"Wojna ideologiczna, rozpętana przez rządzących, musi się zakończyć"

Ministerstwo Zdrowia zapewnia lekarzy, że mogą bez obawy decydować o aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki. Komunikat resortu zdrowia to reakcja na tragedię ciężarnej 30-latki w Pszczynie i na masowe protesty w całej Polsce. Jednocześnie pojawiają się pytania o obywatelski projekt ustawy zaostrzający kary za aborcję, który niedawno wpłynął do Sejmu.

Dramatyczny wzrost chorych na COVID-19 w szpitalach

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w poniedziałek 7316 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z raportu resortu zdrowia wynika, że liczba pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach przekroczyła 10 tysięcy. Ministerstwo uspokaja, że liczba łózek jest zwiększana i jednocześnie zapewnia, że tym razem nie ma powodu do zwiększenia restrykcji. Medycy zarzucają rządowi, że nie jest konsekwentny w swoich działaniach.

Rząd zwołał sztab kryzysowy w związku z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej

W poniedziałek rano w internecie pojawiły się nagrania, na których widać kordon funkcjonariuszy po stronie polskiej oraz setki migrantów po stronie białoruskiej, przy zasiekach granicznych. W związku z tymi wydarzeniami i narastającym kryzysem na granicy polsko-białoruskiej zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, szefów MSWiA, MON oraz przedstawicieli właściwych służb. Po zakończeniu sztabu jego uczestnicy spotkali się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z prezydentem Andrzejem Dudą.

Tłum migrantów przy granicy z Polską. MON: doszło do kilku prób sforsowania zasieków

Ministerstwo Obrony Narodowej w poniedziałek rano opublikowało nagranie ze strefy objętej stanem wyjątkowym, na którym widać dużą grupę migrantów po stronie białoruskiej, przy zasiekach granicznych. Wcześniej białoruskie niezależne media udostępniły film, jak setki migrantów z plecakami i śpiworami, idą szosą w kierunku przejścia granicznego z Polską w towarzystwie uzbrojonych osób. W związku narastającym kryzysem na granicy polsko-białoruskiej Wojska Obrony Terytorialnej ogłosiły podniesienie gotowości mobilizacyjnej w całej wschodniej Polsce.

Inflacja bije rekordy, ceny żywności w górę. "Najbliższe miesiące to będzie czas zaciskania pasa"

Inflacja bije rekordy ostatnich dwóch dekad. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w październiku wyniosła 6,8 procent rok do roku. Wielu Polaków już odczuwa wzrost cen, a ekonomiści prognozują kolejne podwyżki. Zdaniem polityków obozu rządzącego inflację należy porównywać do wzrostu wynagrodzeń. Jednocześnie ignorują apele pracowników budżetówki o podwyżki.

Ponad 12 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Rząd jednak nie rozważa lockdownu

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w niedzielę 12493 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zdaniem epidemiologów wprowadzenie obostrzeń jest konieczne, ale rząd na razie wyklucza lockdown. Do tej pory w pełni zaszczepionych zostało ponad 20 milionów Polaków. Narodowy Program Szczepień jest niewystarczająco skuteczny. Oficjalnie z powodu COVID-19 w Polsce zmarło dotychczas ponad 77 tysięcy osób.

Listopad miesiącem świadomości raka prostaty i jąder. To Movember, czyli wąsopad

Listopad to miesiąc świadomości o męskich nowotworach. Stąd kampanie społeczne, które mają zachęcić mężczyzn do regularnych badań profilaktycznych pod kątem raka prostaty i jąder. Dla wielu mężczyzn to wciąż jednak temat tabu. Symbolem akcji Movember, która narodziła się ponad 20 lat temu w Australii, są wąsy. Po polsku czasami jest nazywana wąsopadem i polega na zapuszczaniu wąsów w listopadzie.

Białoruskie służby przygotowują kolejną grupę migrantów do nielegalnego przekroczenia granicy. Nagranie Straży Granicznej

Straż Graniczna opublikowała kolejne nagrania, które mają pokazywać, jak białoruskie służby pomagają migrantom w nielegalnym przekraczaniu polskiej granicy. Natomiast wolontariusze alarmują, że wielu migrantów, którzy ukrywają się w lasach, potrzebuje pomocy, bo warunki są coraz trudniejsze. W grupach, którym wsparcie niosą wolontariusze, są również małe dzieci.

"To jest pilne". Tak ojciec Rydzyk miał ponaglać premiera w sprawie Parku Pamięci Narodowej

W sieci pojawiły się kolejne maile mające pochodzić - jak sugerują zrzuty ekranu - z prywatnej poczty szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Tym razem w korespondencji pojawia się wątek ojca Tadeusza Rydzyka. Miał on w 2018 roku skarżyć się premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że szef jego kancelarii nie reagował w sprawie Parku Pamięci Narodowej w Toruniu. Dworczyk w mailu do Morawieckiego miał zapewniać, że zajmuje się sprawą.

