Razem chce walczyć z alkoholizmem na trzy sposoby. Ich pomysły nie mają szerokiego poparcia

Razem chce walczyć z alkoholizmem na trzy sposoby. Ich pomysły nie mają szerokiego poparcia
Razem chce walczyć z alkoholizmem na trzy sposoby. Ich pomysły nie mają szerokiego poparcia
Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu TVN24
Razem chce walczyć z alkoholizmem na trzy sposoby. Ich pomysły nie mają szerokiego poparciaKatarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu TVN24

Lewica Razem chce walczyć z alkoholizmem i zmniejszyć liczbę wypadków po pijanemu. Proponuje "Trzy kroki do nowoczesnej polityki alkoholowej". To wycofanie sprzedaży alkoholu ze stacji benzynowych, przestrzeganie zakazu reklamy alkoholu i rozszerzenie go o reklamy w internecie oraz upowszechnienie tanich testów trzeźwości na imprezach masowych. Pozostałe partie podchodzą sceptycznie do tych pomysłów, nawet pozostali członkowie klubu poselskiego Lewicy.

- Mamy w Polsce 7500 stacji benzynowych. One nie powinny być miejscami, które zamieniają się w sklepy monopolowe, gdzie o każdej porze dnia i nocy alkohol jest dostępny - przekonuje posłanka Lewicy Razem Paulina Matysiak.

- Statystyki najnowsze, bo z 2021 roku, mówią, że milion osób w Polsce jest uzależnionych od alkoholu, 2,5 miliona osób nadużywa alkoholu, co daje nam 3,5 miliona osób, które są bardzo poważnie uwikłane w alkohol - wymienia terapeutka uzależnień Małgorzata Słowik.

Picie alkoholu ma wpływ także na życie domowników. Lewica Razem chce walczyć z problemem. Ich propozycja to "Trzy kroki do nowoczesnej polityki alkoholowej". Pierwszy z nich to wycofanie sprzedaży alkoholu ze stacji benzynowych, drugi to przestrzeganie zakazu reklamy alkoholu i rozszerzenie go o reklamy w internecie, trzeci to upowszechnienie tanich testów trzeźwości w miejscach sprzedających napoje wyskokowe i na imprezach masowych.

Brak entuzjazmu wśród polityków

Przedstawiciele Lewicy Razem zaznaczają, że to na razie tylko postulaty, do których trzeba będzie przekonać polityków z innych ugrupowań.

- Razem jest autonomiczną partią polityczną, ma prawo przedstawiać swoje propozycje, natomiast to nie jest pomysł Lewicy jako klubu parlamentarnego, i takich propozycji składać nie będziemy - podkreśla poseł Nowej Lewicy Tomasz Trela.

Politycy z innych formacji są równie ostrożni.

- Rozumiem cel, ale sądzę, że te środki nie są odpowiednie i nie sądzę, żeby były tutaj potrzebne, sam wątpię, żebym poparł tego typu rozwiązania - twierdzi wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, poseł Solidarnej Polski.

- To jest poważna dyskusja. (...) Tu trzeba się zastanowić, jak też edukować, a nie tylko ograniczać miejsca sprzedaży - uważa poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.

- Jesteśmy za tym, żeby wszystko było zgodnie z prawem, zgodnie z regułami dobrymi dla zdrowia, ale Polacy to odpowiedzialny naród i myślę, że nowa ingerencja w te przepisy nie jest potrzebna - mówi lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Specjaliści zajmujący się uzależnieniami przekonują, że najskuteczniejsze w walce z nadużywaniem alkoholu są trzy metody: wysoka cena, mniejsza dostępność i zakaz reklamy wysokoprocentowych napojów, bo na zdrowy rozsądek milionów Polaków, którzy sięgają po nie, za często nie można liczyć.

- Sama wiedza nie wystarczy, żeby ludzie zmienili swoje szkodliwe zachowania, widać to wyraźnie na przykładzie papierosów. Większość konsumentów, chyba nawet wszyscy, wiedzą, że papierosy szkodzą, a mimo to sięgają po nie - zauważa Katarzyna Łukowska, zastępca dyrektora ds. profilaktyki i współpracy z samorządem terytorialnym Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Na razie nie wiadomo, kiedy Lewica Razem przedstawi konkretne propozycje zmian w prawie.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS