Tragedia na weselu. Ze stawu wyłowiono ciało 21-latki

Ciało 21-letniej kobiety odnaleziono w niedzielę, około godziny 7 rano, w stawie w miejscowości Żelechlinek. Z ustaleń policji wynika, że kobieta wcześniej bawiła się na przyjęciu weselnym. Przyczyną śmierci było utonięcie, jak wykazała przeprowadzona w poniedziałek sekcja zwłok. Sprawę wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.

Kolejne samorządy zmieniają uchwały anty-LGBT

W poniedziałek sejmik województwa lubelskiego podjął decyzję o zmianie uchwały anty-LGBT. Również sejmik województwa podkarpackiego uchylił dokument. W jego miejsce radni przyjęli stanowisko "Podkarpacie jako region utrwalonej tolerancji". Natomiast radni z Małopolski wciąż debatują nad zapisami dyskryminującej uchwały.

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje od 2 września. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. We wtorek Rada Ministrów ma zając się kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego. Zgodnie z Konstytucją RP stan wyjątkowy może być przedłużony tylko raz, na okres nie dłuższy niż 60 dni.

Setki posad dla ludzi Morawieckiego, Sasina, Błaszczaka i Ziobry. "Każdy rząd ma prawo dobierać sobie współpracowników"

Z pięciu tysięcy osób na kierowniczych stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa co najmniej 900 ma związki z politykami Zjednoczonej Prawicy - wynika z ustaleń "Gazety Wyborczej", Onetu i Radia ZET. Politycy rządu artykuły uznają za nieobiektywne, a obsadzanie funkcji w spółkach Skarbu Państwa za ich prawo. Lewica chce kontroli NIK w sprawie zatrudnień w państwowych spółkach, a politycy Koalicji Obywatelskiej zapowiadają stworzenie mapy nepotyzmu i korupcji od szczebla centralnego do powiatów.

Ciąg dalszy rozmów Polski i Czech w sprawie kopalni Turów

W poniedziałek po południu w Pradze ma się odbyć kolejne spotkanie zespołów negocjacyjnych Polski i Czech w sprawie kopalni Turów. Dotychczasowe negocjacje nie przyniosły rezultatów. Protokół rozbieżności pozostaje bez zmian, podobnie jak lista oczekiwań po stronie czeskiej. Nie zmienia się również stanowisko polskiego rządu, który podkreśla, że nie zamierza wstrzymać pracy kopalni ani płacić nałożonej przez TSUE kary.

Wielki sukces meczu charytatywnego w Bytomiu. Zebrano ponad 20 tysięcy złotych

Ponad 20 tysięcy złotych udało się zebrać podczas sobotniego meczu charytatywnego w Bytomiu. Drużyna TVN24 zmierzyła się z Hokejową Reprezentacją Artystów Polskich. Na taflę wyjechali między innymi Arleta Zalewska, Robert Kantereit, Dariusz Łapiński, Maciej Maleńczuk, generał Roman Polko i Mariusz Kałamaga. Mecz zakończył się remisem 7:7, ale wygranym jest Łukasz Wysocki - dochód z imprezy zostanie przeznaczony na rehabilitację 18-latka poszkodowanego w wypadku.

Małopolscy radni ponownie zajmą się uchwałą anty-LGBT

Marszałek województwa małopolskiego zapowiedział nowelizację uchwały anty-LGBT. Projekt ma zostać przestawiony podczas najbliższego posiedzenia sejmiku, czyli w poniedziałek. Małopolska to nie pierwsze województwo, które nad uchwałą znów się pochyla. W czwartek dokument uchylili radni sejmiku województwa świętokrzyskiego. Komisja Europejska zapowiedziała, że jeżeli samorządy nie wycofają się z tych deklaracji, to nie otrzymają określonych funduszy unijnych.

"Ludzie zapomnieli o wirusie. W wielu przypadkach nie noszą maseczek, nie zachowują dystansu"

Ostatniej doby w Polsce odnotowano prawie 650 nowych przypadków zakażeń SARS-COV-2. Wraz ze wzrostem liczby zakażeń, rośnie liczba pacjentów ciężko przechodzących COVID-19, którzy wymagają specjalistycznego leczenia w szpitalach. To jednak wciąż nie przekonuje Polaków do szczepień. Wiele osób - jak zwracają uwagę eksperci - zapomina też o noszeniu maseczek czy zachowywaniu dystansu.

Stan wyjątkowy zostanie przedłużony? Prezydencki minister tego nie wyklucza

Straż Graniczna poinformowała, że w sobotę odnotowano 259 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Ponadto przekazano, że funkcjonariusze zatrzymali 18 migrantów. Do 30 września przy granicy z Białorusią, w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Przedłużenia go nie wyklucza Andrzej Dera z kancelarii prezydenta.

Wiec poparcia dla Andrzeja Poczobuta przed PKiN. Wizerunek uwięzionego dziennikarza wyświetlony na fasadzie budynku

Przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbył się w sobotę wieczorem wiec poparcia dla Andrzeja Poczobuta. Polski dziennikarz, działacz na rzecz praw człowieka na Białorusi, od sześciu miesięcy przebywa w białoruskim więzieniu. Podczas wiecu został odczytany list od liderki białoruskiej opozycji Swietłany Cichanouskiej, a na fasadzie PKiN wyświetlona została podobizna Andrzeja Poczobuta.

Premier Morawiecki o sporze wokół Turowa: nasza skłonność do porozumienia będzie niższa

Dzień przed kolejna turą polsko-czeskich rozmów w sprawie kopalni Turów premier Mateusz Morawiecki grozi, że kolejne polskie propozycje już nie będą lepsze, lecz gorsze. Jednocześnie dodaje, że Czesi kierują się logiką wyborczą, a jest to "logika pozbawiona gotowości do porozumienia". Ponadto premier odwołał swoją wizytę w Budapeszcie, gdzie w sobotę odbył się tzw. szczyt demograficzny, w którym uczestniczył czeski premier Andrej Babisz. Tymczasem kara nałożona na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rośnie z dnia na dzień.

