W rocznicę katastrofy smoleńskiej mają zawyć syreny. Decyzja rządu wywołała falę krytyki

W ramach upamiętnienia 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w niedzielę 10 kwietnia o godz. 8.41 we wszystkich województwach w całym kraju mają zawyć syreny alarmowe. Decyzja rządu wywołała falę krytyki. Zdaniem wielu samorządowców taki sygnał byłby traumatyczny dla Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w Polsce. Jednak premier Mateusz Morawiecki uspokaja i podkreśla, że nie ma powodów do obaw, bo Ukraińcy zostali uprzedzeni SMS-em.

PiS złożyło w Sejmie projekt zmiany konstytucji. Opozycja ma wątpliwości

Posłowie PiS złożyli w czwartek w Sejmie projekt ustawy o zmianie konstytucji. Projekt dotyczy między innymi wyłączenia z limitu zadłużenia publicznego finansowania potrzeb obronnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo. Opozycja propozycję zmian w konstytucji uważa za niepotrzebną.

Komisja Europejska częściowo wyegzekwowała kary za Turów

Komisja Europejska nie tylko naliczyła Polsce kary za niewykonanie decyzji TSUE w sprawie kopalni Turów, ale częściowo już je wyegzekwowała. Kary w wysokości na razie prawie 140 milionów złotych zostały potrącone w lutym 2022 roku w wypłatach środków dla Polski - rząd tego sam nie ogłosił, ale w końcu przyznał, że tak właśnie się stało.

Samorządowcy rozmawiali z premierem w sprawie uchodźców

Potrzebna jest strategia na poziomie ogólnopolskim i europejskim - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po spotkaniu samorządowców z premierem na temat pomocy dla uchodźców. Mateusz Morawiecki powiedział na spotkaniu, że to największy kryzys migracyjny po drugiej wojnie światowej, a zarazem największa szansa dla Polski od czasu zrywu Solidarności dla poprawy naszego wizerunku na świecie.

Unia Europejska debatuje nad kolejnymi sankcjami wobec Rosji

Unijni ambasadorowie negocjują piąty pakiet sankcji wobec Rosji. Publicznie przeciw embargu na surowce wypowiada się premier Węgier. Parlament Europejski niemal jednogłośnie domaga się wprowadzenia przez Unię pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu.

Polacy coraz mocniej odczuwają skutki inflacji. "Jest bardzo drogo"

Inflacja w Polsce jest już na na dwucyfrowym poziomie. W marcu wyniosła 10,9 procent rok do roku. Rosnące ceny coraz bardziej odczuwają Polacy. Najbardziej podrożało paliwo oraz żywność. Zdaniem ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej, chcąc wyhamować wzrost cen, po raz kolejny podniesie stopy procentowe.

Ukraińcy uczą się w Polsce nowej rzeczywistości

Przed wojną do Polski uciekło już prawie 2,5 miliona Ukraińców. Zostawili za sobą swoje całe dotychczasowe życie. Teraz muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Część z nich wprowadza się do tymczasowych mieszkań. W Poznaniu pomaga im między innymi stowarzyszenie Pogotowie Społeczne.

Iga Świątek się nie zatrzymuje. Właśnie wygrała Miami Open 2022

Trwa wspaniała seria Igi Świątek. Polska mistrzyni wygrała w Dausze, w Indian Wells, a w sobotę wygrała w Miami. Polka jest niepokonana od połowy lutego. W rozmowie z naszym reporterem mówi, że chce wykorzystać swój wpływ i pomóc Ukraińcom. Z tytułem wywalczonym w deblu z Miami wyjedzie też Hubert Hurkacz.

Ukraińscy muzycy połączyli siły. Nowa wersja pieśni "Czerwona Kalina"

Andrij Chływniuk, wokalista popularnego na Ukrainie i w Rosji zespołu BoomBox ponad miesiąc temu chwycił za broń, by walczyć o wolną Ukrainę. Otuchy swoim innym obywatelom dodawał przy dziękach popularnej ukraińskiej pieśni patriotycznej "Czerwona Kalina". Teraz utwór pojawił się w nowej wersji wspólnie wykonali inny ukraińscy muzycy.