Będzie drugi kandydat na prezesa NBP? Takie plotki krążą wśród opozycji

Adam Glapiński chce ponownie stanąć na czele Narodowego Banku Polskiego. - Mam specyficzne poczucie humoru, taki dystans i skromność - tak siebie opisywał podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych, która wyraziła poparcie dla jego kandydatury. Teraz czas na decyzje Sejmu, ale pojawiają się plotki, że prezydent Andrzej Duda może zdecydować się na wysunięcie drugiego kandydata.

Wielkanocne zakupy w cieniu inflacji. Za jakie produkty zapłacimy więcej?

Opał droższy o 60 procent, gaz o połowę, a olej napędowy o 40 procent. Drogie surowce to droższa żywność i usługi. Cenowa spirala nakręcona jest do poziomów niewidzianych od lat 90. Były szef NBP Marek Belka ostrzega, że najgorsze dopiero przed nami, a już teraz Polacy mierzą z drogim przygotowaniami do świąt.

Zdobyła dwa medale na paraolimpiadzie, teraz walczy o kolejne marzenie. Ruszyła zbiórka na mieszkanie dla Róży Kozakowskiej

Miała trudne dzieciństwo. Pełne przemocy i bez wsparcia od najbliższych Ale paraolimpijka Róża Kozakowska się nie poddała. Ból i kolejne choroby również jej nie zatrzymały. Kobieta w ubiegłym roku w Tokio zdobyła dwa medale - złoto w rzucie maczugą i srebro w pchnięciu kulą. Teraz walczy o kolejne marzenie - chce zdobyć własny kąt, którego nigdy nie miała. Pomóc jej w spełnieniu tego marzenia może każdy.

Wzrost cen przekłada się na świąteczne zakupy Polaków

Przed Polakami drogie przygotowania do świąt. W górę poszły ceny wszystkich produktów, które powinny trafić do tradycyjnego koszyczka i na wielkanocny stół. Rząd twierdzi, że za inflację w Polsce odpowiada Władimir Putin. Jednak ekonomiści przypominają, że inflacja galopowała jeszcze przed wojną w Ukrainie. Opozycja natomiast punktuje szereg błędnych decyzji prezesa NBP, ale Adam Glapiński jest coraz bliżej drugiej kadencji.

Kolejne wątpliwości wokół raportu podkomisji Macierewicza

Antoni Macierewicz przeprosił z sejmowej mównicy za to, że naraził rodziny ofiar na ból, cierpienie i szok. Przeprosił też wszystkich innych, którzy - przeglądając raport jego podkomisji - mogli się zderzyć z drastycznymi, nieocenzurowanymi zdjęciami ciał ofiar katastrofy. Jednak wątpliwości wokół raportu podkomisji jest więcej. Były szef Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW mówi "Gazecie Wyborczej" wprost o kłamstwie Macierewicza.

Sejm przyjął ustawę sankcyjną. Odrzucono poprawkę o zakazie importu gazu LPG z Rosji

Sejm w środę przyjął tak zwaną ustawę sankcyjną. Przepisy zakładają między innymi embargo na import węgla z Rosji i Białorusi oraz zamrożenie majątków osób i podmiotów wpisanych na listę sankcyjną. Posłowie odrzucili natomiast poprawkę Senatu o zakazie importu gazu LPG z Rosji. Wywołało to falę krytyki ze strony opozycji, która domaga się wyjaśnień. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

Krążownik Moskwa uszkodzony przez siły Ukrainy

Siły Ukrainy na Morzu Czarnym trafiły dwiema rakietami i poważnie uszkodziły krążownik Moskwa, który na początku rosyjskiej inwazji zaatakował Wyspę Węży. Zdaniem ekspertów to olbrzymi cios dla rosyjskich sił zbrojnych, a jednostka prawdopodobnie poszła na dno.

UNHCR oferuje wsparcie finansowe dla uchodźców z Ukrainy w Polsce

W Polsce jest już ponad 2,7 milionów uchodźców z Ukrainy. Część z nich nie ma żadnych oszczędności i martwi się, z czego będzie żyć. Dlatego z pomocą przychodzi UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, która organizuje wsparcie materialne. Centra wsparcia finansowego dla uchodźców z Ukrainy działają w Warszawie i w Krakowie. W ciągu nieco ponad dwóch tygodni do programu zapisało się ponad 10 tysięcy uchodźców.

Nieocenzurowane zdjęcia ofiar w raporcie podkomisji smoleńskiej. "Haniebne i niewybaczalne"

W opublikowanym w poniedziałek raporcie podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza - dotyczącym badania katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku - znalazły się nieocenzurowane zdjęcia ciał niektórych ofiar katastrofy smoleńskiej. Autorem załącznika był Marek Dąbrowski, który z podkomisji odszedł w ubiegłym roku. Jak przekazał w oświadczeniu dla TVN24, załącznik został ujawniony bez jego zgody i wiedzy.

Raport w sprawie katastrofy smoleńskiej. Premier Morawiecki chwali pracę podkomisji Macierewicza

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że przedstawiony przez Antoniego Macierewicza raport dotyczący katastrofy smoleńskiej "doprowadził nas do możliwości i zdolności do wyciągnięcia wniosków, jakie były jej przyczyny". - Liczę na to, że prokuratura doprowadzi wreszcie do odpowiednich aktów oskarżenia - dodał szef rządu. W poniedziałek odbyła się konferencja podkomisji smoleńskiej. Jej członkowie podtrzymali tezę o wybuchu w samolocie i eksplozji przed rozbiciem się maszyny o ziemię.

Komentarze po raporcie Antoniego Macierewicza

W poniedziałek Antoni Macierewicz przedstawił raport swojej podkomisji w sprawie katastrofy w Smoleńsku. Zdaniem Marka Suskiego - Antonii Macierewicz ma większą wiedzę niż prokuratura. Według Donalda Tuska - to "perfekcyjna realizacja planu Putina przez PiS". Katastrofa smoleńska nie tylko podzieliła Polaków i jeszcze bardziej spolaryzowała scenę polityczną, dodatkowo przeciwstawiła siłę faktów i spiskowym teoriom.

Antoni Macierewicz przedstawił raport w sprawie Smoleńska. Padły słowa o wybuchu

Antonii Macierewicz przedstawił raport i kolejny raz mówił o wybuchach w samolocie i eksplozji przed rozbiciem się prezydenckiego Tu-154M o ziemię w Smoleńsku. Jego zdaniem głównym i bezspornym dowodem ingerencji Rosji był wybuch w lewym skrzydle samolotu przed minięciem brzozy. Ma to być podstawą do działań na arenie międzynarodowej. Fakty i poprzednie śledztwa przeczą jednak teorii o zamachu. Portal Konkret 24 dokładnie zestawił wszystkie tezy z raportu Macierewicza i jego komisji z siłą faktów.

Drogie przygotowania do świąt

10 kwietnia to niedziela, w którą Polacy mogą udać się do sklepu. Wielu z katolików robi zakupy i przygotowuje się do spotkań rodzinnych z okazji Wielkanocy. W 2022 roku nasz koszyczek może być jednak najdroższy od lat. Widzą to i klienci i sprzedawcy.

Kolejne placówki medyczne luzują pandemiczne restrykcje

W Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi poluzowano kolejne pandemiczne restrykcje i dla odwiedzających chorych pacjentów i dla bliskich wspierających ciężarne. Zmiany wprowadzono też w Wielkopolskim Centrum Onkologii, w którym pacjenci z nowotworami czasami przebywają długie tygodnie.