W Niemczech trwają wybory do Bundestagu. Kto zastąpi Angelę Merkel?

W niedzielę w Niemczech odbywają się wybory powszechne do parlamentu. Głosowanie ma potrwać do godziny 18:00. Nowy parlament wybierze następcę kanclerz Angeli Merkel, która odchodzi po 16 latach rządów. Nie jest jednak pewne, kto ją zastąpi. Według przedwyborczych sondaży socjaldemokraci nieznacznie wyprzedzają chadeków.

30 września zakończy się spis powszechny. Kto się nie spisał, ryzykuje wysoką grzywną

Zostało już tylko kilka dni, żeby wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Polacy mają czas do czwartku 30 września. Udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa wiąże się z ryzykiem otrzymania kary grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych. Kara za podawanie nieprawdziwych informacji może być surowsza, bo nawet pozbawienia wolności do lat dwóch. Spisać można się przez internet, telefon lub osobiście. W wielu miastach powstały specjalne punkty, gdzie można spotkać rachmistrzów.

Przedłużenie stanu wyjątkowego zwykłą większością. PiS chce zmian w Regulaminie Sejmu

Posłowie PiS zaproponowali zmiany w Regulaminie Sejmu. Zakłada on między innymi, że Sejm będzie głosował wniosek prezydenta o wyrażenie zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Ponadto w debacie w sprawie wprowadzenia lub przedłużenia wskazanych stanów nadzwyczajnych nie będzie można składać wniosków o odroczenie czy zamknięcie posiedzenia.

Maile Dworczyka i odwołanie prezesa Prokuratorii Generalnej. Czy dokument był antydatowany?

Dziennikarze portalu tvn24.pl uzyskali oficjalny dokument dotyczący dymisji prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej Leszka Boska. Z dokumentu wynika, że premier Mateusz Morawiecki odwołał Boska 10 października, a jego następcę powołał 12 października 2018 roku. Jednak szef kancelarii premiera Michał Dworczyk - jak wynika z zrzutów ekranów maili uzyskanych przez hakerów - miał namawiać premiera 11 października do odwołania szefa prokuratorii "z datą wczorajszą".

Andrzej Poczobut już pół roku jest więźniem Łukaszenki. #UwolnićPoczobuta

Mija pół roku od zatrzymania na Białorusi polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Od tego czasu w jego sprawie nie odbył się żaden proces, a sam Poczobut jest przetrzymywany w areszcie w Żodzinie. O jego zwolnienie apelują między innymi polscy dziennikarze. W sobotę o godzinie 20:30 przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie ma odbyć się akcja solidarnościowa, a na budynku PKiN przez całą noc wyświetlony będzie wizerunek Poczobuta.

Mieszkańcy Goleniowa będą płacić więcej za wywóz śmieci. Kryzys zmierza ku końcowi

Od ponad dwóch tygodni nikt nie odbiera śmieci w Goleniowie w województwie zachodniopomorskim. Radni długo nie zgadzali się na podwyższenie mieszkańcom opłaty za ich wywóz. Ostatecznie się jednak zgodzili. Teraz jedna osoba będzie płacić nie 12 złotych miesięcznie, a 30 złotych. To nie koniec historii, bo władze miasta muszą jeszcze podpisać nową umowę na wywóz śmieci.

Białoruś: Andżelika Borys i Andrzej Poczobut przebywają w areszcie już pół roku

Mija pół roku od aresztowania polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys, szefowej Związku Polaków na Białorusi. Oboje przebywają w areszcie w Żodzinie. Reżim Łukaszenki zarzuca im "podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym", ale nic więcej w ich sprawie się nie dzieje. Zdaniem ekspertów Łukaszenka gra na czas, a działaczy polonijnych traktuje jak zakładników.

Spór o kopalnię Turów. Negocjacje bez rezultatów, związkowcy będą protestować w Luksemburgu

W piątek w Pradze odbyła się kolejna tura polsko-czeskich rozmów w sprawie kopalni Turów. W rozmowach brał udział między innymi wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Negocjacje jednak przełożono na poniedziałek. Komentatorzy uważają, że porozumienia nie uda się osiągnąć przed wyborami w Czechach 9 października. 22 października związkowcy z Solidarności mają protestować w Luksemburgu przeciwko orzeczeniom TSUE.

Prezydent Wałbrzycha zwolniony z pracy w szpitalu. Protest mieszkańców

Przed wałbrzyskim szpitalem w środę miała miejsce manifestacja wsparcia dla prezydenta Wałbrzycha, który jest z zawodu lekarzem. Roman Szełemej został zwolniony z pracy w szpitalu po 36 latach. Zdaniem władz placówki naruszył on swoje obowiązki pracownicze. Według protestujących powód zwolnienia jest zupełnie inny: polityczny. Roman Szełemej jest związany z PO.

O co chodzi w uchwale KRRiT? "Musimy być czujni"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła zgodę na odnowienie koncesji dla TVN24, ale tego samego dnia przyjęła uchwałę, z której wynika, że jej zdaniem podmioty kontrolowane ostatecznie przez osoby spoza EOG do koncesji nie mają prawa. Uchwała ma charakter deklaracji, nie podano w niej podstawy prawnej. Komentarze ekspertów i polityków co do znaczenia uchwały są różne. Zdaniem zarządu TVN uchwała "stanowi bezpośrednie zagrożenie dla rządów prawa i wolności mediów".