Razem chce walczyć z alkoholizmem na trzy sposoby. Ich pomysły nie mają szerokiego poparcia

Razem chce walczyć z alkoholizmem na trzy sposoby. Ich pomysły nie mają szerokiego poparcia
Razem chce walczyć z alkoholizmem na trzy sposoby. Ich pomysły nie mają szerokiego poparcia
Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu TVN24
Razem chce walczyć z alkoholizmem na trzy sposoby. Ich pomysły nie mają szerokiego poparciaKatarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu TVN24

Lewica Razem chce walczyć z alkoholizmem i zmniejszyć liczbę wypadków po pijanemu. Proponuje "Trzy kroki do nowoczesnej polityki alkoholowej". To wycofanie sprzedaży alkoholu ze stacji benzynowych, przestrzeganie zakazu reklamy alkoholu i rozszerzenie go o reklamy w internecie oraz upowszechnienie tanich testów trzeźwości na imprezach masowych. Pozostałe partie podchodzą sceptycznie do tych pomysłów, nawet pozostali członkowie klubu poselskiego Lewicy.

- Mamy w Polsce 7500 stacji benzynowych. One nie powinny być miejscami, które zamieniają się w sklepy monopolowe, gdzie o każdej porze dnia i nocy alkohol jest dostępny - przekonuje posłanka Lewicy Razem Paulina Matysiak.

- Statystyki najnowsze, bo z 2021 roku, mówią, że milion osób w Polsce jest uzależnionych od alkoholu, 2,5 miliona osób nadużywa alkoholu, co daje nam 3,5 miliona osób, które są bardzo poważnie uwikłane w alkohol - wymienia terapeutka uzależnień Małgorzata Słowik.

Picie alkoholu ma wpływ także na życie domowników. Lewica Razem chce walczyć z problemem. Ich propozycja to "Trzy kroki do nowoczesnej polityki alkoholowej". Pierwszy z nich to wycofanie sprzedaży alkoholu ze stacji benzynowych, drugi to przestrzeganie zakazu reklamy alkoholu i rozszerzenie go o reklamy w internecie, trzeci to upowszechnienie tanich testów trzeźwości w miejscach sprzedających napoje wyskokowe i na imprezach masowych.

Brak entuzjazmu wśród polityków

Przedstawiciele Lewicy Razem zaznaczają, że to na razie tylko postulaty, do których trzeba będzie przekonać polityków z innych ugrupowań.

- Razem jest autonomiczną partią polityczną, ma prawo przedstawiać swoje propozycje, natomiast to nie jest pomysł Lewicy jako klubu parlamentarnego, i takich propozycji składać nie będziemy - podkreśla poseł Nowej Lewicy Tomasz Trela.

Politycy z innych formacji są równie ostrożni.

- Rozumiem cel, ale sądzę, że te środki nie są odpowiednie i nie sądzę, żeby były tutaj potrzebne, sam wątpię, żebym poparł tego typu rozwiązania - twierdzi wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, poseł Solidarnej Polski.

- To jest poważna dyskusja. (...) Tu trzeba się zastanowić, jak też edukować, a nie tylko ograniczać miejsca sprzedaży - uważa poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.

- Jesteśmy za tym, żeby wszystko było zgodnie z prawem, zgodnie z regułami dobrymi dla zdrowia, ale Polacy to odpowiedzialny naród i myślę, że nowa ingerencja w te przepisy nie jest potrzebna - mówi lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Specjaliści zajmujący się uzależnieniami przekonują, że najskuteczniejsze w walce z nadużywaniem alkoholu są trzy metody: wysoka cena, mniejsza dostępność i zakaz reklamy wysokoprocentowych napojów, bo na zdrowy rozsądek milionów Polaków, którzy sięgają po nie, za często nie można liczyć.

- Sama wiedza nie wystarczy, żeby ludzie zmienili swoje szkodliwe zachowania, widać to wyraźnie na przykładzie papierosów. Większość konsumentów, chyba nawet wszyscy, wiedzą, że papierosy szkodzą, a mimo to sięgają po nie - zauważa Katarzyna Łukowska, zastępca dyrektora ds. profilaktyki i współpracy z samorządem terytorialnym Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Na razie nie wiadomo, kiedy Lewica Razem przedstawi konkretne propozycje zmian w prawie.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS