Częstochowa: oblegany sklep z dopalaczami. Wśród klientów dzieci razem z… rodzicami

Film z nagrania z monitoringu miejskiego zszokował nawet policjantów. Na nagraniu widać prężnie działający sklep z dopalaczami i kolejkę klientów. Było ich tylu, że drzwi się praktycznie nie zamykały, i byli tak młodzi, że funkcjonariusze przecierali oczy ze zdumienia. Trucizny kupowały nawet dzieci i często truły się nimi już za rogiem, na ulicy w centrum Częstochowy. Po policyjnym nalocie na komendzie wylądowało kilkadziesiąt działek.

Łodzianka nie dostała kredytu na własny biznes, bo miała dług w wysokości 25 groszy?

Wiele osób myśli o założeniu własnego biznesu. Część z nich w tym celu musi posiłkować się kredytem. Podobny plan na własną przyszłość miała Aleksandra Wasiak, która planowała uruchomić gospodarstwo agroturystyczne na Pomorzu. Kiedy jednak złożyła dokumenty kredytowe, dowiedziała się, że nie może liczyć na pomoc banku. Powód? Miała zadłużenie o wysokości… 25 groszy. Tak twierdzi sama zainteresowana, bank z kolei odpowiada, że to niemożliwe, ponieważ kwota jest zbyt mała, żeby obniżyć zdolność kredytową. Kto ma rację w tym sporze? To mają wyjaśnić niezależne instytucje. Mimo to na razie mieszkanka Łodzi musi marzenia o stworzeniu swojego gospodarstwa agroturystycznego odłożyć na półkę.

Nowa metoda działania złodziei. Teraz kradną… „na piersi”

Złodzieje specjalizujący się w okradaniu starszych osób nieustannie udoskonalają i modyfikują swoje przestępcze metody. Obecnie – jak informują policjanci – złodzieje okradają „na piersi”. Taki przypadek odnotowała między innymi policja z Biłgoraja, gdzie do mieszkania 76-latka weszły dwie młode kobiety. Jedna pokazała mężczyźnie biust, druga, w tym czasie, ukradła 17 tysięcy złotych.

Nastolatki podpaliły swój dom, bo nie chciały mieszkać na wsi

Starsze małżeństwo i ich dziewięcioletni wnuk w pożarze domu stracili dosłownie wszystko. Czego nie strawił ogień – zniszczyła woda. Do swojego domu na razie nie mogą wrócić. Pożar nie był przypadkiem, tylko umyślnym podpaleniem, a podpalaczami były dwie 15-latki, sąsiadki rodziny. Chciały wynieść się ze wsi i zamieszkać w mieście. Uznały, że podpalenie dwurodzinnego domu im w tym pomoże.

Koniec z reklamowym chaosem na polskich ulicach

W życie wchodzi właśnie nowa ustawa, która ma zakończyć reklamową samowolkę. Samorządy będą musiały teraz napisać kodeksy, w których określą, na jakie reklamy się zgadzają, a na jakie nie. Jak będzie wyglądać ta zmiana i kiedy będzie ją widać?

Nietoperze już szykują się do snu. Będzie sroga zima?

Szczecińskie nietoperze miesiąc wcześniej niż zwykle poszły spać. Znawcy tych zwierząt ostrzegają – to może oznaczać, że w tym roku czeka nas sroga zima. W podziemiach Centrum Informacji Turystycznej „Szmaragdowe-Zdroje” zimowego snu szuka już wyjątkowo dużo nietoperzy. Pojawiły się także gatunki, które nie były spotykane w tym miejscu od 20 lat.

Wałbrzych: wojsko przygotowuje się do poszukiwań złotego pociągu

Żołnierze z oddziałów saperskich i chemicznych wykonali w okolicach Wałbrzycha wstępny rekonesans miejsca, gdzie mógł zostać ukryty tzw. złoty pociąg z czasów II wojny światowej. Tymczasem w internecie pojawiło się rzekome zdjęcie z georadaru, które ma potwierdzać owiane już międzynarodową sławą odkrycie.

Polak przepłynął Amazonkę canoe. W ten sposób zbiera pieniądze dla dzieci z hospicjum

Polski podróżnik Marcin Gienieczko przepłynął na canoe najdłuższą rzekę świata – od Pacyfiku po Atlantyk. Ekstremalna wyprawa, o której na bieżąco informowaliśmy w porannym programie Wstajesz i Wiesz, trwała 94 dni. Gienieczko pokonał blisko 6 tysięcy kilometrów, ale to tylko część dłuższej wyprawy. 37-letni Polak podczas swojej ekspedycji zbiera pieniądze dla dzieci z Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

„Złoty pociąg”, którego nikt jeszcze nie widział, już jest gwiazdą. I to światową

Wałbrzyski tajemniczy i nadal mityczny pociąg rozpalił wyobraźnię. Marzą o nim poszukiwacze skarbów, a mieszkańcy Wałbrzycha nieustannie rozmawiają, powstają o nim nawet piosenki i wiersze. „Złoty pociąg” postawił też służby na równe nogi – minister obrony do akcji wysyła wojsko, bo skoro prezydent Wałbrzycha prosi, to żołnierze zbadają teren. Jest także zakaz wstępu do lasu i zakaz mówienia o szczegółach. I choć nikt pociągu jeszcze nie widział, to już stał się gwiazdą: Dolnego Śląska i Kuli Ziemskiej.

