Święto żużla w Warszawie. Po pandemicznej przerwie wraca Grand Prix Polski

Święto żużla na Stadionie Narodowym w Warszawie. Po pandemicznej przerwie wraca Grand Prix Polski. Na torze słychać będzie głośny ryk silników, a na trybunach doping ponad 50 tysięcy kibiców. Na liście startowej jest pięciu Polaków. Wśród nich Bartosz Zmarzlik, który w piątkowych kwalifikacjach pojechał najlepiej i jest w gronie faworytów. Może to właśnie jemu uda się odczarować Narodowy, bo do tej pory na tej imprezie żaden z Polaków nie stanął na najwyższym stopniu podium. Transmisję z zawodów będzie można oglądać w Eurosporcie Extra na Playerze i w TTV.

Rzecznik rządu: Polska bliska porozumienie z Unią w sprawie KPO

Polska jest coraz bliżej porozumienia się z Komisją Europejską w sprawie funduszy z Krajowego Planu Odbudowy - ogłosił rzecznik rządu. Ale na pieniądze przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Pierwszej transzy możemy się spodziewać dopiero za klika miesięcy. Nie ma też co liczyć na żadną zaliczkę. Szansa na to przepadła bowiem bezpowrotnie. Polska będzie też musiała zrealizować reformy zapisane w KPO - w tym reformę wymiaru sprawiedliwości.

Polskie prawo najbardziej homofobiczne w Unii Europejskiej

Polskie prawo jest najbardziej homofobiczne w Unii Europejskiej - tak wynika z najnowszego rankingu organizacji ILGA-Europe, która mierzy poziom równouprawnienia osób LGBT w Europie. Polska w tym rankingu trzeci rok z rzędu zajęła ostanie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej.

Inflacja w kwietniu wyniosła 12,4 procent rok do roku. GUS podał najnowsze dane

Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 12,4 procent rok do roku, jak poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. W kwietniu w porównaniu z marcem żywność podrożała o ponad 4 procent. Ekonomiści ostrzegają, że to jednak nie koniec podwyżek cen. Spadnie za to najniższa stawka PIT. W czwartek Sejm przegłosował jej obniżenie z 17 na 12 procent.

Nowi członkowie KRS wybrani. "Nie wyobrażam sobie, żeby KE nie zareagowała"

Sejm w czwartek głosami Zjednoczonej Prawicy, Kukiz'15 i dwóch posłów niezrzeszonych wybrał 15 sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. Głosowania nie było pierwotnie w harmonogramie, zostało dodane w ostatniej chwili. Ponadto odbyło się tuż przed głosowaniem nad kandydaturą Adama Glapińskiego na szefa NBP. Opozycja mówi o "haniebnej wrzutce", niszczeniu praworządności i dalszym pogłębianiu konfliktu z Unią Europejską.

Co z pieniędzmi na pomoc dla uchodźców z Ukrainy? "Udostępniliśmy środki w wysokości około 2 miliardów euro"

Polską granicę przekroczyło do tej pory ponad trzy miliony Ukraińców. Rząd mówi, że wciąż czeka na pomoc finansową ze strony UE na ten cel. Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson zapewnia, że Polska takie środki już ma. To blisko dwa miliardy euro z funduszy spójności, które w poprzednich latach nie zostały przez nas wykorzystane. Jeśli ich nie wydamy, pieniądze po prostu przepadną.

Prace nad ustawą o Sądzie Najwyższym poczekają. Posiedzenie komisji odwołane

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka w czwartek miała kontynuować prace nad prezydenckim projektem dotyczącym zmian w Sądzie Najwyższym. Jednak posiedzenie zostało odwołane na prośbę resortu sprawiedliwości, o czym poinformował przewodniczący komisji Marek Ast. Zdaniem opozycji to kolejne przepychanki o władzę w obozie Zjednoczonej Prawicy. Tymczasem licznik kar za działanie Izby Dyscyplinarnej SN cały czas bije, a w tle jest sprawa zablokowanych środków z funduszu odbudowy.

