Nieśli pomoc migrantom na granicy, znaleźli się pod lupą prokuratury

Wolontariusze Klubu Inteligencji Katolickie nieśli pomoc humanitarną migrantom - ich punkt przeszukała policja. Teraz śledczy chcą sprawdzić, czy pomagali w przerzucie ludzi. Przedstawiciele Klubu tłumaczą, że migrantów nigdy nie ukrywali i nigdzie nie wywozili. Mówią, że pomagali ludziom - głodnym i wyziębionym. A to nie przestępstwo.

W Polsce potwierdzono kolejne przypadki zakażenia wariantem omikron

Przed świętami covidowe dane napawają przygnębieniem. Znów umiera ponad pół tysiąca ludzi jednego dnia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 806 nowych zakażeniach. Wśród nich znajdują się kolejne osoby z omikronem. Do tej pory jest siedem przypadków. Ministerstwo Zdrowia spodziewa się kolejnych w najbliższych dniach.

Stany Zjednoczone kolejny raz wyrażają zaniepokojenie w sprawie lex TVN

Stany Zjednoczone są "głęboko zaniepokojone" przyjęciem lex TVN. Departament Stanu liczy, że prezydent Andrzej Duda stanie po stronie wolności słowa, świętości kontraktów i wspólnych wartości. Ustawa uderzająca w jedną konkretną medialną firmę jest już na biurku polskiego prezydenta. Blisko dwa i pół miliona Polaków podpisało się pod apelem o weto.

Służby miały użyć Pegasusa przeciwko Romanowi Giertychowi i Ewie Wrzosek

Roman Giertych i Ewa Wrzosek - zdaniem agencji AP - zostali zhakowani za pomocą Pegasusa. To program służb do śledzenia między innymi lokalizacji, korespondencji i kontaktów. Może także uruchomić kamerę w telefonie i podsłuchiwać rozmowy. Ma tropić przestępców i terrorystów. W Polsce program miał zostać użyty wobec prokurator, która chciała badać wybory kopertowe oraz wobec prawnika współpracującego z opozycją.

Mnożą się pytania w sprawie zdarzenia na lotnisku Balice

Dlaczego nie wstrzymano ruchu na lotnisku Balice, gdy zemdlał jeden z kontrolerów lotu, a na lotnisku kołował i szykował się do startu samolot z premierem na pokładzie? Sytuacje powinna wyjaśnić Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, ale zdarzenie nie zostało do niej zgłoszone. Według ekspertów sytuacja była jednoznaczna. Kontrolerzy powinni wstrzymać ruch - zarówno samolotów lądujących, jak i startujących. Tak się jednak nie stało.

Uczniowie zostali w domach. Od poniedziałku obowiązuje nauka zdalna

Na korytarzach szkolnych po raz kolejny zrobiło się pusto. Od poniedziałku szkoły przeszły w tryb nauki zdalnej. Nauczyciele, rodzice i uczniowie są zgodni, że nauka w domu - mimo zdobytego w poprzednich falach doświadczenia - to nigdy nie będzie to samo, co nauka przy tablicy. Niektórzy uczniowie już czekają na powrót.

"Zależy nam na tym, żeby żyć w wolnym kraju"

W niedzielę w wielu polskich miastach odbyły się manifestacje w obronie TVN i innych wolnych mediów po tym, jak sejmowa większość przyjęła nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Podczas protestów w dużych miastach przemawiali politycy i aktywiści.

Coraz więcej rodziców decyduje się na szczepienia dzieci

W Polsce zaszczepić się przeciwko COVID-19 mogą już dzieci powyżej 5. roku życia. W obliczu nowego wariantu koronawirusa coraz więcej rodziców decyduje się na podanie preparatu ich dzieciom. Zachęcają również eksperci i przekonują, że omikron na wiosnę może być wariantem dominującym.

3-letni Antek szuka nowego domu. Chłopiec wymaga dodatkowej pomocy

Antek ma trzy lata. Jest niezwykle ciepłym i przyjacielskim chłopcem, a do tego uwielbia się przytulać. Zdiagnozowano u niego autyzm, jednak nie jest to żadną przeszkodą w tym, aby go pokochać. Jego dotychczasowa rodzina zastępcza nie jest już w stanie się nim zajmować ze względu na problemy zdrowotne. Chłopiec musi więc trafić do nowego domu.

Sędzia Juszczyszyn miał wrócić do orzekania. Został ponownie zawieszony

W poniedziałek sędzia Paweł Juszczyszyn, po blisko dwóch latach zawieszenia, miał wrócić do pracy w olsztyńskim sądzie rejonowym. Taką decyzję podjął Krzysztof Krygielski, wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie. Jednak prezes sądu Maciej Nawacki poinformował, że uchylił zarządzenie Krygielskiego i ponownie zawiesił Juszczyszyna.