Limanowa: policyjny owczarek uciekł z posterunku i pogryzł kobietę, która broniła swojego psa przed atakiem

Pani Ewa spacerowała ze swoim psem, kiedy nagle Reksia zaatakował błąkający się po Limanowej owczarek niemiecki. „Nie myślałam o sobie, tylko myślałam o swoim psie, bo tak go kocham, że walczyłam, rzuciłam się na psa i walczyłam” – wspomina właścicielka kundelka. Kobieta, która próbowała rozdzielić zwierzęta, również została pogryziona. Z ranami i siniakami trafiła do szpitala. Po pewnym czasie okazało się, że owczarek należy do policji. Sprawą zajęła się prokuratura. Jednocześnie policja wyjaśnia, kto ponosi odpowiedzialność za niedopilnowanie owczarka.

Liroy „jedynką” Kukiza w Kielcach. „Chcę walczyć z patologią”

Trwa ustalanie list wyborczych i pojawiają się nazwiska osób, które będą chciały walczyć o głosy Polaków. Jednym z ciekawszych politycznych starć może być to, które zapowiada się w Kielcach. Tam właśnie startować będzie z pierwszego miejsca na listach PO Grzegorz Schetyna, jego konkurentem może być Zbigniew Ziobro, a także Piotr „Liroy” Marzec, który poinformował, że będzie reprezentował ruch Kukiz’15. Raper długo się zastanawiał, czy przyjąć propozycję Pawła Kukiza. „Podjąłem decyzję, że to jest ten moment, w którym mogę przyjąć na siebie odpowiedzialność i wystąpić do ludzi. Nie jestem zwolennikiem walki. Nie idę, żeby walczyć. Ja chcę pomóc pewnym ludziom rozwiązać ich problemy dnia codziennego” – mówił muzyk w rozmowie z Piotrem Marciniakiem. Muzyk na polskiej scenie jest obecny od ponad 20 lat. „Coś wiem na temat polityki, ale przede wszystkim poznałem problemy społeczne. Chcę walczyć z patologią, którą obserwuję w wielu dziedzinach życia” – mówił Liroy. Co konkretnie zamierza zrobić? Zobaczcie całą rozmowę z Liroyem, a więcej informacji i opinie na temat kieleckich list będziecie mogli zobaczyć i usłyszeć o 19:00 w Faktach na antenie TVN.

Polski fotograf zrobił niezwykłe zdjęcia Fukushimy z drona

Pierwszy raz pokazujemy zdjęcia, które zrobił Arkadiusz Podniesiński. Fotograf właśnie wrócił z Japonii, gdzie dokumentował miasta-widma. Pozostawione przez ewakuowanych mieszkańców domy dosłownie zatrzymały się w czasie, ale we wrześniu – po kosztownym odkażaniu radioaktywnej strefy – do swoich domów wrócą pierwsi mieszkańcy ewakuowanych terenów. Z fotografem rozmawiał Mateusz Kudła

Zoo we Wrześni straciło kolejnego wielbłąda. Ktoś truje zwierzęta?

Tragiczna śmierć wielbłąda w mini-zoo we Wrześni. Padła wielbłądzica Balbina, bo prawdopodobnie ktoś ją otruł. Może nieświadomie. Co gorsze, to już czwarta taka śmierć w tym miejscu. Za każdym razem zwierzęta zjadały coś, co w ogóle nie powinno się pojawić w ich zagrodzie. O szczegółach Przemysław Kaleta.

We Wrocławiu działa Wyższa Szkoła Rowerowej Jazdy

Jak nie bać się trąbiących samochodów, jak włączać się do ruchu i co to jest śluza rowerowa – tego wszystkiego można nauczyć się w Wyższej Szkole Rowerowej Jazdy we Wrocławiu. Działa ona w ramach kampanii „Kocham Wrocław. Wybieram Rower”. Zajęcia są całkowicie za darmo, a wiedza, która poprawi bezpieczeństwo rowerzystów – bezcenna.

Najgłębsze miejsce w Polsce ma głębokość 1300 metrów!

Kilka miesięcy temu przed drzwiami Jastrzębskiej Spółki Węglowej związkowcy walczyli z policją. Dziś spółka walczy o przetrwanie. Ceny węgla lecą na łeb na szyję, ale nowe inwestycje dodają skrzydeł. Jednym z miejsc, gdzie górnicy pracują w pocie czoła, jest Kopalnia Węgla Kamiennego „Budryk”, w której znajduje się najgłębsze miejsce w Polsce. Robert Jałocha odwiedził szyb 6, który kończy się na głębokości 1300 metrów pod powierzchnią ziemi.

