Zabieg korekty klatki piersiowej bez bólu? To możliwe dzięki metodzie kriolezji

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny w Szczecinie przeprowadził zabieg korekty klatki piersiowej u 15-latka, po którym dziecko nie odczuwało żadnych dolegliwości bólowych. To dzięki zastosowaniu kriolezji, czyli zamrażania nerwów. Konieczny jest do tego specjalistyczny sprzęt. Szczecińscy ortopedzi wypożyczyli urządzenie, ale teraz zbierają pieniądze na jego zakup. Koszt z głowicami wymiennymi to 110 tysięcy złotych.

Motoanbulanse wracają na polskie ulice

Tylko 25 ratowników medycznych jeździ w Polsce na motocyklach, które wyposażone są podobnie do karetek. Jednoślady na miejsce docierają niemal o połowę szybciej niż samochód, sprawnie omijają korki i mogą zaparkować praktycznie wszędzie.

Tłumy zwiedzających i ogrom atrakcji. Wielki sukces Nocy Muzeów w Polsce

Po dwuletniej przerwie spowodowanej przez pandemię w Polsce z soboty na niedzielę odbyła się Noc Muzeów. Dla wszystkich chętnych do północy - a jak się w praktyce okazało nawet dłużej - otwarte były muzea, setki instytucji kultury, a także uczelnie, instytuty naukowe i centra nauki. W samej Warszawie atrakcje przygotowały aż 202 placówki.

Australijczyk Max Fricke zwycięzcą żużlowego Grand Prix Polski

Warszawie w sobotę odbyły się zawody Grand Prix Polski. Do półfinału zakwalifikowało się trzech Polaków, ale do decydującego wyścigu już żaden nie awansował. Zawody na PGE Narodowym wygrał Australijczyk Max Fricke. Jednak to Bartosz Zmarzlik utrzymał pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu Grand Prix.

Ziobro mówi o przyspieszeniu w polskich sądach. Pojawiają się wątpliwości

Opozycja w środę złożyła wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa. Politycy argumentowali, że mimo wielu złożonych wcześniej przez ministra obietnic sprawy w sądach trwają dłużej, a nie krócej. W odpowiedzi na zarzuty minister Ziobro zwołał konferencję, na której przekonywał, że to nieprawda. Twierdził, że rozpatrywanie niektórych spraw skróciło się nawet o dwa miesiące i będzie jeszcze lepiej. Prawnicy do tych informacji podchodzą jednak sceptycznie.

Teatr Współczesny w Szczecinie przygotował poruszający spektakl o sytuacji młodych osób LGBT w Polsce

"SPARTAKUS. Miłość w czasach zarazy" to poruszający spektakl dotyczący problemów młodych ludzi. Sztuka mówi o sytuacji młodzieży LGBT, ale także nawiązuje do stanu polskiej psychiatrii dziecięcej. Według ostatnich danych - samobójstwo to najczęstsza przyczyna śmierci dzieci w Polsce, częstsza niż choroba nowotworowa czy wypadek komunikacyjny. Blisko 70 procent nastolatków LGBT w Polsce myśli o samobójstwie.

Szczeciński szpital zatrudnił blisko stu uchodźców z Ukrainy

Blisko stu uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w jednym ze szczecińskich szpitali. Pracują głównie na stanowiskach sanitariuszy, salowych czy opiekunek medycznych. Szpital zatrudnił też ukraińskich lekarzy i pielęgniarki - na razie na stanowiskach asystentów medycznych i pomocy pielęgniarskich.

Kolejna edycja akcji "Wody to nie śmietnik"

Umywalka, koło od traktora, kask rowerowy - to tylko nieliczne przedmioty, które odnaleziono na dnie rzeki. W ramach kampanii edukacyjnej "Wody to nie śmietnik" rozpoczęło się weekendowe sprzątanie Biebrzy. To już 23. edycja. W 2021 roku wyłowiono cztery tony odpadów. Organizatorzy akcji mają nadzieje, że ich inicjatywa da do myślenia tym, którzy rzeki traktują jak śmietniki.

