Senat wysłuchał Marka Brzezinskiego, nominowanego na ambasadora USA w Polsce

Mark Brzezinski jest kandydatem na ambasadora USA w Polsce. W środę odbyło się jego wysłuchanie przed amerykańskim Senatem. Dyplomata mówił między innymi o relacjach polsko-amerykańskich, a także o kwestii praworządności. Zapowiedział również, że będzie bezpośrednio poruszał sprawę wolności mediów w kontaktach z polskim rządem.

Sejm odrzucił obywatelski projekt całkowicie zakazujący aborcji

Sejm w czwartek odrzucił obywatelski projekt całkowicie zakazujący aborcji. Projekt zakładał, że przerwanie ciąży może być traktowane jako zabójstwo. W związku z tym za jej dokonanie mogłoby grozić od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie. Za odrzuceniem projektu był także klub PiS, jednak przeciwko odrzuceniu zagłosowało 41 posłów PiS, dlatego opozycja nie wierzy, że temat nie powróci.

Od środy obowiązuje zakaz przebywania przy granicy z Białorusią

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią zakończył się, ale przepisy ograniczające poruszanie się w strefie nadgranicznej nadal obowiązują. Na tereny przygraniczne nie można swobodnie wjechać, a dziennikarze nie mogą tam pracować. Wstęp wzbroniony mają również organizacje humanitarne. Grupa europosłów wraz z wolontariuszami odnalazła w środę w lesie trzech Syryjczyków, którzy poprosili o azyl w Polsce.

Co dalej w sprawie Łukasza Mejzy? Prezes PiS: będą wyciągnięte wnioski

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada, że sprawa wiceministra sportu Łukasza Mejzy będzie wyjaśniana. Premier Mateusz Morawiecki na razie też ucieka od decyzji w sprawie wiceministra, choć rośnie presja - także w obozie władzy. Natomiast sam Mejza zapytany przez dziennikarzy w Sejmie o to, czy poda się do dymisji, nie opowiedział.

Rzecznik generalny TSUE: należy oddalić skargę Polski i Węgier w sprawie mechanizmu warunkowości

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię w sprawie skargi Polski i Węgier przeciwko mechanizmowi warunkowości, który polega na powiązaniu unijnych wypłat z przestrzeganiem praworządności przez państwa członkowskie. Manuel Campos Sanchez-Bordona orzekł, że skargę Warszawy i Budapesztu należy oddalić ponieważ wprowadzenie mechanizmu warunkowości wchodzi w zakres uprawień instytucji unijnych.

Spór o Instytut Rodziny i Demografii. "Ludzie na pewno dwa razy zastanowią się, czy chcą mieć potomstwo"

Instytut Rodziny i Demografii ma badać przyczyny spadku dzietności w polskim społeczeństwie. Jego twarzą jest Bartłomiej Wróblewski z PiS, odpowiedzialny za skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji w Polsce. Projekt spotkał się z krytyką opozycji. - Dlaczego nie pójdziecie dalej i nie stworzycie Instytutu Szczęścia, Zdrowia i Dobrobytu? - zapytał Paweł Szramka, poseł z koła Polskie Sprawy.

Nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej weszła w życie

Przepisy nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej weszły w życie. To oznacza, że życie przy granicy z Białorusią jakoś szczególnie się nie zmieni, chociaż stan wyjątkowy się zakończył. W 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje tymczasowy zakaz przebywania. Mieszkańcy, służby i inne wskazane grupy zakaz nie obowiązują, ale dziennikarze muszą występować o pozwolenie.

NFZ zakończył kontrolę po śmierci pani Izabeli

Minister zdrowia w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 poinformował, że resort zna już wyniki kontroli NFZ w szpitalu w Pszczynie, gdzie zmarła 30-letnia Izabela, która do placówki trafiła z powodu przedwczesnego odejścia wód płodowych. - To były po prostu błędne decyzje - powiedział szef resortu zdrowia. Na środę na godzinę 11 w centrali NFZ zaplanowana jest konferencja Niedzielskiego, a także Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca i prezesa NFZ Filipa Nowaka. Ma dotyczyć raportu po śmierci 30-latki w pszczyńskim szpitalu.

Koronawirus w Polsce. Ostatniej doby marło 526 osób zakażonych SARS-CoV-2

Ministerstwo Zdrowia przekazało we wtorek informację o śmierci 526 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Niewiele krajów na świecie wypada pod tym względem tak źle, jak Polska. Scenariusz "szczepienie albo śmierć" - choć brzmi drastycznie - według epidemiologów jest bardzo niż realny.

