Waży się przyszłość Adama Glapińskiego

Czy Adam Glapiński pozostanie szefem Narodowego Banku Polskiego? W czwartek decyzję mają podjąć posłowie. Już teraz trwa wymiana ciosów i oskarżeń na temat tego, kto jest winny drożyzny, dwucyfrowej inflacji i rosnących rat kredytów.

Polska wciąż sprowadza rosyjską ropę. Chociaż wcale nie musi

Polska wciąż kupuje rosyjską ropę. Chciwość to być może główny powód - wskazuje Piotr Woźniak, były prezes PGNiG, były minister gospodarki w pierwszym rządzie PiS. Przekonuje on też, że dostępność ropy na świecie jest ogromna. Płacąc za tę rosyjską, płacimy codziennie za śmierć ludzi w Ukrainie.

Co ze Zbigniewem Ziobrą? Premier staje murem za ministrem

Mateusz Morawiecki staje murem za Zbigniewem Ziobrą. Między panami są także szorstka przyjaźń i gorzkie słowa. Minister sprawiedliwości mówił, że nie można być miękiszonem, gdy premier negocjował w Brukseli. Później krytykował go za poparcie mechanizmu powiązania unijnych wypłat z przestrzeganiem praworządności. Ziobro ma też zastrzeżenia do ustaw sądowych, nad którymi pracuje Sejm. Kluczowe poprawki Solidarnej Polski przepadły w sejmowej komisji.

Opozycja chce dymisji Zbigniewa Ziobry

Zbigniew Ziobro do dymisji - domaga się opozycja. Jest wspólny wniosek o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości. Opozycja zarzuca mu, że jego działania i obrona Izby Dyscyplinarnej blokują wypłatę unijnych pieniędzy. Chodzi o miliardy euro, które do Polski nie trafiły, i o miliony kar, które Polska ma zapłacić.

Pomoc dla kredytobiorców. Rządowy projekt skierowany do konsultacji społecznych

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił we wtorek szczegóły rządowego pakietu dla kredytobiorców. Składa się on z kilku punktów: wakacji kredytowych, nowego wskaźnika oprocentowania zamiast WIBOR-u oraz zwiększenia Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Ponadto rząd chce, żeby banki, w obliczu wysokiej inflacji, zaproponowały klientom korzystne oprocentowanie na lokatach. Rządowy projekt został już skierowany do konsultacji społecznych.

Żony obrońców Mariupola o sytuacji w mieście: w tej chwili krytyczna

Żołnierze pułku Azow cały czas bohatersko bronią atakowanego przez Rosjan Mariupola. Sytuacja na miejscu jest dramatyczna. Brakuje wody i leków, a pod gruzami miasta cały czas ukrywają się cywile. O sytuacji w mieście na antenie TVN24 opowiadały Michałowi Sznajderowi żony obrońców miasta Kateryna Prokopenko i Anna Naumenko.

Napięcia w Zjednoczonej Prawicy. Adam Glapiński nie może być pewny reelekcji

Marszałek Ryszard Terlecki mówi, że W PiS-ie zwycięża przekonanie, że trzeba "odstrzelić" tych, którzy są nielojalni, psują, szkodzą i rozpychają się. Zbigniew Ziobro odpowiada, że nierozstrzygalne konflikty rozstrzygają wybory. W rządowym obozie trwa przepychanka. W związku z tym prezes NBP Adam Glapiński wciąż nie może być pewny swojej reelekcji.

Co dalej z Adamem Glapińskim? Decyzja ma zapaść w czwartek

Wojna w Ukrainie to wyższe ceny ropy, gazu, węgla i żywności. Inflacja bije po kieszeni, stać nas na coraz mniej. Ale jest człowiek, który wraz z całą drużyną Narodowego Banku Polskiego próbuje cenowego potwora poskromić. To Adam Glapiński. Na razie pozytywnych skutków tej walki nie widać, słychać za to coraz więcej wątpliwości - czy powinien otrzymać mandat na drugą kadencję. Głosowanie nad jego kandydaturą ma odbyć się już w najbliższy czwartek.

Mastercard OFF Camera 2022. W sobotę poznamy laureatów konkursów

15. edycja festiwalu kina niezależnego Mastercard OFF Camera zbliża się do końca. Głównym punktem programu festiwalu jest konkurs o Krakowską Nagrodę Filmową. Podczas wydarzenia zostanie przyznana również nagroda w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Laureatów poznamy już w sobotę wieczorem.

Rynek nieruchomości może ucierpieć przez podwyżkę stóp procentowych

Prezes NBP Adam Glapiński zapowiada kolejne podwyżki stóp procentowych aż do momentu, kiedy inflacja trwale się obniży. To dla większości Polaków zła wiadomość, bo oznacza wzrost rat kredytów. Już teraz comiesięczne zobowiązania wobec banków mocno uderzają w budżet wielu rodzin. Niektórzy muszą też zmienić plany, bo na kredyt ich po prostu nie stać albo stracili kredytową zdolność. To z kolei będzie miało wpływ na rynek nieruchomości.

Prezes NBP: reakcja na wzrost inflacji nie była spóźniona. Eksperci są innego zdania

Prezes NBP Adam Glapiński w piątek odniósł się do decyzji RPP o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Wyjaśnił, że takie działa są niezbędne, a bank centralny w dobrym czasie zareagował na wzrost inflacji i nie ma sobie nic do zarzucenia. Krytycy Glapińskiego jednak oceniają, że reakcja Rady była spóźniona, za co płacą teraz Polacy. Tymczasem szef NBP ocenia, że jest politycznie atakowany, a teraz to od polityków zależy, czy będzie kierował bankiem centralnym przez kolejne sześć lat.

Dzieci pod opieką nietrzeźwych rodziców. Incydenty w Sopocie i we Wrocławiu

5-letnim chłopcem w Sopocie zajmowała się nietrzeźwa matka. Interweniowała policja. Dziecko przewiozła na komendę, skąd odebrał je ojciec. Do podobnej sytuacji doszło we Wrocławiu. Pijany ojciec wybrał się na przejażdżkę tramwajem z 4-letnim synem. Ze snu na rauszu wybudzili go motorniczy. Tymi przypadkami zajmą się teraz sądy.

Druga kadencja Adama Glapińskiego w NBP pod znakiem zapytania. Są wątpliwości prawne

Adam Glapiński walczy o drugą kadencję na urzędzie prezesa Narodowego Banku Polskiego. O tym, że powinien odjeść z banku centralnego, przekonuje opozycja, ale w PiS słychać, że to znakomity prezes. Tymczasem w Pałacu Prezydenckim pojawiły się wątpliwości. Zgodnie z prawem w zarządzie NBP można zasiadać tylko przez dwie kadencje. Glapiński kończy kadencję w roli prezesa, ale wcześniej też był jednym z członków zarządu, jeszcze za prezesury Marka Belki.