Wokaliści, którzy nie słyszą muzyki, ale ją czują

Podopieczni wrocławskiego ośrodka dla osób niesłyszących i niedosłyszących postanowili uwodnić innym, że śpiewać każdy może. Nagrali płytę pod tytułem „Bajka bez barier” i teledysk, który nawet największą barierę mógłby zburzyć.

Estoński Tallin pierwszy na mapie podróży Andrzeja Dudy

Stolica Estonii to zagraniczny numer jeden Andrzeja Dudy. Najważniejszymi tematami podczas wizyty w Tallinie mają być przestrzeganie prawa międzynarodowego i solidarność krajów bałtyckich. Do Estonii prezydent Duda jedzie w niedzielę.

Jak w czasie suszy wygląda Wisła u źródła?

Chociaż długotrwałe upały sprawiły, że poziom Wisły znacząco się obniżył, w Beskidzie Śląskim nieprzerwanie biją źródła najdłuższej rzeki w Polsce. Jak w czasie suszy wygląda Wisła, kiedy jest jeszcze Wisełką – sprawdzał Mateusz Kudła.

Prawnicy: parawaning nielegalny. Co można robić na plaży, a czego nie?

To nie jest najlepsza wiadomość dla niektórych wczasowiczów. Tak zwany parawaning, czyli rezerwowanie miejsca na plaży i wytyczanie granic przez turystów parawanami, jest – zdaniem prawników – nielegalny. – W miejscach publicznych nie ma stref prywatnych – mówi adwokat Piotr Kaszewiak. Jeśli więc rano przychodzimy na plażę i widzimy rozstawiony „bezpański” parawan, możemy bez problemu potraktować go jak rzecz znalezioną i zdemontować.

Kto spełni kampanijne obietnice prezydenta Dudy?

Kto zrealizuje obietnice wyborcze Andrzeja Dudy? Prezydent i rząd spierają się o to coraz goręcej. W jednych sprawach nowy prezydent szykuje własne projekty ustaw, w innych nie, bo oczekuje, że zrobi to za niego rząd. Rząd jednak wszystkie te obietnice traktuje po pierwsze jako cudze, nie własne, więc nie ma zamiaru ich spełniać, a po drugie – jako szkodliwe dla polskiej gospodarki.

100 złotych za jazdę 60 km autostradą pod prąd. Pytania o mandat

W środę informowaliśmy o groźnej jeździe autostradą pod prąd. 78-letnia Niemka zgubiła się w drodze do domu. Przejechała A2 prawie 60 kilometrów pod prąd, narażając na śmiertelne niebezpieczeństwo siebie i innych ludzi. Policja ukarała ją mandatem w wysokości stu złotych. Teraz sami policjanci mają w tej sprawie wątpliwości – tym bardziej, że takie zagrożenia zdarzają się coraz częściej.

Zakaz kąpieli na plażach Zatoki Gdańskiej. Zakwitły sinice

Plaga sinic i pozamykane plaże w Trójmieście. Nie można się kąpać od Rewy aż po gdańskie Brzeźno. Od kilku dni jest bardzo upalnie, woda w Bałtyku bardzo się ociepliła, a do tego nie ma wiatru ani fal. To idealne warunki do namnażania się sinic, które dla człowieka są niebezpieczne. Sanepid apeluje, by respektować zakaz i nie wchodzić do wody.

Jedna kobieta urodziła dziecko, druga przyszła je odebrać ze szpitala. To próba nielegalnej adopcji?

Tylko dzięki czujności personelu szpitala we Wrocławiu, udało się prawdopodobnie zapobiec próbie nielegalnej adopcji. Sytuacja była z pozoru niewinna. Kobieta przyszła odebrać dopiero co narodzone dziecko. Personel zauważył jednak, że urodziła je inna kobieta, która wcześniej zniknęła ze szpitala. Nieprawdziwa matka przekonywała usilnie, że to jednak ona jest biologicznym rodzicem. Dopiero po interwencji policji prawda wyszła na jaw. Prawdziwa – 18-letnia – matka przyznała, że oddała dziecko, ale zapewniała także, że nie za pieniądze.

65-letni turysta zasłabł na górskim szlaku, zmarł mimo reanimacji. Piekielny upał może być bardzo groźny

Piękna i słoneczna pogoda zachęca turystów do górskich wycieczek. Ratownicy ostrzegają, że – wbrew pozorom – to złudne i bardzo złowieszcze warunki pogodowe. Upał jest wielkim niebezpieczeństwem dla wszystkich, którzy wybierają się na szlaki. W poniedziałek między Sokolicą a Kępą w Beskidzie Żywieckim 65-letni mężczyzna stracił przytomność. Mimo natychmiastowej pomocy ratowników, mężczyzna zmarł. „Przestrzegam ludzi, którzy mają jakiekolwiek dolegliwości kardiologiczne, ponieważ to jest duży wysiłek dla organizmu. To jest duże obciążenie” – przestrzega Andrzej Maciata, ratownik TOPR.