Ryszard Terlecki do kobiety w galerii handlowej: jest pani kretynką

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka opublikowała w mediach społecznościowych nagranie z wymiany zdań między wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim a klientką w krakowskiej galerii handlowej. Słychać na nim, jak polityk PiS nazywa kobietę "kretynką". Była to reakcja na uwagę kobiety, kiedy ta powiedziała Terleckiemu, że "to, co się dzieje w kraju, to, co robicie kobietom, jest po prostu karygodne". Nowacka zapowiedziała, że w sprawie zachowania wicemarszałka zostanie złożony wniosek do Komisji Etyki Poselskiej.

Śmierć ciężarnej pacjentki wstrząsnęła Polską. Manifestacje w całym kraju

Pani Izabela do szpitala w Pszczynie trafiła we wrześniu. Była w 22. tygodniu ciąży. 30-latka zmarła, bo lekarze mieli czekać na obumarcie płodu. W ciągu ostatni dni matka zmarłej ujawniła SMS-y, z których wynikało, że jej córka obawiała się o swoje życie. Wstrząsającą relację na temat zdarzeń w sali zdała również jedna z kobiet, która przebywała w pokoju z 30-latką. Tragedia pani Izabeli wywołała poruszenie w całym kraju. W sobotę w wielu miastach odbywają się protesty pod hasłem "Ani jednej więcej".

Sąd Najwyższy czeka rewolucja? PiS pracuje nad nowym projektem

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad projektem, który przez środowisko sędziowskie już określany jest jako "topór". W dokumencie, który ma trafić pod obrady rządu, mowa jest o likwidacji Sądu Najwyższego w jego dotychczasowym kształcie. Miałyby zostać tylko dwie izby, a orzekać w nich mieliby wyłącznie sędziowie zweryfikowani przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

PiS chce utworzyć Polski Instytut Rodziny i Demografii. Jego prezes dostanie uprawnienia prokuratora

Prawo i Sprawiedliwość zamierza powołać Polski Instytut Rodziny i Demografii. Instytut ma zajmować się polityką prorodzinną i badaniami nad demografią, a jego utrzymanie ma kosztować rocznie około 30 milionów złotych. Prezes Instytutu natomiast będzie mógł włączać się w postępowania sądowe dotyczące spraw rodzinnych, niczym prokurator. Za projektem stoi poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, odpowiedzialny za skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku w sprawie aborcji.

WOŚP inicjuje punkt pomocy humanitarnej w Michałowie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy otworzy w Michałowie całodobowy punkt humanitarny dla migrantów. Zacznie on działać od poniedziałku 8 listopada. Kryzys na granicy z Białorusią trwa. W czwartek białoruski żołnierz miał próbować strzelać z pistoletu sygnałowego w kierunku polskich żołnierzy, a sto metrów dalej uzbrojeni Białorusini próbowali zniszczyć ogrodzenie i grozili, że zaraz zaczną strzelać.

Śmierć pacjentki w Pszczynie. "Mówiła, że chce żyć, ma dla kogo żyć"

Będąc w szpitalu, źle się czuła i bała się o życie. W ostatnich chwilach przed śmiercią mówiła pielęgniarkom, że "coś dzieje się nie tak", a swoim bliskim pisała: "dzięki ustawie aborcyjnej muszę leżeć i nic nie mogą zrobić". Na sprawę śmierci ciężarnej 30-latki nowe światło rzucają relacje pacjentek, które były z nią w sali.

Szkoły robią, co mogą, by nie przechodzić na naukę zdalną

Rok temu uczniowie nie chodzili do szkół, uczyli się w domach przed komputerem. Szkoły radzą sobie jak mogą, by uniknąć nauki zdalnej. Dyrektorzy dzielą placówki na strefy, a nauczyciele pilnują przestrzegania zasad reżimu sanitarnego przez uczniów. Nikt nie chce powrotu do sytuacji sprzed roku, bo powód jest prosty: nauka przed ekranem to nic dobrego, jak mówią nauczyciele i uczniowie. Potwierdza to również raport przeprowadzony na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka.

Komentarze po debacie w Kongresie USA

Stan demokracji w Polsce i na Węgrzech był przedmiotem dyskusji w amerykańskim Kongresie. Debata odbiła się szerokim echem także wśród polskich polityków - zarówno opozycji, jaki partii rządzącej.

Debata o stanie demokracji w Polsce i na Węgrzech w amerykańskim Kongresie

Komisja Helsińska przy Kongresie USA zorganizowała w środę specjalne wysłuchanie w sprawie erozji demokracji na Węgrzech i w Polsce. Podczas dyskusji była mowa między innymi o zmianach w sądownictwie, atakach na wolność słowa oraz obawach o procesy wyborcze. Kongresmeni w czasie sprawozdania pytali, co może zrobić w tej sprawie rząd Stanów Zjednoczonych. Padła między innymi propozycja sankcji i wycofania amerykańskich wojsk z Polski.