Razem chce walczyć z alkoholizmem na trzy sposoby. Ich pomysły nie mają szerokiego poparcia

Razem chce walczyć z alkoholizmem na trzy sposoby. Ich pomysły nie mają szerokiego poparcia
Razem chce walczyć z alkoholizmem na trzy sposoby. Ich pomysły nie mają szerokiego poparcia
Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu TVN24
Razem chce walczyć z alkoholizmem na trzy sposoby. Ich pomysły nie mają szerokiego poparciaKatarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu TVN24

Lewica Razem chce walczyć z alkoholizmem i zmniejszyć liczbę wypadków po pijanemu. Proponuje "Trzy kroki do nowoczesnej polityki alkoholowej". To wycofanie sprzedaży alkoholu ze stacji benzynowych, przestrzeganie zakazu reklamy alkoholu i rozszerzenie go o reklamy w internecie oraz upowszechnienie tanich testów trzeźwości na imprezach masowych. Pozostałe partie podchodzą sceptycznie do tych pomysłów, nawet pozostali członkowie klubu poselskiego Lewicy.

- Mamy w Polsce 7500 stacji benzynowych. One nie powinny być miejscami, które zamieniają się w sklepy monopolowe, gdzie o każdej porze dnia i nocy alkohol jest dostępny - przekonuje posłanka Lewicy Razem Paulina Matysiak.

- Statystyki najnowsze, bo z 2021 roku, mówią, że milion osób w Polsce jest uzależnionych od alkoholu, 2,5 miliona osób nadużywa alkoholu, co daje nam 3,5 miliona osób, które są bardzo poważnie uwikłane w alkohol - wymienia terapeutka uzależnień Małgorzata Słowik.

Picie alkoholu ma wpływ także na życie domowników. Lewica Razem chce walczyć z problemem. Ich propozycja to "Trzy kroki do nowoczesnej polityki alkoholowej". Pierwszy z nich to wycofanie sprzedaży alkoholu ze stacji benzynowych, drugi to przestrzeganie zakazu reklamy alkoholu i rozszerzenie go o reklamy w internecie, trzeci to upowszechnienie tanich testów trzeźwości w miejscach sprzedających napoje wyskokowe i na imprezach masowych.

Brak entuzjazmu wśród polityków

Przedstawiciele Lewicy Razem zaznaczają, że to na razie tylko postulaty, do których trzeba będzie przekonać polityków z innych ugrupowań.

- Razem jest autonomiczną partią polityczną, ma prawo przedstawiać swoje propozycje, natomiast to nie jest pomysł Lewicy jako klubu parlamentarnego, i takich propozycji składać nie będziemy - podkreśla poseł Nowej Lewicy Tomasz Trela.

Politycy z innych formacji są równie ostrożni.

- Rozumiem cel, ale sądzę, że te środki nie są odpowiednie i nie sądzę, żeby były tutaj potrzebne, sam wątpię, żebym poparł tego typu rozwiązania - twierdzi wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, poseł Solidarnej Polski.

- To jest poważna dyskusja. (...) Tu trzeba się zastanowić, jak też edukować, a nie tylko ograniczać miejsca sprzedaży - uważa poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.

- Jesteśmy za tym, żeby wszystko było zgodnie z prawem, zgodnie z regułami dobrymi dla zdrowia, ale Polacy to odpowiedzialny naród i myślę, że nowa ingerencja w te przepisy nie jest potrzebna - mówi lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Specjaliści zajmujący się uzależnieniami przekonują, że najskuteczniejsze w walce z nadużywaniem alkoholu są trzy metody: wysoka cena, mniejsza dostępność i zakaz reklamy wysokoprocentowych napojów, bo na zdrowy rozsądek milionów Polaków, którzy sięgają po nie, za często nie można liczyć.

- Sama wiedza nie wystarczy, żeby ludzie zmienili swoje szkodliwe zachowania, widać to wyraźnie na przykładzie papierosów. Większość konsumentów, chyba nawet wszyscy, wiedzą, że papierosy szkodzą, a mimo to sięgają po nie - zauważa Katarzyna Łukowska, zastępca dyrektora ds. profilaktyki i współpracy z samorządem terytorialnym Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Na razie nie wiadomo, kiedy Lewica Razem przedstawi konkretne propozycje zmian w prawie.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS