentów na COVID-19 od 7 miesięcy. Prawie 2000 osób jest pod respiratorami. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi o czarnej liście młodych osób, które zmarły na COVID-19, a się nie zaszczepiły. - Tych zgonów można było uniknąć - przyznaje Niedzielski. Dlatego Lewica chce, by dorośli mieli obowiązek szczepienia. Złożyła już w Sejmie odpowiedni projekt. Ponadto premier Mateusz Morawiecki zapowiada dodatkowe obostrzenia.