Ponad dwa miliony podpisów pod apelem w obronie TVN

Wolne media są fundamentem demokracji. Chcę, by decyzja o tym, który kanał telewizyjny oglądam, należała wyłącznie do mnie - tak zaczyna się apel do prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował lex TVN. Pod tym apelem podpisało się już blisko dwa i pół miliona osób, ale do inicjatywy wciąż można się przyłączyć.

Tłumy na manifestacjach przeciwko lex TVN

W niedzielę w wielu polskich miastach odbyły się manifestacje w obronie TVN i innych wolnych mediów. Miało to związek z przyjętym przez Sejm w piątek lex TVN, czyli nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Największa manifestacja odbyła się w Warszawie. Protestujący apelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy.

Los lex TVN w rękach Andrzeja Dudy. Ustawa trafiła na biurko prezydenta

Nowelizacja ustawa o radiofonii i telewizji, nazywana lex TVN, trafiła w poniedziałek na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Ustawowy termin 21 dni na decyzję zaczął swój bieg. Przepisy te, autorstwa posłów PiS, wymierzone są w niezależność stacji TVN. Zdaniem opozycji procedowanie nad nowelizacją ustawy było nielegalne, dlatego Koalicja Obywatelska składa zawiadomienie do prokuratury.

Lex TVN w oczach biznesu. "Najważniejszą jej wadą jest to, że wywłaszcza spółkę"

Wolność słowa i wolność gospodarcza - dla Ameryki to wartości podstawowe. Lex TVN uderza w obie te wolności. Skutki prawne i gospodarcze mogą być dotkliwe, bo teraz partia władzy na celownik wzięła firmę z rynku medialnego, ale za chwilę może wziąć dowolną inną. Dla biznesu przewidywalność prawa i dobry klimat inwestycyjny są jak powietrze, a polska władza w piątek pokazała, jak w niecałe dwie godziny, łamiąc zasady parlamentaryzmu, jest w stanie przegłosować szkodliwą ustawę, która narusza dobra przedsiębiorców.

Wolne media to także odpowiedzialność społeczna. Nie zapominamy o swojej misji

Wolne media to nie tylko sprawdzanie władzy, to także misja społeczna, pomoc najsłabszym i najbardziej potrzebującym, chorym i odrzuconym. Wspieranie takich inicjatyw to nasze redakcyjne DNA. Nie milczymy, kiedy znowu wbrew obietnicom nie ma refundacji na lek dla chorych na SMA. Głośno apelujemy, gdy brakuje darczyńców dla rodzin w ramach Szlachetnej Paczki. Zawsze możemy liczyć na otwarte serca naszych widzów.

Polski żołnierz zdezerterował na Białoruś. Mariusz Błaszczak zabrał głos

Jest prokuratorskie śledztwo, są pierwsze dymisje. To efekt dezercji polskiego żołnierza na Białoruś. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak informuje, że Emil C. miał kłopoty z prawem i nigdy nie powinien być skierowany do służby przy granicy. Odwołani zostali przełożeni żołnierza. Eksperci są zgodni, że to akcja białoruskich służb.

Wypadek kolumny Beaty Szydło. Były oficer BOR przyznał, że on i jego koledzy byli nakłaniani do fałszywych zeznań

Sebastian Kościelnik od prawie pięciu lat próbuje udowodnić, że w lutym 2017 roku nie słyszał sygnałów dźwiękowych kolumny rządowej. Teraz jeden z byłych oficerów BOR oświadczył, że kłamał przed sądem, kiedy twierdził, że kolumna rządowa wioząca Beatę Szydło miała włączone sygnały dźwiękowe. Piotr Piątek oskarża swoich przełożonych, że namawiali go do składania fałszywych zeznań.

Co dalej z lex TVN? Wszystko w rękach Andrzeja Dudy

Lex TVN trafi na biurko prezydenta. Wtedy będzie czas na jego ruch. Możliwości jest kilka - jak mówił sam Andrzej Duda. W sierpniu prezydent sugerował, że zawetuje ustawę, mówiąc między innymi o obronie wolności słowa i swobody działalności gospodarczej. O zawetowanie lex TVN apelują polscy przedsiębiorcy.

Świat komentuje uderzenie w wolne media w Polsce

Niespełna dwie godziny wystarczyły PiS-owi, żeby przegłosować lex TVN. Ze świata spływają bardzo znaczące komentarze. Ameryka jest głęboko zaniepokojona, bo te przepisy to zagrożenie dla wolności słowa i wolności gospodarczej. Unia Europejska przypomina polskiemu rządowi, że pluralizm mediów to podwalina demokracji. O lex TVN rozpisują się również światowe agencje i zagraniczna prasa.