W wypadku zginęły cztery osoby, w tym dwuletnie dziecko. Jest wyrok w sprawie kierowcy

Sąd Okręgowy w Kielcach w piątek utrzymał w mocy rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji w sprawie wypadku w Miedzianej Górze, do którego doszło w maju 2018 roku. Kierujący tirem Łukasz K. zderzył się z samochodem osobowym. W wypadku zginęły cztery osoby, w tym dwuletnie dziecko. Mężczyzna został skazany na rok pozbawienia wolności. Sąd uznał, że to kierująca samochodem osobowym kobieta zajechała drogę tirowi. Z kolei kierowca tira został ukarany za znaczne przekroczenie maksymalnej prędkości.

Projekt zmian w konstytucji skierowany do dalszych prac. "Większość opozycji jest przeciw"

Projekt zmian w konstytucji autorstwa Prawa i Sprawiedliwości trafił do dalszych prac w sejmowych komisjach. Chodzi między innymi o zmianę zapisów o limicie zadłużenia publicznego, a także umożliwienie wywłaszczenia rosyjskich oligarchów. Rząd twierdzi, że to konieczne działanie, opozycja jednak ma co do tego wątpliwości i wzywa obóz władzy, by przestrzegał konstytucji - a nie ją łamał, obchodził czy ignorował.

Co z czołgami dla Polski od Niemiec? Berlin odpowiada na zarzuty prezydenta Andrzeja Dudy

Pojawiają się pytania o nowoczesne Leopardy, które Polska miała otrzymać od Niemiec w ramach wymiany za sprzęt dla Ukrainy. Czołgów nie dostarczono, na co zwrócił uwagę prezydent Andrzej Duda w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Na zarzuty odpowiedział rzecznik rządu Olafa Scholza, który podkreślił, że "rząd jest nimi zdumiony", a Warszawa w tej sprawie otrzymała jasny komunikat.

Afera mailowa. Mateusz Morawiecki miał zgodzić się zakup respiratorów od handlarza bronią

Wyciekła kolejna korespondencja w ramach afery mailowej. Tym razem publikacja przynosi szczegóły transakcji z handlarzem bronią. Z maili wynika, że premier Mateusz Morawiecki wiedział i akceptował to, że dostawcą respiratorów zostanie Andrzej Izdebski, właściciel firmy handlującej bronią. Jako wiarygodnego kontrahenta, który dziś jest poszukiwany listem gończym, polecił go prezes KGHM Marcin Chludziński.

Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. Burzliwa dyskusja na sejmowej komisji

Opozycja domaga się dymisji Zbigniewa Ziobry, bo jej zdaniem to najdroższy i jednocześnie najgorszy minister sprawiedliwości w historii. Swojego lidera bronią posłowie Solidarnej Polski. W czwartek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała wniosek opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Głosowanie nad wnioskiem w Sejmie ma odbyć się w czwartek po południu.

Sejm zajmuje się ustawą w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Sejm decyduje o losie prezydenckiej ustawy, która ma zlikwidować nieuznawaną Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Z powodu działania Izby, która karze sędziów, gdy władzy nie podobają się jej wyroku, Polska płaci wielomilionowe kary i nie dostaje unijnych funduszy. Poprawki do ustawy zgłasza z jednej strony opozycja, a z drugiej partia Zbigniewa Ziobry.

Szef MON: Polska zakupi kolejne baterie amerykańskiego systemu Patriot

Polska chce kupić kolejne baterie amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej Patriot. Ogłosił to we wtorek minister obrony Mariusz Błaszczak. Kwota jeszcze nie jest znana, ale to co najmniej kilka miliardów dolarów. Co dokładnie chce pozyskać MON i jak te zakupy mogą wpłynąć na bezpieczeństwo Polski oraz całej wschodniej flanki NATO?

Senacka komisja wraca do sprawy Pegasusa. Członkowie wysłuchali Adama Bodnara

Wraca senacka komisja do spraw nielegalnej inwigilacji i ponownie padają pytania o Pegasusa. Przed komisją odpowiadał we wtorek były Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar - po wyjściu na jaw informacji o podsłuchach - podjął działania w tej sprawie, ale nie było reakcji ze strony innych władz. Do teraz sytuacja się nie zmieniła. Politycy PiS nadal nie chcą słyszeć o sejmowej komisji śledczej i nie są zainteresowani wyjaśnieniem sprawy.