Posłowie zdecydują o przyszłości Adama Glapińskiego w NBP

Posłowie w czwartek mają głosować w sprawie drugiej kadencji Adama Glapińskiego na urzędzie prezesa Narodowego Banku Polskiego. W środę wieczorem w Warszawie odbyło się posiedzenie Klubu Parlamentarnego PiS. Na spotkaniu pojawił się też Adam Glapiński. Opozycja zapowiada, że będzie głosować przeciwko kandydaturze Glapińskiego.

Kraków: 200 par ma szansę skorzystać z programu in vitro

200 par z Krakowa ma szansę skorzystać z programu in vitro sfinansowanego ze środków gminy. Pary, które chcą skorzystać z dofinansowania, mogą złożyć formularz w wybranej przez siebie placówce, która realizuje program. Samorząd przeznaczył na ten cel milion złotych.

Dzieci z łódzkiego przedszkola wsparły ukraińskich żołnierzy

Dzieci z łódzkiego przedszkola wysłały setki kartek z życzeniami dla ukraińskich żołnierzy. To wielki gest wsparcia od najmłodszych. Żołnierze za wsparcie dziękują. Dzieciom odesłali film. Mówią, że te wszystkie kartki będą jak dodatkowa kamizelka kuloodporna, z którą uda im się pokonać rosyjskiego niedźwiedzia.

Waży się przyszłość Adama Glapińskiego

Czy Adam Glapiński pozostanie szefem Narodowego Banku Polskiego? W czwartek decyzję mają podjąć posłowie. Już teraz trwa wymiana ciosów i oskarżeń na temat tego, kto jest winny drożyzny, dwucyfrowej inflacji i rosnących rat kredytów.

Polska wciąż sprowadza rosyjską ropę. Chociaż wcale nie musi

Polska wciąż kupuje rosyjską ropę. Chciwość to być może główny powód - wskazuje Piotr Woźniak, były prezes PGNiG, były minister gospodarki w pierwszym rządzie PiS. Przekonuje on też, że dostępność ropy na świecie jest ogromna. Płacąc za tę rosyjską, płacimy codziennie za śmierć ludzi w Ukrainie.

Co ze Zbigniewem Ziobrą? Premier staje murem za ministrem

Mateusz Morawiecki staje murem za Zbigniewem Ziobrą. Między panami są także szorstka przyjaźń i gorzkie słowa. Minister sprawiedliwości mówił, że nie można być miękiszonem, gdy premier negocjował w Brukseli. Później krytykował go za poparcie mechanizmu powiązania unijnych wypłat z przestrzeganiem praworządności. Ziobro ma też zastrzeżenia do ustaw sądowych, nad którymi pracuje Sejm. Kluczowe poprawki Solidarnej Polski przepadły w sejmowej komisji.

Opozycja chce dymisji Zbigniewa Ziobry

Zbigniew Ziobro do dymisji - domaga się opozycja. Jest wspólny wniosek o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości. Opozycja zarzuca mu, że jego działania i obrona Izby Dyscyplinarnej blokują wypłatę unijnych pieniędzy. Chodzi o miliardy euro, które do Polski nie trafiły, i o miliony kar, które Polska ma zapłacić.

Pomoc dla kredytobiorców. Rządowy projekt skierowany do konsultacji społecznych

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił we wtorek szczegóły rządowego pakietu dla kredytobiorców. Składa się on z kilku punktów: wakacji kredytowych, nowego wskaźnika oprocentowania zamiast WIBOR-u oraz zwiększenia Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Ponadto rząd chce, żeby banki, w obliczu wysokiej inflacji, zaproponowały klientom korzystne oprocentowanie na lokatach. Rządowy projekt został już skierowany do konsultacji społecznych.

Żony obrońców Mariupola o sytuacji w mieście: w tej chwili krytyczna

Żołnierze pułku Azow cały czas bohatersko bronią atakowanego przez Rosjan Mariupola. Sytuacja na miejscu jest dramatyczna. Brakuje wody i leków, a pod gruzami miasta cały czas ukrywają się cywile. O sytuacji w mieście na antenie TVN24 opowiadały Michałowi Sznajderowi żony obrońców miasta Kateryna Prokopenko i Anna Naumenko.