Święto żużla w Warszawie. Po pandemicznej przerwie wraca Grand Prix Polski

Święto żużla na Stadionie Narodowym w Warszawie. Po pandemicznej przerwie wraca Grand Prix Polski. Na torze słychać będzie głośny ryk silników, a na trybunach doping ponad 50 tysięcy kibiców. Na liście startowej jest pięciu Polaków. Wśród nich Bartosz Zmarzlik, który w piątkowych kwalifikacjach pojechał najlepiej i jest w gronie faworytów. Może to właśnie jemu uda się odczarować Narodowy, bo do tej pory na tej imprezie żaden z Polaków nie stanął na najwyższym stopniu podium. Transmisję z zawodów będzie można oglądać w Eurosporcie Extra na Playerze i w TTV.

Rzecznik rządu: Polska bliska porozumienie z Unią w sprawie KPO

Polska jest coraz bliżej porozumienia się z Komisją Europejską w sprawie funduszy z Krajowego Planu Odbudowy - ogłosił rzecznik rządu. Ale na pieniądze przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Pierwszej transzy możemy się spodziewać dopiero za klika miesięcy. Nie ma też co liczyć na żadną zaliczkę. Szansa na to przepadła bowiem bezpowrotnie. Polska będzie też musiała zrealizować reformy zapisane w KPO - w tym reformę wymiaru sprawiedliwości.

Polskie prawo najbardziej homofobiczne w Unii Europejskiej

Polskie prawo jest najbardziej homofobiczne w Unii Europejskiej - tak wynika z najnowszego rankingu organizacji ILGA-Europe, która mierzy poziom równouprawnienia osób LGBT w Europie. Polska w tym rankingu trzeci rok z rzędu zajęła ostanie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej.

Inflacja w kwietniu wyniosła 12,4 procent rok do roku. GUS podał najnowsze dane

Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 12,4 procent rok do roku, jak poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. W kwietniu w porównaniu z marcem żywność podrożała o ponad 4 procent. Ekonomiści ostrzegają, że to jednak nie koniec podwyżek cen. Spadnie za to najniższa stawka PIT. W czwartek Sejm przegłosował jej obniżenie z 17 na 12 procent.

Nowi członkowie KRS wybrani. "Nie wyobrażam sobie, żeby KE nie zareagowała"

Sejm w czwartek głosami Zjednoczonej Prawicy, Kukiz'15 i dwóch posłów niezrzeszonych wybrał 15 sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. Głosowania nie było pierwotnie w harmonogramie, zostało dodane w ostatniej chwili. Ponadto odbyło się tuż przed głosowaniem nad kandydaturą Adama Glapińskiego na szefa NBP. Opozycja mówi o "haniebnej wrzutce", niszczeniu praworządności i dalszym pogłębianiu konfliktu z Unią Europejską.

Co z pieniędzmi na pomoc dla uchodźców z Ukrainy? "Udostępniliśmy środki w wysokości około 2 miliardów euro"

Polską granicę przekroczyło do tej pory ponad trzy miliony Ukraińców. Rząd mówi, że wciąż czeka na pomoc finansową ze strony UE na ten cel. Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson zapewnia, że Polska takie środki już ma. To blisko dwa miliardy euro z funduszy spójności, które w poprzednich latach nie zostały przez nas wykorzystane. Jeśli ich nie wydamy, pieniądze po prostu przepadną.

Prace nad ustawą o Sądzie Najwyższym poczekają. Posiedzenie komisji odwołane

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka w czwartek miała kontynuować prace nad prezydenckim projektem dotyczącym zmian w Sądzie Najwyższym. Jednak posiedzenie zostało odwołane na prośbę resortu sprawiedliwości, o czym poinformował przewodniczący komisji Marek Ast. Zdaniem opozycji to kolejne przepychanki o władzę w obozie Zjednoczonej Prawicy. Tymczasem licznik kar za działanie Izby Dyscyplinarnej SN cały czas bije, a w tle jest sprawa zablokowanych środków z funduszu odbudowy.