Druga kadencja Adama Glapińskiego w NBP pod znakiem zapytania. Są wątpliwości prawne

Adam Glapiński walczy o drugą kadencję na urzędzie prezesa Narodowego Banku Polskiego. O tym, że powinien odjeść z banku centralnego, przekonuje opozycja, ale w PiS słychać, że to znakomity prezes. Tymczasem w Pałacu Prezydenckim pojawiły się wątpliwości. Zgodnie z prawem w zarządzie NBP można zasiadać tylko przez dwie kadencje. Glapiński kończy kadencję w roli prezesa, ale wcześniej też był jednym z członków zarządu, jeszcze za prezesury Marka Belki.

Szturm na zakłady Azowstal. Rosjanie przebili się na "jednym z kierunków natarcia"

Rosjanie wdarli się na teren zakładów Azowstal, gdzie toczą się krwawe walki. Poza obrońcami Mariupola nadal są tam cywile, w tym dzieci. Rosyjskie oddziały "zdołały przebić się na jednym z kierunków natarcia" - przekazał były dowódca pułku Azow. Wojska rosyjskie nadal ostrzeliwują ukraińskie miasta, głównie na wschodzie. W Kramatorsku rannych zostało 25 cywilów.

Stopy procentowe znów w górę. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej w czwartek zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 75 punktów bazowych. To oznacza, że stopa referencyjna wzrośnie z 4,5 do 5,25 procent. Rynek spodziewał się podwyżki o 100 punktów bazowych. Podniesienie stóp procentowych to reakcja na gwałtownie rosnącą inflację.

Licznik kar nałażonych na Polskę wciąż bije. Co dalej z Izbą Dyscyplinarną?

Licznik kary za nie wykonanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN cały czas bije. Polska musi zapłacić już w sumie 160 milionów euro kary. Posłowie pracują nad projektem prezydenckim, który zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale przepisom sprzeciwia się Solidarna Polska. W tle jest także walka o odblokowanie środków z unijnego funduszu odbudowy.

Służby przypominają zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą

Piękna i słoneczna pogoda zachęca do wypoczynku nad wodą. Dlatego służby apelują o ostrożność i jednocześnie ostrzegają, żeby nie wchodzić do wody po spożīciu alkoholu. Źle może skończyć się również wbieganie do wody bez wcześniejszego schłodzenia się, od razu po posiłku, pływanie na materacu daleko od brzegu. Od początku kwietnia utonęły w Polsce 22 osoby.

231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

We wtorek obchodzona jest 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji na Placu Zamkowym w Warszawie odbyła się uroczystość, w której uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki i premier Mateusz Morawiecki. Z kolei na Placu Wolności w Poznaniu przemawiał były premier Donald Tusk, który mówił o konieczności przestrzegania konstytucji przez polskie władze i wspieraniu jedności Unii Europejskiej.

Razem chce walczyć z alkoholizmem na trzy sposoby. Ich pomysły nie mają szerokiego poparcia

Lewica Razem chce walczyć z alkoholizmem i zmniejszyć liczbę wypadków po pijanemu. Proponuje "Trzy kroki do nowoczesnej polityki alkoholowej". To wycofanie sprzedaży alkoholu ze stacji benzynowych, przestrzeganie zakazu reklamy alkoholu i rozszerzenie go o reklamy w internecie oraz upowszechnienie tanich testów trzeźwości na imprezach masowych. Pozostałe partie podchodzą sceptycznie do tych pomysłów, nawet pozostali członkowie klubu poselskiego Lewicy.

Raport Szlachetnej Paczki: ponad dwa miliony Polaków żyje w biedzie

Ponad dwa miliony Polaków żyje tak biednie, że nie ma się w co ubrać, czym leczyć ani nawet co zjeść. - tak wynika z raportu Szlachetnej Paczki. W najbliższym czasie może być tylko gorzej - najpierw przez pandemię, teraz przez rekordową inflację. Kiedyś najbardziej dotkniętą ubóstwem grupą były rodziny wielodzietne, teraz bieda najczęściej dotyka seniorów i osoby schorowane.

Wciąż są organizowane akcje charytatywne na rzecz Ukrainy i Ukraińców

Pomoc dla Ukrainy jest ciągle potrzebna i ciągle jest organizowana. W Poznaniu zbierano rowery, z Zamościa pojedzie karetka. W Tarnowie podczas ukraińskiej Gastromajówki mieszkańcy Tarnowa mogli kupić potrawy ugotowane przez uchodźczynie z Ukrainy. Dochód przeznaczony będzie na pomoc dla rannych żołnierzy leczonych w Polsce.

Incydenty nad wodą w majówkę. Ratownicy apelują o rozwagę i ostrożność

Tragicznie zaczęła się majówka w okolicach Bełchatowa. W sobotę po południu w zalewie topiły się dwie osoby. Mimo reanimacji nie udało się uratować 36-letniego mężczyzny. Kilka dni temu w Lubuskiem utonął 58-latek. W Mikołajkach do wody stoczył się samochód z przyczepą. Kierowca w ostatniej chwili wyskoczył z auta i to go uratowało.

Mastercard OFF CAMERA otwiera się na seriale

W Krakowie trwa Festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Święto niezależnego kina w tym roku otwiera się także na seriale. W ramach Player SerialCon-u można nie tylko obejrzeć nowe odcinki seriali na wielkim ekranie, ale też wziąć udział w dyskusjach z twórcami.

Ukraińcy poprowadzą wrocławskie autobusy i tramwaje. W mieście ruszył kurs

Przyjechali z Ukrainy, wkrótce poprowadzą wrocławskie tramwaje. Ruszył właśnie kurs dla obywateli z tego kraju na przyszłych motorniczych i kierowców miejskich autobusów. W ramach kursu są też lekcje języka polskiego. Ale ten kurs daje coś jeszcze - szanse na znalezienie pracy, na zapuszczenie korzeni, na poczucie się jak w domu.

Wolontariusze: pomoc dla uchodźców z Ukrainy wciąż jest potrzebna

66. dzień wojny w Ukrainie to także 66. dzień niesienia pomocy uciekającym przed wojną. Polacy od samego początku ruszyli ze wsparciem. Organizują zbiórki, przyjmują uchodźców pod własny dach, przekazują pieniądze, okazują wsparcie. To pospolite ruszenie czasami hamuje, ale pomoc jest wciąż potrzebna.