Od środy wchodzi w życie w Polsce "pakiet alertowy"

Od 1 grudnia wchodzi w życie w Polsce "pakiet alertowy", czyli pakiet pandemicznych obostrzeń. W nim przede wszystkim znajdują się regulacje dotyczące zmniejszenia liczby osób na imprezach - tych oficjalnych i prywatnych - w siłowniach, restauracjach i placówkach kultury. Zaszczepieni nie są wliczani. Tu pojawia się problem, bo nie ma podstaw prawnych, by żądać okazania certyfikatu.

Inflacja w Polsce przyspiesza. Ceny mogą jeszcze wzrosnąć

Inflacja znowu przyspieszyła. Według szacunków GUS w tym miesiącu wzrost cen w ujęciu rocznym wyniósł 7,7 procent. Ekonomiści spodziewali się wzrostu cen, ale nie aż tak wysokiego. Przyjdzie nam jeszcze mocniej zaciskać pasa. Rząd niezmiennie uspokaja.

Po północy przestanie obowiązywać stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Wyjątkowego uspokojenia na granicy Polski z Białorusią nie ma. MON informuje o kolejnym ataku białoruskich służb na służby polskie. Dodatkowo Straż Graniczna przekazuje informacje o kolejnych próbach nielegalnego przedarcia się na terytorium Polski ponad 130 osób. I pod tym względem nowe przepisy, wchodzące w życie od północy, pewnie niewiele zmienią.

Przedsiębiorcy rozczarowani postawą rządu w sprawie nowych obostrzeń

Rząd, obawiając się nowego wariantu koronawirusa, zdecydował o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Zmieniony został między innymi limit gości w restauracjach, w kinach, teatrach i hotelach. Zmniejszona została również, dopuszczalna liczba klientów centrów handlowych. Ograniczenia nie obejmują osób, które przedstawią certyfikat covidowy. Rządzący oczekują przestrzegania nowych obostrzeń. Pytanie - na jakiej podstawie przedsiębiorcy mają weryfikować certyfikaty covidowe swoich gości.

Ponownie rośnie zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19

W pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest niewiele ponad 53 procent Polaków. W ostatnich tygodniach zainteresowanie szczepieniami było niewielkie. Jednak pracownicy punktów szczepień od kilku dni obserwują coraz więcej chętnych na przyjęcie preparatu. Ponadto w wielu miejscach pojawiły się nawet kolejki.

Waldemar Bonkowski stanął przed sądem. Jest oskarżony o znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem

W poniedziałek przed sądem w Kościerzynie ruszył proces byłego senatora PiS. Waldemar Bonkowski oskarżony jest o znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Zdaniem prokuratury 61-latek wiosną miał ciągnąć za samochodem przywiązanego linką do zderzaka psa. Zwierzę nie przeżyło. Policja zajęła się sprawa, bo ktoś nagrał całe zdarzenie. Oskarżony nie przyznaje się do winy.

Zawód w polskiej ekipie po konkursach w fińskiej Ruce

Fińska Ruka nie była łaskawa dla polskich skoczków. W niedzielnym konkursie Pucharu Świata z Polaków najdalej skakali Piotr Żyła i Jakub Wolny, ale zajęli ostatecznie 23 i 27 miejsce. - Nie poddajemy się - obiecuje trener reprezentacji i nie traci nadziei. Kolejny konkurs już w najbliższy weekend w Wiśle.

Łukasz Mejza zostanie zdymisjonowany? Premier: sprawa będzie szczegółowo wyjaśniana

Wiceminister sportu Łukasz Mejza nie widzi powodu, żeby podać się do dymisji. Premier Mateusz Morawiecki natomiast przyznał, że sprawdzane będą informacje Wirtualnej Polski o tym, że firma Mejzy miała naciągać ciężko chorych na kosztowne i niepotwierdzone metody leczenia za granicą. Adam Bielan, szef partyjny Mejzy, zostawia decyzję w tej sprawie premierowi.

Spotkanie premiera z przedstawicielami opozycji. Tematem rozmów kryzys na granicy

W poniedziałek po godzinie 15 rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Część spotkania jest objęta klauzulą tajne, ale rozmowy mają dotyczyć kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, ale także sytuacji na granicach wschodnich. Szef rządu zapowiedział, że przedstawiciele opozycji na spotkaniu będą mogli zapoznać się z informacjami na temat jego rozmów z europejskimi liderami o aktualnych zagrożeniach geopolitycznych.

Od 1 grudnia nowe obostrzenia. Minister zdrowia przedstawił szczegóły

W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa rząd zdecydował o wprowadzeniu zakazu lotów do siedmiu krajów Afryki i obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie dla wracających. Ponadto rząd zdecydował się na wprowadzenie limitu zapełnienia we wszystkich obiektach do 50 procent - chodzi tu o gastronomię, hotele, kina, teatry, domy kultury, koncerty, baseny, aquaparki. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach. Zmieniony zostanie limit także na zgromadzeniach i uroczystościach oraz na wydarzeniach sportowych. Z kolei na siłowniach ma być jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Nowe regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.