Marek Suski uważa, że instytucje unijne chcą zlikwidować państwo polskie

Wspieram rząd w walce z Unią, która chce zlikwidować państwo polskie - powiedział poseł Marek Suski pytany o kamienie milowe, które Polska musi osiągnąć, by otrzymać pieniądze z funduszu odbudowy. Marek Suski zapomniał, że te warunki zostały wynegocjowane przez polski rząd, a istnieją dlatego, że polskie prawo jest niezgodne z unijnym.

Minister Michał Cieślak podał się do dymisji. Ma to związek ze sprawą naczelniczki poczty z Pacanowa

Nie było słowa przepraszam, ale jest dymisja. Minister Michał Cieślak do dymisji podał się sam, ale dopiero po tym, jak od Jarosława Kaczyńskiego usłyszał, że i tak nie ma innego wyjścia. Ma to związek ze sprawą naczelniczki poczty z Pacanowa, która w obecności Cieślaka narzekała na drożyznę w kraju. Po skardze polityka miała stracić pracę. Ostatecznie jednak Poczta Polska oświadczyła, że nie wyciągnie wobec niej konsekwencji służbowych.

Stopy procentowe znowu w górę. To już dziewiąta podwyżka z rzędu

O 75 punktów bazowych Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła w środę stopy procentowe. Dla kredytobiorców oznacza to kolejny wzrost rat. Będą musieli zapłacić prawie dwa razy więcej w porównaniu do września ubiegłego roku, a to - jak twierdzą ekonomiści - z pewnością jeszcze nie koniec podwyżek stóp.

Mnożą się pytania o obligacje kupione przez premiera Morawieckiego

Z oświadczenia majątkowego premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że zainwestował on ponad 4,5 miliona złotych w obligacje. Opozycja pyta, czy w ten sposób uchronił się przed inflacją. Wciąż też nie wiadomo, jaki rodzaj obligacji kupił i na jaki termin, choć rzecznik rządu zapewnia, że premier nie ma nic do ukrycia.

Ursula von der Leyen w ogniu krytyki. Chodzi o akceptację polskiego KPO

Europosłowie z różnych frakcji wzywają Komisję Europejską i jej przewodniczącą, by nie ufała rządowi PiS-u i najpierw wyegzekwowała w Polsce przestrzeganie prawa, a dopiero potem wypłacała unijne pieniądze. Ursula von der Leyen podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim zapewniała, że tak właśnie będzie.

Nowelizacja ustawy o SN. PiS zapowiada odrzucenie poprawek Senatu

Prawo i Sprawiedliwość planuje odrzucenie w Sejmie poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej. Opozycja argumentuje, że poprawki były niezbędne, jeśli Polska chce zastosować się do orzeczeń TSUE i spełnić unijne warunki wypłacenia środków z funduszu odbudowy.

Orły 2022 przyznane. "Aida" Jasmili Žbanić najlepszym filmem

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2022 zostały wręczone. Nagrodę w najważniejszej kategorii, czyli za najlepszy film, otrzymała "Aida" w reżyserii Jasmili Žbanić. Statuetkę za osiągnięcia życia przyznano Jerzemu Skolimowskiemu. Podczas gali nawiązywano również do wojny w Ukrainie.

Polska w obliczu kryzysu węglowego. Jaki plan ma rząd?

Węgla dla polskich gospodarstw domowych nie zabraknie - obiecuje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Ze składów i sklepów PGE surowiec ma trafić prosto do prywatnych odbiorców. To pomysł rządu na trwający kryzys węglowy. Składy opału prawie w całej Polsce są albo puste, albo mają wywindowane ceny. Powodem takiej sytuacji jest brak surowca na rynku, bo nie sprowadzamy go już z Rosji.

Drożyzna uderza w organizacje pozarządowe. "Zaskakuje nas każdy rachunek, który otrzymujemy"

Z drożyzną zmagają się także organizacje pomocowe oraz fundacje. Ten rok jest dla nich bardzo trudny. Jak mówi przedstawicielka Fundacji "Ku Dobrej Nadziei", która ma pod swoją opieką osoby zmagające się z problemem bezdomności, są w kiepskiej sytuacji. Otrzymują dotacje z różnych źródeł - od samorządu, ministerialne, od firm i osób prywatnych, ale pieniędzy brakuje teraz bardziej niż wcześniej.